Jump to content

Παραμύθια που μας στιγμάτισαν


 Share

Recommended Posts

  • Replies 127
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Εγω παντως ανακαλυψα οτι στο extra 3 εχει Οδυσσεια του διαστηματος καθε πρωι 7-8....... Καλα ποιο παιδακι σηκωνεται τετοια ωρα να δει παιδικα???? :headb:

Link to comment
Share on other sites

ε νομιζω πως υπαρχει μια υπερβολη εδω...

και η σημερινη εποχη εχει να αναδείξη τις δικες της σειρες καθως και μια πληθωρα παο ταινιες που δεν υπηρχαν στην παλιοτερη εποχη..

απλως αυτα που περιγραφετε ειναι μια πολυ συγκεκριμενη κατηγορια απο κομικς , που αναλογα υπηρχαν και παλαιοτερα ισως οχι τοσο σε σειρες στην TV αλλα σιγουρα σε χαρτι..

και νομιζω πωσ τα σημερινα μη-βιαια καρτουν ειναι και πιο προσεγμενα..

π.χ. η σειρα Winnie the Pooh (το αρκουδακι)

σιγουρα υπαρχουν και αξιολογα παιδικα ομως υπαρχουν τοσα πολλα με βια, τερατα κλπ. που παλιοτερα ναι μεν υπηρχαν αλλα οχι σε τετοια κλιμακα.

και τα παιδακια, ειδικα τα αγορια που τα ωλεπουν περισσοτερο αυτα πιστεψε με επηρεαζονται πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως ανακαλυψα οτι στο extra 3 εχει Οδυσσεια του διαστηματος καθε πρωι 7-8....... Καλα ποιο παιδακι σηκωνεται τετοια ωρα να δει παιδικα???? :headb:

α μην το λες αυτο... εγω θυμαμαι οταν ημουν πιτσιρικα ξυπνουσα απο τα αγρια χαραματα (πολλες φορες βεβαια επειδη ειχα κολυμβηση πριν το σχολειο αλλα οπως και να εχει ξυπνουσα..) Τωρα τελευταια χαλασα! :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως ανακαλυψα οτι στο extra 3 εχει Οδυσσεια του διαστηματος καθε πρωι 7-8....... Καλα ποιο παιδακι σηκωνεται τετοια ωρα να δει παιδικα???? :headb:

α μην το λες αυτο... εγω θυμαμαι οταν ημουν πιτσιρικα ξυπνουσα απο τα αγρια χαραματα (πολλες φορες βεβαια επειδη ειχα κολυμβηση πριν το σχολειο αλλα οπως και να εχει ξυπνουσα..) Τωρα τελευταια χαλασα! :wacko:

 

 

εεεεε?????? με εστειλες τωρα...... σε ποια ομαδα?????

 

Χα! Εκανα και εγω κολυμβηση.....

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως ανακαλυψα οτι στο extra 3 εχει Οδυσσεια του διαστηματος καθε πρωι 7-8....... Καλα ποιο παιδακι σηκωνεται τετοια ωρα να δει παιδικα???? :headb:

α μην το λες αυτο... εγω θυμαμαι οταν ημουν πιτσιρικα ξυπνουσα απο τα αγρια χαραματα (πολλες φορες βεβαια επειδη ειχα κολυμβηση πριν το σχολειο αλλα οπως και να εχει ξυπνουσα..) Τωρα τελευταια χαλασα! :wacko:

 

 

εεεεε?????? με εστειλες τωρα...... σε ποια ομαδα?????

 

Χα! Εκανα και εγω κολυμβηση.....

στον Ολυμπιακο εκανα στο Παπαστρατειο... εσυ;;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κ απο μενα.

 

εγω εχω μεγαλωσει 50-50..θυμαμαι πολλα απ'τα 'διαμαντια' που αναφερατε -kapamaru πωρωση- αλλα δεν γλυτωσα απο pokemon k power rangers!!Αυτο που μου εχει μεινει ειναι πως αυτα δεν δημιουργουσαν κανενα συναισθημα απλα σε καθηλωναν με τα προηγμενα για την εποχη γραφικα κ απο story... :censored:

Δυστυχως τα παλια κ καλα δεν νομιζω πως θα ξαναρθουν..

Link to comment
Share on other sites

La Mage εχεις δικιο οι πρωτες εκδοσεις του Τολκιν περασαν σαν παιδικες ιστορις και πολυ αργοτερα εκδοθηκαν κανονικα..

 

Ελλας το μεγαλειο σου.. :6_14_1[1]:

 

thoughtless παντα υπηρχαν τετοιες σειρες και αυτο γιατι τα παιδια και ειδικα τα αγορια ,εχουν πολυ ενεργεια την οποια πρεπει να την εκτωνονουν, γιαυτο και ταυτιζονται περισσοτερο με αυτα..

 

Γιαυτο και εχουν περισσοτερο δραση παρα συναισθημα η story που ετσι και αλλιως τα παιδια σε αυτες τις ηληκιες θα το προσπερνουσαν..

Link to comment
Share on other sites

ποιος θυμαται τον Κλούβιο ,την Σουβλίτσα και τον Μπάρμπα-Μυτούση..

 

να δω ηληκίες... :018bleh:

 

σιγα μωρε τα πολλα χρονια πισω.. ο Μπαρμπα Μυτουσης ηταν μαζι με του κουτιου τα παραμυθια.. και μαλιστα τα εβαζε η ΕΡΤ στα καπακια....

 

αυτο που με στενοχωρισε ειναι οτι κανεις δε θυμαται τη ΣΑΝΤΥΜΠΕΛ... :crying: (μονο εγω το εβλεπα???)

 

υ.γ. Καμπαμαρου, καντυ καντυ, Οδυσσεια του Διαστηματος, Σαντυμπελ, Χαιντυ.. να ζησει η Ιαπωνεζικη καρτουνοποιια..

ουτε τα ασημενια γερακια θυμαστε

ουτε τo silver raider (με την απριλια.... :019blush: )

ουτε την ρομποτακα (δε θυμαμαι το ονομα καθολου..)

τα χελονονιντζακια

 

καλε συγκινηθηκα... :crying: μηπως γερασαμε λιγο??

(οση ωρα γραφω προσπαθω να θυμηθω το τραγουδι του ΜπαρμπαΜυτουση.. κ δε μου καθεται.. αλλα που θα παει θα το θυμηθω..)

Link to comment
Share on other sites

Σάντυμπελ? Κανείς μας δεν την ανέφερε..?? Κακώς! Ε.. Σάντυμπελ και Κάντυ Κάντυ πάνε μαζί...!

Θυμάμαι που όταν ήμουν μικρή, η ΕΤ1 έβαζε Σάντυμπελ και στο καπάκι τα Ρακούν. Η καλύτερή μου..!!

Edited by sabrina
Link to comment
Share on other sites

σιγα μωρε τα πολλα χρονια πισω.. ο Μπαρμπα Μυτουσης ηταν μαζι με του κουτιου τα παραμυθια.. και μαλιστα τα εβαζε η ΕΡΤ στα καπακια....

 

ε τοτε εγω τα εβλεπα μεγαλος.... :018bleh:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Βασικά δεν έχει αναφερθεί ένα όνομα που ήταν ΤΕΡΑΣΤΙΟ!!!!

 

Σανσίρο Σουγκάτα...

Τζουμαρού.....

...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...