Jump to content

Απαιχθείς ταινίες....


Mystictear
 Share

Recommended Posts

:( Σε αντίθεση με το θέμα το "million dollar baby" για μένα είναι - ίσως - η πιο αριστουργηματική ταινία του Κλιντ Ίστγουντ (Μαζί με τους "Ασυγχώρητους" και το "Bird").

 

Παραθέτω και ένα απόσπασμα από άρθρο σχετικά με το "million dollar baby" :

 

Όπως δημοσιεύτηκε στον Τύπο, το φινάλε της ταινίας υπήρξε η αφορμή για να δεχτεί ο 'Ιστγουντ καθώς και η εταιρία παραγωγής, σκληρή επίθεση στις ΗΠΑ από οργανώσεις ατόμων με ειδικές ανάγκες και από συντηρητικούς κύκλους και δημοσιογράφους, επειδή -κατά τη γνώμη τους- υποστηρίζει την ευθανασία! Μάλιστα η Γουόρνερ, η παραγωγός εταιρία, κατηγορήθηκε πως στη διαφημιστική της εκστρατεία δεν άφησε να διαφανεί το φινάλε της ταινίας, λειτουργώντας «εκ του πονηρού». Οι πλέον ακραίοι από τους επικριτές της ταινίας και του Ίστγουντ, μιλούν για «ευφυή επίθεση κατά της ζωής» ή θέλουν το σκηνοθέτη ως υποστηρικτή της άποψης πως οι ανάπηροι είναι περίπου άχρηστοι και πρέπει να τους γίνεται ευθανασία.

Ενοχλημένες είναι και διάφορες χριστιανικές οργανώσεις που τα οργισμένα μέλη τους δεν μπορούν να ανεχτούν το γεγονός πως σε μια τέτοια ταινία, ο πρωταγωνιστικός χαρακτήρας εμφανίζεται ως πιστός χριστιανός, ο οποίος καθημερινά επισκέπτεται την εκκλησία.

Ο συνήθως, λιγομίλητος Κλιντ Ίστγουντ, το μόνο πράγμα που δήλωσε σχετικά με το θόρυβο που ξεσηκώθηκε ήταν: «Το πώς ο καθένας νιώθει απέναντι στην ευθανασία είναι προσωπική του υπόθεση. Δεν είμαι υπέρ της ευθανασίας και η ιστορία που αφηγούμαι αφορά ένα τεράστιο δίλημμα και το πώς ένας άνθρωπος καλείται να το αντιμετωπίσει».

 

(Πηγή http://www.snoopy.gr)

 

Συμφωνω μαζι σου! Ηταν αριστουργημα! :worthy::worthy:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 58
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

όχι δεν ενοούσα καμία άλλη από αυτές ''ποιότητας''(μάλλον δηθεν γιατι δε ξέρω κατά πόσο μ'αρεσει να χρησιμοποιώ τη λέξη ποιότητα ) που έγραψα γι αυτο το γράφω στο τέλος γιατι εννοώ μόνο το ρέκβιεμ γι ενα όνειρο.και το ντογκβιλ τωρα που το σκεφτομαι.ειναι ΟΝΤΩΣ μεγαλες :censored: και σσσσσσσσσσσσιιιιιιιιιιιιιιιιιιγουρα θα προτιμούσα να δω american pie παρα τετοιες υπερεαλιστικες χαζομαρες(τα scary movie ουτε εμένα μου αρεσαν) :whistling: όλες αυτές που έγραψα κατά τη γνώμη μου δε βλέπονται ουτε με μια κουτα ηρεμιστικά διπλα..........................

13869[/snapback]

Δηλαδή τώρα μου λες ότι θες να συγκρίνουμε το american pie με το requiem for a dream ή το dogville...?! :wacko:

Τί να πω....Φαίνεται ότι τα μηνύματα που προσπαθεί να περάσει το ρέκβιεμ δεν σου αρέσουν ή και σε ενοχλούν ακόμα (δεν ξέρω αν την έχεις δει κιόλας). Αλλά γενικώς, τί απαιτήσεις μπορεί να έχει κανείς από κάποιον που έχει καταπιεί αμάσητη ότι σαβούρα έχει να προσφέρει το hollywood...

Φυσικά δε μας αρέσει να μας πετούν στα μούτρα το πόσο μας αποβλακώνει η τηλεόραση, αφού προηγουμένως έχουμε "απολαύσει" ταινίες σαν το american pie.

Φυσικά δε μας αρέσει να βλέπουμε δυο νέους να καταντούν όπως μας τους δείχνει το ρέκβιεμ για ένα όνειρο , τη στιγμή που βλέπουμε τόσους νέους στο american pie να έχουν κάνει το όνειρό τους πραγματικότητα, με αυτοκίνητα, πιστωτικές και γκόμενες που απώτερος στόχος τους (όπως ήταν ξεκάθαρο άλλωστε στην ταινία) είναι να τις :censored: .

 

Το ερώτημα είναι ποιό από τα δύο μηνύματα όντως μας διδάσκει κάτι. Το πως :censored: οι αμερικάνοι ή το όνειρο δύο νέων που καταστρέφεται επειδή....ενέδωσαν?

Προτού λοιπόν κρίνεις (με όποια κρίση διαθέτεις) μια ταινία, πιθανόν να πρέπει να τη δεις πρώτα και να την κατανοήσεις. Το ότι μπορείς να ισοπεδώνεις τον Tarantino (γιατί ανέφερες και το kill bill) μπροστά σε μια ταινία της κακιάς ώρας όπως το american pie, δεν είναι προς τιμήν σου!

 

 

Νεφέλη, όλα μέσα στο παιχνίδι είναι, ακόμα και αρνητική έκβαση να έχει ένα θέμα (όπως μάλλον θα έχει αυτό, γιατί πολύ ισοπεδωτική εμφανίζεται η vagia), κάτι έχει να μας προσφέρει.

Εγώ, ας πούμε, αν δε διάβαζα την απάντηση της vagias, δε θα είχα αυτό το "εκνευριστικό" χαμόγελο αυτή τη στιγμή... ^_^

 

χωρις να θελω να γινω εριστικη η κατι τετοιο θα συμφωνηση ΑΠΟΛΥΤΑ εδω με τον johny. Και παρεπιπτοντως ο Ταραντινο ειναι απο τους αγαπημενους μου.

Οσο για το Ρεκβιεμ για ενα ονειρο, περναει ενα πολυ σημαντικο μηνυμα που πιστευω οτι ολοι οφειλουμε να δειξουμε την απαιτουμενη προσοχη... Τωρα αν καποιοι ενοχλουνται βλεποντας την πραγματικοτητα καταματα, αυτο ειναι αλλο θεμα, οχι ομως και να κρινουμε τοσο αδικα μια ταινια επειδη κλεινουμε τα ματια μας στο τι συμβαινει γυρω μας ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ! Ειναι κατι που αφορα και εμας αλλα και τα παιδια μας.

 

Αυτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

και μόνο που το γράφω... σκέφτομαι το φέσωμα που έφαγα....

 

Terminator (μόνο το 1 είδα... σιγά μην πλήρωνα και για το 2ο...)

Link to comment
Share on other sites

απαίσια και πρόσφατη: Elizabeth Town. Παιδιά μη χαλάσετε άδικα τα λεφτά σας! πρόκειτε για πατατούλα με διάσημο καστ (Ορλάντο, Κίρστεν).

 

απαίσια υπόθεση, πλοκή μέτρια, κι όμως δεν αξίζει τον κόπο αυτή η ταινία...

 

(αρκετοί έφυγαν στη μέση, έμεινα ως το τέλος αλλά τελικά απαιδείχθη απλά πόλεμος νεύρων).

 

 

Και ένα άλλο είναι απαίσιο (κατά την άποψή μου) με την Άνιστον, αν θυμηθεί κανείς τίτλο θα κάνει χάρη στους υπόλοιπους να μην σπαταλίσουν το χρόνο τους.

Link to comment
Share on other sites

μαλλον θα λες το RUMOR HAS IT η καπως ετσι...

ΠΑΤΑΤΑΤΑΤΑΤΑΤΑΑΑΑΑΡΑΑΑΑ...μονο και μονο επειδη πριν λιγο καιρο κατι ειχε ακουστει...(STAR τι αλλο...) πως η jenifer βρηκε τον επομενο πρωην... στα γυρισματα...

Ποιος θα το χαψει αραγε...σαμπως(!!) δε ξερουμε τα κολπακια για να "σμπροξουνε" λιγο τη ταινια...

Τωρα το Kill-Bill ουτε εμενα με τρελανε..

Ο Αρανοφσκι ομως ΘΕΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ΥΠΟΚΛΙΝΟΜΑΙ!!!!!!!!!!!

 

Terminator ε;;pas mal pas mal...

 

Και ο μπεργμαν ειναι παρα πολυ καλος...

 

Στο θεμα μας τωρα, οι περισσοτερες που βγαινουν ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ ειναι...ΤΕΛΟΣ τα ωραια κ κλασσικα!!!!τωρα μονο οι συνταγες που πουλανε παιζουν...και αυτες πολυ προχειρες!!!

 

Δε παιζει πια κινηματογραφος... :censored: ειναι ολα

 

Μεχρι να το παρουν χαμπαρι και να κανουν στροφη ή καλυτερα καινουρια αρχη

Link to comment
Share on other sites

Στο θεμα μας τωρα, οι περισσοτερες που βγαινουν ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ ειναι...ΤΕΛΟΣ τα ωραια κ κλασσικα!!!!τωρα μονο οι συνταγες που πουλανε παιζουν...και αυτες πολυ προχειρες!!!

 

Δε παιζει πια κινηματογραφος... :censored: ειναι ολα

 

Μεχρι να το παρουν χαμπαρι και να κανουν στροφη ή καλυτερα καινουρια αρχη

Ξέρεις κάτι όμως? Δε δείχνουμε να βαριόμαστε αυτά που μας σερβίρουν... Απεναντίας μάλλον!

Οπότε, από τη στιγμή που πουλάνε τα σκουπίδια, σιγά μην κάνουν καινούρια αρχή!

Και η καινούρια αρχή δεν πρόκειται να γίνει από αυτούς που προωθούν αυτή τη στιγμή τις υπάρχουσες παραγωγές, αλλά από νέο αίμα, το οποίο (μάλλον) θα μας κάνει (επιτέλους) να προσδιορίσουμε ξανά την έννοια του κινηματογράφου... :)

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν ενοούσα καμία άλλη από αυτές ''ποιότητας''(μάλλον δηθεν γιατι δε ξέρω κατά πόσο μ'αρεσει να χρησιμοποιώ τη λέξη ποιότητα ) που έγραψα γι αυτο το γράφω στο τέλος γιατι εννοώ μόνο το ρέκβιεμ γι ενα όνειρο.και το ντογκβιλ τωρα που το σκεφτομαι.ειναι ΟΝΤΩΣ μεγαλες :censored: και σσσσσσσσσσσσιιιιιιιιιιιιιιιιιιγουρα θα προτιμούσα να δω american pie παρα τετοιες υπερεαλιστικες χαζομαρες(τα scary movie ουτε εμένα μου αρεσαν) :whistling: όλες αυτές που έγραψα κατά τη γνώμη μου δε βλέπονται ουτε με μια κουτα ηρεμιστικά διπλα..........................

 

ΟΧΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ!!! Sorry αλλά ΔΕΝ γίνεται να συγκρίνεις το American pie με το Requiem for a Dream!!! Εντάξει, σε καταλαβαίνω, ίσως σου έπεσε λίγο βαρύ... Αλλά συγκρίνεις ανόμοια πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μια φορά πήγα κι εγώ σινεμά, κι έπεσα πάνω στους αδερφούς Γκριμ!

-Απίστευτη μούφα-

Ο,τι παραμύθι έχετε ακούσει (από Κοκκινοσκουφίτσα, Ραπουνζέλ, Μπισκοτάνθρωπο, Χανς και Γκρέτελ, κι ένα σωρό άλλα) τα έχει μπλέξει-άκυρα κατά τη γνώμη μου-μέσα στην ταινία.

 

Όσο για την ταινία Sin City, για την οποία έγινε λόγος πιο πάνω, προσωπικά δεν κατάφερα να την δω.

Απλά νιώθω φρίκη όσο την σκέφτομαι.

Μπορεί απο σκηνοθετικής άποψης να είναι αριστούργημα, αλλά τόσο αίμα, βία, κεφάλια, διαμελισμούς κλπ δεν τα αντέχω!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω παιδιά αν έχετε δεί το cradle of fear, είναι μια ταινία του Dani από τους cradle of filth, αλλά είναι πολύ γελία. Αλλά για όποιον τον ξέρει σαν τραγουδιστή θα άξιζε να την δεί, θα ρίξει πολύ γέλιο ή :crying:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω παιδιά αν έχετε δεί το cradle of fear, είναι μια ταινία του Dani από τους cradle of filth, αλλά είναι πολύ γελία. Αλλά για όποιον τον ξέρει σαν τραγουδιστή θα άξιζε να την δεί, θα ρίξει πολύ γέλιο ή :crying:

Ναι θα συμφωνήσω μαζί σου... Αν και ψιλο fan των cradle of filth η ταινία είναι ότι να'ναι...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω παιδιά αν έχετε δεί το cradle of fear, είναι μια ταινία του Dani από τους cradle of filth, αλλά είναι πολύ γελία. Αλλά για όποιον τον ξέρει σαν τραγουδιστή θα άξιζε να την δεί, θα ρίξει πολύ γέλιο ή :crying:

Είναι πολύ "splatter" ταινία, όποιος δεν αηδιάσει στα πρώτα 5 λεπτά, ίσως και να καταφέρει να τη δει ολόκληρη.

Ε, εντάξει, cradle of filth είναι αυτοί, δε νομίζω να περίμενε κανείς κάτι διαφορετικό... :lol:

Έχω την εντύπωση πως δεν κυκλοφορεί επίσημα στην Ελλάδα,ε? :unsure:

 

Α, και άλλη μια ταινία που έβγαλα στα πρώτα 10 λεπτά, όχι λόγω αηδίας αλλά επειδή κατάλαβα έγκαιρα ότι θα έχανα το χρόνο μου, είναι το Bewitched (η μάγισσα)... :headb:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω παιδιά αν έχετε δεί το cradle of fear, είναι μια ταινία του Dani από τους cradle of filth, αλλά είναι πολύ γελία. Αλλά για όποιον τον ξέρει σαν τραγουδιστή θα άξιζε να την δεί, θα ρίξει πολύ γέλιο ή :crying:

Είναι πολύ "splatter" ταινία, όποιος δεν αηδιάσει στα πρώτα 5 λεπτά, ίσως και να καταφέρει να τη δει ολόκληρη.

Ε, εντάξει, cradle of filth είναι αυτοί, δε νομίζω να περίμενε κανείς κάτι διαφορετικό... :lol:

Έχω την εντύπωση πως δεν κυκλοφορεί επίσημα στην Ελλάδα,ε? :unsure:

 

Α, και άλλη μια ταινία που έβγαλα στα πρώτα 10 λεπτά, όχι λόγω αηδίας αλλά επειδή κατάλαβα έγκαιρα ότι θα έχανα το χρόνο μου, είναι το Bewitched (η μάγισσα)... :headb:

 

 

Ναι από ότι ξέρω δεν κυκλοφορεί στην Ελλάδα, μέσω internet την είχα βρεί

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...