Jump to content

YEAR >>>... 2012 ...<<<


 Share

Recommended Posts

Aυτη η ιστορια με το2012 με κανει και ψιλοανησυχω,καπου διαβασα οτι θα ειναι το τελος του ΧΡΟΝΟΥ οχι χωρου,

επισης λεει οτι η συχνοτητα λειτουργιας του πλανητη αυξηθηκε απο 7,83 hz(1980) σε περιπου 12,2hz(2005),

αναλογικα η μερα απο 24 ωρες πηγε 16 ωρες,(γι'αυτο τρεχουμε και δε φτανουμε.. :huh: B) )

(ΦΥΣΙΚΑ μη μετρησιμες με τον ιδιο τροπο αφου αυξηθηκε και η ταχυτητα περιστροφης των δεικτων ΚΑΙ τα Hz λειτουργιας του εγκεφαλου μας)

Συνκρινοντας το με αλλες συχνοτητες του εγκεφαλου:

 

Δελτα: 0.5-2 Sleep (χ<~1 = κομμα, χ=0 θανατος)

Θητα : 3-7 Reverie, imagery, near sleep

Αλφα : 8-12 Relaxed

Βητα : 13-30 Awake & Alert

Γαμμα: 30+ Hyperawarness

 

Βλεπουμε πως καθως περναει ο καιρος ολο και ξυπναμε, και αυτο μπορουμε να το συνδεσουμε με πολλα γεγονοτα:

α)Πρωτα απο ολα την αποκαλυψη(που ΤΟΣΟ ματαια&υπομονετικα προσμενω)

Λοιπον θα ερθει μια εποχη που η αντιληψη μας θα περασει σε αλλο επιπεδο,

εκει θα μπορεσουμε επιτελους να "δουμε" τι κακο εχουμε κανει,οχι μονο σε εμας αλλα γενικοτερα,

ΤΟΤΕ θα φανει ποιος εχει τα κοτσια να περασει σε μιαν αλλη ΑΝΩΤΕΡΗ διασταση(καλυτερα ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ)

 

Παρενθεση

Ολη η ιστορια αριχισε γυρω στο 1880 στη Δρεσδη της Γερμανιας,εκει ο λογιος Ernst Forstemann μελετωντας επιμελως τον λεγομενο "Κωδικα της Δρεσδης",Dresden Code

ενα βιβλιο γεματο με μυστηριωδη ιερογλυφικα(απο τα λιγα διασωθεντα κειμενα των Mayas),καταφερε να αποκωδικοποιησει το κειμενο αυτο...

Το συμπερασμα που εβγαλε ηταν ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ!!!για να μη πολυλογω ο "ΚΩΔΙΚΑΣ" ηταν ενα καταπληκτικο ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ βασιζομενο σε λεπτομερεστατους αστρολογικους πινακες,

πολυ πιο ακριβες απο αυτο που χρησιμοποιουμε σημερα.

 

 

Τωρα ερχονται τα ωραια: ο φιλτατος Forstemann μεσα απο την "Γλωσσα του Χρονου"

(οπου ειχε υπερβολικο ογκο πληροφοριων για τον χρονο,τους αστερισμους,τις εποχες κλπ..)

καταφερε να καταλαβει πως οι Μαγιας χρησιμοποιουσαν 2(δυο) βασικα ημερολογια:

α)Το Tzolkin, οπου ολοκληρωνε τον κυκλο του σε 260 μερες,και

β)το Haab, που ολοκληρωνοταν ανα 360(365,420) μερες.

Τα δυο αυτα ημερολογια συνεπιπταν καθε 52 χρονια(18,980 μερες).

 

 

Το αξιον αποριας θεμα ειναι οτι το μεγαλο ημερολογιο τους αρχιζει (ημερολογιακα & αστρολογικα) στις 11/8/3114 ΠΡΟ ΧΡΙΣΤΟΥ και τελειωνει στις 21/12/2012 ΜΕΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥ,

οπου απο εκει και περα ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ κανενα στοιχειο!!!!(μεταφρασμενα σε δικους μας ημερολογιακους ορους)

 

Σε καθε ολοκληρωση αυτου του κυκλου(52 ετων)οι Μαγιας,καθοδηγουμενοι απο τους Ιερεις τους,καναν δεησεις στους Θεους τους ωστε να τους αφησουν αλλα 52 χρονια στη ζωη...Η κατι τετοιο.

Στο θεμα μας λοιπον: Περα των δυο αυτων ημερολογιων, υπηρχε και ενα αλλο συστημα μετρησης του Χρονου,ΠΟΛΥ πιο μεγαλο σε συχνοτητα.

Αυτο ηταν και ΕΙΝΑΙ η περιοδος μεταπτωσης των ισημερινων[περιπου καθε 26,000(25,627)χρονια].

Λοιπον οι Μαγιας υπολογιζαν τον χρονο σε "Χρονο-Κυκλους":

1. Ο "μικρο-κυκλος" καθε 52 Χρονια (συνπτωση ημερολογιων)

2. Ο "μεγα-κυκλος" καθε 5.125 χρονια (3114πΧ ως 2012μΧ)

3. Ο "γιγα-κυκλος" καθε 26.000 χρονια(μεταπτωση ισημερινων)

 

ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΚΥΚΛΟΙ ΣΥΜΠΙΠΤΟΥΝ ΣΤΙΣ 21/12/2012!!!!!(ωρα 11,11'GMT)

:shocked::shocked::shocked:

 

 

Ολα τα παραπανω στοιχεια ειναι υπολογισμενα μεχρι αηδιας απο ειδικους και μη,

ζητω συγνωμη για την προχειροτητα,τυχων λάθη,λαθος σειρα προτασεων , λεξεωνκλπ

ειναι ομως αργα,εχω μαθημα αυριο,ΚΑΙ ειναι το πρωτο αρθρο που γραφω... :cloud9::gleam::gleam:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 109
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Οκ, επειδή είμαι λιγουλάκι ντουβάρι ( :019blush: ), εν ολίγοις: τι δηλαδή περιμένουν/υποθέτουν ότι θα συμβεί από το 2012 και μετά;

 

(έχω ακούσει σωρό θεωρίες για το έτος 2012, αλλά είμαι αρκετά δύσπιστη, για δικούς μου λόγους... τους οποίους θ? αναφέρω κατά την συνέχεια της συζήτησης)

Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας υποστηρίζει τα δικά του για το 2012.

Οι χριστιανοί μιλούν για δευτέρα παρουσία

Οι Ελληνιστές για την Έλευση των Ε.

Ο Λιακόπουλος "Καιρός Γαρ Εγγύς" :063laugh:

 

Τελικά εάν το περιμένουν τόσοι, κάτι θα γίνει...

Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας υποστηρίζει τα δικά του για το 2012.

Οι χριστιανοί μιλούν για δευτέρα παρουσία

Οι Ελληνιστές για την Έλευση των Ε.

Ο Λιακόπουλος "Καιρός Γαρ Εγγύς" :063laugh:

 

Τελικά εάν το περιμένουν τόσοι, κάτι θα γίνει...

13558[/snapback]

Πες τα ρε Ixwr! :clapping:

Στην τελική, οτιδήποτε και να γίνει (ακόμα και μια γάτα να πέσει από τον ουρανό), όλοι θα σπεύσουν να πουν "εγώ σας το έλεγα" και θα δείξουν και τα χαρτιά στα οποία τα έλεγαν (τα οποία παραδόξως κανείς δε θα έχει δει νωρίτερα)... :063laugh:

Link to comment
Share on other sites

Ειχα διαβάσει και εγω για το 2012 και για τις προφητιες των Mayas. Αυτο που ηθελα να πω ειναι οτι ενω το ημερολογιο των Mayas σταματαει σε αυτη την χρονια υπαρχει μια προφητια των Hopi (ειναι μια φυλη ηθαγενων Αμερικανων) οπου αναφερει οτι ακρετα χρονια πιο πριν θα ξεκινισει ενας πολεμος διαφορετικος απο τους αλλους οπου οι "rainbow worriors" θα ερθοουν να δημιουργησουν τις προυποθεσεις για την μεταβαση μετα το 2012. Η αληθεια ειναι οτι δεν το θυμαμε καλα, αλλα θα ψαξω να βρω τα αρθρακια που ειχα κρατησει και θα τα κανω post σε αυτο το thread αν σας ενδιαφερει!

Link to comment
Share on other sites

ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ!

 

Κάποια στιγμή είδα στην ΝΕΤ κάποιον πολύ πιο αρμόδιο να μιλήσει γι' αυτά τα θέματα. Έναν νέο Μάγια, επάγγελμα εκδότης, αντικείμενο τα θρησκευτικά έργα των Μάγιας.

 

Ο άνθρωπος είπε: "Εντάξει, δε θα συμβεί κάτι το τρομακτικό. Απλώς μια αλλαγή συνείδησης της ανθρωπότητας."

 

Ηρεμήσαμε καθόλου;

 

(Πρέπει να είναι η πέμπτη φορά που το γράφω....)

Link to comment
Share on other sites

Τότε τι καθόμαστε και διαβάζουμε και ηθικολογούμε αφού τελικά θα ξυπνήσουμε μια μέρα και θα είμαστε.... άλλοι άνθρωποι?! :blink::lol:

 

Κέρατε, μια περαιτέρω ανάλυση έχεις εύκαιρη, όσον αφορά την "αλλαγή συνείδησης"??!... :unsure:

Link to comment
Share on other sites

...Από την άλλη πάλι, οι Βουδιστές λένε πως το 2016, θα είναι το έτος που η ανθρωπότητα θα ξεκινά να βιώνει (επιτέλους) μια ζωή "μες το φως"...

 

(...που το είχα διαβάσει αυτό γμτ; ...θυμίσου μαρή παλιόγρια! :headb: )

Link to comment
Share on other sites

Πολλά έχουν ακουστεί και πιο πολλά έχουν γραφεί κατά καιρούς σε διάφορα forum για το έτος 2012.

Επειδή όμως είμαι λίγο δύσπιστη θα έλεγα να θυμηθούμε και όλη αυτή την κινδυνολογία για την αλαγή της χιλιετηρίδας κλπ.

Μήπως όλα αυτά είναι λίγο υπερβολικά ???

Link to comment
Share on other sites

Κέρατε, μια περαιτέρω ανάλυση έχεις εύκαιρη, όσον αφορά την "αλλαγή συνείδησης"??!... :unsure:

13597[/snapback]

 

Τώρα... ίσα ίσα που το θυμάμαι, η ανάμνηση κυλά στο μυαλό μου όπως το νερό στο σουρωτήρι...

 

Πάντως δεν έλεγε κάτι βαρύγδουπο, απλώς ότι θα συνειδητοποιήσουμε πως δεν πάει άλλο και πως η μυρμηγκόμπαλλα θα κάνει κανένα φλατς και θα μας ξεκάνει αν συνεχίσουμε έτσι και θα δίνουμε σημασία στους γύρω μας και στη φύση.

 

(Δική μου διατύπωση, εννοείται).

Link to comment
Share on other sites

Επειδή όμως είμαι λίγο δύσπιστη θα έλεγα να θυμηθούμε και όλη αυτή την κινδυνολογία για την αλαγή της χιλιετηρίδας κλπ.

Μήπως όλα αυτά είναι λίγο υπερβολικά ???

13607[/snapback]

Μιλάς για την πρόβλεψη του Νοστράδαμου να φανταστώ... Η για τον "ιό της χιλιετίας" που θα πάθαιναν ζημιά όλοι οι computορες του κόσμου?!

 

Πάντως δεν έλεγε κάτι βαρύγδουπο, απλώς ότι θα συνειδητοποιήσουμε πως δεν πάει άλλο και πως η μυρμηγκόμπαλλα θα κάνει κανένα φλατς και θα μας ξεκάνει αν συνεχίσουμε έτσι και θα δίνουμε σημασία στους γύρω μας και στη φύση.

Για να εμφανισθεί όμως μια τέτοια οικουμενική αλλαγή συνείδησης, θα πρέπει να συμβεί κάτι πολύ συνταρακτικό. Δε μπορεί έτσι απλά να αλλάξουν "γνώμη" για το μέλλον της ανθρωπότητας, αλλιώς θα μπορούσαν να έχουν αλλάξει ήδη...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...