Jump to content

YEAR >>>... 2012 ...<<<


 Share

Recommended Posts

Βρε παιδια, θα σας δειρω... σταματηστε να σκευτεσται και να σπαταλατε τζαμπα ενεργεια, χρονο κτλ για το τι θα γινει στο μελλον. Ζηστε το τωρα, με τα δικα σας πιστευω και ως εσεις χωρις να ειστε επηρεαζμενοι απο τους αλλους. Α και κατι ακομα, ζηστε την καθε μερα σαν να ειναι αυτη η τελευταια. Ουτε το 2012 ουτε το 2016, αλλα το τωρα.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 109
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Βρε παιδια, θα σας δειρω... σταματηστε να σκευτεσται και να σπαταλατε τζαμπα ενεργεια, χρονο κτλ για το τι θα γινει στο μελλον. Ζηστε το τωρα, με τα δικα σας πιστευω και ως εσεις χωρις να ειστε επηρεαζμενοι απο τους αλλους. Α και κατι ακομα, ζηστε την καθε μερα σαν να ειναι αυτη η τελευταια. Ουτε το 2012 ουτε το 2016, αλλα το τωρα.

Φιλτατε δεν αντιμετωπιζουμε με Υστερ-ια το μελλον, απλα θελουμε να δουμε αν μας βγαζει το σημερα και για αυριο...Αν ζουσα ΤΟ αυριο ως την τελευταια μου μερα, μεθαυριο θα αντιμετωπιζα ισχυροτατα σοκ...

 

 

Edit: ΤΟ

...

Να σε καλα!!!

Edited by Sucore
Link to comment
Share on other sites

Αν ζουσα αυριο ως την τελευταια μου μερα, μεθαυριο θα αντιμετωπιζα ισχυροτατα σοκ...

Πάρα πολύ ωραίο και εύστοχο αυτό! Εύγε! :)

Link to comment
Share on other sites

Φιλτατε δεν αντιμετωπιζουμε με Υστερ-ια το μελλον, απλα θελουμε να δουμε αν μας βγαζει το σημερα και για αυριο...Αν ζουσα ΤΟ αυριο ως την τελευταια μου μερα, μεθαυριο θα αντιμετωπιζα ισχυροτατα σοκ...

 

OK παραδεινωμαι..... Μια αποψη ειπα μονο ^_^^_^

Edited by fegarolousmenos
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παιδιά υπάρχει και ένα ντοκιμαντέρ για το ημερολόγιο τον μαγιας στο google λέει πολλά και με αρκετές λεπτομέρειες για το θέμα

 

 

πρώτο μέρος http://video.google.com/videoplay?docid=1722832187225619574

 

δεύτερο μέρος http://video.google.com/videoplay?docid=-4...h&plindex=7

 

 

και άλλη μια χρήσιμη σελίδα http://www.mayanmajix.com

Link to comment
Share on other sites

παιδιά υπάρχει και ένα ντοκιμαντέρ για το ημερολόγιο τον μαγιας στο google λέει πολλά και με αρκετές λεπτομέρειες για το θέμα

 

 

πρώτο μέρος http://video.google.com/videoplay?docid=1722832187225619574

 

δεύτερο μέρος http://video.google.com/videoplay?docid=-4...h&plindex=7

 

 

και άλλη μια χρήσιμη σελίδα http://www.mayanmajix.com

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εμένα πάλι όλα αυτά μου φαίνονται ένα σωρό ανησίες. Είδαμε και το 2000 που ολοι οι μπούφοι περίμεναν να γίνει η συντέλεια του κόσμου και άρχισαν να χτίζουν τέραστιες υπόγειες εγκαταστάσεις αποθηκεύοντας χιλιάδες λίτρα νερού προκειμένου να σωθούν απο την υποτιθέμενη λαίλαιπα που έρχονταν. Να δείτε και που το 2012 θα περάσει έτσι όπως όλα τ' άλλα χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

.... Να δείτε και που το 2012 θα περάσει έτσι όπως όλα τ' άλλα χρόνια.
Ε, όχι και όπως όλα τ' άλλα. Θα έχει Ολυμπιακούς στο Λονδίνο :063dizzy: .

Να δω μόνο τι θα κάνουν αν βγει το καλοκαίρι βροχερό όπως πέρυσι :cold: .

Link to comment
Share on other sites

¨Οταν θα΄ρθει το Τέλος θα μας βρει απροετοίμαστους,πιστέψτε με!!!

Το σήμερα είναι το αύριο που φοβόσουνα χθες!!!! ¨Οποτε μην φοβάσαι και ζήσε!! :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι όλα αυτά μου φαίνονται ένα σωρό ανησίες. Είδαμε και το 2000 που ολοι οι μπούφοι περίμεναν να γίνει η συντέλεια του κόσμου και άρχισαν να χτίζουν τέραστιες υπόγειες εγκαταστάσεις αποθηκεύοντας χιλιάδες λίτρα νερού προκειμένου να σωθούν απο την υποτιθέμενη λαίλαιπα που έρχονταν. Να δείτε και που το 2012 θα περάσει έτσι όπως όλα τ' άλλα χρόνια.

Το 2000 ηταν ο λεγομενος Ιος της χιλιετιας (οπου πραγματικα ηταν οτι πιο ανοητο..)

Ενας Η/Υ δν εχει την νοημοσυνη να αλλαξει χρονολογια..

μονο απο το 99 παει στο 00 και μετα παλι στο 01..

 

Αυτο με το 2012 ειναι αλλη ιστορια οπου μερικα στοιχεια (τα πιο βασικα για μενα) εδωσα στο πρωτο ποστ...

Link to comment
Share on other sites

Κάθησα λίγο να θυμηθώ την υπόθεση με το "ηλερολόγιο" των Μάγιας. Νομίζω ότι παλαιότερα - και μέχρι τη δεκαετία του 90 - η φήμη τα ήθελε να "λήγουν" κάπου μεταξύ 1999-2001.

Έπειτα όταν πλησίασε το 2000 "πήγαν" προς το 2012.

Νομίζω ότι μεγαλύτερη αξιοπιστία θα είχε η υπόθεση αν βρισκόταν κάποιο βιβλίο γραμμένο της δεκαετίας του 1970 π.χ. που να μιλούσε για "2012".

Link to comment
Share on other sites

Κάθησα λίγο να θυμηθώ την υπόθεση με το "ηλερολόγιο" των Μάγιας. Νομίζω ότι παλαιότερα - και μέχρι τη δεκαετία του 90 - η φήμη τα ήθελε να "λήγουν" κάπου μεταξύ 1999-2001.

Έπειτα όταν πλησίασε το 2000 "πήγαν" προς το 2012.

Νομίζω ότι μεγαλύτερη αξιοπιστία θα είχε η υπόθεση αν βρισκόταν κάποιο βιβλίο γραμμένο της δεκαετίας του 1970 π.χ. που να μιλούσε για "2012".

Πριν από λίγους μήνες είδα ένα πολύ ενδιαφέρον ντοκιμαντέρ από το History Channel, σχετικά με το ημερολόγιο των Μάγια.

Δεν θυμάμαι πολλές λεπτομέρειες (θα το ξαναδώ και θα επανέλθω αν χρειαστεί), θυμάμαι όμως δύο πραγματάκια αρκετά σημαντικά :

1ον ~ Το ημερολόγιο των Μάγια ΔΕΝ λήγει το 2012. Ούτε το 1999-2001. Το 2012 λήγουν οι λεγόμενες ?πρωτεύουσες? ημερομηνίες. Πέραν αυτών, υπάρχουν οι λεγόμενες ?δευτερεύουσες? ημερομηνίες (που προκύπτουν μαθηματικά από τις πρωτεύουσες) και φτάνουν έως το τέσσερις χιλιάδες?τόσο (δε θυμάμαι ακριβώς πόσο).

2ον ~ Ο λόγος που σταματούν οι ?πρωτεύουσες? ημερομηνίες το 2012, είναι εντελώς αστρονομικά πρακτικός : λόγω της μετάπτωσης των ισημερινών της Γης, οι Μάγια δεν μπορούσαν (και το ήξεραν) να γνωρίζουν τι θα συμβαίνει στον ουράνιο θόλο από το 2012 και μετά. Οι σύγχρονοι αστρονόμοι επιβεβαιώνουν ότι από περίπου το 2012 και μετά, η σταδιακή μετάπτωση των ισημερινών θα έχει πλέον φτάσει σε τέτοιο σημείο που θα βλέπουμε κι άλλους αστερισμούς που μέχρι τώρα δεν βλέπαμε -και ίσως δεν γνωρίζουμε καν- και θα πάψουμε να βλέπουμε κάποιους άλλους που μέχρι τώρα βλέπουμε. Έτσι, οι Μάγια, αγνοώντας το τι μπορεί ακριβώς να συμβαίνει στον ουρανό από το περίπου 2012 και μετά, λήγουν τις ?πρωτεύουσες? ημερομηνίες τους τότε.

 

(?Δε ξέρω αν γίνομαι κατανοητή? :unsure: )

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι μεγαλύτερη αξιοπιστία θα είχε η υπόθεση αν βρισκόταν κάποιο βιβλίο γραμμένο της δεκαετίας του 1970 π.χ. που να μιλούσε για "2012".

 

Είχα ένα Νταίνικεν στο σπίτι (τώρα μάλλον είναι κάπου στο αρχείο) το οποίο όμως βιβλίο στεκόταν περισσότερο στην έναρξη του ημερολογίου (τρεις χιλιάδες πολλά -ακόσια προ κοινής εποχής) παρά στη λήξη του. Αλλά στο ίδιο βιβλίο, θυμάμαι πολύ καλά πως αναφερόταν σε κάποιες μονάδες μέτρησης του χρόνου των οποίων τα ονόματα λήγανε σε -τουν (π.χ. κάτι σαν Καλαμπουκτούν), ήταν πολλαπλάσια του 20 και κάποια μονάδα μέτρησης έφτανε κάτι εκατομμύρια έτη.

Link to comment
Share on other sites

¨Οταν θα΄ρθει το Τέλος θα μας βρει απροετοίμαστους,πιστέψτε με!!!

Αφού λέμε τόσα χρόνια για το 2012, κι ας μην είμαστε σίγουροι για το τί θα γίνει. Ακόμα και σήμερα να το μαθαίναμε, θα είχαμε 4 χρόνια μπροστά μας... γιατί να μας βρει απροετοίμαστους λοιπόν? Και πώς?

Είμαστε προετοιμασμένοι ότι κάτι θα γίνει, αλλά δεν ξέρουμε τί. Άρα, με ποιό κριτήριο μιλάμε περί προετοιμασμένων και απροετοίμαστων?

 

Το 2000 ηταν ο λεγομενος Ιος της χιλιετιας (οπου πραγματικα ηταν οτι πιο ανοητο..)

Κι όμως, απ' ότι διάβασα μερικά παλαιότερα μηχανήματα (όχι οικιακοί Η/Υ) αντιμετώπισαν προβλήματα. Απλά τα προβλήματα ήταν απειροελάχιστα σε σχέση με τα όσα περίμενε/φοβόταν ο κόσμος.

Link to comment
Share on other sites

Είχα ένα Νταίνικεν στο σπίτι (τώρα μάλλον είναι κάπου στο αρχείο) το οποίο όμως βιβλίο στεκόταν περισσότερο στην έναρξη του ημερολογίου (τρεις χιλιάδες πολλά -ακόσια προ κοινής εποχής) παρά στη λήξη του. Αλλά στο ίδιο βιβλίο, θυμάμαι πολύ καλά πως αναφερόταν σε κάποιες μονάδες μέτρησης του χρόνου των οποίων τα ονόματα λήγανε σε -τουν (π.χ. κάτι σαν Καλαμπουκτούν), ήταν πολλαπλάσια του 20 και κάποια μονάδα μέτρησης έφτανε κάτι εκατομμύρια έτη.

Από εκεί μάλλον θυμάμαι ότι δεν μιλούσε για 2012...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...