Jump to content

στα καθιστά


mandrake
 Share

Recommended Posts

Καλά αυτό δεν είναι ανασφάλεια, είναι ανόητο.

Αχρηστεύουμε πράγματα για να τα κοιτάζουμε μόνο... :063laugh:

14501[/snapback]

Αυτό δεν είναι απόλυτο, καθώς μπορείς να νιώθεις επίσης ανασφάλεια ότι τα ρούχα σου είναι πολύ βρώμικα και θα λερώσεις τον καναπέ...

Η ανασφάλεια που αναφέρεται εδώ είναι περισσότερο ψυχολογικής φύσεως...

Link to comment
Share on other sites

Καλά αυτό δεν είναι ανασφάλεια, είναι ανόητο.

Αχρηστεύουμε πράγματα για να τα κοιτάζουμε μόνο... :063laugh:

Αυτό δεν είναι απόλυτο, καθώς μπορείς να νιώθεις επίσης ανασφάλεια ότι τα ρούχα σου είναι πολύ βρώμικα και θα λερώσεις τον καναπέ...

Η ανασφάλεια που αναφέρεται εδώ είναι περισσότερο ψυχολογικής φύσεως...

Κι ομως νομιζω οτι υπαρχει αντιφαση οκ το καταλαβαινω με τα πραγματα, οταν εχεις την ταση να μαζευεις πραγματα, καπου μπαινει ο υλισμος οπου στην ουσια ειναι ανασφαλια οποτε μαζευω για να νιωθω καλα. Αλλα με το καθισμα δεν μπορω να το συνδεσω δηλαδη τι οταν καθεσαι στον καναπε δεν φοβασε το φοβερο και τρομερο θηριο που ολοι φοβομαστε, οταν ημασταν παιδακια, οτι θα πεταχτει κατω απο κρεβατια, καναπεδες κλπ :blblbl:

Link to comment
Share on other sites

Λέγεται ότι (και δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει, οπότε μη βαράτε!) οι άνθρωποι που αρέσκονται στα λιτά σπίτια, είναι πολύ πιο ασφαλής απ? αυτούς που αρέσκονται στα «γεμάτα» σπίτια, που τείνουν να είναι ανασφαλής.

Λές?? Πάντως μπορεί το minimal σαν αισθητική να είναι μια πραγματικά αξιόλογη πρόταση άλλα όντως άμα ο χώρος σου δεν έχει και ένα κάρο τζάτζαλα μάτζαλα (κατά τη προσφιλή έκφραση της Νεφέλης :4_1_210[1]: ) που σε κάνουν να νιώθεις όμορφα και που κάνουν το χώρο αυστηρά προσωπικό σου νιώθεις λίγο ανασφαλής μέσα του (ή καλύτερα να το κάνω νιώθω).

Link to comment
Share on other sites

Ανασφαλής επειδή νιώθεις πιο σίγουρος με τα πόδια ή με....τον ποπό....στη γη! Αυτό που λέμε σίγουρος άνθρωπος? Μήπως εννοεί κάτι τέτοιο?....χμμμ....δύσκολο... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ποτέ δεν περίμενα να γίνει topic 2 σελίδων το καθισιό...

Ναι πιστεύω πως το "κάτω" είναι και θέμα ανασφάλειας,διότι νιώθουμε λιγότερο εκτεθιμένοι στους γύρω...

Αλλά για πολλούς,είναι και θέμα τρόπου σκέψης και στάσης ζωής...πχ σαολίν,ινδιάνοι.

Link to comment
Share on other sites

δειτε το θετικα ρε παιδια..

αλλη αυρα βγαζει η γη..αλλη ενεργεια.. ενας καναπες ειναι καναπες...

 

το πατωμα εχει αμεση επαφη με την φυση.. με το ΚΑΘΑΡΟ το χωρις ΤΑΒΟΟ ....

 

αρα.. οι ανθρωποι του καταγης.. ειναι πιο.. ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΠΛΑΣΜΑΤΑ..δλδ οι Ινδιανοι ειναι ανασφαλεις.. δε νομιζω...

Link to comment
Share on other sites

Λέγεται ότι (και δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει, οπότε μη βαράτε!) οι άνθρωποι που αρέσκονται στα λιτά σπίτια, είναι πολύ πιο ασφαλής απ? αυτούς που αρέσκονται στα «γεμάτα» σπίτια, που τείνουν να είναι ανασφαλής.

 

Εμμ βέβαια και είναι ανασφαλείς... αν μπει κάποιος μέσα θα τους κλέψει μια περιουσια... :018bleh: (πως ισοπεδώνω την συζήτηση...)

Link to comment
Share on other sites

"Ινδιανοι ειναι ανασφαλεις"

 

Βασικά δεν έχουν καναπέδες! :018bleh:

 

Πιστεύω πως παίζει κάτι με ανασφάλεια.Γιατί γενικά είμαι ανασφαλής και προτιμώ και να κάθομαι κάτω και μου δε μου αρέσει ο μινιμαλισμός στον προσωπικό χώρο.Τώρα δε μπορώ να φανταστώ καν να μένω σε χώρο τετραγωνισμένο με απόλυτα λείες επιφάνειες και γεωμετρικά σχήματα.Επίσης μια άλλη εξήγηση κατ'εμέ (μπορεί δηλαδή να είναι και κοτσάνα) είναι οτι όταν καθόμαστε κάτω(για μένα μιλάω) προτιμώ να έχω τα γόνατά μου διπλωμένα και να τα πιάνω με τα χέρια.Σε εμβρυακή δηλαδή στάση.Αυτό μπορεί να μας θυμίζει τους πρώτους 9 μήνες της ζωής μας, που μεγαλώσαμε σε "απόλυτη" ασφάλεια.Αν αυτό δε συνδυαστεί και με το γεγονός οτι είμαι καρκίνος(μπούχαχα)τότε να απορείτε που δε κάθομαι και σε σακί με 2 τρύπες για τα μάτια. (το έχω κάνει και αυτό, με κουβέρτα όμως) :8_1_1v[1]:

Link to comment
Share on other sites

Αν αυτό δε συνδυαστεί και με το γεγονός οτι είμαι καρκίνος(μπούχαχα)τότε να απορείτε που δε κάθομαι και σε σακί με 2 τρύπες για τα μάτια. (το έχω κάνει και αυτό, με κουβέρτα όμως) :8_1_1v[1]:

14720[/snapback]

 

Για τα κοριτσάκια δουλεύει και το τσαντόρ...

Αααααχ, Τεχεράνη...όμορφη πόλη, να πάτε... εξαιρετικά ενδιαφέρουσα χώρα η Περσία... Και για όσους κάθονται χαμαί, έχει και ωραιότατα χαλιά! :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ότι πιο όμορφο να βρίσκεσαι σε ένα μέρος και αντί να κάθεσαι σε καρέκλες και άλλα λοιπά αχρείαστα έπιπλα,να κάθεσαι στο πάτωμα και να νιώθεις το χώρο να σε τυλίγει?

Δεν ξέρω γιατί,αλλά με γεμίζει απίστευτα...ελεύθερος...

13966[/snapback]

 

Χεχε!Ξερω πολυ καλα τι εννοεις ^_^ αυτο ακριβως κανω εγω... οκλαδων(πως γραφεται...?) στο πατωμα.Νιωθω πιο ασφαλης..και βολευομαι καλυτερα :7_5_134[1]:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...