Jump to content

Μητρότητα-Μαγεία


Recommended Posts

Κάνοντας μια βολτούλα στον κυβερνοχώρο "έπεσα" σε ένα άρθρο για την μητρότητα.ένα απόσπασμά του είναι και το εξής:

 

"Όταν μια γυναίκα γίνει μητέρα, καταφέρνει να δει τον κόσμο μέσα από τα μάτια του παιδιού της, να δει τη ζωή με ροζ και γαλάζια χρώματα, να περιμένει το ουράνιο τόξο που θα ξεπροβάλει μετά τη βροχή, να πιστέψει σε νεράιδες και μάγους και να αποκτήσει τη μαγική σκέψη των παιδιών, όπου όλα είναι δυνατά και καμιά λύπη δεν κρατάει για πάντα."

 

Σύμφωνα με αυτό έχω την αίσθηση ότι στις γυναίκες δίνεται μια δεύτερη ευκαιρία να ξαναγίνουν παιδιά να βρουν ίσως αυτή την παιδική τους αθωότητα την οποία με το πέρασμα του καιρού είτε την έχασαν ή την άφησαν να χαθεί,να εξαφανιστεί...Μέσω όμως αυτού του γεγονότος τους δίνεται η ευκαιρία,σε γυναίκες που ασχολούνται με την τέχνη ή ψάχνονται γενικότερα,να αντιληφθούν πιο εύκολα τον κόσμο,να τον δουν μέσα από τα μάτια ενός μικρού παιδιου.Φυσικό είναι όμως με τον τρόπο αυτό να βλέπουν τα πράγματα αλλιως και λογικά πιο ευχάριστα και πιο εύκολα.Επομένως,αφού τα παιδιά διψούν για γνώση και είναι γεμάτα απορίες οι γυναίκες-μητέρες αρχίζουν να διακατέχονται και αυτές από το ίδιο "μικρόβιο" με αποτέλεσμα να είναι πιο εύκολο γι'αυτες να μάθουν και να βρουν πιο γρήγορα διάφορες απαντήσεις σε όσα ψάχνουν.

Όμως από όλα αυτά γεννιέται ένα ερώτημα.Το ερώτημα είναι αν όντως συμβαίνει κάτι τέτοιο δεν είναι άδικο για τους άντρες;Όχι τίποτε άλλο αλλά είναι γνωστό[διορθώστε με αν κάνω λάθος] πως οι γυναικες είναι αυτές οι οποίες συνδέονται πιο στενά με τα παιδιά και είναι αυτές οι οποίες επηρεάζονται πιο άμεσα από αυτά.Άρα δεν είναι άδικο για τους άντρες αφού γι'αυτούς είναι πιο δύσκολο να βρουν τη χαμένη τους παιδική αθωότητα και συνεπώς ο δρόμος τους για τη γνώση πιο δύσκολος;

 

Περιμένω τις απόψεις.

 

Βασικά όταν διάβασα το συγκεκριμένο κομμάτι....κόλλησα :headb: :headb: :headb: :headb: :headb: και δεν ξέρω το ΓΙΑΤΙ;;; :4_1_72[1]: :4_1_72[1]:

 

Υ.Γ.:Δεν έχω ιδέα πως μου βγήκε αυτός ο ειρμός και πολύ πιθανο να λεω και βλακείες. :whistling: Πλέον δεν μπορώ να κάνω τίποτε άλλο απ'το να δω τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

πωπω.. τωρα κολλησα κ γω.......

 

λοιπον.. οι ευκαιριες να γινουμε παλι παιδια και να καταλαβουμε αυτο το.. μαγικο τοπο... ειναι ΠΑΡΑ πολλες... και ισες κ για τους ανδρες..

απλα σκεψου πως ο αντιπροσωπος της χωρας των παιδιων, γνωστη σαν χωρα του ποτε ποτε ήταν αρσενικου γενους..(ο ΠΗΤΕΡ ΠΑΝ για οσους δεν καταλαβαν)

 

τελος παντων.. να σου πω εναν τοπο που μπορεις να ξαναγινεις παιδι και μαλιστα σε λιγοτερο απο 9 μηνες,

και να παραμεινεις παιδι και στη χωρα του ΠΟΤΕ για παντα;;; ο ΠΡΟΣΚΟΠΙΣΜΟΣ....

 

ναι κ ομως. ειναι ενας τοπος που ξεχνας εγνοιες και για να εχεις την επαφη με τα παιδια γινεσαι και συ παιδι. και ειναι ΚΟΛΛΗΤΙΚΟ.. και ΧΡΟΝΙΟ.. δε σου φευγει ... εισαι ΠΑΙΔΙ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ

 

δεν ξερω αν το εχετε ζησει αυτο το πραγμα εδω μεσα...

ομως εγω τα τελευταια 10 χρονια δεν εχω μεγαλωσει... ζω στη χωρα του ΠΟΤΕ ΠΟΤΕ με τα χαμινια και τον ΠΗΤΕΡ ΠΑΝ.. κ δεν εχω γινει μανα ακομα....

σκεφτητε απλα τα καθημερινα πραγματα που μας κανουν παιδια.. απο 1 γλιφιτζουρι και τις δαχτυλομπογιες μεχρι.. το ΛΟΥΝΑ ΠΑΡΚ.

 

 

ΟΣΟ αναφορα τωρα στη μαγεια κ τη μητροτητα.. ειμαι σιγουρη. πως ολες οι μαναδες την περιοδο της εγκυμοσυνης..εχουν αλλη αισθηση της πραγματικοτητας..και .. ισως ξερουν κ το μυστηκο της ζωης.. όμως.. δεν το λενε πουθενα.. γιατι.. οι μαναδες ειναι ταγμενες να το υπηρετουν και οχι να το διδασκουν...

αυτο δεν ειναι αδικο για τους ανδρες.. αυτοι .. εχουν αλλα πραματα να σκεφτουν.. αλλους τροπους να ανακαλυψουν τη μαγεια...

Link to comment
Share on other sites

Κάνοντας μια βολτούλα στον κυβερνοχώρο "έπεσα" σε ένα άρθρο για την μητρότητα.ένα απόσπασμά του είναι και το εξής:

...

Σύμφωνα με αυτό έχω την αίσθηση ότι στις γυναίκες δίνεται μια δεύτερη ευκαιρία να ξαναγίνουν παιδιά να βρουν ίσως αυτή την παιδική τους αθωότητα την οποία με το πέρασμα του καιρού είτε την έχασαν ή την άφησαν να χαθεί,να εξαφανιστεί...

Δε λες βλακείες. Σε όλους δίνεται η ευκαιρία, και τους άντρες, όταν αποκτούν παιδιά. Δυστυχώς οι περισσότεροι δεν την αρπάζουν και θα έλεγα ότι λίγες γυναίκες το κάνουν. Οι περισσότερες είναι πολύ απασχολημένες. Από τους άντρες πάλι, λίγοι, αλλά περισσότεροι από τις γυναίκες - όχι όμως, η πλειοψηφία, επειδή καταλαβαίνουν αυτό που λες αλλά επειδή τους "βολευει" να κάνουν ότι παίζουν... αφού όπως λένε οι άντρες είναι "παιδιά" :019blush:
Link to comment
Share on other sites

Με αυτό το άρθρο μου δίνετε την ευκαιρία να θυμηθώ και να πω σε εσάς πόσα πολλά πράγματα είδα μέσω το παιδιού μου με αλλιώτικη ματιά ... όσο πιο απλά τόσο πιο καλά! Αθώα αλλά ταυτόχρονα αποφασιστικά.

 

:wub:

 

Ισως μάλιστα μία μάγισσα να γίνει πιο ... τέλεια, αφού φέρει στον κόσμο ένα παιδί! Η ομορφιά του να το κρατάς στα χέρια σου, να το βλέπεις να σε κοιτά στα μάτια όταν το θηλάζεις, να νιώθεις την αγωνία του στα πρώτα του βήματα, να ακούς τις σκέψεις του και να μαθαίνεις μέσα από αυτές ...

 

:wub:

 

... δεν περιγράφεται! Μόνο ένα μπορώ να πω ... κάντε το και θα με θυμηθείτε!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, διαφωνώ. Τελείως όμως.

 

Θα το απλώσω γενικότερα στο θέμα "άντρες-γυναίκες και Τέχνη" με μια άκρως σεξιστική τοποθέτηση- σας έχω προειδοποιήσει.

 

Από όσα έχω δει μέχρι στιγμής, οι γυναίκες νοιώθουν. Και νοιώθουν πολύ έντονα. Ακριβώς επειδή νοιώθουν πιο έντονα δεν νοιώθουν την ανάγκη να εξηγήσουν αυτό που βιώνουν. Κι αυτό διότι το βίωμα είναι από μόνο του μια πλήρης εμπειρεία.

 

Οι άντρες δεν νοιώθουν τόσο έντονα. Γι' αυτό έχουν μεγάλη ανάγκη να ερμηνεύσουν αυτά που νοιώθουν.

 

Γι' αυτό λοιπόν οι περισσότεροι φιλόσοφοι είναι άντρες, αλλά οι γυναίκες διακρίνονται στην ποίηση. Γι' αυτό το αρχέτυπο της μάγισσας είναι μια γυναίκα οι οποία κάνει πράγματα, ενώ το αρχέτυπο του μάγου είναι ο μάγος που γνωρίζει πράγματα. Από την άλλη, οι μάγοι είναι λίγοι, οι μάγισσες πολλές.

 

Αν το σκεφτείτε, θα δείτε πως δεν είναι άδικο για κανέναν. Ίσα ίσα που οι ρόλοι είναι συμπληρωματικοί.

Link to comment
Share on other sites

...επειδή καταλαβαίνουν αυτό που λες αλλά επειδή τους "βολευει" να κάνουν ότι παίζουν...

 

Σόρρυ αλλά το συγκεκριμένο σημείο με έχει μπερδέψει!Τι ακριβώς θες να πεις.Γράψτο πάλι αν μπορείς! :019blush:

 

Κατά τα άλλα πιστεύω και εγώ ότι στη σημερινή εποχή λόγω της ρουτίνας και της πίεσης που ασκείται από παντού στα άτομα του κοινωνικού συνόλου ένα μεγάλο μέρος του πληθυσμού,αντρών και γυναικών, δεν αρπάζουν αυτή την ευκαιρία που τους προσφέρεται τόσο απλόχερα με τη γέννηση ενός παιδιού.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά θυμήθηκα κάτι από τη σειρά "Οι μάγισσες" και μου δημιουργήθηκε μία απορία.

Οι 3αδερφές,στα επεισόδια πριν το θάνατο της Πρου, δεν ήξεραν ότι είναι μάγισσες αλλά το ανακάλυψαν στην πορεία.Το ερώτημα είναι αν μπορεί μία μητέρα-μάγισσα απ'τη στιγμή που γεννάει το παιδί της να "κλειδώσει" της δυνάμεις του με σκοπό την αποφυγή αυτοτραυματισμού του;!Και αν μπορεί,η πράξη της αυτή είναι σωστή;

Και αφού τις κλειδώσει πότε και πως τις ξεκλειδώνει;

 

Απορίες που έχω και'γω ώρεσ-ώρες,εεε;;;; :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

αφού η ζωή είναι μαγεία,είναι λογικό για μια μητέρα να έρχεται κοντά στη μαγεία,μιας και φέρνει μια νέα ζωή στον κόσμο,την οποία έτρεφε για μήνες μέσα της...μια μητέρα νίωθει τη δημιουργία,όπως κανείς δεν μπορεί να τη νίωσει!

Link to comment
Share on other sites

Βασικά θυμήθηκα κάτι από τη σειρά "Οι μάγισσες" και μου δημιουργήθηκε μία απορία.

Οι 3αδερφές,στα επεισόδια πριν το θάνατο της Πρου, δεν ήξεραν ότι είναι μάγισσες αλλά το ανακάλυψαν στην πορεία.Το ερώτημα είναι αν μπορεί μία μητέρα-μάγισσα απ'τη στιγμή που γεννάει το παιδί της να "κλειδώσει" της δυνάμεις του με σκοπό την αποφυγή αυτοτραυματισμού του;!Και αν μπορεί,η πράξη της αυτή είναι σωστή;

Και αφού τις κλειδώσει πότε και πως τις ξεκλειδώνει;

Απορίες που έχω και'γω ώρεσ-ώρες,εεε;;;; :cheerful:

Όλα μπορούν να γίνουν αλλά καλό είναι να θυμόμαστε πως δεν μας βγαίνουν όλα σε καλό.

Ουσιαστικό ρόλο στο παράδειγμα έπαιξε η "γιαγιά" πάντως, και αυτό είναι πιο ακριβές.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...