Jump to content

Θανατος


Recommended Posts

  • Replies 109
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Και πως ξέρουμε ότι δεν το μετάνιωασε? Ασε που είναι ένας στους 10.000.000

Έλληνες (?). Θα μου επις υπάρχουν κι άλλοι. Εγώ αυτούς τους θεωρώ δειλούς

 

 

Μιχαηλ

Link to comment
Share on other sites

Μιλώντας για το γιατί δακρύζουν οι άνθρωποι: μην το πας πολύ μακριά, η άμεση αντίδραση είναι η λύπη που τους χάνουν από κοντά τους...

15319[/snapback]

Λοιπόν..., είχα κάποτε μια συζήτηση με διάφορα άτομα με αυτό το θέμα και συμφώνισα στο ότι κλαίμε εγω'ι'στικά, διότι γνωρίζουμε το άτομο και όσο πιο κοντά μας βρίσκεται τόσο μεγαλύτερη η απώλειά του για ενάς τους ίδιους. Ομως, έτυχε να αλλάξω γνώμη όταν από προσωπική εμπειρία κατάλαβα πως ναι μεν, αλλά... Δε συμβαίνει πάντοτε έτσι. Δεν χρειάζεται καν να είναι πραγματικό το άτομο για να κλάψει κάποιος για το θάνατό του ή για την απώλειά του...

 

 

Η αυτοκτονία είναι φόνος της ζωής... και θρίαμβος θανάτου.

15332[/snapback]

Και γιατί ο θρίαμβος του θανάτου θεωρείται κάτι το αρνητικό? Επειδή εμείς οι υπόλοιποι το φοβόμαστε? Πώς μπορούμε να γνωρίζουμε την ψυχολογία του ανθρώπου (όχι του συγκεκριμένου, γενικά μιλώντας)? Δεν είναι λίγο αβάσιμο να εκφέρουμε άποψη στο ποιο πρέπει να επιλέγει ο άλλος?Θα μου πείτε, δεν έχει να επιλέξει..αφού γενήθηκε δε μπορεί να απορρίψει αυτό το δώρο. Ομως, αυτοί οι άνθρωποι δεν το θεωρούν δώρο και μερικοί πιστεύουν ότι αφού τους δόθηκε μπορούν να το απορρίψουν. Βέβαια, σύμφωνα με πολλούς "η ζωή είναι ένα δώρο",αλλά κάθε ζωή έρχεται μετά από έναν θάνατο για άλλους..

Και όσο για αυτό που είπες Μιχαήλ, κατά πόσο μπορείς να τους κρίνεις (εσύ και εμείς όλοι) από τη στιγμή που δε γνωρίζεις τη φιλοσοφία ζωής τους, τις σκέψεις τους ή τους ίδιους? Πως λες ότι είναι δειλοί? Επειδή οι υπόλοιποι παρόλα τα προβλήματά τους στέκονται και πολεμούν? Δε μου φαίνεται λογικό!

Link to comment
Share on other sites

Η αυτοκτονία είναι φόνος της ζωής... και θρίαμβος θανάτου.

Και γιατί ο θρίαμβος του θανάτου θεωρείται κάτι το αρνητικό? Επειδή εμείς οι υπόλοιποι το φοβόμαστε?

Τσου...

Δες για λίγο τον θάνατο ως έννοια, κι όχι ως κατάσταση/γεγονός: συμβολίζει την λήξη, την διακοπή, το τέλος.

Ναι, κάθε τέλος φέρνει μια νέα αρχή, έναν νέο κύκλο. Για να φέρει όμως αυτόν τον νέο κύκλο, θα πρέπει να ολοκληρωθεί ο προηγούμενος κύκλος.

 

Απλό παράδειγμα:

Οι 9 μήνες κύησης, είναι ένας κύκλος. Ο τοκετός, σηματοδοτεί το τέλος (θάνατο) ενός κύκλου: της κύησης, και την αρχή ενός άλλου: της ζωής (όπως την γνωρίζουμε). Η σωστή στιγμή ολοκλήρωσης της κύησης (η σωστή στιγμή «θανάτου» αν θες), είναι οι 9 μήνες.

Εάν πάμε να βγάλουμε το έμβρυο νωρίτερα, ρισκάρουμε την επιβίωσή του. Κι όσο νωρίτερα πάμε να το βγάλουμε, τόσο περισσότερο ρισκάρουμε, φτάνοντας από ένα σημείο και μετά, στην απόλυτη διακοπή της ομαλής ροής των πραγμάτων. Αν π.χ. πας να το βγάλεις στον 5ο μήνα κύησης, οι πιθανότητες να επιβιώσει είναι τραγικά ελάχιστες. Στον 4ο, χάνονται τελείως.

 

Μετέφερε τώρα αυτό το παράδειγμα στο θέμα μας: Αυτοκτονώντας, ρισκάρεις ή όχι την έναρξη του επόμενου κύκλου...;

Link to comment
Share on other sites

Η αυτοκτονία είναι φόνος της ζωής... και θρίαμβος θανάτου.

Και γιατί ο θρίαμβος του θανάτου θεωρείται κάτι το αρνητικό? Επειδή εμείς οι υπόλοιποι το φοβόμαστε?

Τσου...

Δες για λίγο τον θάνατο ως έννοια, κι όχι ως κατάσταση/γεγονός: συμβολίζει την λήξη, την διακοπή, το τέλος.

Ναι, κάθε τέλος φέρνει μια νέα αρχή, έναν νέο κύκλο. Για να φέρει όμως αυτόν τον νέο κύκλο, θα πρέπει να ολοκληρωθεί ο προηγούμενος κύκλος.

Μετέφερε τώρα αυτό το παράδειγμα στο θέμα μας: Αυτοκτονώντας, ρισκάρεις ή όχι την έναρξη του επόμενου κύκλου...;

15474[/snapback]

Ναι, κατάλαβα τι εννοείς. Το προσέγγισες από διαφορετική γωνία από τη "δική" μου. Ομως, αυτοκτονώντας πως γίνεται να μην ξεκινήσεις έναν νέο κύκλο? Και πόσο μάλλον αν πιστεύεις στη Μοίρα. Τότε, θα φτάσει το τέλος σου όποτε πρέπει, όποτε είναι "κανονισμένο". Τώρα το πως θα φτάσει δεν το ξέρεις. Συνομιλώντας με ανθρώπους που πιστεύουν στη Μοίρα, κατάλαβα ότι πιστεύουν ότι δεν μπορείς να ξεφύγεις από τη Μοίρα σου. Αν είναι π.χ.να σκοτωθείς, τότε ίσως και αυτοκτονήσεις...

Ουσιαστικά, δε "ρισκάρεις", αλλά "εξαναγκάζεις" την εμφάνιση του κεφαλιού του Ουροβόρου.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι π.χ.να σκοτωθείς, τότε ίσως και αυτοκτονήσεις...

Ουσιαστικά, δε "ρισκάρεις", αλλά "εξαναγκάζεις" την εμφάνιση του κεφαλιού του Ουροβόρου.

Δεν νομίζω ο Ουροβόρος να εξαναγκάζεται να κάνει ότι κάνει είναι φυσικό. Η Αυτοκτονία είναι βίαιο τέλος του κύκλου σου... Πως ξέρεις πως στον επόμενο κύκλο δεν θα πρέπει να ξεκινήσεις από την αρχή? Ίσως αν σε σκότωναν τότε να συνέχιζες κανονικά αλλά τώρα το κάνεις με τη θέληση σου και σταματάς τον κύκλο δημιουργώντας μια ευθεία που δεν ξέρεις τη συνέχεια της..

 

Μιχαήλ

Link to comment
Share on other sites

Αλλά και πάλι δεν ξέρεις τι θα γίνει στον κύκλο ή που θα είναι "καλύτερα"..

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δει καμία ευθεία που να είναι ενδιαφέρουσα?

Ακόμα και εμείς όταν θέλουμε να παρούσιασουμε τη ζωή μας ως μονότονη λέμε πως είναι ευθεία... Σκέψου τον κύκλο δεν σταματάει ποτέ, είναι μια καμπύλη που συναντάει την αρχή της και δεν έχει τέλος και γυρίζει τόσο πολύ που ξεχνάμε από πού άρχισε.

 

 

Μιχαήλ

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δει καμία ευθεία που να είναι ενδιαφέρουσα?

Ακόμα και εμείς όταν θέλουμε να  παρούσιασουμε τη ζωή μας ως μονότονη λέμε πως είναι ευθεία... Σκέψου τον κύκλο δεν σταματάει ποτέ, είναι μια καμπύλη που συναντάει την αρχή της και δεν έχει τέλος και γυρίζει τόσο πολύ που ξεχνάμε από πού άρχισε.

15495[/snapback]

Δε με πείθει σαν επιχείρημα. Τι σημαίνει αν έχω δει καμιά ενδιαφέρουσα ευθεία?.. Και εκτός αυτού, εμείς είμαστε αυτοί που έχουμε παρομοιάσει τις 2 αυτές πορείες τις ζωής-θανάτου με ευθείες και κύκλους..

Το θέμα είναι ότι δεν ξέρεις (εσύ και εμείς ούλοι φυσικά) τι έχουν στο νου τους αυτοί οι άνθρωποι.Ασε που ΄χρειάζεται μεγάλη δύναμη να αποφασίσεις (και να το πράξεις) να σου στερήσεις τη ζωή..βέβαια, σύμφωνα με πολλούς, χρειάζεται ακόμη μεγαλύτερη να μείνεις στη γη και να συνεχίσεις να ζεις...αλλά δεν ξέρουμε.

Link to comment
Share on other sites

Θα σε αυτοκτονήσω...

 

Το θέμα είναι πως η ζωή είναι ένα δώρο με χρυσές κορδέλες πολλά υποσχόμενο. Το ξετυλίγεις και το τρως στην μάπα έτσι όπως είναι... Γι αυτό σου δώθηκε... Ποτέ δεν πετάς ένα δώρο στα σκουπίδια... Το τέλος του θα έρθει από φυσικά αίτια ή από φόνο. Εσύ πρέπει να μείνεις πολεμιστής και να ψάχνεις το Φως ώσπου να το βρεις και να μην είσαι αλαζόνας και να λες δεν μπορώ! Υπάρχει δεν θέλω όχι δεν μπορώ. Αν δεν μπορούσαμε δεν θα έφτανε η ανθρωπότητα εδώ που είναι και εσύ δεν θα αντάλλασες ιδέες τώρα μαζί μου και εγώ με άλλους και εσύ το ίδιο και αυτοί το ίδιο... Και ποτέ δεν θα μπορούσαμε να βρούμε την Αλήθεια! Ο θάνατος εκ θελήσεως δεν ταιριάζει στην αρμονία του Όλου και του Ενός.

 

Μιχαήλ

Link to comment
Share on other sites

Θα σε αυτοκτονήσω...

15521[/snapback]

Χεχεχε!!
Το θέμα είναι πως η ζωή είναι ένα δώρο με χρυσές κορδέλες πολλά υποσχόμενο. Το ξετυλίγεις και το τρως στην μάπα έτσι όπως είναι... Γι αυτό σου δώθηκε... Ποτέ δεν πετάς ένα δώρο στα σκουπίδια... Το τέλος του θα έρθει από φυσικά αίτια ή από φόνο. Εσύ πρέπει να μείνεις πολεμιστής και να ψάχνεις το Φως ώσπου να το βρεις και να μην είσαι αλαζόνας και να λες δεν μπορώ! Υπάρχει δεν θέλω όχι δεν μπορώ. Αν δεν μπορούσαμε δεν θα έφτανε η ανθρωπότητα εδώ που είναι και εσύ δεν θα αντάλλασες ιδέες τώρα μαζί μου και εγώ με άλλους και εσύ το ίδιο και αυτοί το ίδιο... Και ποτέ δεν θα μπορούσαμε να βρούμε την Αλήθεια! Ο θάνατος εκ θελήσεως δεν ταιριάζει στην αρμονία του Όλου και του Ενός.

15521[/snapback]

1ον) Δεν μπορώ να κρίνω τι δώρο είναι η ζωή..δε θυμάμαι και κάτι άλλο..

2ον)Συμφωνώ απόλυτα με αυτό! Ομως, είναι το κατάλληλο σημείο να το αναφέρουμε? Δε γίνεται να μην μπορείς κάτι..απλώς, λες ότι δεν μπορείς όταν δεν πιστεύεις ότι μπορεί να βελτιωθεί η κατάσταση. Το θέμα, επομένως, είναι να πιστέψεις και για να πιστέψεις, πρέπει να έχεις και κάτι να σε ωθεί να το κάνεις κάτι θετικό ή ακόμα και έναν άνθρωπο. Κι αν αυτοί οι άνθρωποι αφού ξεπέρασαν την κατηγορία "δεν μπορώ" έφτασαν στην κατηγορία "δε θέλω"?

3ον)Θες να βρεις την Αλήθεια, την Αλήθεια σου όταν υπάρχει κάτι να σε στηρίζει. Πρέπει να υπάρχουν κάποια πράγματα που να σε χαροποιούν έτσι ώστε να σε συγκρατούν στο Δρόμο σου.

Link to comment
Share on other sites

Λες πως υπάρχουν άνθρωποι που πέρασαν από το δεν μπορώ στο δεν θέλω Βρές άλλους που θα σου δώσουν τα σωστά ερεθίσματα να συνεχίσεις και πίστεψε με υπάρχουν πολύ τέτοιοι...

Λες πως ψάχνεις κάτι να σε ωθήσει κάτι καλό... Τι είναι καλό και τι είναι κακό όμως δεν ξέρεις.. δεν ξέρεις πως αυτό που βλέπεις είναι όντως καλό, μπορεί να εγκυμονεί κινδύνους και να είναι κακό... Εϊναι αυτό που λέμε πως πρέπει να έχεις τσαγανό, θέληση, θάρρος . Δεν μπορούν όλα να στάζουν μέλι στη Ζωή... Δεν πρέπι όμως να κολάς πουθενά αλλά να συνεχίζεις με πάθος και πίστη σε ότι κάνεις και αν σου έρθει κάτι δύσκολο με τσατίλα να το απωθήσεις, να το ξεπεράσεις.

 

Μιχαήλ

Link to comment
Share on other sites

Λες πως υπάρχουν άνθρωποι που πέρασαν από το δεν μπορώ στο δεν θέλω Βρές άλλους που θα σου δώσουν τα σωστά ερεθίσματα να συνεχίσεις και πίστεψε με υπάρχουν πολύ τέτοιοι...

Λες πως ψάχνεις κάτι να σε ωθήσει κάτι καλό... Τι είναι καλό και τι είναι κακό όμως δεν ξέρεις.. δεν ξέρεις πως αυτό που βλέπεις είναι όντως καλό, μπορεί να εγκυμονεί κινδύνους και να είναι κακό... Εϊναι αυτό που λέμε πως πρέπει να έχεις τσαγανό, θέληση, θάρρος . Δεν μπορούν όλα να στάζουν μέλι στη Ζωή... Δεν πρέπι όμως να κολάς πουθενά αλλά να συνεχίζεις με πάθος και πίστη σε ότι κάνεις και αν σου έρθει κάτι δύσκολο με τσατίλα να το απωθήσεις, να το ξεπεράσεις.

15569[/snapback]

Βρε πιδίμ', συμφωνώ με αυτά που λες στο 2ο σκέλος της απάντησής σου,αλλά δεν εννοώ αυτό..εννοώ να σε ωθήσει να ζήσεις.Οι άνθρωποι που αυτοκτονούν δε βρίσκουν κάτι θετικό στη ζωή τους. Και αυτό που λες "βρες άλλους να σου δώσουν τα ερεθίσματα για να συνεχίσεις", αυτοί οι άνθρωποι που έχουν φτάσει στο επίπεδο της αυτοκτονίας δεν πιστεύουν ότι υπάρχει κάτι θετικό, οπότε κανείς δε γίνεται (σύμφωνα με τα λεγόμενά τους) να τους βγάλει από εκεί. Πρεπει να συμβεί κατι που θα τους κάνει να βρούν νόημα στη ζωή τους, που θα τους αρέσει. Δε χρειάζεται να είναι άνθρωπος.

Link to comment
Share on other sites

Να στο κάνω πιο λιανά γιατί έρχεσαι στα λόγια μου

 

Αυτοί που αυτοκτονούν δεν έψαξαν ΚΩΛΟΣΑΝΕ ή αν προσπαθήσαν δεν προσπαθήσαν αρκετά. Καταλαβού? και σου λέω ΜΗΝ ΚΩΛΟΝΕΙΣ... ΨΑΞΕ... ΨΑΞΟΥ... ΕΙΝΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙΣ

 

 

Μιχαήλ

Link to comment
Share on other sites

Να στο κάνω πιο λιανά γιατί έρχεσαι στα λόγια μου

Oh,no we don't..

 

Αυτοί που αυτοκτονούν δεν έψαξαν ΚΩΛΟΣΑΝΕ ή αν προσπαθήσαν δεν προσπαθήσαν αρκετά. Καταλαβού? και σου λέω ΜΗΝ ΚΩΛΟΝΕΙΣ... ΨΑΞΕ... ΨΑΞΟΥ... ΕΙΝΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙΣ

15577[/snapback]

Καταλαβαίνω τι λες, απλώς εγώ διαφωνώ στο ότι κολώνουν. Εμείς που είμαστε εκτός το βλέπουμε έτσι. Αυτοί που είναι μέσα θεωρούν ότι δε χρείαζεται να προσπαθήσουν για να ζήσουν επειδή δεν έχει...σημασία, νόημα..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...