Jump to content

Θανατος


Recommended Posts

Αν νομίζουν αυτό τότε μάλλον δεν έχουν καταλάβει και κατανοήσει το νόημα της ζωης

Για σκέψου το λίγο και έτσι... Το να αυτοκτονήσεις είναι συμπεριφορά που εκφράζει έναν άνθρωπο εγωιστή και αχάριστο! Γιατί το λέω έ? Σκέψου υπάρχουν άνθρωποι στη φυλακή, φυλακισμένοι, πολλοί από αυτούς είναι αθώοι άλλοι ένοχοι άλλοι είναι δις ισόβια άλλοι ισόβια άλλοι λιγότερο και κάποτε θα βγούν κι όμως συμεχίζουν να ζουν ελπίζωντας... Συνεχίζουν κι ας ξέρουν πως είναι καταραμένοι να μείνουν μέσα στη φυλακή για την υπολοιπη ζωή τους περιορισμένοι σε ένα χώρο με άτομα πολλές φορές χειρότερα από τους ίδιους με φρουρούς γύρω τους ικανούς να τους εκμεταλευτόυν άλλοι στην χειρότερη ψυχολογική κατάσταση... Και μου λες πως ένας ελεύθερος δεν έχει νόημα να ζει? Μήπως κάπου κολλάει η ιστορία τώρα?

Θες καλύτερο παράδειγμα? Άνθρωποι του τρίτου κόσμου... Ζούνε μάχονται ελπίζουν, έχουν πιάσει το νόημα... Να σε γυρίσω πίσω στο χρόνο? Δούλοι και σκλάβοι, χωρίς δικαιώματα που μπορούσαν να τους σκοτώσουν ανά πάσα στιγμή οι κύριοί τους κι όμως συνέχιζαν να ζουν? Γιατί δεν άρπαζαν μια πέτρα να ανοίξουν τα κεφάλια τους?

Δεν ήταν αχάριστοι, θα υπήρχαν μέρες καλύτερες...

 

Μιχαήλ

 

Την ενδεκάτη εντολή την ξέρουν μόνο οι τρελλοί κι όλης της γης οι σκλάβοι

(την ελευθερία)

Τη δωδεκάτη δεν την ξέρουν οι αχάριστοι και οι εγωιστές

(τη ζωή)

 

Πάντα φιλικά :019blush::)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 109
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Hoka Hey!

 

Στη γλώσσα των Ινδιάνων Λακότα σημαίνει "ωραία ημέρα για να πεθάνει κανείς".

 

Το φωνάζανε σε κείνη τη μάχη που πετσοκόψανε τα στρατεύματα του στρατηγού Κάστερ.

 

Αλλά αυτή η αντίληψη των ινδιάνων δεν ισχύει μόνο για τον πόλεμο.

Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφορεί η φήμη πως σε κάποιες φυλές Ινδιάνων, οι γέροι διαλέγανε μια μέρα και πηγαίνανε να κάνουν αυτό που εμείς σήμερα θα περιγράφαμε ως "αυτοκτονία". Δεν το έχω διασταυρώσει ακόμα, αλλά δε μου φαίνεται καθόλου απίθανο. Στα πλαίσια μιας μικρής κοινότητας, είναι αρκετά φυσικό, το μέλος που είναι πια περισσότερο βάρος από προσφορά, να αποφασίσει μόνο του να φύγει.

 

Αλλά, το πιο σημαντικό είναι να συνειδητοποιήσεις το πόσο φυσικό είναι το ότι είσαι θνητός και πως κάποια μέρα, ούτως ή άλλως θα έρθει το τέλος. Υπό συνθήκες, μπορείς να φροντίσεις το πέρασμά σου στην απέναντι μεριά να είναι ένα είδος γιορτής.

Link to comment
Share on other sites

Π.χ Η σταύρωση- αυτοθυσία του Ιησού Εμμανουήλ Χριστού που τότε δεν την καταλάβανε ως γιορτή αλλά έπειτα μοιάζει σαν γιορτή γιατί εγκωμιάζει την εισχώρησή μας στο Βασίλειο του Θεού.

 

Αν κατάλαβα καλά αυτό θες να πεις πως η αυτοθυσία μπορεί να μην "πιαστεί" ως αυτοκτονία αλλά ως πράξη καλής θελήσεως. Μπορούμε να το δούμε κι ετσι...

 

Μιχαήλ

Link to comment
Share on other sites

Υπό συνθήκες, μπορείς να φροντίσεις το πέρασμά σου στην απέναντι μεριά να είναι ένα είδος γιορτής.

15645[/snapback]

Ποπό!!! Πολύ μου άρεσε αυτό! Πάντως για να το καταφέρεις θα πρέπει να είσαι σε ένα κάποιο πνευματικό επίπεδο και να έχεις μελετήσει τη ζωή..

Link to comment
Share on other sites

Α! Και κάτι που ξέχασα. Σε πολλές ελληνικές περιοχές, όταν φτάσει κανείς σε μια κάποια ηλικία (για εξήντα ξέρω) , ετοιμάζει (τελετουργικά) το σάβανό του.

 

Saginie, ναι, σαφώς πρέπει να έχεις νικήσει πολλούς δαίμονες πρώτα.

Link to comment
Share on other sites

Π.χ Η σταύρωση- αυτοθυσία του Ιησού Εμμανουήλ Χριστού που τότε δεν την καταλάβανε ως γιορτή αλλά έπειτα μοιάζει σαν γιορτή γιατί εγκωμιάζει την εισχώρησή μας στο Βασίλειο του Θεού.

 

Αν κατάλαβα καλά αυτό θες να πεις πως η αυτοθυσία μπορεί να μην "πιαστεί" ως αυτοκτονία αλλά ως πράξη καλής θελήσεως. Μπορούμε να το δούμε κι ετσι...

 

Μιχαήλ

15703[/snapback]

 

Δε πιστευω πως με τη σταυρωση του μας εμπασε στο Βασιλειο...

Μαλλον παταγωδης αποτυχια μου φαινεται η διεκπεραιωση της αποστολης Του,

 

Aν το πνευματικο σου επιπεδο σου επιτρεπει τον τερματισμο της Υλικης φυσης σου τοτε no problemo, αν οχι (και το κανεις παρ'αυτα) ??? Who KNOWS???

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άσχετο:

 

σε ποιά μυστήρια φόραγαν άσπρα στους θανάτους και πενθούσαν τις γεννήσεις; Ήταν γενικά ερωτεμένοι και μυστικά συνδεδεμένοι με τον ΘΑΝΑΤΟ;

Link to comment
Share on other sites

Π.χ Η σταύρωση- αυτοθυσία του Ιησού Εμμανουήλ Χριστού που τότε δεν την καταλάβανε ως γιορτή αλλά έπειτα μοιάζει σαν γιορτή γιατί εγκωμιάζει την εισχώρησή μας στο Βασίλειο του Θεού.

Δε πιστευω πως με τη σταυρωση του μας εμπασε στο Βασιλειο...

Κατά την Γνωστική διδασκαλία, η σταύρωση είναι συμβολική και εννοεί τον "θάνατο" της σάρκας -την νίκη δηλαδή του πνεύματος.

Μ' άλλα λόγια, οι Γνωστικοί διδάσκουν ότι θα πρέπει να παίρνουμε ως παράδειγμα προς μίμηση τον Ιησού, "σκοτώνοντας" (δλδ νικόντας) την σάρκας μας (δλδ το Εγώ μας), ώστε να "αναγεννηθούμε" (δλδ ανυψώσουμε) το πνεύμα μας και να γίνουμε Χριστοί.

Η σταύρωση δεν είναι κυριολεκτική ούτε στοχεύει στο να πιστέψουμε στο ότι κάποιος καλός μάγκας θυσιάστηκε για την μπάρτη μας... Κακώς -και εντελώς λανθασμένα- μας την διδάσκουνε από παιδιά ως τέτοια. :headb:

 

 

σε ποιά μυστήρια φόραγαν άσπρα στους θανάτους και πενθούσαν τις γεννήσεις;

Για πένθος στις γεννήσεις, δεν γνωρίζω...

Αλλά λευκά φορούν στους θανάτους οι Ινδουϊστές και οι Βουδιστές (πιθανόν και άλλες θρησκείες).

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα τα ειπες,

 

 

οσο για τα πενθη-γιορτες, δε νομιζω να ηταν σε μυστηρια, κατι εχω ακουσει για υπερπληθυσμο στις περιοχες που παιρναν χωρα ...

Link to comment
Share on other sites

Τα ΟΡΦΙΚΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ. Περιλαμβάνουν την αποκάλυψη της Τριαδικής Θεότητος και την πνευματική ανάταση των μυημένων από το σκότος στο φως, και την μετάβαση του ανθρώπου από την ζωή στον θάνατο, από την ύλη στο πνεύμα. Μάλλον και εδώ εννοεί την νίκη του πνεύματος κατά της ύλης

Link to comment
Share on other sites

Τα ΟΡΦΙΚΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ. Περιλαμβάνουν την αποκάλυψη της Τριαδικής Θεότητος

 

Βασικά πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο :shocked: μπορεί να μου δώσει κάποιος λεπτομέριες??

Link to comment
Share on other sites

Τα ΟΡΦΙΚΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ. Περιλαμβάνουν την αποκάλυψη της Τριαδικής Θεότητος

 

Βασικά πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο :shocked: μπορεί να μου δώσει κάποιος λεπτομέριες??

15762[/snapback]

 

Εγώ κάτι τέτοιο δεν το ακούω πρώτη φορά, αλλά περιμένω κι εγώ λεπτομέρειες....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...