Jump to content

Mandriva Linux LE 2005


Recommended Posts

Λοιπόν το κατεβάζω τώρα. Μόλις κατέβει μπΕΡΝ σε dvd και ισνταλ.

 

Ένα πρόβλημα που αντιμετώπιζα στα redhat ήταν η αλλαγή ανάλυσης. Άλλαζα η ανάλυση και το γραφικό μαμιότανε.

 

Τα έχει χρησιμοποιήσει κανένας; Τα Mandriva LE 2005 that is.

Εντυπώσεις και προτάσεις;

 

Σκέφτομαι να παρατήσω εντελώς τα windows..

Link to comment
Share on other sites

Σκουπίδι.

Εάν θες να μάθεις Linux προτίμησε μία απο τις παρακάτω διανομές:

 

1. Gentoo

2. Slackware

3. Debian

 

Και καλύτερα ας μην μπούμε καν στο θέμα redhat/suse/etc.

Link to comment
Share on other sites

Γμτκρτμουμέσα... Μετά από τη χτεσινή μεταμόσχευση motherboard προέκυψε υποχρεωτική ΥΠΟβάθμιση επεξεργαστή, και ναι μεν το σύστημα τρέχει πιο γρήγορα (λόγω motherboard) αλλά το τίμημα είναι πως έχασα οριστικά την super-ultra-optimized εγκατάσταση του Gentoo η οποία μου είχε πάρει 4 μέρες... :crying:

 

(Ναι, αλλά ετοιμάζω έναν καινούργιο σέρβερα OpenBSD... )

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ένα AMD-optimized gentoo τρέχω απο ένα stage 2 που είχε φτιάξει ένας φίλος μου (εγώ πλέον τα βαριέμαι αυτά). Μπουτάρεις με το cd, κάνεις untar τα αρχεία στο /, φτιάχνεις το mtab, βάζεις το grub και παίζει :-)

 

Δεν το μπορώ το OpenBSD, εαν με υποχρέωναν να τρέξω BSDθα έβαζα FreeBSD. Το Open είναι για τρωγλοδύτες και εγώ προσπαθώ εδώ και ένα χρόνο να γίνω άνθρωπος.

Έβαλα και το Solaris 10 το καλοκαίρι, αλλά αυτό είναι άλλο ζήτημα ;-).

Link to comment
Share on other sites

Καλά, κι εγώ, επειδή βαριέμαι, αλλά χρειάζεται να έχω κι ένα λινουξάκι για έκτακτες καταστάσεις (π.χ. μου έχουν γράψει cd σε mac) θα ξεκινήσω από το stage 3 να ξεμπερδεύω....

 

Τώρα για το OpenBSD τι να σου πω...; Για τη δουλειά που το έχω, μια χαρά είναι. Από τότε που το έστησα ζήτημα είναι αν έχω αλλάξει κάποια ρύθμιση. Και στον καινούργιο σέρβερα, θα κάνω dump από τον παλιό δίσκο, restore στον καινούργιο, dd το boot sector και καληνύχτα μετά.... Άντε να αλλάξω τα ονόματα των καρτών δικτύου σε 2-3 config files.

 

Όοοοχι θα κάτσω να σκάσωωωω... :whistling:

Link to comment
Share on other sites

...Βασικά, εμένα τα DOS με έχουν βολέψει αρκετά...

:063laugh:

15318[/snapback]

 

Μόνο με Norton Commander!

Και πού να δεις και το CP/M!

 

Βασικά Αυγερινέ πάρε κάνα Macintosh να τελειώσεις. Linux desktop και μ@λ@κίες.

15298[/snapback]

 

Αααααχχχχ... Mac.... :cloud9:

Link to comment
Share on other sites

...Βασικά, εμένα τα DOS με έχουν βολέψει αρκετά...

:063laugh:

15318[/snapback]

 

Αχ καλέ, τι πλάκα που έχεις!

Link to comment
Share on other sites

Το να πάρω mac είναι εντελώς άλλη ιστορία. (Είπες mac και μου θύμησες τι πέρασα να κάνω restore το router μου που έφαγε POST error)

Αν ποτέ έπαιρνα θα έπαιρνα laptop mac, για desktop ουτε καν, για πολλούς και ευνόητους λόγους.

 

Τώρα για το Linux, κοίτα ούτε εγώ τα πάω τα redhat για το pc μου, αλλά σοβαρά, όταν θέλω να στεγάσω ένα site στο Internet, αν ο πάροχος χώρου δεν τρέχει RedHat δεν τον επιλέγω. Σε θέμα διαχείρισης δικτύων μαμάνε.

 

Εντυπώσεις από το Mandriva..

Αρκετά καλό, ΠΑΡΑ πολύ εύχρηστο (σε σημείο να νομίζω οτι τρέχω windows), πλούσιο σε εφαρμογές (Σαν πακέτο δλδ) αλλά όχι και τόσο γρήγορο. Σίγουρα γρηγορότερο από τα MCE 2005 XP αλλά το μπουτάρισμά του αργεί αρκετά. Solaris τρέχουμε στη σχολή...άλλη κατηγορία πάλι..μακριά από τα γνωστά windows και linux.

 

Τελικά κατέληξα στο εξής: Αν δεν μπορείς να δώσεις την εντολή mnt στο λειτουργικό σου, δεν έχεις λειτουργικό.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κατέληξα στο εξής: Αν δεν μπορείς να δώσεις την εντολή mnt στο λειτουργικό σου, δεν έχεις λειτουργικό.

15340[/snapback]

 

Εννοείς mount. Κάπου υπάρχει θαμμένη η εντολή αυτή και στα Windows, πολύ δύσχρηστη και ειλικρινά δεν ξέρω κατά πόσο λειτουργεί - κι ούτε πρόκειται να δοκιμάσω! Κανείς πιο θαρραλέος;

Link to comment
Share on other sites

λολ όντως mount εννοώ. mount και umount. έλεος

 

Υπάρχει στα windows; Σοβαρά; Και τι κάνει;

 

Να σε πω ρε.. έκανα τη βλακιούλα να κάνω dynamic τον 250ρη και οι υπόλοιποι δεν χωράνε να μεταφέρω τα δεδομένα του σε αυτους. Θέλω να τον κάνω basic ξανά. Υπάρχει τρόπος χωρίς να τον φορμάρω; Μην ρωτήσεις γιατί τον έκανα dynamic. Είναι ένα μυστήριο που με έχει απασχολήσει έντονα τους τελευταίους μήνες. Προς το παρόν έχω καταλήξει στο οτι το δοκίμαζα απλά και μετά ξέχασα να τον αλλάξω πριν αρχίσω να τον γεμίζω πράγματα... :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Είπαμε, πατέντες της M$ δεν τις δοκιμάζουμε αν δεν υπάρχει πολύ μεγάλη ανάγκη. Και σου ξαναλέω, δεν πρόκειται να κάνω δοκιμές με το mount. Δες το help των windows και διάβασε σχετικά.

 

Τώρα μου θύμησες έναν άλλο νταλκά.

 

ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΣΤΩ ΕΝΑ FILESYSTEM ΠΟΥ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΓΡΑΦΕΤΑΙ ΚΑΙ ΣΕ WINDOWS ΚΑΙ ΣΕ LINUX ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΛΑΙΟΛΙΘΙΚΟ FAT;

 

Έλεος δηλαδή....

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να γράψεις σε ntfs μέσω linux αλλά λένε είναι επικίνδυνο.

Και αυτό γιατί κανείς developer δεν κάθησε να ασχοληθεί με το θέμα. Είπαμε..για το π?OS τα windows...αλλά οι περισσότεροι αυτά χρησιμοποιού(με)ν.

Για να μπορέσεις να γράψεις πάντως, αν θες δλδ να το ρισκάρεις, πρέπει ο κερνελ σου να ειναι 2,6 + και να κάνεις το partition mount με +rw αν θυμάμαι καλά.

 

Αν πάλι δεν θες να το ρισκάρεις κατέβασε ένα linux driver και είναι το ίδιο πράγμα. Απλά θα πρέπει να πηγαινοέρχεσαι από το Linux στα Windows για να μεταφέρεις ένα κωλοαρχείο :shocked:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...