Jump to content

για θεσσαλονικη κ γενικοτερα


magdalena
 Share

Recommended Posts

Namaste,

απορώ γιατί κανείς δεν αναφέρθηκε στην Μυστική Καντάθ( σ'ένα από τα στενά της Ναυαρίνου/το τελευταίο στη σειρά αριστερά πριν βγεις στην Τσιμισκή:)

Επίσης μου κάνει εντύπωση που είπατε πως ο Ψαράς κοιτάει περίεργα, όσες φορές έχουμε κουβεντιάσει ο άνθρωπος έχει πολλά να πει και είναι ευγενέστατος--ίσως με μένα :Ρ---

(θυμάμαι μια φορά μάλιστα, είχαμε ολόκληρη κουβέντα, με αφορμή μια ερώτηση που έκανε ένας μυστήριος της θεολογικής που έψαχνε για τα απόκρυφα ευαγγέλια κ άλλα ..απόκρυφα.)

Μέσα στη στοά της Αριστοτέλους -λίγο πιό κάτω από το ταχυδρομείο-έχει πολύ παλιές εκδόσεις ίσως πετύχετε κάτι σπάνιο..:)

 

ΟΜ

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτήκατε ποτέ να κάνεται backup τα pdf σε κανά dvd?

 

Δεν είναι πάντα ο σίγουρος τρόπος...

είχα ένα dvd-r στο οποιο όσα cd-dvd έγραφα δεν μπορούσα να τα διαβάσω σε κανένα άλλο dvd-r, με λίγα λόγια ασυμβατότητα υλικού. Οπότε κ πάλι καλύτερα να έχεις βιβλία από χαρτί...

Link to comment
Share on other sites

Παίρνεις ένα NEC ή Plextor, παίρνεις και δισκάκια DVD+R και τα γράφεις στη χαμηλότερη ταχύτητα που γίνεται. Το βάζεις σε μια θήκη και το ξεχνάς για τουλάχιστον 5 χρόνια, όπου το παίρνεις και το ξαναγράφεις απλά για να είσαι σίγουρη. Έχω δισκάκια 10+ ετών που δουλεύουν ακόμα. Απλά τα είχα γράψει σε χαμηλή ταχύτητα.

Link to comment
Share on other sites

Παίρνεις ένα NEC ή Plextor, παίρνεις και δισκάκια DVD+R και τα γράφεις στη χαμηλότερη ταχύτητα που γίνεται. Το βάζεις σε μια θήκη και το ξεχνάς για τουλάχιστον 5 χρόνια, όπου το παίρνεις και το ξαναγράφεις απλά για να είσαι σίγουρη. Έχω δισκάκια 10+ ετών που δουλεύουν ακόμα. Απλά τα είχα γράψει σε χαμηλή ταχύτητα.

 

Αγαπητέ Αυγερινέ στο παλιό μου το pc είχα ενα plextor και εκεί έγραφα τα δισκάκια πάντα με χαμηλή ταχύτητα..

Αλλά δυστυχώς δεν τα διαβάζει κανένα άλλο μηχάνημα εκτός από το συγκεκριμένο που τα έγραψα...

Τέλος πάντων βγήκα οφφ :))

Link to comment
Share on other sites

απορώ γιατί κανείς δεν αναφέρθηκε στην Μυστική Καντάθ( σ'ένα από τα στενά της Ναυαρίνου/το τελευταίο στη σειρά αριστερά πριν βγεις στην Τσιμισκή:)

Άγνωστη Καντάθ λέγεται. Αλλά αυτό είναι μαγαζί κυρίως με fantasy βιβλία και όχι βιβλία θρησκείας και μαγείας. Άντε να έχει ταρώ τράπουλες..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, εγώ πάω σχεδόν πάντα στη Βιβλιοβάρδια, στη ναυαρινου κοντα στο piu

 

2 χρονια μετα... :getreal:

 

sorry κιολας αλλα μηπως θα μπορουσες να μου πεις τι ακριβως βιβλια εχεις βρει απο βιβλιοβαρδια? εχει οντως πολλα ενδιαφεροντα αλλα δεν εχω βρε μεχρι στιγμης κατι σχετικο με μαγεια..Ισως παλι δεν βλεπω καλα εγω..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Άγνωστη Καντάθ λέγεται. Αλλά αυτό είναι μαγαζί κυρίως με fantasy βιβλία και όχι βιβλία θρησκείας και μαγείας. Άντε να έχει ταρώ τράπουλες..

 

 

Σωστααα:)!

αυτό ήταν πάντα το δίλλημά μου, ξέρεις (κι ας είναι μια καθημερινότητα η Ναυαρίνου:Ρ)

Μυστική Ή Άγνωστη...αυτή η Καντάθ.

Τελικά για μένα δεν είναι "Αγνωστη", αλλά σίγουρα είναι "Μυστική"αφού ποτέ δεν θυμάμαι την σωστή ταμπελίτσα..

:smilewink: (ευχαριστώ για τη διευκρίνηση καλή μου.)

(Ταρώ έχει σίγουρα κάποια decks/όπως κι ένα μαγαζί ακόμη, επί της Ναυαρίνου, που ξεκίνησε ως "γκοθάδικο"-"τσάντες φερετράκια" κλπκλπ- και κατέλειξε με απ' όλα και ολίγη.Ρ)

 

anyways...

Vote 2 Ψαράς!

//δειτε και στη στοά της Αριστοτέλους έχει πολύ παλιατζούρα...//

 

 

ΥΓ.Πάντως όταν ψάχνετε βιβλία μαγείας*, παιδάκια, να θυμάστε ότι ούτε αγγλοσάξονες (λαϊκ Χαρρρυ) ημεθα εν Ελλάδι...ούτε οι Μάγισσες του Σταρ. :rolleyes:

 

*--Σίγουρα το ίντερνετ έχει περισσότερα για σας τα επίδοξα μαγόπουλα.)οπότε ας επιστρέψει η κουβέντα στα πι-ντι-εφ //αντι δερματόδετων τόμων...---

Link to comment
Share on other sites

(Ταρώ έχει σίγουρα κάποια decks/όπως κι ένα μαγαζί ακόμη, επί της Ναυαρίνου, που ξεκίνησε ως "γκοθάδικο"-"τσάντες φερετράκια" κλπκλπ- και κατέλειξε με απ' όλα και ολίγη.Ρ)

Piu / Naya. Καταπληκτικό μαγαζί, απλά κυρίως ρουχισμό και alchemy κοσμηματά.

(αχ.. είχα φαληρίσει από αυτό το μαγαζί όταν ήμουν φοιτητριά...)

 

sorry κιολας αλλα μηπως θα μπορουσες να μου πεις τι ακριβως βιβλια εχεις βρει απο βιβλιοβαρδια? εχει οντως πολλα ενδιαφεροντα αλλα δεν εχω βρε μεχρι στιγμης κατι σχετικο με μαγεια..Ισως παλι δεν βλεπω καλα εγω..

 

Αρκετά και σε καλές τιμές.. Η κοπελιά που ήταν εκεί πριν δύο χρόνια ήταν αρκετά εξυπηρετική και ανοιχτή σε κουβέντες. Πχ Dion Fortune είχε.

Πάντως σε σχέση με Ιανό για παράδειγμα έχει σαφώς περισσότερα επί του θέματος. [/size]

Edited by sabrina
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι πάντα ο σίγουρος τρόπος...

είχα ένα dvd-r στο οποιο όσα cd-dvd έγραφα δεν μπορούσα να τα διαβάσω σε κανένα άλλο dvd-r, με λίγα λόγια ασυμβατότητα υλικού. Οπότε κ πάλι καλύτερα να έχεις βιβλία από χαρτί...

 

υπάρχουν dvd-r , dvd+r, dvd+/-r players και δισκάκια dvd-r, dvd+r dvd+/-r .............αν έχεις dvd+/- player είσαι οκ...κανένα πρόβλημα όσα χρόνια και να περάσουν...τα άλλα όντως έχουν προβλήματα συμβατότητας για προφανείς λόγους.

έχω πολλά βιβλία σε cd, dvd και ποτέ δεν είχα πρόβλημα...

 

τέσπα, για αθήνα παίζει συνάντηση σύντομα;;; ...θα ανέβαινα αυθημερόν αλλά έχει τύχει να μην προλαβαίνω να κάνω τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια/αδελφές...Και που "σας κοιτάν περίεργα και με ύφος",και τι έγινε; Αναπόφευκτο,από τη στιγμή που η Ελλάδα δεν είναι...USA ή U.K.όπου εκεί υπάρχουν εξειδικεμένα στέκια/βιβλιοπωλεία και ο ιδιοκτήτης σε βλέπει -εκτός από πελάτη- και αγαπητό/τη "αδελφό/φη" ομοϊδεάτη! Ως γνωστόν,πολύ πίσω είμαστε.ΜΑ και γι αυτό,ευθύνες έχουμε κι εμείς με τις επίφοβες/επιφυλακτικές τάσεις μας...

 

Και 2ον:αν κρατάτε τέτοια στάση,πολύ δύσκολο το βλέπω να αναπτύσεται περισσότερο το γουϊκανικό/μαγικό κίνημα. Θέλει θάρρος.Θάρρος σαν αυτό που επέδιξε η αξιοθαύμαστη κοπελιά που συνάντησα εξωτερικό. Όταν πήγα Λονδίνο τις προάλλες, πήγα βόλτα στα γνωστά "BORDERS" (κάτι σαν ΙΑΝΟΣ/ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΔΑΚΗΣ όπου κάποιοι όροφοι έχουν και...STARBUCKS-τέτοιο "στυλ" μαγαζί...)για να πάω στο ράφι "spirit-mind-occult" για να βρω τυχόν τα -πολυποθητά- βιβλία των εκδόσεων Llewellyn (που εκτός των άλλων ειδικεύεται σε συγγράμματα περί WICCA)που ή δύσκολα τα βρίσκεις στο Ελλάντα ή...ποτέ!

 

Ε,λοιπόν,δίχως να'μαι δα και μέγας προφήτης ("γκόθικ" ήταν η κοπελιά-απ τη κορφή ως τα νύχια!)όντως εκείνη πήρε ένα βιβλίο σχετικά με Μαγεία/Παγανισμό(απ όσο κοίταξα "πλαγίως"-δίπλα της στεκόμουν)και ήρεμα ήρεμα πήγε στο ταμείο. Βεβαίως και τη κοίταζε περίεργα η κακομοίρα ταμιάς,αλλά η γκοθού...εκεί,στον κόσμο της,άνετη και έτοιμη για όλα! Την ακούσαμε: "θα φέρετε κι άλλα βιβλία γουϊκανικής μαγείας από βδομάδα;" ρώτησε τη ταμιά,ατάραχη και με περίσσο θάρρος. Η ταμιάς -τι να κάνει,να της ριχτεί;- αμήχανα της είπε "θα φέρουμε" και πάτησε γι απόδειξη. Και μιλάμε το BORDERS δεν είναι δα βιβλιοπωλείο "εξειδίκευσης"(αν και έχει πάρα πολλά βιβλία σε πολλους ορόφους)...

 

Έπρεπε να το βλέπατε αυτό,δηλαδή. Όχι,δε θέλω να σας κατηγορώ,αλλά μη το βάζετε και κάτω...Μην νιώθετε ντροπές για καθαρά προσωπικές σας επιλογές! Επιτέλους, εμείς οι νεότεροι,νέα γενιά,ας κάνουμε την ελάχιστη προσπάθεια να αλλάξει αυτή η :censored: χώρα...

 

ή μήπως,πάλι λέω πολλά λόγια?

Link to comment
Share on other sites

να δείτε και εδώ:

 

http://www.llewellyn.com/

 

την καλησπέρα μου,μαγόπουλα...!

Link to comment
Share on other sites

2 χρονια μετα... :getreal:

 

sorry κιολας αλλα μηπως θα μπορουσες να μου πεις τι ακριβως βιβλια εχεις βρει απο βιβλιοβαρδια? εχει οντως πολλα ενδιαφεροντα αλλα δεν εχω βρε μεχρι στιγμης κατι σχετικο με μαγεια..Ισως παλι δεν βλεπω καλα εγω..

 

Τελευταία είχε κάποια βιβλία της Dion Fortune, του Άλιστερ Κρόουλι, και κάποια γενικού ενδιαφέροντος όπως η λατρεία του φιδιού και άλλα τέτοια...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...