Jump to content

Στα πρόθυρα της... αθανασίας;;


Recommended Posts

Όσον αφορά στην αθανασία, δεν το είχα σκεφτεί ποτέ. Τώρα που θα το παιδέψω λιγάκι ίσως τοποθετηθώ.

Πάντως αυτό στο οποίο δεν συμφωνώ καθόλου είναι ότι ένα από τα αποτελέσματά της θα ήταν ο υπερπληθυσμός.

Αν ο άνθρωπος ήταν αθάνατος ποιός ο λόγος να διαιωνίσει το είδος του? Για ποιό λόγο να κάνει παιδιά??? Για να κληροδοτήσει σε κάποιον τα όσα δημιούργησε (εκδοχή του πλούσιου), για να έχει κάποιον να τον γηροκομήσει (εκδοχή του μικρομεσαίου) ή γιατί είναι η μόνη του ευχαρίστηση και ένας τρόπος να έχει εργατικό προσωπικό?

Αν υπήρχε αθανασία δεν θα υπήρχε φτώχια. Ο πληθυσμός της γης θα ήταν ελεγχόμενος από τους ζώντες, θα ήταν όλα μοιρασμένα και τακτοποιημένα.

Ο μόνος λόγος για τον οποίο συντηρείται η φτώχια και η ανέχεια σήμερα είναι για να υπάρχει φτηνό εργατικό δυναμικό, το οποίο είναι αναλώσιμο. Όταν θα πάψει να είναι αναλώσιμο, θα μετατραπεί σε εξειδικευμένο εργατικό δυναμικό το οποίο θα χειρίζεται μηχανές και θα είναι εξαιρετικά αποδοτικό. Ένας τέτοιος εργάτης δεν μπορεί να αντικατασταθεί εύκολα, γιατί με τα χρόνια συσσωρεύει πείρα και γνώση, και γίνεται αποδοτικότερος. Ο ίδιος θα αποκτήσει την γνώση για να επισκευάσει την μηχανή που χρησιμοποιεί, ο ίδιος θα την βελτιώσει κ.ό.κ.

Και γιατί κάποιος να δουλεύει διπλές και τριπλές βάρδιες για να πάρει ένα καλό αμάξι???? Αν δεν το πάρει στα επόμενα 3 χρόνια θα το πάρει στα επόμενα 30. Σίγουρα θα έχει χρόνο να το ευχαριστηθεί. Γιατί να ξενυχτάει διασκεδάζοντας και να πηγαίνει το πρωί στη δουλεία αΰπνος??? Για να χαρεί τα νιάτα του??? Αυτή η έννοια δεν υφίσταται πια.

Για να μην λέω πολλά και σας κουράζω, θέλω απλώς να περάσω το μήνυμα ότι μία τέτοια δυνατότητα θα άλλαζε την μορφή του πλανήτη και την καθημερινή ζωή του ανθρώπου. Δεν ξέρω αν θα ήταν ευτυχισμένος, πάντως θα ήταν πιο ήρεμος και λιγότερο επιθετικός. Και αυτό το πιστεύω, διότι όλα τα "κακά" πηγάζουν από τον φόβο και το μόνο που φοβάται ο άνθρωπος είναι ο θάνατος. Αν "νικηθεί" ο θάνατος, θα αφανιστεί ο φόβος και θα σταματήσουν τα "κακά".

 

Τέλος, ίσως ο άνθρωπος επιτύχει την μακρυζωΐα, αλλά ποτέ την αθανασία. Πάντα θα είναι φθαρτός και ευάλωτος στα στοιχεία της Φύσης.

 

(Είχα δε είχα....έγραψα πάλι ολόκληρο δοκίμιο &^$(^% ^#$@$%#! )

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 128
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Θα τοποθετηθώ στο θέμα έστω και κάπως καθηστεριμένα: ΌΧΙ ΣΤΗΝ ΑΘΑΝΑΣΙΑ.Με την αθανασία(σωματική εννωήτε) τι θα κερδίσουμε; Η αποστολή του ανθρώπου μία είναι: Να κατέβη στον "όμορφο" κοσμάκη μας,να προσπαθήση να φτάση όσο πιο ψηλά μπορεί(πνευματικά),και να φύγει για...αλλού. Η αθανασία δεν οδηγεί πουθενά. Ποιος ο λόγος να προσπαθήσουμε να ανεβουμε πνευματικά αφου θα ζούμε εδώ για. . .ΠΑΝΤΑ;;;;

Προσωπικά με φοβίζει. . . :wacko: .

 

Υ.Γ. Σιγνώμη αν έθεσα πράγματα που ξαναηπόθηκαν αλλά διάβασα μόνο την πρώτη σελίδα του σιγκεκριμένου θέματος.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Δεν ξερω.Παντως εγω τωρα τελευταια βλεπω στον υπνο μου(2-3 φορες το μηνα) οτι ολλοι οι συγγενεις και οι γνωστοι μου πεθαινουν και εγω παραμενω αθανατος στο περασμα του χρονου αλλα το ονειρο μου σταματαει καθε φορα στις 13 - 3ου 2655 και ωρα 3:09:58 πμ με μια ξαφνικη λαμψη ετσι οπως κοιμαμαι.Μετα ξυπναω(απο τον κανονικο υπνο).

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω.Παντως εγω τωρα τελευταια βλεπω στον υπνο μου(2-3 φορες το μηνα) οτι ολλοι οι συγγενεις και οι γνωστοι μου πεθαινουν και εγω παραμενω αθανατος στο περασμα του χρονου αλλα το ονειρο μου σταματαει καθε φορα στις 13 - 3ου 2655 και ωρα 3:09:58 πμ με μια ξαφνικη λαμψη ετσι οπως κοιμαμαι.Μετα ξυπναω(απο τον κανονικο υπνο).

 

?????????

φοβερη ακριβια!!!

πως ξερεις την στιγμη αυτη?παιζει κανα ημερολογιο~ρολοϊ κοντα σου?

τιποτα αλλο βλεπεις~εβλεπες;;

πολυ ενδιαφερων!!

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα πολυ παραξενο.Πες μου λιγο ποτε ξεκιναει το ονειρο σου?Το ζεις(κανεις οτι θελεις μεσα σε αυτο) ή απλα το παρακολουθεις(αν ναι προσπαθησαι να το ζησεις).Και κατι αλλο γερνας ή μενεις νεος.Μιας και το ανεφερες αυτο ειναι που φοβαμε περισσοτερο και απο τον θανατο να πεθανουν ολοι οι γνωστοι κ φιλοι μου και να μηνω μονος κ γερος. ΑΠΕΣΙΟ!!!

Link to comment
Share on other sites

Πριν δω τη λαμψη ειναι 13 - 3ου 2655 που το βλεπω απο ενα ημερολογιο το οποιο ειναι στο ταβανι του δωματιου μου(στο ονειρο ειναι στο ταβανι) και με το που ξυπναω απο το ονειρο βλεπω ασυναισθητα το ρολοΐ μου και ειναι 3:09:58 sec.To μονο που κανω ειναι να αποφασιζω το πως θα πεθανουν οι αλλοι.Φριχτο ε?

Πολυ μακαβριο.

Η μερα που ξεκιναει το ονειρο ειναι ειναι αυτη που ζω την ιδια μερα(καταλαβατε ειναι λιγο ακυρη εξηγηση).Δηλαδη πειτε οτι σημερα ειναι 29 μαιου, 29 μαιου ξεκιναει και το ονειρο μου αλλα ειναι τελειως διαφορετικη η αυτη η μερα απο αυτη που ζω στην πραγματικοτητα

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε υπαρχουν πολλες εκδοχες μια ειναι να σου αρεσε να αποφασιζεις για το το τι θα συμβει στους αλλους μια αλλη να ειναι το ακριβως αντιθετο. Ακομα αν εισαι χριστιανος να σε επηρεαζει και αυτο δλδ αυτο το ονειρο η να θελει να σου δειξει κατι ηδικα αν εισουν χριστιανος και αλλαξες θρησκεια (κατι που ειμαι συμφωνος [εννοητε το να το εκανες με την θεληση σου]) η να ειναι αυτη η μερα η μερα της δευτερας παρουσιας, κατι το οποιο μου φαινεται λιγο απηθανο, και το φως να ειναι ο θεος.ηπαρχουν πολλες εκδοχες.

 

ΚΑΙ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΦΩ ΚΑΝΩ ΜΟΝΟ ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ!! ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΠΡΟΣΗΛΗΤΗΣΩ ΚΑΠΟΙΟΝ!!!!!^_^ ^_^ ^_^

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα το θεμα ειναι οτι ειμαι αναγκασεμνος να αποφασισω τον τροπο και νασου λυσω μια αλλη απορια.Ναι ειναι απαισιο να μενεις μονος ακομα και αν το βλεπεις στα ονειρα σου ποσο μαλλον να μην γερνας και να βλεπεις τους αλλους να γερνουν

Link to comment
Share on other sites

Δλδ ποιος/τι σε αναγκαζει και αν δεν αποφασησεις τι θα γινει?Αποφασιζεις μονο για τους γνωστους σου ή και για τους περαστικους π.χ.? :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Μονο για τους γνωστους.Δεν ξερω τι γινεται αν αρνηθω να αποφασισω.Υπαρχει ενας "φοβος" και δεν μπορω να μην αποφασισω.Ειναι σαν ειναι καθηκον τωρα ποιος ή τι μου επεβαλε αυτο το καθηκον δεν ξερω.

Α και κατι αλλο βλεπω ανθρωπους που εχουν πεθανει να ειναι ζωντανοι και να μου λενε πως ηταν στην

"απεναντι οχθη" αλλα ποτε δεν καταλαβαινω τι λενε γιατι αρχιζει και αλλοιωνετε η φωνη τους.

Το μονο που ακουγετε καθαρα ειναι "Μας εδειξε ελεος" τιποτα αλλο.

Σαν αμερικανικο εργο ακουγεται αλλα τελειως κουφο.

Link to comment
Share on other sites

Διαλεγεις εσυ ποιος θα πεθανει ή με καποιον τροπο κατι/καποιος σου λεει ποιος θα πεθανει και εσυ απλα αποφασιζεις το πως?Αυτοι οι νεκροι ειναι στην πραγματικοτητα νεκροι ή στο ονειρο, γνωστει οι αγνωστοι διχνου να θελουν να σε εκδικηθουν ή οχι και κατι τελευτεο οταν χανεται η φωνη τους χανεται και η υλικη τους υποσταση και μετρατεπονται σε πνευματα ή οχι? :wacko::headb:

Link to comment
Share on other sites

Κορυφαίο όνειρο!

 

Χμμμ... Η στιγμή που αναγράφεται στο ταβάνι του ονείρου σου, μπορεί να μεταφράζεται διαφορετικά στο ημερολογιακό σύστυμα των Maya. Το έχεις ψάξει; Αν και είχαν αρκετα και έτσι όπως το σκέφτομαι δεν βγάζει τίποτε, αλλά εσύ μπορεί κάτι να βρεις. Και θα τα μάθεις κιόλας...δες το και από αυτή τη πλευρά.

 

Παρατηρήσατε και κάτι άλλο;

Ότι όλοι οι αριθμοί είναι πολλαπλάσια του 1;

χεχεχεχεχ :063laugh:

Link to comment
Share on other sites

Κορυφαίο όνειρο!

 

Χμμμ... Η στιγμή που αναγράφεται στο ταβάνι του ονείρου σου, μπορεί να μεταφράζεται διαφορετικά στο ημερολογιακό σύστυμα των Maya. Το έχεις ψάξει; Αν και είχαν αρκετα και έτσι όπως το σκέφτομαι δεν βγάζει τίποτε, αλλά εσύ μπορεί κάτι να βρεις. Και θα τα μάθεις κιόλας...δες το και από αυτή τη πλευρά.

 

Παρατηρήσατε και κάτι άλλο;

Ότι όλοι οι αριθμοί είναι πολλαπλάσια του 1;

χεχεχεχεχ :063laugh:

Tι λε ρε Ιχωρ !?!?!?!?

Σοβαρα ειναι πολλαπλασι του 1. :headb: :headb: :clapping::crying: :headb: :crying: :headb: :crying:

Link to comment
Share on other sites

Καλά ρε παιδιά τι ψάχνεται να βρείτε λογική μέσα στο όνειρο?

 

Έχουν βέβαια μερικές φορές την δική τους σημασία η συμβολισμό αλλά τις πιο πολλές φορές δεν είναι δυνατό να εξηγηθούν με κανένα «κλειδί » της καθημερινής η απλής λογικής..

Ακόμα και στην καλύτερη περίπτωση να είναι το όνειρο «προφητικό» η εξήγηση που θα δώσουμε μπορεί να απέχει πολύ από την πραγματικότητα..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...