Jump to content

Επιτυχία: κατακτητής ή κατακτημένος;


Recommended Posts

«Το να κατακτήσεις την επιτυχία, είναι σπουδαίο! Το να σε κατακτήσει η επιτυχία, είναι τραγικό»

- αγνώστου (...σε μένα) -

 

...Σχόλια;

Link to comment
Share on other sites

Οποιος το ειπε εγραψε... :clapping: Νεφέλη δεν ξέρω αν ειχε καποιο λογο να στο πει διοτι δε σε γνωρίζω καθολου (μονο μεσα απο τα γραπτα σου στο φορουμ) :019blush: παντως ειχε απολυτο δικιο. :)

Η επιτυχια ειναι για να την κατακταμε και μετα να την απολαμβανουμε και οχι να γινομαστε θυματα της. :smilewink:

Κάτι αντιστοιχο δλδ του τρωω για να ζω και οχι ζω για να τρωω (Έγραψα η :censored: )

 

καλα σκαω :zipped:

Link to comment
Share on other sites

«Το να κατακτήσεις την επιτυχία, είναι σπουδαίο! Το να σε κατακτήσει η επιτυχία, είναι τραγικό»

 

...τί σημαίνει επιτυχία; Εχει νά κάνει άραγε μέ τήν ...ευτυχία;

 

Οταν μαγειρεύω ένα πετυχημένο φαγητό, νιώθω χαρούμενος γιά τήν γευστική πληρότητα πού απόλαυσα εγώ καί μαζί μου, αυτοί πού αγαπώ... Νιώθω χαρούμενος κάθε φορά πού πετυχαίνει τόν σκοπό της η όποια ...προσφορά μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
...τί σημαίνει επιτυχία; Εχει νά κάνει άραγε μέ τήν ...ευτυχία;

 

Νομίζω πως η απλή ετυμόλογια των λέξεων και μόνο βοηθάει..

 

εύ+τύχη= καλή τύχη

επί+τύχη= σημαίνει οτι καταβάλω προσπάθεια,αποσπώ,ενεργω γιαυτο,κανω δραση κ.λ.π.

 

η λεξη "Επί" εχει αυτη την ερμηνεία οπως και στην λεξη Επιστημη..

 

Ναι δεν πρεπει να μας καταβάλει..

Νομίζω πως σε ορισμένους ανθρώπους λειτουργεί λιγο-πολυ ως "ντόπινγκ"..

Link to comment
Share on other sites

οπως ειχε γραψει μια αγνωστη προς εμενα σε ενα φιλο μου: "ειναι καλο να εισαι συμαντικος, αλλα πιο συμαντικο ειναι να εισαι καλος" :offtopic:

 

προς αυτο που εγραψε η Νεφελη,ειναι δυσκολο το να φτασεις σε μια κορυφη (μουσικη,κινιματογραφος κτλ κτλ) και να μη τη "ψωνισεις". ειναι πραγμα δυσκολο, και μπραβο στα ατομα που ειναι ψηλα και μιλανε και με τους "κατω" επιδει τους αρεσει κι οχι για να λενε απλα....

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ωραιο να πετυχεις αυτα που θες στην ζωη σου, το θεμα ειναι να μην την δεις αλλιως μετα..

Οταν πετυχαινεις τους στοχους σου, νιωθεις ευτυχισμενος, οτι οι κοποι σου ανταποδιδονται. Οταν ομως γινεσαι ερμαιο της επιτυχιας χανεις την προσωπικοτητα σου και τα θελω σου και το μονο που κοιτας ειναι να το παιζεις επιτυχημενος και ευτυχισμενος, στην πραγματικοτητα ομως αυτο μπορει να μην σε γεμιζει..

Link to comment
Share on other sites

αυτοί που φτάνουνε σε καποιούς στόχους, μικρούς η μεγάλους δεν απογοητεύονται στο τέλος οταν ανακαλύπτουνε οτι τελικά δεν ήταν αυτο που ηθελαν πραγματικά και ξεκινάνε για κατι καινούργιο?

 

Τελικά μηπως παιζει ρόλο και η επιλογή η ποιότητα των στόχων?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μηπως παιζει ρόλο και η επιλογή η ποιότητα των στόχων?

σιγουρα οι στοχοι και η επιλογη τους παιζουν σημαντικο ρολο... αναλογα με την φυση των στοχων και την προσωπικοτητα σου πιστευω οτι καθοριζεται το αν θα εισαι ευτυχισμενος η αν θα καβαλησεις το καλαμι..

Link to comment
Share on other sites

αναλογα με την φυση των στοχων και την προσωπικοτητα σου πιστευω οτι καθοριζεται το αν θα εισαι ευτυχισμενος η αν θα καβαλησεις το καλαμι..

Συμφωνώ. Αν και πολλές φορές, σημαντικότατο ρόλο παίζουν και οι γύρω σου άνθρωποι... άλλοι βοηθούν σημαντικά στο να παραμένεις "προσγειωμένος", ενώ άλλοι δεν βοηθούν καθόλου.

 

(θυμάστε τον Ιούλιο Καίσαρα; Λέγεται ότι είχε βάλει έναν υπηρέτη του να του υπενθυμίζει συνέχεια ότι είναι θνητός, ώστε να μην πάρουν τα μυαλά του αέρα, όταν τον ζητωκραύγαζε ο κόσμος...)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...