Jump to content

Γνωστικός & Σχολαστικός Χριστιανισμός


Recommended Posts

Σε αυτό που παραδέχομαι τους Γνωστικούς είναι ότι κατάφεραν να συνδέσουν σε ένα Μονοθεϊστικό ρεύμα το αρχαίο παγανιστικό σύστημα του έρωτα και ότι αναγνωρίσαν τον Ιησού ως Θεάνθρωπο με όλες τις ανθρώπινες λειτουργίες του και όχι μόνο την παρθενική του φύση.

 

Εκεί που δεν τα πήγαν καλά κατά την γνώμη μου από όσα έχω διαβάσει από Σαμαέλ Αουρ Βενόρ είναι στο ζήτημα των υλοποιήσεων.

 

Στην Ινδία οι υλοποιήσεις από την πράνα είναι ένας ολόκληρος κόσμος... και μια από της ανώτερες δημιουργικές μεταφυσικές ικανότητες.

 

Στα κείμενα των Γνωστικών του Σαμαέλ Αούν Βεόρ ίσως λόγω της Αργεντίνικης (νομίζω) καταγωγής το ζήτημα αυτό δεν το πολυ ερεύνησαν από πχ Ινδία όσο τα άλλα.

 

Και έτσι στα κείμενα του και στις πρακτικές του επικρατεί αρκετός φόβος για υλοποιήσεις από λάθος χρήση της ενέργειας... πχ ερωτικής....

 

πχ η άποψη του Σαμαέλ για την εκσπερμάτιση είναι ότι ο άντρας δεν πρέπει να το πράττει και όταν το κάνει να γίνεται σπάνια με ελάχιστα υγρά και αν τυχόν γίνει ποτέ με μέγιστη ηδονή και πλήρης τότε από την φορτισμένη δημιουργική δύναμη του σπέρματος υλοποιούνται Δαίμονες Συλφίδες νόμίζω τις έλεγε...

 

Αυτά φυσικά είναι ψυχικά κατάλοιπα του ιδιίου που δεν μπόρεσε να κάνει σωστή κάθαρση και τα πέρασε σαν διδασκαλία....

 

Όμως για τον ίδιο και την δική του πραγματικότητα ισχύουν... αυτός όντως με αυτόν τον τρόπο σκέψης έβλεπε να γίνονται περίεργα πράγματα όπως υλοποιήσεις ζώων μεταμορφώσεις ζώων σε ανθρώπους κτλ....

 

Πολλοί λένε ότι είναι φαντασία και παραμύθια....

 

Εγώ προσωπικά έχω ζήσει υλοποιήσεις και έντονες μάλιστα και έχω δει ότι ισχύουν αλλά είναι λάθος σκέψη....

 

πχ τελευταία σκεπτόμενος την τάντρα, φίδια κτλ και λόγω αύξησης της ενέργειας μου είδα ότι αν μου φύγει ο έλεγχος των ΘΕΛΩ μου στιγμιαία μπορεί να γίνει υλοποίσηση όταν ο νους είναι ελέυθερος και δρα με την φαντασία πιο δυνατά από την συνείδηση....

 

έτσι πχ μια μέρα εκεί που προσωρούσα στο δρόμο σκεπτόμενος τα φίδια που έχει ο Σίβα στα μπράτσα του υλοποιήθηκε από μέσα μου ένα φίδι που βγήκε και πετάχτηκε προς τα έξω....

 

Φυσικά το βίωμα ήταν περίεργο αλλά είδα μέσα από αυτό την δύναμη της χαλάρωσης ΑΛΛΑ και το τι συμβαίνει όταν λειτουργεί κάποιος χωρίς να έχει τον πλήρη έλεγχο.... 

 

Και έτσι κατάλαβα το τι βίωνε ο Σαμαέλ Αούν Βεόρ και πώς πέρασε την λάθος διαδασκαλία περί Δαιμονικών υλοποιήσεων.

 

Και αυτό το λέω διότι στην Τάντρα και στην ερωτική ή οποιαδήποτε ενέργεια πχ Πράνα επιτρέπεται να κάνεις ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ αν δεν έχεις σκοπό να βλάψεις κάποιον ή κάτι...

 

Είναι το ΚΑΝΕ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙΣ της Wicca ή του Κρόουλι αλλά με το να έχεις αγαθή πρόθεση...

 

Αν είσαι σφιγμένος, φοβισμένος κτλ λειτουργείς μεν αλλά λειτουργείς χωρίς έλεγχο διότι παροδικά τον έλεγχο τον χάνεις για να διαχειριστείς τον φόβο και σε αυτό το σημείο είναι που δημιουργούνται τα ανεξέλεκτα του Σαμαέλ κτλ..

 

Στο θέμα της δική μας ενέργειας πχ του έρωτα ενυπάρχει ο φόβος της απώλειας του qi και για αυτό γίνονται όλες αυτές οι τεχνικές και υπήρχαν οι φόβοι του Σαμαέλ...

 

Αλλά αν κάποιος ασκεί τις τεχνικές pranayama με αναπνοές και άυξηση της άυρας του ως ήλιος δημιουργεί μέσα του σταθερή πηγή φωτός συνδεδεμένη με την αθάνατη ζωή και έτσι οι εκσπεραμτίσεις γίνονται ελεύθερα χωρίς φόβους απώλειας ενέργειας....

 

Και όποτε υπάρχει έλλειψη υπάρχει η ανακύκλωση... πράνα, αέρα, πράνα γης, ήλιος, και πολλά άλλα...

 

Οπότε για μένα οι Γνωστικές φοβίες έχουν ξεπεραστεί με την Ινδική γνώση....

 

Ήταν ένα κατάλοιπο και δικό μου που όσο διαβαζα Γνωστικισμό είχα κολλήσει χρονικά πολύ πίσω μέχρι να φτάσω στα Ασιάτικα....

 

:)

Namaste!

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό που παραδέχομαι τους Γνωστικούς είναι ότι κατάφεραν να συνδέσουν σε ένα Μονοθεϊστικό ρεύμα το αρχαίο παγανιστικό σύστημα του έρωτα και ότι αναγνωρίσαν τον Ιησού ως Θεάνθρωπο με όλες τις ανθρώπινες λειτουργίες του και όχι μόνο την παρθενική του φύση.

...

πχ τελευταία σκεπτόμενος την τάντρα, ...

Πάλι να το Ταντροποιήσεις πάς...

 

Αν μπορείς να πεις κάτι ουσιαστικό για το θέμα - κι όχι ως καρδινάλιος να μας δείξεις που δεν πήγαν καλά οι Γνωστικοί....

Link to comment
Share on other sites


...

Το θέμα είναι ο Γνωστικισμός - όπως τον παρουσίαζαν οι ίδιοι κι όχι σημερινά βιβλία -

ο άγνωστος γνωστικισμός

[

Για το Γνωστικισμό κυκλοφορούν αρκετά βιβλία. Εδώ θα αναφέρω ορισμένα που είτε δεν αναφέρονται στα βιβλία, είτε δεν αναφέρονται ξεκάθαρα, είτε αναφέρονται πρόχειρα και βιαστικά σαν ασήμαντα.

]

 

Σαμαέλ, wicca κτλ. έχουν μικρή σχέση

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή ήταν ο Ερως.... λέει ο Ησίοδος... όλα εκεί ανάγονται από τι σκέψη επιθυμείς, τι σκοπό θέτεις, ποιο αντικείμενο σου κάνει κλικ, μέχρι πώς και ποιον αγαπάς...

 

Αλλά πέρα από αυτό οι Γνωστικοί είναι ένας Ινδουισμός port σε Χριστιανισμό με τις 7 εκκλησίες ως τσάκρα, τον Ιησού και την Μαγδαλινή ως Ταντρικό ζευγάρι και πρακτική ερωτική γνωστή στους Γνωστικούς, σεξ με εγκράτεια στην εκσπερμάτιση...

 

Εκεί σου λέω που δεν έφτασε ο Γνωστικισμός είναι στον μετασχηματισμό της ενέργειας και στις υλοποιήσεις... αυτό που κάποιος μπορεί αμυδρά να δει είναι η ταντρική εγκράτεια.... και να μάθει την σχέση Ιησού Μαγδαλινής... μετά πάει Ινδία για συνέχεια όπως το ίδιο λέγεται έκανε και ο Ιησούς!

 

Και δεν το Ταντροποιώ ο Γνωστικισμός από μόνος του το έχει κάνει!

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή ήταν ο Ερως.... λέει ο Ησίοδος... ...

1. Ο Ησίοδος δεν έχει πει τέτοιο πράγμα (άλλη κοσμογονία μπερδεύεις, και όχι έτσι όπως το λες)

2. Ο Ησίοδος δεν έχει να κάνει με τους Γνωστικούς

 

Αν βρίσκεις ινδουιστικές επιρροές θα πρέπει να μπορείς εκτός από τυχόν ομοιότητες (που δεν αναφέρεις) να βρεις και τον τρόπο μετάδοσης.

 

Αλλιώς οι τυχόν ομοιότητες δεν είναι παρά συμπτώσεις.

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν λέει ο Ησίοδος για τον Έρωτα και την Γη και το Χάος;

 

Λες να διάβασα λάθος;

 

 

Αλλά και να μην το ξέρει κάποιος νοητικά αντιλαμβάνεται ο περισσότερος κόσμος ότι η πράξη δημιουργίας είναι ο έρωτας και είναι η αρχή... ή η βάση όλων... 

 

Οπότε αν θέλεις κάτι να το ερευνήσεις μεταφυσικά σε ψυχικό επίπεδο πας σεξολογικο-ψυχολογικά και όχι μόνο ψυχαναλυτικά....

 

Οποτε η μεταφυσική στην ουσία μελετά την ψυχή που θα πρέπει να μελετήσει την ερωτική δραστηριότητας της ψυχής και την επίπτωση στο σώμα και την σύνδεση τους...

 

Επειδή λοιπόν Θεός χωρίς έρωτα είναι σαν φαγητό χωρίς αλάτι ... και επειδή ο κλασικός Χριστιανισμός είναι απλά θρησκεία κάθαρσης χωρίς πλήρη ψυχο-ερωτική παιδεία... οι Γνωστικοί αποφάσησαν να ασκήσουν τον έρωτα εντός του Χριστιανισμού και αυτό κάναν....

 

Αλλά ύστερα και από θεωρητική αλλά και πρακτική μελέτη είδα ότι έφτασαν σε ένα όριο μεταφυσικής .... που είναι η διαχείριση της δημιουργικής δύναμης...

 

Δλδ δεν μπόρεσαν να μελετήσουν επαρκώς την γέννεση όντος από την σκέψη πχ υλοποίηση.

 

Και ενώ ασκούσαν την ερωτική ασκητική όταν φτάναν στο σημείο υλοποιήσεων και γέννεσης εκ του νου του ανθρώπου σε ομοίωση με τον Βιβλικό Θεό εκεί έχουμε περιγραφές Δαιμόνων και όχι περιγραφές με άνεση ότι "ξέρεις ναι βρε υλοποίησα ένα λουλούδι, ένα φίδι... καλά για νοητική γέννηση ανθρώπου δεν το συζητώ καν!"

 

Τώρα το επόμενο βήμα μετά τις υλοποιήσεις είναι η αντιστροφή του θανάτου και η ασκητική της ανάστασης που ούτε εκεί έφτασαν... αν και δύσκολα εκεί φτάνει κάποιος...

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν λέει ο Ησίοδος για τον Έρωτα και την Γη και το Χάος;

 

Λες να διάβασα λάθος;

 

 

...

 

Αλλά ύστερα και από θεωρητική αλλά και πρακτική μελέτη είδα ότι έφτασαν σε ένα όριο μεταφυσικής .... που είναι η διαχείριση της δημιουργικής δύναμης...

 

Δλδ δεν μπόρεσαν να μελετήσουν επαρκώς την γέννεση όντος από την σκέψη πχ υλοποίηση.

 

Ούτε λέει ο Ησίοδος τα πράγματα όπως τα λες, ούτε έχει καμιά σχέση με το θέμα του τόπικ.

 

Τώρα το αν δεν μπόρεσαν κάτι νομίζω πως θα ήταν πιο χρήσιμο να δείξεις το γιατί...

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξε κανα βιβλίο ρε φίλε πόσο χρονών είσαι;  Χαχαχαχα ρε Ούτι ώρες ώρες νομίζω ότι έχεις πάθει κανα εγκεφαλικό και είσαι εκτός πραγματικότητας...:)

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή ήταν ο Ερως.... λέει ο Ησίοδος... όλα εκεί ανάγονται από τι σκέψη επιθυμείς, τι σκοπό θέτεις, ποιο αντικείμενο σου κάνει κλικ, μέχρι πώς και ποιον αγαπάς......

Πάλι παραφέρεσαι ο Ησίοδος δεν λέει ότι "εν αρχή ηταν ο Έρως" (ανακατεύεις στη φράση δύο κοσμογονίες αρχαιοελληνικές, με βιβλική φρασεολογία της Γένεσης) και όπως φαίνεται πάλι ξεκινόντας από παραποιημένα δεδομένα καταλήγεις σε άλλ'αντ'άλλων...

 

 

 

 

Ούτε λέει ο Ησίοδος τα πράγματα όπως τα λες, ούτε έχει καμιά σχέση με το θέμα του τόπικ.

 

Τώρα το αν δεν μπόρεσαν κάτι νομίζω πως θα ήταν πιο χρήσιμο να δείξεις το γιατί...

 

 

ΔΕΝ λέει ο Ησίοδος τα πράγματα όπως τα λες

Edited by outis
Link to comment
Share on other sites

εντάξει δεν τα λέει... ό,τι πεις... !

 

http://www.theogonia.gr/cosmogonia/isiodos.htm

 

Μας έσκασες τόσες μέρες!!!! Άμα ποια...!

 

Άνοιξε κανα βιβλίο λέω γω...  έχεις μπερδέψει κρυστάλλους, Ησίοδο.. τι άλλο δεν ξέρω... νομίζω ότι δεν πας καλά... ηρέμησε λοιπόν και δεν σε τσιτώνω άλλο.. συγνώμη κιόλας!  

 

 

.....

 

Να συνεχίσουμε για τους Γνωστικούς με όποιον ξέρει και θέλει να συμμετέχει;

Link to comment
Share on other sites

εντάξει δεν τα λέει... ό,τι πεις... !

 

http://www.theogonia.gr/cosmogonia/isiodos.htm

 

Μας έσκασες τόσες μέρες!!!! Άμα ποια...!

 

Άνοιξε κανα βιβλίο λέω γω...  έχεις μπερδέψει κρυστάλλους, Ησίοδο.. τι άλλο δεν ξέρω... νομίζω ότι δεν πας καλά... ηρέμησε λοιπόν και δεν σε τσιτώνω άλλο.. συγνώμη κιόλας!  

 

 

.....

 

Να συνεχίσουμε για τους Γνωστικούς με όποιον ξέρει και θέλει να συμμετέχει;

τοι μὲν πρώτιστα Χάος γένετ᾽, αὐτὰρ ἔπειτα

Γαῖ᾽ εὐρύστερνος, πάντων ἕδος ἀσφαλὲς αἰεὶ

ἀθανάτων, οἳ ἔχουσι κάρη νιφόεντος Ὀλύμπου,

Τάρταρά τ᾽ ἠερόεντα μυχῷ χθονὸς εὐρυοδείης,

ἠδ᾽ Ἔρος, ὃς κάλλιστος ἐν ἀθανάτοισι θεοῖσι,

 

 

Στην αρχή ήταν ο Ερως.... λέει ο Ησίοδος... ...

Ο Ησίοδος δεν είπε «εν αρχή ήταν ο Έρως». Το «εν αρχή» είναι από τη Βίβλο, ο Ησίοδος δεν είπε τον Έρωτα ούτε πρώτο, ούτε αρχικό (τέταρτο τον βάζει, «πρώτιστα Χάος γένετ’» αν τώρα για σενα το τέταρτο είναι ‘εν αρχή’, το πρώτο τι είναι;)

 

Όπως βλέπεις είναι η διαφορά του να διαβάσεις τον Ησίοδο αντί να ξεπατικώνεις κάτι που γράφει κάποιος για το τι έγραψε ο Ησίοδος (που είπαμε; είναι άσχετος με Γνωστικούς)

Edited by outis
Link to comment
Share on other sites

όχι Γιάννης , Γιαννάκης.... αυτό δεν έχεις καταλάβει με μένα ... πιάνεσαι από τις λεπτομέρειες.... ενώ εγώ μιλώ ποιο χαλαρά.... 

 

επειδή δλδ εκφράστικα στα αρχαία εσύ νόμισες ότι είπα αρχαίο κείμενο...

 

πρέπει να με μάθεις.... Ούτι .... :)

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

όχι Γιάννης , Γιαννάκης.... αυτό δεν έχεις καταλάβει με μένα ... πιάνεσαι από τις λεπτομέρειες.... ενώ εγώ μιλώ ποιο χαλαρά.... 

 

επειδή δλδ εκφράστικα στα αρχαία εσύ νόμισες ότι είπα αρχαίο κείμενο...

...

Ωστέ εδώ δεν εννοούσες αυτό που είπες, σε προηγούμενη περίπτωση το ίδιο, τελικά ξέρεις τι λες; Κι αυτές τις τεχνικές που περιγράφεις "χαλαρά" - αν τι κάνει κανείς "χαλαρά" ...χαλαρώνει;

 

Αν ανατρέξει κανείς στα ποστ σου διαπιστώνει ότι αφού πρώτα με περισσή αυθεντία λες διάφορα – όταν έρχεται η ώρα να στηρίξεις ότι λες μιλάς για «βουδιστικά άσραμ» (ανύπαρκτα!), δίνεις στην Εντροπία μια δική σου μοναδική ερμηνεία και πάνω σ’αυτήν φτιάχνεις και άσκηση που τη χρησιμοποιεί (ενώ η Εντροπια είναι κάτι άλλο). Μετά ισχυρίζεσαι ως άλλος Μωυσής (;) ότι ο... Ησίοδος είπε «εν αρχή ήταν ο Έρως». Το «εν αρχή» είναι από τη Βίβλο, ο Ησίοδος δεν είπε τον Έρωτα ούτε πρώτο, ούτε αρχικό (τέταρτο τον βάζει, «πρώτιστα Χάος γένετ’» αν τώρα για σενα το τέταρτο είναι ‘εν αρχή’, το πρώτο τι είναι;). Θεωρείς – ξαναγράφοντας εδώ ορολογία φιλοσοφίας - ότι μονισμός (φιλοσοφική έννοια) = μονοθεϊσμός – ενώ ο μονισμός αναπτύχθηκε ιδιαίτερα σε πολυθεϊστικά περιβάλλοντα και είναι άσχετος από -θεϊσμούς αφού τον συναντάμε και σε μόνο- και σε πόλυ-). Μονισμός+θεϊσμός = μονισμοθεϊσμός (ανύπαρκτο κι αυτό). Έπειτα ως ρεβιζιονιστής ιστορικός «αναλύεις» τον ιμπεριαλισμό ως μονοθεϊστικό φαινόμενο (ξεχνώντας ότι Αλέξανδρος, Ρωμαίοι, Ινδοί, Κινέζοι και Ιάπωνες – αλλά και Μάγιας, Ίνκας, Αζτέκοι και δε συμμαζεύεται ΔΕΝ ήταν μονοθεϊστές αλλά είχαν αυτοκρατορίες όσο ιμπεριαλιστικές όσο οι θρησκόληπτες ΗΠΑ και η άθεες ΕΣΣΔ & μαοϊστική Κίνα...

 

Μέσα σε όλα αυτά.... βλέπεις σ’αυτά που γράφω πράγματα που δεν έγραψα και όταν σε ρωτώ που το είπα αυτό μου λες να ψάξω στα ποστ (αφού δεν το έγραψα πως θα βρω το απών;;;!!!)

 

Κατηγορείς για τρολλαρίσματα – αλλά ανακετεύεις Ησίοδο και Τάντρες όπου νάναι κι επειμένεις κι όλας ότι έτσι είναι (χωρίς να το δείχνεις, αν το έδειχνες...)

 

Μόνο κάτι επιφανειακές ομοιότητες βλέπεις και καταλήγεις σε συμπεράσματα....

 

Α... ναι και φταίνε για όλα οι κακοί «άλλοι», τέκτονες και ιλλουμινάτι....

 

Κι όταν σου σημειώνω τα πιο πάνω – ούτε μία φορά δεν είπες ‘ουπς λάθος’ ακόμα κι όταν είδες (στα βουδστικά... άσραμ όταν είδες ότι έγραψες πατάτα «δεν είχε σημασία») τα χάνεις κι αρχίζεις προσωπικές επιθέσεις.

 

Και δε σε λέω ανόητο, αλλά σου δείχνω ότι λές τόσες ανοησίες στα κατεβατά σου που είναι χωρίς αξία. Αν όταν γράφεις αρλούμπες δεν έχει σημασία, κι αν τον τέταρτο τον κάνεις πρώτο, και ξαναγράφεις ιστορική, επιστημονική και φιλοσοφική ορολογία για να τη χρησιμοποιείς όπως νομίζεις.... τι να πω;

 

Αν έχεις πειρα σε όσα γράφεις και είσαι ειδικός και γνώστης, εσύ το ξέρεις, από τα γραπτά σου μια μισαλλόδοξη ημιμάθεια βγαίνει.

 

Κι επιμένεις ότι σε αδικώ που δεν δίνω προσοχή και δε δοκιμάζω τις τεχνικές που προτείνεις. Προσοχή δίνω, αλλά συγνώμη, δε δοκιμάζω χωρίς να αξιολογήσω, κι ευχαριστώ αλλά αν αυτά που σημειώνω πιο πάνω είναι τα «αποτελέσματα»... δε θα πάρω...

Edited by outis
Link to comment
Share on other sites

Πρωι -μεσημέρι  Outis posts

Mεσημέρι-βράδυ Dimulator posts

 

Να ποια είναι η τελειότητα του γιν-γιανκ// :insane:

 

Namaste :7_5_134[1]:

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα Αρτζουνα δεν έχεις καταλάβει γιατί έχουμε γίνει γίνγκ-γιανγκ... εγώ το γουστάρω.... έχω κάνει κάτι φορτίσεις.... στο σπίτι τρελές.... !!!!

 

Λοιπόν.... Ούτι.... συνεχίζουμε....

 

Ησίοδος.... : Πρώτιστα είναι ο Έρωτας....

Ιωάννης......: Εν αρχη ην ο Λόγος

Τάαυτος.....: Δημιουργός του συμβόλου του Κηρυκείου με τον έρωτα των Δράκων-Όφεων!

 

Τάαυτος = Ερμής Τρισμέγιστος = Θεός του Λόγου που δημιούργησε τον έρωτα των Δράκων!

 

Συνεπώς κατά Τάαυτο... Εν αρχή ήταν ο Έρωτας ... των Δράκων δλδ των ανθρώπων που θεοποιούνταν με τον Έρωτα και εφαρμόζαν την αναγέενηση σαν τα φίδια που αλλάζουν δέρμα και έτσι ασκούσαν την αθανασία αφού ποτέ δεν πεθαίναν...

 

Κατανοητό Ουτι... όχι Γιάννης .... Γιαννάκης.... Ιωάννης-Τάαυτος... 

 

Τώρα βρες και την σχέση Ιωάννη-Ιησού και σε ποιον πήγε κόντρα ο Ιησούς και ποιους υποστήριζε... και σήμερα ποιοι πολενάν Χριστιανισμό και μετά θα πάνε και στον πολυθεϊσμό...

 

Ούτι.... κάνε μεταγραφή προλαβαίνεις...!

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...