Jump to content

Γνωστικός & Σχολαστικός Χριστιανισμός


Recommended Posts

έχεις γνωρίσει γνωστικούς :question:  για να σου μιλήσουν πώς κάνουν σεξ/έρωτα διότι εγώ μιλάω με τέτοιους ανθρώπους... και ναι άλλο τα βιβλία και άλλο να σου πει η άλλη έτσι το κάνω...

Link to comment
Share on other sites

έχεις γνωρίσει γνωστικούς :question:  για να σου μιλήσουν πώς κάνουν σεξ/έρωτα διότι εγώ μιλάω με τέτοιους ανθρώπους... και ναι άλλο τα βιβλία και άλλο να σου πει η άλλη έτσι το κάνω...

Αυτοί οι "Γνωστικοί" που λες είναι γνωστικοί με τους όρους των Γνωστικών που ξέρουμε; ή απλά φοράνε ταμπέλα... ο γνστικισμός είχε και ασεξουαλική πλευρά.

Link to comment
Share on other sites

εννοείς ότι έχουν την πλευρά την θεολογική και ιδεολογική ... ναι υπάρχει και την ερωτική συνήθιζαν να την κρύβουν ....

 

Τώρα με ρωτάς σε τι επίπεδο Γνωστικοί είναι; Είναι της εποχής μας τι περιμένεις.... να είναι την εποχή του Ωριγένη;

Link to comment
Share on other sites

έχεις γνωρίσει γνωστικούς :question:  για να σου μιλήσουν πώς κάνουν σεξ/έρωτα διότι εγώ μιλάω με τέτοιους ανθρώπους... και ναι άλλο τα βιβλία και άλλο να σου πει η άλλη έτσι το κάνω...

 

 

Οι γνωστικοί δηλαδή μιλάνε μ'ενα συγκεκριμένο τρόπο ή κάνουν έρωτα μ'ενα συγκεκριμένο τρόπο ή τρώνε περίεργα φαγητά ή δε ξέρω κι εγώ τι άλλο; 

Ποιο είναι το κριτήριο βάση του οποίου κάποιος λέγεται 'γνωστικός' ενώ κάποιος άλλος όχι;

 

..

Link to comment
Share on other sites

Οι νεογνωστικοί όσοι ξέρουν κάνουν έρωτα με συγκεκριμένο τρόπο τώρα για φαγητά όχι τρώνε κανονικά δεν κάνουν ασκητική σε αυτό όσο ξέρω πέρα από τις νηστείες... εκτός και αν μερικοί ακολουθούν μικτό σύστημα από Ινδία που μερικοί έχουν την τάση αυτή.

Αλλά σε γενικές γραμμές δεν είναι και τόσο γιογκικοί... 

 

Για τους αρχαίους γνωστικούς δεν ξέρω τι έκαναν... υποθέτω ότι στο ερωτικό κομμάτι ίσως κάναν κάτι παρόμοιο αλλά δεν διαβάσει καθαρά κάπου να το λένε απλά υπαινίσονται κάποια πράγματα από την σχέση Ιησού Μαγδαλινής που έχουν ως πρότυπο.

 

Οι νεογνωστικοί όμως το λένε ξεκάθαρα τι κάνουν πλέον δεν το κρύβουν.

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

@sucore

πιο πολύ με ετυμολογία, αλφάβητα , έννοιες, νοήματα-φιλοσοφία κτλ σου κάνω ό,τι θέλεις εκεί .... πχ ΉΡΑ->ΑΗΡ->ΡΟΗ->ΡΕΑ κτλ

 

που σημαίνει μαθαίνεις μετουσίωση θεωρητικά ... σκέψου τώρα αυτό να το κάνεις με ενέργειες που δέχεσαι μέσα στην ημέρα... πχ συναισθήματα, λογική ή παραλογία τηλεπαθητική ή επιθυμίες κτλ... που είναι η πραγματική μετουσίωση όχι αλφαβητική... 

 

Με αριθμολογία όχι τόσο αλλά αν βρω τις σωστές αντιστοιχίες σε κάθε αλφάβητο (κάπου έχω κάτι...) θα ήθελα καμιά βδομάδα για να μπω για τα καλά στο νόημα ....

 

σχεδόν όλα είναι το ίδιο από ένα σημείο και ύστερα ... αυτό έχω καταλάβει

 

παλιά είχα κάνει ένα πρόγραμμα που από λεξάριθμο έψαχνε λέξεις σε λεξικό και το αντίστροφο... ήθελα να βρω για έναν λεξάριθμο πχ 3432 τι λέξεις υπάρχουν... και έψαχνε και αρχαίες λέξεις

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

Οι γνωστικοί δηλαδή μιλάνε μ'ενα συγκεκριμένο τρόπο 

 

..

 

ναι έχουν την δικιά τους ορολογία πχ οι 7 εκκλησίες Εφέσου κτλ... είναι τα 7 τσάκρα... αν εννοείς αυτό...

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

ναι έχουν την δικιά τους ορολογία πχ οι 7 εκκλησίες Εφέσου κτλ... είναι τα 7 τσάκρα... αν εννοείς αυτό...

 

οπως επισης η χιονατη και οι 7 νανοι κλπ

 

 

:lol:

Link to comment
Share on other sites

ναι έχουν την δικιά τους ορολογία πχ οι 7 εκκλησίες Εφέσου κτλ... είναι τα 7 τσάκρα... αν εννοείς αυτό...

Θα μπορούσαμε να δούμε (για να μη λέμε για τα 7 κατσικάκια), πως/ποιος/γιατί συνδέει τις 7 εκκλησίες της Αποκάλυψης με τσάκρας..... αλλά το θέμα είναι οι γνωστικοί

Link to comment
Share on other sites

@Οδυσσέα - Ούτι

 

Σαμαέλ Αούν Βεόρ Νεογνωστικός ... αν είναι και αλλού μπορεί αν ψάξεις.

Ο καθένας, παλαβιάρης ή γνωστικός (!) μπορεί να λέει ότι θέλει. Το πως το δικαιολογεί μετρά, κι εδώ αν είναι να κάνουμε κουβέντα χρειάζεται κάτι παραπάνω....

Link to comment
Share on other sites

εγώ εκεί το διάβασα αλλά δεν με ενδιέφερε να διαβάσω άλλο για Γνωστικούς διότι η πηγή του ρεύματος αυτού είναι αλλού κατά την γνώμη μου και έτσι πήγα σε άλλη πνευματική ομάδα απευθείας... απλά είδα μερικά πράγματα.....

 

άλλωστε δεν με εμπνέει τόσο προσωπικά η σεξουαλικότητα του Ιησού για να τον σκέφτομαι σαν πρότυπο... σεξουαλικό... χωρίς παρεξήγηση.

 

Και ναι ξέρω θα μου πείτε πάλι το γυρνάω στο σεξ αλλά αυτός για μένα είναι ένας βασικός λόγος που δεν με εμπνέουν οι Γνωστικοί σαν ρεύμα.

Link to comment
Share on other sites

εγώ εκεί το διάβασα αλλά δεν με ενδιέφερε να διαβάσω άλλο για Γνωστικούς διότι η πηγή του ρεύματος αυτού είναι αλλού κατά την γνώμη μου και έτσι πήγα σε άλλη πνευματική ομάδα απευθείας... απλά είδα μερικά πράγματα.....

 

άλλωστε δεν με εμπνέει τόσο προσωπικά η σεξουαλικότητα του Ιησού για να τον σκέφτομαι σαν πρότυπο... σεξουαλικό... χωρίς παρεξήγηση.

 

Και ναι ξέρω θα μου πείτε πάλι το γυρνάω στο σεξ αλλά αυτός για μένα είναι ένας βασικός λόγος που δεν με εμπνέουν οι Γνωστικοί σαν ρεύμα.

Η παρεξήγηση είναι στο ότι ενώ δεν σ'ενδιαφέρει το θέμα (λες) παρεμβαίνει χωρίς να γνωρίζεις (λες) και ανακατεύεις άσχετα.

Link to comment
Share on other sites

άλλωστε δεν με εμπνέει τόσο προσωπικά η σεξουαλικότητα του Ιησού για να τον σκέφτομαι σαν πρότυπο... σεξουαλικό... χωρίς παρεξήγηση.

 

Και ναι ξέρω θα μου πείτε πάλι το γυρνάω στο σεξ αλλά αυτός για μένα είναι ένας βασικός λόγος που δεν με εμπνέουν οι Γνωστικοί σαν ρεύμα.

 

Mια που το ανέφερες,

για ποιόν άλλον "μεγάλο" μύστη ή δάσκαλο εμπνέεσαι από την σεξουαλικότητα του?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...