Jump to content

Γνωστικός & Σχολαστικός Χριστιανισμός


Recommended Posts

Παιδιά, μια φορά, τα επιχειρήματα περί "χριστιανισμού που ξέφυγε" είναι αυτά ακριβώς που χρησιμοποιούν οι διαμαρτυρόμενοι, οι οποίοι κηρύσσουν "επιστροφή στις ρίζες" μέσω του δόγματός τους.

 

Και φυσικά, κάθε ένα από τα 26,000 (είκοσι έξι χιλιάδες) περίπου προτεσταντικά δόγματα ισχυρίζεται πως αυτό έχει βρει το πραγματικό νόημα του χριστιανισμού και όχι τα υπόλοιπα...

Link to comment
Share on other sites

Σπίντι και Αυγερινέ,

 

Πολλά πράγματα, σε κάθε πεδίο (επιστήμες, πολιτικά, ιστορικά κλπ) διατυπώθηκαν αρχικά με λάθη, είτε σκόπιμα είτε από άγνοια. Όταν όμως εντοπίζονται αυτά τα λάθη, διορθώνονται.

...Γιατί στην θεολογία να κάνουμε εξαίρεση...;; :huh:

16619[/snapback]

 

 

Αγαπητη Νεφέλη ,

 

 

Οι απαντήσεις του Αυγερινού και του Τραγου Κερατου με καλύπτουν πλήρως!

Δυστυχώς δε μπορούμε να αλλάξουμε τπτ πια. Άμα εσυ βγαλεις μια θρησκεία που να λεγετε "The True Χριστιανισμος" οι υπόλοιποι θα σε αγνοούν και θα σε πολεμάν γιατι εισαι αντίπαλη επιχείρηση! Χώρια που υπαρχουν 1,000,000 ανθρωποι που νομίζουν ότι γνωρίζουν το "The True Χριστιανισμός"!

 

Ο Χριστιανισμός ήταν κάτι το οποιο στην αρχή ξεκίνησε για "να κάνει το καλό" και στη πορεία επι αιώνες ΓΕΝΟΚΤΟΝΟΥΣΕ! Πεθαίνανε εκατομμύρια ανθρωποι απο τη πανουκλα, γιατι οι Παπαδες καίγανε τους γιατρούς που υπόσχονταν μια θεραπεία πέρα από τη προσευχή! Οσοι ζήσανε τους στέλνανε στις σταυροφορίες!

 

Δηλαδη στην ουσία μόνο αρνητικά υπέφερε αυτό το πράγμα! Αστα δόγματα στην άκρη! Όταν καποιος σου διδάσκει την αγάπη και επί αιώνες σφάζει, ειναι ψέφτης! Στην ιστορία αυτός ειναι ο True Χριστιανισμός! Τα υπόλοιπα που παραθέτει ο rasputin ειναι κατι άσχετο που δεν έχουν σχέση με αυτό το πράγμα και μόνο και μόνο άμα πάρουν το όνομα Χριστιανισμός θα δίνουν την εντύπωση στο κόσμο ότι ειναι και αυτά ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Αυγερινέ και Σπίντι (και Κερατάκι επίσης),

 

Καταλαβαίνω αυτά που λέτε και συμφωνώ.

 

Σκεφτείτε όμως το εξής:

Και για την Μαγεία ο κόσμος κάνει κακούς (και άσχετους) συνειρμούς. Αλλά αυτό δεν σταμάτησε κανέναν από εμάς εδώ μέσα (και άλλους έξω από εδώ) να διορθώνουμε αποκαθιστώντας, όποτε έχουμε την ευκαιρία.

Και για την Ελληνική θρησκεία, μέχρι πριν λίγα χρόνια, ο κόσμος έκανε κακούς (και άσχετους) συνειρμούς. Αλλά αυτό δεν σταμάτησε πολλούς ανθρώπους (κι εμείς μέσα σ? αυτούς) να διορθώνουνε αποκαθιστώντας, όποτε δόθηκε η ευκαιρία.

 

Και να που τώρα ο κόσμος σιγά-σιγά αναιρεί αυτά που πίστευε ως ορθά μέχρι πριν λίγα χρόνια...

 

Για να αποκατασταθεί μια λανθασμένη εντύπωση, θα πρέπει αυτοί που έχουν διαβάσει κάτιτις παραπάνω, να μιλούν, όχι να σιωπούν. Από κει και πέρα, όποιος θέλει, ας ακούσει κι ας ψάξει για την μπάρτη του. Πως όμως θα μπει στην διαδικασία να ψάξει, εάν δεν ακούσει/διαβάσει/δει από κάπου το «ψιτ, μεγάλε... δε μας τα δίδαξαν σωστά!»...

 

Savi...?

 

Τώρα, όσον αφορά το σωστός και λάθος χριστιανισμός... περί ορέξεως... εγώ τι να πω; Δεν υπάρχει σωστός και λάθος. Ότι ισχύει για κάθε θρησκεία, ισχύει και για τον χριστιανισμό.

...Αλλά το να προσπαθεί ο οποιοσδήποτε να επιβάλλει (και μάλιστα δια της βίας!) την δική του εκδοχή, ως την μια και μοναδική ορθή, είναι σίγουρα λάθος! Κι αυτό είναι -κατά την γνώμη μου- που πρέπει να διορθωθεί.

 

 

Υ.Γ. - Σπίντι, κόψε αυτό το «Αγαπητή Νεφέλη», μη πέσει φάπα! :018bleh:

Link to comment
Share on other sites

Αυγερινέ και Σπίντι (και Κερατάκι επίσης),

 

Καταλαβαίνω αυτά που λέτε και συμφωνώ.

 

Σκεφτείτε όμως το εξής:

Και για την Μαγεία ο κόσμος κάνει κακούς (και άσχετους) συνειρμούς. Αλλά αυτό δεν σταμάτησε κανέναν από εμάς εδώ μέσα (και άλλους έξω από εδώ) να διορθώνουμε αποκαθιστώντας, όποτε έχουμε την ευκαιρία.

Και για την Ελληνική θρησκεία, μέχρι πριν λίγα χρόνια, ο κόσμος έκανε κακούς (και άσχετους) συνειρμούς. Αλλά αυτό δεν σταμάτησε πολλούς ανθρώπους (κι εμείς μέσα σ? αυτούς) να διορθώνουνε αποκαθιστώντας, όποτε δόθηκε η ευκαιρία.

 

Και να που τώρα ο κόσμος σιγά-σιγά αναιρεί αυτά που πίστευε ως ορθά μέχρι πριν λίγα χρόνια...

 

Για να αποκατασταθεί μια λανθασμένη εντύπωση, θα πρέπει αυτοί που έχουν διαβάσει κάτιτις παραπάνω, να μιλούν, όχι να σιωπούν. Από κει και πέρα, όποιος θέλει, ας ακούσει κι ας ψάξει για την μπάρτη του. Πως όμως θα μπει στην διαδικασία να ψάξει, εάν δεν ακούσει/διαβάσει/δει από κάπου το «ψιτ, μεγάλε... δε μας τα δίδαξαν σωστά!»...

 

Savi...?

 

Τώρα, όσον αφορά το σωστός και λάθος χριστιανισμός... περί ορέξεως... εγώ τι να πω; Δεν υπάρχει σωστός και λάθος. Ότι ισχύει για κάθε θρησκεία, ισχύει και για τον χριστιανισμό.

...Αλλά το να προσπαθεί ο οποιοσδήποτε να επιβάλλει (και μάλιστα δια της βίας!) την δική του εκδοχή, ως την μια και μοναδική ορθή, είναι σίγουρα λάθος! Κι αυτό είναι -κατά την γνώμη μου- που πρέπει να διορθωθεί.

Υ.Γ. - Σπίντι, κόψε αυτό το «Αγαπητή Νεφέλη», μη πέσει φάπα! :018bleh:

16639[/snapback]

 

 

Αρχη-Αξιαγάπητη και Τρισαγαπητη Νεφέλη,

 

Υπάρχει κάποια διαφορά σε αυτά που λες.. Ο πολύς ο κόσμος είναι χριστιανός και αγνοεί ή δε θέλει να θυμάται τα εγκλήματα του "Χριστιανισμού" και πιστεύει σε αυτά που τους λέει ο κλήρος ή σε κάτι δικό τους αγνό, όπου σε αντίθεση με την Τέχνη και την Ελληνική θρησκεία, ο κόσμος γνωρίζει μόνο την αρνητική προπαγάνδα και εμείς προσπαθούμε να αλλάξουμε εντυπώσεις εμφανίζοντας τα θετικά.

 

 

Δηλαδή τα θετικά του χριστιανισμού ειναι προπαγάνδα αφού στη πραγματικότητα στο όνομα του γίνανε γενοκτονίες και φόνοι, σε αντίθεση με τη Mπαρτη μας όπου τα αρνητικά ειναι η προπαγάνδα και τα θετικά ειναι η πραγματικότητα!!! Άλλωστε όταν θα πας να μιλήσεις σε έναν γνώστη της ιστορίας για το χριστιανισμό ώστε να του αναδείξεις την αγνότητα και την καθαρότητα του, θα σου πει πως κανεις μεγάλο λάθος αφού ο Χριστιανισμός αυτό που του θυμίζει ειναι οι Σταυροφορίες και τα βασανιστήρια επι χιλιάδες χρόνια! Ένω αμα του μιλήσεις αρνητικά για την ελληνική θρησκεια θα σε περάσει για ανόητο και ημιμαθή αφού όλα αυτά ήρθανε από τους διώκτες της.

 

 

Αυτή πιστεύω είναι μια βασική διαφορά που ισχυροποιεί το επιχείρημα ότι ο Χριστιανισμός σαν όνομα είναι τελειωμένη υπόθεση και ότι δε μπορεί να αλλάξει αυτή η «εντύπωση» που έχουμε για αυτόν αφού είναι πραγματικότητα!!

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον φίλτατο Speedy.

 

Κάτι που έχει δηλωθεί, καθιερωθεί και χρησιμοποιηθεί εδώ και πολλά χρόνια από πάρα πολλούς ανθρώπους δεν μπορεί να αλλάξει.

 

Η Ελληνική Θρησκεία ούτε έχει δηλωθεί ούτε έχει καθιερωθεί ούτε έχει χρησιμοποιηθεί από πολλούς ανθρώπους. Το ίδιο και η Μαγεία (η ποιά;).

 

Ρώτησα και τον Ρασπουτιν χθες. Αν πήγαινες να δηλώσεις τον γνωστικιστικό χριστιανισμό ως θρησκεία, με τι όνομα θα το δήλωνες; Πολύ σωστά απάντησε δεν ξέρω.

 

Κάτι άλλο.

 

Τα στοιχεία συμβάλλουν στην απόδειξη, δεν είναι απόδειξη.

 

Άλλες εκδοχές όπως πολύ σωστά ανέφερε ο Κέρατος υπάρχουν΄ με περισσότερα στοιχεία από τον γνωστικισμό. Υπάρχουν και άλλες με πολύ λιγότερα.

 

Ποιος θα αποφασήσει ποιος είναι ο πραγματικός χριστιανισμός; Η μάζα; Από που και ως που;Θα ήταν Δημοκρατικό μόνο εάν η μάζα γνώριζε όλες τις εκδόσεις με όλες τις παραμέτρους. Εφόσον κάτι τέτοιο δεν υφίσταται, το να αποφάσιζε η μάζα δεν θα ήταν δημοκρατικό αλλά ηλίθιο.

 

Κάτι τελευταίο.

 

Έτσι είναι η ζωή. Τη γνώση μας για το πως βλέπανε τα πράγματα οι άνθρωποι στο παρελθόν δεν την παίρνουμε από τα όνειρα (αν και ο Εμπεδοκλής θα θεωρούσε τα όνειρα αξιόπιστη πηγή γνώσης). Τη βασίζουμε στα γραπτά που άφησαν. Οπότε και έμείς μπορούμε να τα σχολιάζουμε όπως θέλουμε!

16328[/snapback]

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα και τον Ρασπουτιν χθες. Αν πήγαινες να δηλώσεις τον γνωστικιστικό χριστιανισμό ως θρησκεία, με τι όνομα θα το δήλωνες; Πολύ σωστά απάντησε δεν ξέρω.
Άμα εσυ βγαλεις μια θρησκεία που να λεγετε "The True Χριστιανισμος" οι υπόλοιποι θα σε αγνοούν και θα σε πολεμάν γιατι εισαι αντίπαλη επιχείρηση!

Ρε παιδια τι λεμε τοση ωρα? ποιος ενδιαφερεται να κανει κατι τετοιο? Ποιος ειπε ότι οι γνωστικοι επιθυμουσαν να γινουν θρησκευτικο συστημα ή εβλεπαν το θεμα ως επιχειρηση? δεν ειπα προηγουμενως ότι ο γνωστικισμος είναι περισσοτερο φιλοσοφια και ελαχιστα θρησκεια? Αν τον βαλεις σε θρησκευτικα καλουπια με ιεραρχιες κλπ. τοτε τελειωσε ο γνωστικισμος! Θα γινει συντομα σχολαστικος!

 

?Παντως αναγνωριζω ότι αποδεικνύεται πολύ πιο δυσκολη η συζητηση μας?

 

Όταν υπενθυμίζω κάθε τοσο στον Αυγερινο ότι δεν εχει διαβασει Κ.Διαθηκη, ΔΕΝ το κανω για να του την «πω» ή να βρω απλα ένα αδυνατο σημειο που θα χρησιμοποιήσω, αλλα επειδη ΑΝ ειχε διαβασει τα ευαγγελια θα μου ηταν πολύ πιο ευκολο να συζητησω μαζι του. ΘΑ ΞΕΡΑΜΕ για τι πραγμα μιλαμε. Εσεις αυτή τη στιγμη ΔΕΝ ξερετε για τι μιλατε.

Αυτα που γνωριζετε και που δεν αρνειται ουδεις νοημων, είναι τα εγκληματα που εγιναν ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ του χριστιανισμου. Θα το ξαναπω. ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΗ ΧΑΡΗ!

ΟΤΙ νομιζετε πως γνωριζετε για το χριστιανισμο αφορα τη θρησκευτικη/ιστορικη προσεγγιση και ΟΧΙ τη φιλοσοφικη/πνευματικη.

Ο χριστός όμως ΔΕΝ ηταν θρησκευτικος ηγετης! (παρεπιπτόντως, μηπως γνωριζει να μου πει κανεις ποια ηταν η θρησκεια του Ιησου? γιατι η αποψη του για το τοτε θρησκευτικο κατεστημενο είναι γνωστη?)

 

Λετε λοιπον πως δεν ειμαι χριστιανος.

Μα οι ταμπελες που θα μου δωσουν εχουν παψει από καιρο να μ? ενδιαφερουν! Διαφορετικα, θα επρεπε να δηλωσω πυθαγορειος,ορφικος, παγανιστης, χριστιανος και βουδιστης ταυτοχρονα! (μιλαμε για μεγαλη ταμπελα). Το πώς θα με ονοματισει ο καθενας μου είναι αδιαφορο!

 

ΔΕΝ ειμαι λοιπον χριστιανος με βαση το ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ και οποιον το χρησιμοποιεί (εσεις π.χ) για να ορισει τον χριστιανο!

ΔΕΝ ειπα εγω ποτε ότι αναγνωριζω την εκλησσια ως εκπροσωπο του χριστου και δεν με αφορα επομενως η αποψη που εχει αυτή για μενα!

 

Αν γνωριζατε Κ.Διαθηκη, (που είναι απ?τις βασικες πηγες για τον χριστο) θα αναγνωριζατε ότι ΧΡΙΣΤΟΣ και ΕΚΛΗΣΣΙΑ είναι δυο πραγματα ΑΣΧΕΤΑ μεταξυ τους!

Εν τέλει,

ΔΕΝ ασπαζομαι τον σχολαστικο χριστιανισμο αλλα τον γνωστικο και τασσομαι ανοιχτα υπερ της φιλοσοφιας τους, αν αυτό λεει κατι..

 

Και το πιο βασικο:

 

Το ποιος είναι χριστιανος και ποιος όχι, εχει ΗΔΗ ΟΡΙΣΤΕΙ από τον ΧΡΙΣΤΟ ο οποιος ξεκαθαρα και επανειλημμένα αναφερει ότι δεν θα αναγνωρισει αυτόν που δηθεν κανει εργα στο ονομα του (βλεπε ιερατεια) αλλα αυτόν που κανει το θελημα του ΘΕΟΥ-ΠΑΤΕΡΑ! ( και δε πιστευω να θελετε να σας εξηγησω το τελευταιο..).

 

Ουτε μαγος να ηταν δηλαδη!

Και με βαση αυτό, χριστιανος μπορει να είναι οποιοσδηποτε εθνικος βουδιστης, αλβανος κλπ?

 

Και παλι , αν γνωριζατε το περιεχομενο της Κ.διαθηκης ΔΕΝ θα χρειάζονταν να τα πω αυτα...

 

Αν γενικοτερα ειχατε ασχοληθει από ΜΟΝΟΙ σας με το (βαθυτερο) νοημα και τη φιλοσοφια του χριστιανισμου ενδεχομενως να μη συζηταγαμε καν αυτή τη στιγμη!

Κατανοω και δεχομαι ότι είναι προσωπικο θεμα του καθενος να ασχοληθει ή όχι με αυτή ή την άλλη φιλοσοφια.

 

Όμως για τ?ονομα των θεων , ΜΗΝ ΜΟΥ ΛΕΤΕ ΠΟΙΟΣ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΟΧΙ.

Εχω διαβασει αρκετα για να μπορω να το ξεχωρισω αυτό!

 

Δεν είναι δυνατον η εκλησσια να θεωρειται εγκυροτερη και πιο πανω απ?τις ΓΡΑΦΕΣ!

Σκεφτειτε π.χ να βρισκοσαστε μεσα σε μια εταιρια και να επιλεξετε να υπακουσετε μια εντολη που σας εδωσε καποιος προϊσταμενος, η οποια ερχεται σε αντιθεση με μια άλλη που σας εδωσε ο ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ! Τελειως παραλογο! Ποιος θα εκανε κατι τετοιο?

 

Δεν ξερω αν είναι αρκετα επιτυχημενο το παραδειγμα, αλλα καταλαβαινετε τι θελω να πω?

Link to comment
Share on other sites

(παρεπιπτόντως, μηπως γνωριζει να μου πει κανεις ποια ηταν η θρησκεια του Ιησου? γιατι η αποψη του για το τοτε θρησκευτικο κατεστημενο είναι γνωστη?)

 

οπως πολυ σωστα δηλωνε και ο ιδιος Η ΑΓΑΠΗ μονο,χωρις κανονες

 

 

Το ποιος είναι χριστιανος και ποιος όχι, εχει ΗΔΗ ΟΡΙΣΤΕΙ από τον ΧΡΙΣΤΟ ο οποιος ξεκαθαρα και επανειλημμένα αναφερει ότι δεν θα αναγνωρισει αυτόν που δηθεν κανει εργα στο ονομα του (βλεπε ιερατεια) αλλα αυτόν που κανει το θελημα του ΘΕΟΥ-ΠΑΤΕΡΑ! ( και δε πιστευω να θελετε να σας εξηγησω το τελευταιο..).

 

αν μπορεις να κανεις μια προσπαθεια...προσωπικα πιστευω πως μας θελει να αυξανομεθα-πληθενομαστε ωσαν δουλοι(ποιμνια στο μαντρι) ανα τους αιωνες, Φυσικα ειναι αυτονοητη η αρμονικη μας συνυπαρξη...για ευνοητους λογους, ποιος βοσκος θα ηθελε να τσακωνωνται τα ζα του???

Link to comment
Share on other sites

Εσεις αυτή τη στιγμη ΔΕΝ ξερετε για τι μιλατε.
Ξέρουμε. Δεν έχουμε ασχοληθεί ιδιαίτερα, γιατί δεν χρειάζεται. Μια απλή ανάγνωση και αποτύπωση στα σημαντικά έχουμε κάνει. Δεν μιλάμε και εντελώς στον αέρα.

Όπως είπα και πριν, όταν λέω πως δεν έχω διαβάσει Κ.Δ. δεν εννοώ οτι δεν έχω διαβάσει τίποτα. Εννοώ οτι δεν έχω διαβάσει ολόκληρη την καινή διαθήκη. Ούτε την έχω ερευνήσει.

Τα σημαντικά κομμάτια της τα έχω διαβάσει, απο μικρός.

 

Πάει αυτό.

 

Αυτα που γνωριζετε και που δεν αρνειται ουδεις νοημων, είναι τα εγκληματα που εγιναν ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ του χριστιανισμου. Θα το ξαναπω. ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΗ ΧΑΡΗ!

 

Γιατί να το ξαναπείς; Και εγώ, και ο speedy είπαμε ξεκάθαρα οτι έγιναν από άλλους στο όνομα του χριστού, όχι στην ιδέα του. Ξεκάθαρα το είπαμε.

 

ΟΤΙ νομιζετε πως γνωριζετε για το χριστιανισμο αφορα τη θρησκευτικη/ιστορικη προσεγγιση και ΟΧΙ τη φιλοσοφικη/πνευματικη.
Τη γνωρίζουμε και την φιλοσοφική προσέγγιση.

 

Γιαυτό και όταν την ξαναλες, απλά δεν την διαβάζω.

 

ΔΕΝ ειμαι λοιπον χριστιανος με βαση το ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ και οποιον το χρησιμοποιεί (εσεις π.χ) για να ορισει τον χριστιανο!

Αν δεν είσαι με χριστιανός με βάση το εκκλησιαστικό σύστημα, δεν είσαι χριστιανός.

 

Ρώτα θεολόγο, ρώτα ιστορικό, ρώτα παπά, ρώτα τη γιαγιά σου, ρώτα τους φίλους σου.

 

Ο χριστιανός, με την ερμηνεία που έχει ΣΗΜΕΡΑ (το τονίζω το σήμερα) είναι αυτός που βαδίζει πάνω στην εκκλησιαστική μορφή. Όχι απαραίτητα κατα γράμμα, καθότι άνθρωποι είμαστε, διαφοροποιούμαστε σε κάθε θέμα γιατί έχουμε άποψη. Αλλά ναι, όταν πας και ανάβεις κεριά και προσεύχεσαι (δεν το λέω με ειρωνικό ύφος, καλά κάνει όποιος το κάνει) τότε είσαι χριστιανός.

 

ΔΕΝ ειπα εγω ποτε ότι αναγνωριζω την εκλησσια ως εκπροσωπο του χριστου και δεν με αφορα επομενως η αποψη που εχει αυτή για μενα!
Ούτε εγώ το είπα ούτε ο σπίντι ούτε κανένας.

 

Εδώ απλούστατα κυριαρχεί το ρητό «Άλλος έχει το όνομα και άλλος τη χάρη».

 

Αν γνωριζατε Κ.Διαθηκη, (που είναι απ?τις βασικες πηγες για τον χριστο) θα αναγνωριζατε ότι ΧΡΙΣΤΟΣ και ΕΚΛΗΣΣΙΑ είναι δυο πραγματα ΑΣΧΕΤΑ μεταξυ τους!

Και Κ.Δ. γνωρίζουμε, και αυτό που λες γνωρίζουμε και το δεχόμαστε.

 

Το ποιος είναι χριστιανος και ποιος όχι, εχει ΗΔΗ ΟΡΙΣΤΕΙ από τον ΧΡΙΣΤΟ ο οποιος ξεκαθαρα και επανειλημμένα αναφερει ότι δεν θα αναγνωρισει αυτόν που δηθεν κανει εργα στο ονομα του (βλεπε ιερατεια) αλλα αυτόν που κανει το θελημα του ΘΕΟΥ-ΠΑΤΕΡΑ!
Τίποτα δεν όρισε ο Χριστός. Ο Χριστός ως φιλόσοφος δεν θα μπορούσε να ονοματήσει την άποψή του με το όνομά του ή με κάποιο όνομα γενικότερα.

 

Οι γνωστικοί τον όρισαν τον όρο Χριστιανισμός.

Η μ@λακία που έγινε στη συνέχεια, είναι οτι οικιοποιήθηκε τον όρο ο σχολαστικισμός και εν τέλει, με τους α,β τρόπους τον κατοχύρωσε ως δικό του. Μέχρι και σήμερα. Και πίστεψέ με, δεν θα αλλάξει ούτε αύριο.

 

Όμως για τ?ονομα των θεων , ΜΗΝ ΜΟΥ ΛΕΤΕ ΠΟΙΟΣ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΟΧΙ.

Εχω διαβασει αρκετα για να μπορω να το ξεχωρισω αυτό!

Όντως έχεις διαβάσει αρκετά, σκέφτηκες όμως ελάχιστα. Και έκλεισες τα αυτιά σου.

Δεν μπορείς να αποδεχτείς οτι πλέον χριστιανός λέγεται κάτι άλλο.

Αν θα έπρεπε να γίνεται αυτό; Όχι, δεν θα έπρεπε. Γίνεται όμως.

Αν είναι σωστό αυτό; Όχι δεν είναι, υφίσταται όμως.

Αν μπορείς να το αλλάξεις αυτό; Όχι δεν μπορείς, ΑΠΟΔΕΞΟΥ ΤΟ επιτέλους.

 

Δεν είναι δυνατον η εκλησσια να θεωρειται εγκυροτερη και πιο πανω απ?τις ΓΡΑΦΕΣ!

Κανείς δεν το είπε αυτό.

 

 

Για να τελειώνουμε.

Τελευταία φορά που ο όρος χριστιανός χρησιμοποιήθηκε για να επεξηγήσει τους γνωστικούς, ήταν πριν 1500 και βάλε χρόνια.

Έκτοτε, ο όρος αυτός επεξηγεί τον σχολαστικό.

Deal with it που λένε και οι άγγλοι. C'est la vie που λένε και οι γάλλοι.

Link to comment
Share on other sites

περαν αυτου που να πιστεψω?

 

Θελω πισω την πραγματικη μου πιστη, οχι την υποδουλωση της ψυχης μου με τριπλα δεσμα...Οχι δεν μου αρεσουν οι σταυροι οταν προκεινται για εμενα και μαλιστα μονο και μονο επειδη γεννηθηκα ελευθερος...

16576[/snapback]

περι μυστικιστικου Χριστιανισμου ο Λογος

Link to comment
Share on other sites

αν μπορεις να κανεις μια προσπαθεια...προσωπικα πιστευω πως μας θελει να αυξανομεθα-πληθενομαστε ωσαν δουλοι (ποιμνια στο μαντρι) ανα τους αιωνες, Φυσικα ειναι αυτονοητη η αρμονικη μας συνυπαρξη...για ευνοητους λογους, ποιος βοσκος θα ηθελε να τσακωνωνται τα ζα του???

Αυτό είναι της Παλαιάς Διαθήκης!! Παλαιάς, φίλε μου... ΠΑΛΑΙΑΣ! :headb: :headb: :headb: :wacko:

 

Στην Καινή Διαθήκη, βρίθουν οι εκκλήσεις να ΜΗΝ είμαστε δούλοι κανενός, τα κραξίματα στους ιερείς ("που σε πονεί και που σε σφάζει" πάει το θέμα για τους ιερείες), καθώς και η παρότρυνση για έρευνα!

 

Έλα ρε Sucore... το θέμα Παλαιάς VS Καινής Διαθήκης, το λύσαμε ήδη! :headb:

Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές στην Καινή Διαθήκη οι απόστολοι αυτοαποκαλούνται δούλοι του Θεού, κάτι που έρχεται όμως σε αντίφαση με τα λόγια του Χριστού στο Ευαγγέλιο του Ιωάννη:

ΙΩΑΝ η.32

 

Εάν σεις μείνητε εν τω λόγω τω εμώ, είσθε αληθώς μαθηταί μου· 32 και θέλετε γνωρίσει την αλήθειαν, και η αλήθεια θέλει σας ελευθερώσει.

Συνεπώς φίλε Sucore, όσο και να ψάξεις στην Καινή Διαθήκη δεν θα βρεις προτροπές δουλείας ως σωστότατα ανέφερε η Νεφέλη.

Link to comment
Share on other sites

Μερικαί παρατηρήσεις, μια και η συζήτησις έχει αγγίξει θέματα ενδιαφέροντα

 

Η Π.Δ. αποτελεί μετάφραση της Τοράχ, η οποία είναι πλήρως συμβολική (δηλαδή δεν αναφέρεται σε υπαρκτά ιστορικά πρόσωπα) και ανάγει την καταγωγή της σε παλαιοφοινικικάς μυθολογίας. Κατά την μετάφρασιν, όπως και να έχει, χάνεται η αυθεντικότης του κειμένου και γίνεται ευπαρεξηγίσιμον.

 

Τα καλούμενα "ευαγγέλια" (αναφέρομαι σε εκείνα του "ορθόδοξου" χριστιανικού δόγματος) έχουν διαπιστωθεί πως είναι κατά πολύ μεταγενέστερα. Κυρίως γερμανοί θεολόγοι και γλωσσολόγοι, ήδη από τον περασμένο αιώνα κατέδειξαν πώς η γλώσσα εις την οποία είναι γραμμένα, δεν ήταν η γλώσσα που ομιλούτο προ 19-18 ας πούμε αιώνων αλλά κάπου χίλια χρόνια αργότερα. Δηλαδή μετά το σχίσμα!

 

Τι μπορεί να συνέβη; Πολλά και διάφορα. Μετά το σχίσμα οι καθολικοί αναδόμησαν το δικό τους δόγμα που αργότερα εκλήθη ρωμαιοκαθολικό, και το σημαντικότερο ΠΡΟΕΒΗΣΑΝ ΣΕ ΘΕΟΠΟΙΗΣΙΝ ΤΗΣ ΜΑΡΙΑΣ, εισάγοντας και πάλι την ΠΟΛΥΑΡΧΙΑ εν τοις ουρανοίς. Η αναδόμησις του ρωμαιοκαθολικού δόγματος ίσως εν μέρει να κινήθει λόγω της αντιδράσεως των προς τους βυζαντινούς, κυρίως όμως οφειλόταν εις την επαφή των με τον γενικό μουσουλμανικό κόσμο, κατά τους αιώνες των σταυροφοριών.

 

Η δράσις του τάγματος των Ασσασίνων (Hashashins, εκ της Αραβικής λέξεως hash που σημαίνει Γνώσις, άρα Ασσασίνοι=Γνωστικοί) και η φημολογούμενη συνεργασία των με το τάγμα των Ιπποτών (Ναΐτες) μετακένωσε σημαντικάς γνώσεις εκείνον τον καιρόν που με την σειρά των ενσωματώθησαν εις το ρωμαιοκαθολικόν δόγμα, σε ένα βάθος 2-3 αιώνων. Έτσι ο δυτικός χριστιανισμός έγινε ένα συμβολικό γνωστικό σύστημα και δεν θα πρέπει να εκπλήσσει κανέναν το ότι έτσι οδηγήθησαν εις την Αναγέννησιν.

 

Το ίδιο διάστημα, προς Βορράν, οι Βενεδικτίνοι μοναχοί, που κατείχαν τα μυστικα της Αρχιτεκτονικής, προκάλεσαν την δημιουργία των πρώτων τεκτονικών επαγγελματικών σωματείων τα οποία δημιούργησαν ένα νέο ρυθμό οικοδομήσεως, τον Γοτθικόν. Μερικούς αιώνες μετά, η διάστασις νότου και βορρά, οφειλόμενη σε άλλα έθιμα, ιστορία και αρχέτυπα των εθνών οδήγησε εις Αναμόρφωσιν του ρωμαιοκαθολικού δόγματος η οποία ονομάσθη Προτεσταντισμός.

 

Τόσο οι ρωμαιοκαθολικοί όσο και οι προτεστάντες, παρόλας τας επιμέρους διαφοράς των (κυρίως ως προς την Θεοποίησιν της Μαρίας και την εξουσια του Ποντίφηκος) θεωρούσιν τον χριστόν ως συμβολικόν, μη-ιστορικόν πρόσωπον αλλά και τον Θεόν ως έννοια και αρχή και όχι ως εν μοναδικόν όν. Δηλαδή η θεολογία τους εξετάζει την έννοια "θεός", δια τούτο τόσο οι ρωμαιοκαθολικοί όσο και οι προτεστάντες δεν εναντιώνονται ούτε και απορρίπτουσιν τους Θεούς.

 

Όχι μονον το Βατικανό χαίρει κοσμήσεως μεθ' αγαλμάτων των Θεών, αλλά και οι Προτεστάνες (διαμέσου του κυριότερου θρησκευτικού μουσικοσυνθέτη των, Μπαχ, που συνέγραψε άρια με στίχους προτεστάντου ιερέως της εποχής που αρχίζει με την επίκλησιν "Απόλλωνα και Μούσες εμπνεύστε με για να υμνήσω τον ΔΙΚΟΝ ΜΑΣ χριστόν..") αποδέχονται τους Θεους και τα σημερινά τυπικά τους ενσωματώνουν παλαιότερες προσφωνήσεις των Θεών ώς είναι γνώστοι προς Βορράν.

 

Για παράδειγμα, έχω βρεθεί σε προτεσταντική λειτουργία (σε έναν καταπληκτικό γοτθικό ναο) όπου ο κληρικός επικαλούταν τον All Father ζητώντας του να έχει καλά τους αρχηγούς του έθνους, να φέρει όμβρους, να έχει καλά τας σοδειάς κ.λπ.

 

Τελικά ο γνωστικός χριστιανισμός, δηλαδή ο συμβολικός και πιό μυστηριακός, έχει επικρατήσει παντού, εκτός βέβαια από την ταλαίπωρη ετούτη χώρα, που κάποιοι επιμένουν σε παραλογισμούς, ασυναρτησίες και ανιστόρητες τοποθετήσεις.

 

Ίδωμεν..

Link to comment
Share on other sites

Συνεπώς φίλε Sucore, όσο και να ψάξεις στην Καινή Διαθήκη δεν θα βρεις προτροπές δουλείας ως σωστότατα ανέφερε η Νεφέλη.

16660[/snapback]

 

Τι λες; Γεμάτη είναι! Μόνο και μόνο την επιστολή προς Τιμόθεον να διαβάσεις...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...