Jump to content

Γνωστικός & Σχολαστικός Χριστιανισμός


Recommended Posts

...

'Ολοι μπορούνε να πούνε το πόσο έξυπνοι και γνώστες και έμπειροι είναι, αλλά να που κάποιοι μπερδεύουν τα άσραμ με το βουδισμό και τον Ησίοδο με του Γνωστικούς και τις αυτοκρατορίες και το μονισμό με ‘-θεϊσμούς’ – από εκεί φαίνεται η γνώση και η εμπειρία.... και τελικά μπερδεύουν και τη ...γείωση του κόκκυγα με το λαϊκό: «βάλε τον κώλο σου κάτω να μάθεις...» που είναι χρησιμότερο περισσότερο από 40 μέρες γείωσης του κόκκυγα...

Link to comment
Share on other sites

«βάλε τον κώλο σου κάτω να μάθεις...»

 

χαχαχα ακριβώς.... Ούτι άνοιξε λοιπόν κανα βιβλίο και κάτσε κάτω και κάνε πρακτική και μετά μπορείς να εκφέρεις γνώμη όλα τα άλλα είναι αντίδραση!

 

Καλή πρακτική και καλό διάβασμα.... !  :021byeHappy:

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα ακριβώς.... Ούτι άνοιξε λοιπόν κανα βιβλίο και κάτσε κάτω και κάνε πρακτική και μετά μπορείς να εκφέρεις γνώμη όλα τα άλλα είναι αντίδραση!

 

Καλή πρακτική και καλό διάβασμα.... ! 

Προτείνω να ξεκινήσεις από αυτά:

 

Αν ανατρέξει κανείς στα ποστ σου διαπιστώνει ότι αφού πρώτα με περισσή αυθεντία λες διάφορα – όταν έρχεται η ώρα να στηρίξεις ότι λες μιλάς για «βουδιστικά άσραμ» (ανύπαρκτα!), δίνεις στην Εντροπία μια δική σου μοναδική ερμηνεία και πάνω σ’αυτήν φτιάχνεις και άσκηση που τη χρησιμοποιεί (ενώ η Εντροπια είναι κάτι άλλο). Μετά ισχυρίζεσαι ως άλλος Μωυσής (;) ότι ο... Ησίοδος είπε «εν αρχή ήταν ο Έρως». Το «εν αρχή» είναι από τη Βίβλο, ο Ησίοδος δεν είπε τον Έρωτα ούτε πρώτο, ούτε αρχικό (τέταρτο τον βάζει, «πρώτιστα Χάος γένετ’» αν τώρα για σενα το τέταρτο είναι ‘εν αρχή’, το πρώτο τι είναι;). Θεωρείς – ξαναγράφοντας εδώ ορολογία φιλοσοφίας - ότι μονισμός (φιλοσοφική έννοια) = μονοθεϊσμός – ενώ ο μονισμός αναπτύχθηκε ιδιαίτερα σε πολυθεϊστικά περιβάλλοντα και είναι άσχετος από -θεϊσμούς αφού τον συναντάμε και σε μόνο- και σε πόλυ-). Μονισμός+θεϊσμός = μονισμοθεϊσμός (ανύπαρκτο κι αυτό). Έπειτα ως ρεβιζιονιστής ιστορικός «αναλύεις» τον ιμπεριαλισμό ως μονοθεϊστικό φαινόμενο (ξεχνώντας ότι Αλέξανδρος, Ρωμαίοι, Ινδοί, Κινέζοι και Ιάπωνες – αλλά και Μάγιας, Ίνκας, Αζτέκοι και δε συμμαζεύεται ΔΕΝ ήταν μονοθεϊστές αλλά είχαν αυτοκρατορίες όσο ιμπεριαλιστικές όσο οι θρησκόληπτες ΗΠΑ και η άθεες ΕΣΣΔ & μαοϊστική Κίνα...

Link to comment
Share on other sites

εσύ μπερδεύεις τον αρχηγό της φυλής με την αρχαία βασιλεία και το τι είναι Αυτοκρατορία σιγά σιγά θα μας πεις ότι και ο Μίνωας ήταν αυτοκράτορας της Κρήτης ... δεν έχεις κατανοήσει ότι ο σύγχρονος Σιωνισμός μέσω των Τεκτόνων των ΗΠΑ κάνουν ιμπεριαλισμό imperial = Αυτοκρατορία... γκέγκε;

 

Τώρα αν θίγεσαι που ψιλιάζομαι γιατί δεν με αφορά!

Link to comment
Share on other sites

εσύ μπερδεύεις τον αρχηγό της φυλής με την αρχαία βασιλεία και το τι είναι Αυτοκρατορία σιγά σιγά θα μας πεις ότι και ο Μίνωας ήταν αυτοκράτορας της Κρήτης ... δεν έχεις κατανοήσει ότι ο σύγχρονος Σιωνισμός μέσω των Τεκτόνων των ΗΠΑ κάνουν ιμπεριαλισμό imperial = Αυτοκρατορία... γκέγκε;

 

Τώρα αν θίγεσαι που ψιλιάζομαι γιατί δεν με αφορά!

Επειδή αυτά που λες δεν έχουν με το θέμα "

Γνωστικός & Σχολαστικός Χριστιανισμός"

μπορείς σε παρακαλώ να τα μεταφέρεις αλλού αν θέλεις να τα λες;

Link to comment
Share on other sites

κανένα πρόβλημα .... εγώ πάω όπως παει η συζήτηση... αν θέλεις να ρωτήσεις ή να σχολιάσεις κάτι άλλο και με ρωτήσεις θα πρέπει να απαντήσω... οπότε κανόνησε που ρωτάς τι... εγώ απάντησα στο ποστ σούμα που έκανες από όλα τα άλλα... αλλά μιας και μετάνιωσες και θέλεις να μεταφερθούν τα άσχετα με τον Γνωστικισμό αλλού .... συμφωνώ :)

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή ήταν ο Ερως.... λέει ο Ησίοδος... όλα εκεί ανάγονται από τι σκέψη επιθυμείς, τι σκοπό θέτεις, ποιο αντικείμενο σου κάνει κλικ, μέχρι πώς και ποιον αγαπάς...

...

Αυτά είναι τα άσχετα που έβαλες χωρίς λόγο και χωρίς να έχουν σχέση - γι'αυτά μιλάμε ότι δεν έχουν θέση και την αδικαιολόγητη 'ταντροποίηση'

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό που παραδέχομαι τους Γνωστικούς είναι ότι κατάφεραν να συνδέσουν σε ένα Μονοθεϊστικό ρεύμα το αρχαίο παγανιστικό σύστημα του έρωτα και ότι αναγνωρίσαν τον Ιησού ως Θεάνθρωπο με όλες τις ανθρώπινες λειτουργίες του και όχι μόνο την παρθενική του φύση.

 

Εκεί που δεν τα πήγαν καλά κατά την γνώμη μου από όσα έχω διαβάσει από Σαμαέλ Αουρ Βενόρ είναι στο ζήτημα των υλοποιήσεων.

 

Στην Ινδία οι υλοποιήσεις από την πράνα είναι ένας ολόκληρος κόσμος... και μια από της ανώτερες δημιουργικές μεταφυσικές ικανότητες.

 

Στα κείμενα των Γνωστικών του Σαμαέλ Αούν Βεόρ ίσως λόγω της Αργεντίνικης (νομίζω) καταγωγής το ζήτημα αυτό δεν το πολυ ερεύνησαν από πχ Ινδία όσο τα άλλα.

 

Και έτσι στα κείμενα του και στις πρακτικές του επικρατεί αρκετός φόβος για υλοποιήσεις από λάθος χρήση της ενέργειας... πχ ερωτικής....

 

πχ η άποψη του Σαμαέλ για την εκσπερμάτιση είναι ότι ο άντρας δεν πρέπει να το πράττει και όταν το κάνει να γίνεται σπάνια με ελάχιστα υγρά και αν τυχόν γίνει ποτέ με μέγιστη ηδονή και πλήρης τότε από την φορτισμένη δημιουργική δύναμη του σπέρματος υλοποιούνται Δαίμονες Συλφίδες νόμίζω τις έλεγε...

 

Αυτά φυσικά είναι ψυχικά κατάλοιπα του ιδιίου που δεν μπόρεσε να κάνει σωστή κάθαρση και τα πέρασε σαν διδασκαλία....

 

Όμως για τον ίδιο και την δική του πραγματικότητα ισχύουν... αυτός όντως με αυτόν τον τρόπο σκέψης έβλεπε να γίνονται περίεργα πράγματα όπως υλοποιήσεις ζώων μεταμορφώσεις ζώων σε ανθρώπους κτλ....

 

Πολλοί λένε ότι είναι φαντασία και παραμύθια....

 

Εγώ προσωπικά έχω ζήσει υλοποιήσεις και έντονες μάλιστα και έχω δει ότι ισχύουν αλλά είναι λάθος σκέψη....

 

πχ τελευταία σκεπτόμενος την τάντρα, φίδια κτλ και λόγω αύξησης της ενέργειας μου είδα ότι αν μου φύγει ο έλεγχος των ΘΕΛΩ μου στιγμιαία μπορεί να γίνει υλοποίσηση όταν ο νους είναι ελέυθερος και δρα με την φαντασία πιο δυνατά από την συνείδηση....

 

έτσι πχ μια μέρα εκεί που προσωρούσα στο δρόμο σκεπτόμενος τα φίδια που έχει ο Σίβα στα μπράτσα του υλοποιήθηκε από μέσα μου ένα φίδι που βγήκε και πετάχτηκε προς τα έξω....

 

Φυσικά το βίωμα ήταν περίεργο αλλά είδα μέσα από αυτό την δύναμη της χαλάρωσης ΑΛΛΑ και το τι συμβαίνει όταν λειτουργεί κάποιος χωρίς να έχει τον πλήρη έλεγχο.... 

 

Και έτσι κατάλαβα το τι βίωνε ο Σαμαέλ Αούν Βεόρ και πώς πέρασε την λάθος διαδασκαλία περί Δαιμονικών υλοποιήσεων.

 

Και αυτό το λέω διότι στην Τάντρα και στην ερωτική ή οποιαδήποτε ενέργεια πχ Πράνα επιτρέπεται να κάνεις ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ αν δεν έχεις σκοπό να βλάψεις κάποιον ή κάτι...

 

Είναι το ΚΑΝΕ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙΣ της Wicca ή του Κρόουλι αλλά με το να έχεις αγαθή πρόθεση...

 

Αν είσαι σφιγμένος, φοβισμένος κτλ λειτουργείς μεν αλλά λειτουργείς χωρίς έλεγχο διότι παροδικά τον έλεγχο τον χάνεις για να διαχειριστείς τον φόβο και σε αυτό το σημείο είναι που δημιουργούνται τα ανεξέλεκτα του Σαμαέλ κτλ..

 

Στο θέμα της δική μας ενέργειας πχ του έρωτα ενυπάρχει ο φόβος της απώλειας του qi και για αυτό γίνονται όλες αυτές οι τεχνικές και υπήρχαν οι φόβοι του Σαμαέλ...

 

Αλλά αν κάποιος ασκεί τις τεχνικές pranayama με αναπνοές και άυξηση της άυρας του ως ήλιος δημιουργεί μέσα του σταθερή πηγή φωτός συνδεδεμένη με την αθάνατη ζωή και έτσι οι εκσπεραμτίσεις γίνονται ελεύθερα χωρίς φόβους απώλειας ενέργειας....

 

Και όποτε υπάρχει έλλειψη υπάρχει η ανακύκλωση... πράνα, αέρα, πράνα γης, ήλιος, και πολλά άλλα...

 

Οπότε για μένα οι Γνωστικές φοβίες έχουν ξεπεραστεί με την Ινδική γνώση....

 

Ήταν ένα κατάλοιπο και δικό μου που όσο διαβαζα Γνωστικισμό είχα κολλήσει χρονικά πολύ πίσω μέχρι να φτάσω στα Ασιάτικα....

 

:)

Namaste!

 

Το αν οι Γνωστικοί έχουν σχέση με πρακτικές του έρωτα αναρωτιέσαι ή σε πειράζει που λέω την λέξη Τάντρα;

 

Τέσπα!

 

Πάντως και από τα αρχαία χρόνια και στα κατοπινά ο Σαμαέλ Αούν Βεόρ του Γνωστικισμού εφάρμοσε/σαν ένα αντίγραφο Ταντρικό σύστημα από Ινδία και για αυτό λένε ότι ο Ιησούς έχει σχέσεις με Ινδία.

 

Αλλά αφού δεν σου αρέσει το θέμα του έρωτα μην ασχολείσαι.

 

Εγώ όπως βλέπεις αναφέρω 1002 πράγματα από τα διαβάσματα μου στον Σαμαέλ... και προσωπικά έχω εντοπίσει ένα πρόβλημα που είχαν σε σχέση με την κάθαρση και την υλοποίηση όντων ...

 

Αυτό γιατί δεν το σχολιάζεις; Άστην την Τάντρα λοιπόν στην ησυχία της....

Link to comment
Share on other sites

... ο Σαμαέλ Αούν Βεόρ του Γνωστικισμού ...

Εγώ όπως βλέπεις αναφέρω 1002 πράγματα από τα διαβάσματα μου στον Σαμαέλ... ....

Αυτός ο Σαμαέλ είναι νεογνωστικιστής (και άσχετος με τη σχέση γνωστικισμού-σχολαστικισμού του θέματος)

Link to comment
Share on other sites

δλδ ό,τι νεο-τάδε για σένα είναι άσχετο ή για τον συγκεκριμένο λες; Πρόσεξε διότι μετά θα σε ρωτήσω για τον νεο-παγανισμό τι άποψη έχεις; Ξιγιμένοι από τώρα...

Link to comment
Share on other sites

δλδ ό,τι νεο-τάδε για σένα είναι άσχετο ή για τον συγκεκριμένο λες; Πρόσεξε διότι μετά θα σε ρωτήσω για τον νεο-παγανισμό τι άποψη έχεις; Ξιγιμένοι από τώρα...

Αρκεί να το κάνεις σε σχετικό τόπικ.

Σ'αυτό το τόπικ έθεσα τα πιο κάτω και θα βοηθούσε αν αντι για κατεβατά άσχετα, μιλούσες για 1-2 πράγματα (με 1002 δε βγαίνει άκρη) όχι γενικόλογα

 

 

 

Επανέρχομαι σε παλιό αγαπημένο θέμα...

 

Γνωστικισμός Άγνωστος

 

Για το Γνωστικισμό κυκλοφορούν αρκετά βιβλία. Εδώ θα αναφέρω ορισμένα που είτε δεν αναφέρονται στα βιβλία, είτε δεν αναφέρονται ξεκάθαρα, είτε αναφέρονται πρόχειρα και βιαστικά σαν ασήμαντα.

 

Κατ’αρχήν κανένας «Γνωστικό» (της αρχαιότητας) δεν αποκαλούσε τον εαυτό του «Γνωστικιστή». Ο όρος «Γνωστικισμός» επινοήθηκε από κάποιον τον 17ο αιώνα – δεν είναι ανακριβής ως προς την περιγραφή του φαινομένου, αλλά αν ρωτούσες κάποιον «Γνωστικό» τι είναι – η πρώτη απάντηση θα ήταν «Χριστιανός». Γιατί Γνωστικισμός έξω από το Χριστιανισμό δεν υπήρχε ως τέτοιος όπως τον γνωρίζουμε ως «Γνωστικισμό».

 

Από εκεί και πέρα τις διάφορες ομάδες τις χαρακτήριζαν (ή αυτοχαρακτηριζόταν, επιπλέον από το ‘χριστιανοί’) με βάση τους ιδρυτές ή τους ηγέτες του (πχ Καρποκρατιανοί, από τον Καρποκράτη κτλ) είτε με βάση κάποια ειδική πεποίθηση που είχαν ή κάποιο άλλο στοιχείο (πχ Οφίτες, επειδή χρησιμοποιούσαν κάποιο φίδι στις τελετές τους)

 

Ο «γνωστικός» είναι «ο άνθρωπος της γνώσης» (με την έννοια της υπερβατικής) και είναι όρος που παρέμεινε σε χρήση και στον κυρίως χριστιανισμό για να προσδιορίζει όσου φτάνουν σε άμεσε γνώση-επίγνωση της πραγματικότητα όπως είναι και όχι όπως φαίνεται ή όπως νομίζεται.

 

Εκείνο που τους ξεχώριζε είναι δύσκολο να προσδιοριστεί, μέχρι ένα σημείο. Γι’αυτό και για τα πρώτα 100 χρόνια, μέχρι το 130 περίπου, (αλλά και μέχρι ένα σημείο και τα δεύτερα 100, μέχρι το 230) της ιστορίας της χριστιανικής εκκλησίας δεν ξεχώριζαν καθόλου. Εντός τις εκκλησίας υπήρχαν διάφορες ομάδες, μερικές από αυτές ήταν, θα λέγαμε σήμερα, Γνωστικών).

 

Κάτι που αργότερα τους ξεχώριζε κάπως ήταν η αντίληψη ότι οποιοσδήποτε άνθρωπος – αν ακολουθούσε τις πρακτικές που εφάρμοζαν – μπορούσε να φτάσει στη «Γνώση».

 

Γενικά μέσα στο χριστιανισμό, ενώ η πίστη σε όλα τα ρεύματα έχει θέση, υπήρχε πάντα κάποια διαφοροποίηση, για άλλους ήταν το σημαντικότερο, για άλλους συνδιάζεται με «έργα» κτλ. Για τους Γνωστικούς μπορούσε να οδηγήσει σε κάτι πιο βέβαιο, της Γνώση.

 

 

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν για σένα ο Σαμαέλ Αούν Βεόρ απορρίπτεται ως νεο-γνωστικιστής.. σεβαστό

για μένα όχι...

 

προχωράμε σε κάτι άλλο; Με αυτήν την συμφωνία ότι διαφωνούμε ελπίζω να σου φύγει και το ταντρικό πρόβλημα.... 

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν για σένα ο Σαμαέλ Αούν Βεόρ απορρίπτεται ως νεο-γνωστικιστής.. σεβαστό

για μένα όχι...

 

προχωράμε σε κάτι άλλο; Με αυτήν την συμφωνία ότι διαφωνούμε ελπίζω να σου φύγει και το ταντρικό πρόβλημα.... 

http://www.reuniting.info/wisdom/source/neo-gnostic_samael_aun_weor δεν διαφωνείς με μένα - είναι στραβός ο γιαλός

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Samael_Aun_Weor  has been called neo-Gnostic by the historian of esotericism Arthur Versluis

 

Αλλά δεν μιλάμε γι'αυτόν

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έθεσα ως θέμα στο ποστ μου είναι ότι εκτός από τα κείμενα που πλέον βρίσκονται εύκολα, και τα βιβλία περί γνωστικών οι πρακτικές λείπουν και ότι μάλλον λείπουν επειδή είναι στην ουσία χριστιανικές.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...