Jump to content

Γνωστικός & Σχολαστικός Χριστιανισμός


Recommended Posts

Η παρεξήγηση είναι στο ότι ενώ δεν σ'ενδιαφέρει το θέμα (λες) παρεμβαίνει χωρίς να γνωρίζεις (λες) και ανακατεύεις άσχετα.

 

Είπα εγώ δεν με ενδιαφέρει το θέμα στο φόρουμ; Είπα ότι δεν με ενδιαφέρουν οι Γνωστικοί σαν ρεύμα, όχι το να συμμετέχω σε συζήτηση.

 

Άλλο το ένα άλλο το άλλο... όπως βλέπεις έχουμε διαφορετικό τρόπο αντίληψης και λογικής και δεν με ποιάνεις και αναγκάζομαι να σου εξηγώ πράγματα λες και μιλάω στο νηπιαγωγείο...

 

Απέχεις πολύ από την εφαρμογή όσων θεωρητικά διαβάζεις για αυτό δεν συνενοούμαστε + ότι δεν έχεις εμπειρία από πολλές ομάδες διαφορετικές ... αυτό έχω καταλάβει εγώ οπότε είναι μάταιο να προσπαθούμε να βγάλουμε νόημα μεταξύ μας.... σου δίνω πληροφορίες που δεν ξέρεις να τις αξιολογήσεις από πρακτική και εμπειρία και όχι από θεωρητική γνώση βιβλίων... το να διαβάσεις ένα βιβλίο και να μάθεις πληροφορίες (είτε αυτό λέγεται κρύσταλοι, είτε Γνωστικοί ή οτιδήποτε) απέχει πολύ σαν βίωμα.... διότι το ένα μεν το μαθαίνεις το άλλο το ζεις με συναίσθημα, λογική ή υπέρλογες καταστάσεις.... και εκεί φαίνεται αν σου ταιριάζει....

 

πχ αν συμμετέχεις σε ομάδα Γνωστικών θα δεις πρακτικά ότι αναζητάνε την φώτιση έξωθεν με αποτέλεσμα η σκέψη τους και η ενέργεια τους να πηγαίνει από οντότητα σε αστρική προβολή προς το Σαχασράρα.... διότι το Σωτηριολογικό πνευματικό ρεύμα αναζητά την έξωθεν παρέμβαση.

 

Αν τώρα εσύ/εγώ ή ο άλλος είναι αρχαίος παγανιστής προ Χριστού και έχει μάθει κατά τον αρχαίο τρόπο να εργάζεται την ενέργεια από ένδον προς τα έξω σε ένα κύκλο Γνωστικών θα βιώσεις πιέσεις λόγω αντίθετης ροής της ενέργειας και θα πρέπει να το διαχειριστείς .... αν θέλεις να είσαι μαζί τους με μια αντίθετη πρακτική.... και αυτό το ζει κάποιος και στην κοινωνία καθημερινά όταν δεν έχει τον νου του για εργασία με επίγνωση και είναι αμέριμνος στο λεωφορείο, στον δρόμο κτλ.

 

Έτσι πολλοί πολυθεϊστές από ένα σημείο και ύστερα βιώνουν ένα ενεργειακά αντίξοο περιβάλλον από ανθρώπινες ενέργειες και τα παρατάνε ή γίνονται επιθετικοί για λόγους επιβίωσης...

 

Και αυτό το φαινόμενο είναι σύνηθες σε πολλές ομάδες.... αλλιώς ρέει η ενέργεια Qi στους Βουδδιδτές, Γνωστικούς, Ορθοδόξους, Wicca διότι ο κάθε ένα σκέφτεται αλλιώς κτλ

 

Οπότε έχεις δύο επιλογές.... ή απομονώνεσαι σε μια ομάδα με την δική τους ροή ενέργειας και σιγά σιγά αποκόβεσαι από το ΟΛΟ και αρχίζεις και μισείς τους άλλους διότι βιώνεις άσχημα την ενέργεια τους Ή γίνεσαι Πάνας και πας παντού .... αλλά θέλει αρκετή προσωπική εργασία με ενέργειες διαφόρων τύπων και ανθρώπων και αυτό είναι πολύ μεγάλη εμπειρία πίστεψε με....

 

Που τώρα να μιλήσουμε να κάνει κάποιος Χ ενεργειακά σεξ με κάποιον άλλο Ψ που σκέφτονται ο ένας έτσι και ο άλλος γιουβέτσι...

 

Και επειδή το θέμα είναι Γνωστικισμός και Σχολαστικός Χριστιανισμός να ξέρεις οι Σχολαστικοί κοιτάν μεν την λεπτομέρεια και ξοδεύουν πιο πολύ χρόνο στην διανοητική εργασία ενισχύοντας τα άνω τσάκρα ενεργειακά ενώ οι αρχαίοι Γνωστικοί και οι ΝεοΓνωστικοί του Σαμαέλ Αούν Βεόρ ήταν πιο κοντά στο αρχαίο πρότυπο και ας μην τους έχεις προσωπικά σε υπόληψη λέγοντας τους Νέο-τάδε.

 

Αυτό σημαίνει ότι όσο πιο αρχαία παράδοση κρατά κάποιος μπορείς να βρεις πληροφορίες σπάνιες που ο νεότερος τις έχει απωλέσει και ψάχνεται ξοδεύοντας χρόνο σε βιβλία κτλ και από πρακτική και βιώματα ζει λίγα πράγματα....

 

Για αυτό δεν συνεννοούμαστε αγαπητέ Οδυσσέα... διότι άλλο το βίωμα και η εμπειρία με πολλές και διαφορετικές ενέργειες που γίνονται έντονες θετικά/αρνητικά και άλλο η σχετική απομόνωση σε μια κλειστή ομάδα... έτσι εσύ νιώθεις ότι εγώ λέω άσχετα πχ και κοντραριζόμαστε αδίκως!

 

Θα μπορούσες να ρωτήσεις πχ τι εννοείς σε κάτι που μιλάμε και όχι να κάνεις κριτική συνέχεια αν ο άλλος είναι σχετικός ή όχι...

 

Και σε ένα νήμα θα πεις εσύ την άποψη σου που είναι ιστορική/θεωρητική και θα πω και γω και ο άλλος την δική του... ο αναγνώστης τελικά θα πάρει αυτό που θέλει ... είναι συνδυασμός γνώσης και εμπειρίας αν θέλεις...

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

Mια που το ανέφερες,

για ποιόν άλλον "μεγάλο" μύστη ή δάσκαλο εμπνέεσαι από την σεξουαλικότητα του?

 

πιο πολύ από τους προ Χριστού (από γυναίκες με αρχαία Ασιάτικη παιδεία καθώς αγοράκι Lol!) διότι από το 1 μΧ η οργανωμένη μετάδοση της γνώσης περί ενέργειας qi/prana είτε με σεξ είτε με άλλους τρόπους που είναι στην ουσία η μελέτη της Μαγείας έχει χαθεί διότι οι άνθρωποι αρχίσαν και πιστεύαν ότι τα βιώματα από άνθρωπο σε άνθρωπο είναι εχθρικοί δαίμονες και κειστήκαν στον εαυτό τους....

 

Ο Ιησούς για μένα και όλο το ρεύμα μετά με όλες τις διακλαδώσεις έχει αποτύχει.. οι άνθρωποι έχουν υποστεί πνευματική πτώση και χάσαν την δυνατότητα και την αντίληψη να αισθάνονται και να βιώνουν τέτοια βιώματα....

 

Ο Χριστιανισμός περιγράφει το Παραδείσιο άχραντο σώμα πχ μετά θάνατον ενώ στην ουσία αυτό βιώνεται και εν ζωή αν αντιλαμβάνεσαι τις ενέργειες και σου έχει πει κάποιος ότι είναι πολύ ανθρώπινα όλα αυτά... αλλά από τον Ιησού και μετά ο ένας φοβάται τον άλλο διότι έδωσαν έμφαση στην θεραπεία της ψυχής από τον λεγόμενο Δαιμονισμό ... διότι ο Ιησούς περιγράφεται σαν διώκτης αυτού που είναι "εντός" του άλλου και τον έχει κυριαρχήσει... και έτσι άθελα του ο Ιησούς προώθησε την εχθρικότητα του ενός ανθρώπου με τον άλλο έχοντας την οπτική ότι κάποιος άλλος που δεν μπορούμε να αντιληφθούμε επιρρεάζει τον άλλο...

 

Το γεγονός αυτό εφόσον υπάρχει στην φύση μέσα στο παρόν χωροχρονικό δείχνει κατά την άποψη μου ότι ο Ιησούς σαν ενέργεια ή σαν οντότητα όπου και να είναι τώρα μετενσαρκωμένος ή στο αστρικό συνεχίζει να μην έχει την επίγνωση του τι συμβαίνει ενεργειακά... παρόλο που ως σημείο εκκίνησης ήταν η υπέρασπιση της σειράς του Τάαυτου και υπέρ των πολυθεϊστών...

 

Για αυτό όσοι τον λατρεύουν και συνδέονται μαζί του σαν Πνευματικό Ον λειτουργούν αντίστροφα ενεργειακά από τους αρχαίους παγανιστές και δημιουργούνται εντάσεις στις σχέσεις των μεν και των δε. Αυτό δείχνει η πράξη και η φύση αυτήν την στιγμή τουλάχιστον,

 

Για αυτό εγώ δεν τον έχω και τόσο σαν οντότητα σε υψιλό επίπεδο Κοσμικά όπως οι προ Ιησού άνθρωποι απλά έχω μάθει την ιστορία του και τον εκτιμώ που υποστήριξε τις απόψεις του μέχρι θανάτου παρόλο την μετέπειτα ενεργειακή του ανάπτυξη που δείχνει εντός της πραγματικοτητας να έχει διαφορετικά αποτελέσματα.... και μάλιστα αποτελεσματα φθοράς υλικής και αειζωϊας διότι στην ουσία ο Ιησούς δεν πιστεύει στην Αθανασία επί γης αλλά στον αναχωρητισμό ... δλδ ενώ έκανε Τάντρα με την Μαγδαλινή .... όπως και οι Βουδδιστές εγκατάληψαν την μελέτη της αθανασίας και στραφήκαν εναντίων της αθανασίας επί γης αλλά της αθανασίας στο αστρικό.

 

Για αυτό πλέον οι θρησκείες για μένα προσωπικά δεν ανάγονται σε Μονοθεϊστικές ή Πολυθεϊστικές πλέον αλλά σε αυτές που αναγνωρίζουν την Αθανασία επί Γης και αυτές που έχουν εγκαταλείψει την προσπάθεια και έχουν στραφεί στο να βοηθήσουν τους ανθρώπους που θα αναχωρήσουν .. αναγκαστικά πλέον στις μέρες μας διότι δεν ασκούν την αειζωϊα.

 

Τώρα να σου πω μπορεί και ο Βουδδισμός να έχει μια πιο κρυφή προσέγγιση την Σαμπάλα και λαϊκά να φαίνεται προς τα έξω ως αναχωριτισμός αλλά αυτό δεν το ξέρω.

 

Το σίγουρο πάντως για να μιλήσουμε για Ελλάδα και Δύση είναι ότι οποιοσδήποτε Χριστιανισμός πλέον δεν έχει μυστική διδασκαλία, δεν υπάρχει πχ κάποιο μυστικό μέρος ασκητικής αθανασίας Σαμπάλα για Ορθοδόξους... καλά αστεία λέω βραδιάτικα! :LolLolLolLol:  και για αυτό είναι θρησκεία υπό φθορά με ημερομηνία λήξης... για μένα προσωπικά... που κοιτάω κάποια χρόνια μπροστά.

 

Ενώ οι Ασιάτες έχουν αυτό!

 

Interfaith Harmony

 

Και ο Δυτικός Χριστιανισμός όποιος και αν είναι αυτός συνεχίζει να αλληλομισείται... οπότε τι να μας πουν ότι είναι Οικουμενικοί δλδ Πάνες;

 

Δεν νομίζω... η φύση το δείχνει το αποτέλεσμα...! Ασχέτως αν κάνουν πόλεμο σε άλλες θρησκείες και προσπαθούν να τις καπελώσουν για να μην φαίνονται ... πλέον με το διαδίκτυο βλέπεις τι γίνεται σε όλο τον Κόσμο και νομίζω ότι το παιχνίδι το έχουν χάσει ή είναι θέμα χρόνου για την Ελλάδα να μάθει κάποιος τι γίνεται...

 

Namaste!

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...