Jump to content

Γνωστικός & Σχολαστικός Χριστιανισμός


Recommended Posts

Δεν ξέρω τι ήτανε ο Βούδας.

 

Εγώ την ερώτηση την έκανα για την παλαιά διαθήκη όχι για την καταγωγή του χριστού.

 

Πόντος

 

Στην συνάντηση θα έχει τρίποντα! :018bleh:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι ήτανε ο Βούδας.

Δεν ξέρεις τι ήταν ο Βούδας, δεν έχεις διαβάσει Παλαιά και Καινή Διαθήκη, δεν γνωρίζεις τον λόγο της σειράς στην Αγία Τριάδα... ε, τότε καλά σου λέει ο ρασπούτιν «που πας ρε καραμήτρο;;» :blblbl:

 

Εγώ την ερώτηση την έκανα για την παλαιά διαθήκη όχι για την καταγωγή του χριστού.

Έχει σημασία όμως η καταγωγή του, βρε!

Διότι εάν είχε γεννηθεί στην την αμερικάνικη ήπειρο (π.χ.), τότε θα ρωτάγαμε για σχέση Χριστιανισμού με Σαμανισμό! (...που υπάρχει βέβαια κι από κει σχέση... αλλά μην σε μπλέκω τώρα κι άλλο. Άσε να ξεμπουρδουκλώσουμε τα βασικά πρώτα :cheerful: )

 

Στην συνάντηση θα έχει τρίποντα! :018bleh:

Να φέρουμε και κάποιον να κρατάει σκορ τότε! :lol:

Link to comment
Share on other sites

ΣΦΗΝΑ!!!!

Το μονο που εχει πετυχει ο Χριστιανισμος ειναι η καθιερωση των Εβραϊκων συμφεροντων μεσω της συγκαλυμενης αντιγραφης των ιδεων καθε θρησκειας...

 

Ας μην ξεχναμε επισης οτι ο χριστιανισμος ειναι η μονη απο τις αρχαιες θρησκειες που οι πιστοι ΔΕΝ εχουν αμεση σχεση με τους Θεους τους, παρα μονο καποιοι υπερβολικα αθωοι για να προκαλεσουν(οχι προβληματα, εστω ερωτησεις...)

 

Ασε που η Θρησκεια αυτη ξεκινησε απο τελειωμενους(Οπως εχω ξανα αναφερει αυτον μου τον συλλογισμο), δηλαδη απο δουλους που γυροφερναν στην ερημο 40 χρονια περιπου μεχρι να μαθουν το ΟΥ ΦΟΝΕΥΣΕΙΣ!!!!!! ενω οι "δικοι" μας(και καποιοι αλλοι) ειχαμε το ΔΡΑΜΑ!!(που τωρα οποιος καταφερει να το αναλυσει(σνιφαροντας για να παιρνει μπρος)γινεται ο ψυχολογος του Αιωνα!!!!) :blink:

Και οταν εκεινοι ζουσαν σε τσαντηρια και βοσκαν προβατα "εμεις" ειχαμε Υψιστης αρχιτεκτονικης εργα, που αντιγραφονται μεχρι σημερα..

Οταν εκεινοι σαπιζαν απο τις αρρωστιες, "εμεις" ειχαμε θεραπειες για τον Καρκινο!!!!!

 

I'll be Back!!!!

 

(<<Μετραει η ειμαι Φαουλ???>>) :4_1_210[1]:

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα

Α ρε Sucore..όχι φάουλ. τεχνική ποινή είσαι.

Link to comment
Share on other sites

Ας βάλουμε τα πράματα σε μια τάξη, για να μπορέσουμε να συζητήσουμε...

(διότι με το να λέμε αερολογίες και ανακρίβειες, δεν θα βγάλουμε άκρη :018bleh: )

 

Βασικές διαφορές σχολαστικού και γνωστικού χριστιανισμού:

 

Σχολαστικισμός: ο Ιησούς είναι απόλυτα υπαρκτό ιστορικό πρόσωπο

Γνωστικισμός: δεν έχει καμία σημασία το εάν ο Ιησούς είναι υπαρκτό ιστορικό πρόσωπο

 

Σχολαστικισμός: ο βίος του Ιησού είναι πραγματικά γεγονότα

Γνωστικισμός: ο βίος του Ιησού είναι συμβολικός/παραβολή

 

Σχολαστικισμός: ο Ιησούς είναι ο μονογενής Υιός του Θεού

Γνωστικισμός: όλοι είμαστε Θέοι και η παραβολή του βίου του Ιησού (όπου Ιησούς = άνθρωπος), διδάσκει πως να το ανακαλύψουμε

 

Σχολαστικισμός: η σταύρωση και ανάσταση του Ιησού είναι πραγματικό γεγονός που συνέβη για να σωθούμε

Γνωστικισμός: σταύρωση και ανάσταση του Ιησού, είναι συμβολική και συμβολίζει την κυριαρχία του πνεύματος επί της ύλης.

 

Σχολαστικισμός: αν πολεμούμε και πεθάνουμε για τον Ιησού, θα σωθούμε.

Γνωστικισμός: είναι ανόητο και ανούσιο να πολεμάμε μεταξύ μας για σωτηρία. Ο δρόμος προς την σωτηρία, βρίσκεται εντός, όχι εκτός.

 

Σχολαστικισμός: με την βάπτιση λαμβάνουμε το Χρίσμα.

Γνωστικισμός: το Χρίσμα λαμβάνεται μετά από σκληρή εσωτερική εργασία, όχι με μπάνιο.

 

 

...Αυτά γι αρχή και θα επανέλθω :)

Link to comment
Share on other sites

Διότι ο Βούδας Ινδουιστής ήτανε, από Ινδουιστική οικογένεια. Τον Ινδουισμό διδάχτηκε, αυτόν ήξερε...

Απ? τον Βούδα όμως ξεκίνησε μια νέα θρησκεία: ο Βουδισμός.

16470[/snapback]

 

Άσχετο. Ο Βουδδισμός ξεκίνησε ως αντι-θρησκευτικό κίνημα και απέρριπτε τον Ινδουϊσμό.

 

Χώρια που δεν είναι καθόλου δόκιμη η αντιπαραβολή της Ινδίας της εποχής του Βούδδα με την Ιουδαία της εποχής του Χριστού.

 

Οι Βουδδιστές υποστηρίζουν το αδιανόητο για τις μονοθεϊστικές θρησκείες, πως μπορείς να είσαι ταυτόχρονα Βουδδιστής και κάτι άλλο, π.χ. Βουδδιστής και Ινδουϊστής, Βουδδιστής και Ταοϊστής, Βουδδιστής και Σιντοϊστής και πάει λέγοντας.

 

Εν τω μεταξύ, μπαίνει στη συζήτηση κι η θρησκευτικότητα των Ινδουϊστών, η οποία, για τα μέτρα μας, είναι στ' αλήθεια από άλλο πλανήτη. Και το λέω έχοντας γνωρίσει Ινδουϊστές. Αυτό όμως αυτόματα μας δημιουργεί διαφορετικό κοινωνικό πλαίσιο εμφάνισης του Βουδδισμού και του Χριστιανισμού.

 

Σταματάω πριν βαρέσουν οι κόφτες. :gleam:

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο.

 

[...]

 

Σταματάω πριν βαρέσουν οι κόφτες.  :gleam:

ΚΑΘΟΛΟΥ άσχετο Κερατάκι και μην σταματάς! :cheerful:

Πες τα βρε φιλαράκο μου, σωστά μιλάς! Δεν ανέφερα τυχαία το Βουδισμός-Ινδουισμός... αυτά που λες τώρα δα, είχα στο μυαλό μου :smilewink:

 

Ειδικά αυτό:

Ο Βουδδισμός ξεκίνησε ως αντι-θρησκευτικό κίνημα και απέρριπτε τον Ινδουϊσμό.

Είναι ΕΝΤΕΛΩΣ εντός θέματος! :clapping:

 

(όχι, δεν σου κάνω πλάκα, ούτε σε ειρωνεύομαι. Σοβαρολογώ :cheerful: )

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ σοβαρολογώ πως αν συνεχίσω θα αρχίσουν αν βαράν οι κόφτες... :gleam:

16504[/snapback]

 

 

Συνέχισε ετσι! Στο τελος βάλε και τα νιτρα!

 

Εξωπλανητική θρησκεία λοιπον... χμμμμ

Οι καβουρο-καλαμαρο-χταποδο-κροκοδειλό-σαυροι μας τα φέρανε αυτα :blblbl:

 

Κατω οι δρακονιανοι :018bleh:

Link to comment
Share on other sites

να'στε καλα !!!! επιτελους γελασα κι εγω λιγο!!!(μια ιδεα μονο)

 

αλλα στις

Βασικές διαφορές σχολαστικού και γνωστικού χριστιανισμού
πρεπει να πω πως μια εποχη η καθημερινοτητα μου ηταν ιδια, παλη μεταξυ συμβολισμου και υλισμου,τα παντα τα εβλεπα αλλιως, ...:offtopic::offtopic::offtopic:
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα, χαλάρωσε φίλε μου μην τσιτώνεις :P

 

......

 

Η παλαιά διαθήκη για'σένα είναι άμεσα Χριστιανική;

............................

Αν δεν είναι κάτι που επινοήσατε εσείς και υπάρχει θα το δεχτώ. Με στοιχεία. (1)

Πλακα κανεις, τι να τσιτωσω? ?ευτυχισμενος ειμαι που μπορω και σε βοηθαω..!

 

Καταρχην λιγα πραματα για την Παλαια Διαθηκη:

 

Π.Διαθηκη επακριβως, σημαινει «Παλια Συμφωνια» (του ανθρωπου με το Θεο)

Αυτό ξεκίνησε ως γνωστο με το Μωυση και τις 10 εντολες του κλπ..

 

Με την ελευση του Χριστου εγκαινιαζεται μια «Καινουρια συμφωνια» με τον Θεο (Κ.διαθηκη) η οποια ουσιαστικα καταρριπτει και απενεργοποιει την Παλαια.

Κραταει καποια βασικα (τις 10 εντολες πχ) και αλλαζει σχεδον όλα τα υπολοιπα. Δεν υπαρχει πλεον π.χ «οφθαλμος αντι οφθαλμου» αλλα «αγαπα τον πλησιον σου» . Και απλα συγκρινε τον Θεο της Παλαιας με αυτόν της Καινης. Είναι τα δυο αντιθετα?

Να στο πω κι αλλιως.

Ο Χριστος κραζει ή δεν κραζει οπου βρεθει κι οπου σταθει τους ιερεις Εβραιους? εκεινο το καιρο δεν ηταν οι τυπικα εκπρόσωποι της Π.Διαθηκης? Τους κατηγορει ή όχι για αλαζονεία υποκρισία κλπ? κανει ή όχι λιμπα το παζαρι που ειχε στηθει σε ιερο τοπο? Δεν ερχεται ουσιαστικα σε κοντρα με το παλαιο?

 

Ναι, υπαρχει καποια σχεση της Π.Διαθηκης με το Χριστιανισμο (αλλωστε μεσα σ?αυτή μεγαλωσε κι ο Χριστος) αλλα αυτη στην πραγματικοτητα είναι η καταργηση του ενός απ?το άλλο!

 

Εσυ λοιπον τωρα,

με τα λιγα που ηξερες (και τα ελαχιστα που λεμε εδω), όταν μιλαμε για Χριστο και την ιστορια του και ότι ξεκινησε απ?αυτόν, το πρωτο πραγμα που θα σου?ρχετε στο μυαλο είναι η Παλαια ή η Κ.Διαθηκη? (hint: στη Π.Διαθηκη ΔΕΝ υπηρχε ο Χριστος)

 

?Γι αυτό λοιπον και όταν μιλαμε για Χριστιανισμο αναφερομαστε ουσιαστικα στα ευαγγελια και στη «Καινουργια Συμφωνια».

 

Σχετικα με το αν οι γνωστικοι είναι δικη μου επινοηση τι να πω?? με αφηνεις λαλακα? σοβαρα μιλας τωρα?

όχι βεβαια ότι δεν μπορω να οργανωσω ένα ολοκληρο φιλοσοφικο κινημα?(χε χε..οι νέο-Rasputin καταφθανουν), αλλα για την εποχη που συζηταμε θα μου ηταν υπερβολικα δυσκολο.

Αν θες "...στοιχεια" ξεκινα με το ευαγγελιο του Φιλιππα ,του Θωμα και της Μαγδαληνης (νομιζω βρισκονται στην ιστοσελιδα) και στη συνεχεια μπορω να σου προτεινω και βιβλια.

 

?Φυσικα και όταν ερθεις Αθηνα θα καφεδιαστουμε μαζι και με το Λυκο..! (αν θελει κι αυτος βεβαια)

 

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ειθε το αιωνιο και ζοφερο φως (απ?τη blacklight λαμπα που διαθετω) να σας φωτιζει ολους

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήλθα να καταρίψω, αλλά να συμπληρώσω.

Ξέρω οτι το είπε μεταφορικά. Το δέχομαι.

Καταλαβαίνω τι εννούσε: αυτά που έγραψες

Συμφωνώ με αυτά που γράφεις

Δεν μου έρχεται η Π.Δ. στο μυαλό όταν σκέφτομαι τον Χριστό

Έχω πει και ξαναπεί οτι δεν ξέρω από Παλαιά Διαθήκη. Δεν εννοώ ότι δεν έχω διαβάσει.

Εννοώ οτι δεν την έχω διαβάσει ολόκληρη και οτι δεν την έχω ερευνήσει πάλι ολόκληρη.

Το ίδιο ισχύει για την καινή.

 

Δεν απαντας σε αυτά που σε ρωτάω όμως. Μολις πριν λίγο είδα το Βασίλειο των Ουρανών. Ωραία ταινία.

 

Σε όλες σου τις απαντήσεις αποφέυγεις να απαντήσεις στα κρίσιμα που σε ρωτάω λέγοντας μου οτι δεν έχω διαβάσει.

 

Ίσως να ήταν ευκολότερο να σου έλεγα εντελώς αυθαίρετα οτι έχω ψάξει μέχρι τέλους Π.Δ+Κ.Δ+Ευαγγέλια (Τα οποία παρεπιπτόντως θέλω να μου πεις σε ποια επίσημα έγγραφα υπάρχουν για να μπορώ να τα δεχτώ). Γιατί τότε ίσως να απαντούσες σε ό,τι σε ρωτάω.

 

Σε μια συζήτηση, όταν συζητώ με υποσυνείδητο σκοπό να βρω λάθος στον άλλον, θα βρω.

Αντίστοιχα, όταν συζητώ με υποσυνείδητο σκοπό να βρω σωστά και αλήθειες στον άλλον, πάλι θα βρω.

 

Το λάθος ξέρεις ποιο είναι; Οτι και στις 2 περιπτώσεις, θα βρω μόνο το ένα. όχι και τα 2.

Το χειρότερο ξέρεις ποιο είναι; Οτι δεν θα αναγνωρίσω οτι βρήκα το ένα από τα 2, θα πω οτι υπάρχει μόνο το ένα.

 

PS. I love your sig! :whistling:^_^

Link to comment
Share on other sites

Σε όλες σου τις απαντήσεις αποφέυγεις να απαντήσεις στα κρίσιμα που σε ρωτάω λέγοντας μου οτι δεν έχω διαβάσει.

Ποια είναι βρε Αυγερινούλη μου αυτά τα «κρίσιμα»;;

Για την σχέση Π.Δ και Κ.Δ. δεν ρώτησες; :huh:

 

Τα οποία παρεπιπτόντως θέλω να μου πεις σε ποια επίσημα έγγραφα υπάρχουν για να μπορώ να τα δεχτώ

Όταν λες «επίσημα έγγραφα»... τι εννοείς;

Με βούλα και σφραγίδα του Υπουργού; :huh:

Link to comment
Share on other sites

Ας βάλουμε τα πράματα σε μια τάξη, για να μπορέσουμε να συζητήσουμε...

(διότι με το να λέμε αερολογίες και ανακρίβειες, δεν θα βγάλουμε άκρη  :018bleh: )

 

Βασικές διαφορές σχολαστικού και γνωστικού χριστιανισμού:

 

Σχολαστικισμός: ο Ιησούς είναι απόλυτα υπαρκτό ιστορικό πρόσωπο 

Γνωστικισμός: δεν έχει καμία σημασία το εάν ο Ιησούς είναι υπαρκτό ιστορικό πρόσωπο

 

Σχολαστικισμός: ο βίος του Ιησού είναι πραγματικά γεγονότα

Γνωστικισμός: ο βίος του Ιησού είναι συμβολικός/παραβολή

 

Σχολαστικισμός: ο Ιησούς είναι ο μονογενής Υιός του Θεού

Γνωστικισμός: όλοι είμαστε Θέοι και η παραβολή του βίου του Ιησού (όπου Ιησούς = άνθρωπος), διδάσκει πως να το ανακαλύψουμε

 

Σχολαστικισμός: η σταύρωση και ανάσταση του Ιησού είναι πραγματικό γεγονός που συνέβη για να σωθούμε

Γνωστικισμός: σταύρωση και ανάσταση του Ιησού, είναι συμβολική και συμβολίζει την κυριαρχία του πνεύματος επί της ύλης.

 

Σχολαστικισμός: αν πολεμούμε και πεθάνουμε για τον Ιησού, θα σωθούμε.

Γνωστικισμός: είναι ανόητο και ανούσιο να πολεμάμε μεταξύ μας για σωτηρία. Ο δρόμος προς την σωτηρία, βρίσκεται εντός, όχι εκτός.

 

Σχολαστικισμός: με την βάπτιση λαμβάνουμε το Χρίσμα.

Γνωστικισμός: το Χρίσμα λαμβάνεται μετά από σκληρή εσωτερική εργασία, όχι με μπάνιο.

 

 

...Αυτά γι αρχή και θα επανέλθω  :)

16485[/snapback]

Αν βρω καιρό θα επανέλθω κι εγώ, αλλά για αρχή σε τι ακριβώς στηρίζεις την αντίληψη ότι ο Γνωστικισμός λέει τα πράγματα όπως τα αναφέρεις πιο πάνω;

Οι διχοτομικές αυτές σχέσεις μάλλον ορίζουν ακραίες αντιλήψεις των δύο "πλευρών". "Ερμηνευτικές" σχολές υπήρχαν κι άλλες αλλα...

 

... αχ δεν έπρεπε ν' ανοίξεις τόσα "μέτωπα". Άντε τώρα να βρέθεί χρόνος για τον Ορφέα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...