Jump to content

Γνωστικός & Σχολαστικός Χριστιανισμός


Recommended Posts

Κερατάκι,

Κι εσύ που ξέρεις πολύ καλά τι πάει να πει «πολλαπλά επίπεδα» (μήπως να σου θυμίσω τους ελληνικούς μύθους...; :whistling: ), δεν θα έπρεπε να κάνεις τέτοιες δηλώσεις.

Ξέρει;;;; :4_1_72[1]:

 

Να γελάσω τώρα ή να το κρατήσω για αργότερα;

Γέλα παιδί μου, καλό κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μερικές νύξεις γιατί βαριέμαι τώρα να τις ταξινομήσω....

Ωχ... τέτοιες νύξεις εννοούσες; :(

Έλπιζα σε αναλύσεις και ποικιλία ερμηνειών των ελληνικών μύθων... και σύγκριση με εναλλακτική ερμηνεία του Αστερίξ :crying:

 

Κερατάκι,

Κι εσύ που ξέρεις πολύ καλά τι πάει να πει «πολλαπλά επίπεδα» (μήπως να σου θυμίσω τους ελληνικούς μύθους...; ), δεν θα έπρεπε να κάνεις τέτοιες δηλώσεις.

Ξέρει;;;;

Να γελάσω τώρα ή να το κρατήσω για αργότερα;

Ναι, ξέρει!

Ας είμαστε ειλικρινής και δίκαιοι: Το Κερατάκι μας, ξέρει πολλά πράματα! (δεν ειρωνεύομαι, κυριολεκτώ!)

 

Απλά σε κάποια θέματα, επιλέγει να μην χρησιμοποιεί (ή ακόμα και να ξεχνάει) τις γνώσεις του...

Γι αυτό άλλωστε και το παρατσούκλι Τράγου Κέρατο είναι τόσο πετυχημένο! :018bleh::lol:

Link to comment
Share on other sites

Στο σημειο που αφησα τη συζητηση δεν ειχε ειπωθει κατι πολύ διαφορετικο απ?αυτά που λεγαμε και πιο πριν.

Διαβαζοντας και τα υπολοιπα μηνυματα, διαπιστωνω ακομα τη στασιμοτητα του θεματος?

? Τίποτα δεν όρισε ο Χριστός. Ο Χριστός ως φιλόσοφος δεν θα μπορούσε να ονοματήσει την άποψή του με το όνομά του ή με κάποιο όνομα γενικότερα.
Παλι τα ιδια..

Επανειλημμένα λεει πως οι πραγματικοι του αδερφοι είναι αυτοι που κανουν το θελημα του πατερα και όχι αυτοι που θα λενε τ?ονομα του!

Αλλα καις τοσο καρβουνο που ακομα κι ο ιδιος ο χριστος να κατεβει και να σου πει «ξεκολλα ρε μεγαλε, ΔΕΝ μ?ενδιαφερει αν στη ταυτοτητα σου γραφει Χ.Ο!» ουτε τοτε θα το καταλαβεις.

Αυτοι που σκεφτονται καταλαβαινουν τι διαβαζουν. Οι υπολοιποι θα αναζητησουν σφραγιδα και υπογραφη για να δουν αν πραγματι κατοχύρωσε ο Ιησούς τον ορισμο του χριστιανου.

 

.. Δεν έχουμε ασχοληθεί ιδιαίτερα, γιατί δεν χρειάζεται. Μια απλή ανάγνωση και αποτύπωση στα σημαντικά έχουμε κάνει. ... Ούτε την έχω ερευνήσει.....

...Τα σημαντικά κομμάτια της τα έχω διαβάσει, απο μικρός.

Μαλλον εχεις μπερδεψει τη μελετη κειμενων με τις ειδησεις των 8.30.

Γι?αυτό προφανως κανεις «αναγνωση και αποτυπωση στα πιο σημαντικα» (νεα της ημερας μηπως??)

..Το ότι διαβασες μικρος τη Κ.διαθηκη είναι πλεον η αποκορυφωση και δε νομιζω να συνειδητοποιείς τι λες.

Ακομα και τωρα που τη διαβαζω ολο και κατι καινουργιο τσιμπαω? πως εσυ τωρα στο σχολειο (και με απλη αναγνωση), ξεχωρισες και διεκρινες τα πιο σημαντικα, αποτελει ?θαυμα!

Αλλα και τωρα που εχεις κανει προοδο στη νοηση (υποτιθεται ετσι?..χε χε..!),αν κανεις μια αναγνωση δεν σημαινει ότι θα τη κατανοησεις.

Γιατι ως γνωστον άλλο «διαβαζω» άλλο «κατανοω» και άλλο «συνειδητοποιώ»

 

Αν δεν είσαι με χριστιανός με βάση το εκκλησιαστικό σύστημα, δεν είσαι χριστιανός.

Ρώτα θεολόγο, ρώτα ιστορικό, ρώτα παπά, ρώτα τη γιαγιά σου, ρώτα τους φίλους σου.

Με βαζεις δλδ να ρωτησω τη μαζα και τους πολλους! Μα υποτιθετε ότι εδώ μεσα κανουμε αυτό ακριβως! διαφερουμε απ?τη μαζα ! ο αυγερινος και ο rasputin και οι υπολοιποι υποτιθετε ότι ξεχωριζουν απ?το μπουλουκι γιατι σκεφτονται! Δεν υϊοθετουν! Γιατι στο συγκεκριμενο θεμα γινεσαι μη-σκεπτομενος?

Αν ενιωθα ότι ανηκα στην εκλησσια, στη γιαγια μου ή στη μαζα γενικοτερα, δε θα συζητούσα τωρα.

 

Δε γινεται όμως απ?τη μια να κρινεις με το μετρο της μαζας και απ?την άλλη να νομιζεις πως ως αθρησκος ή παγανιστης, εισαι αυτοματα προοδευτικος και ανοιχτομυαλος.

 

Γιατι μαθε ότι στην ουσια δεν υπαρχουν παγανιστες και χριστιανοι! Σχολαστικοι και γνωστικοι υπαρχουν! Αυτοι που χωριζουν τους ανθρωπους σε παγανιστες χριστιανους κλπ είναι αυτοι που οριζουν τα συνορα και βαζουν τους ανθρωπους να μαχονται μεταξυ τους.

Και σχολαστικοι είναι αυτοι που θανατωσαν με προφασεις αθεϊας υβρις κλπ., κάθε Σωκρατη κάθε Χριστο και εριξαν στη πυρα οποιον τους εμπαινε και ?διατάραζε? το συστημα?

 

Μου προτάσσεις λοιπον συνεχως το επιχειρημα «μα δε το λεω εγω! Οι αλλοι τα λενε!»

 

Ρε συ ξεκόλλα! δεν καταλαβαινεις? Αν ΕΣΥ θες ο χριστιανισμος να είναι ιερα εξεταση και εγκληματα τοτε θα είναι ιερα εξεταση και εγκληματα. Αν θες να είναι μια ανωτερη φιλοσοφια-θεοσοφια τοτε θα είναι μια ανωτερη φιλοσοφια. Κι αν θες ο χριστιανισμος να είναι ροζ μπανανα θα είναι ακριβως αυτό! ΜΗΝ σε απασχολει τι κανουν οι αλλοι!

 

Οταν γεννηθηκε ο χριστιανισμος (και τα ονοματα των πραγματων δινονται με τη γεννηση τους) συμφωνησες και εσυ ότι δεν ειχε καμια σχεση με το αποτελεσμα του τωρα. Συμφωνησες ότι η φιλοσοφια υποσκελίστηκε και πηρε τη θεση της η Ρώμη κι ο Πάπας.

Επισης συμφωνησες και κατανοησες ότι πραγματι η χριστιανικη φιλοσοφια είναι κατι ανωτερο (..κι ας μη γνωριζεις τιποτα) και ως τετοιο πρεπει να γινεται γνωστο.

 

Ε αντι να λες λοιπον ότι μαλλον κανενας απ?αυτους που η ταυτοτητα τους γραφει ?χριστιανος? δεν είναι χριστιανος, μου λες ότι ΑΥΤΟΙ είναι οι πραγματικοι χριστιανοι!!

Ε όχι ρε φουστη μου!! Τι λεμε τοση ωρα?? Πως είναι δυνατον να εισαι χριστιανος όταν δεν ξερεις κυριολεκτικα το χριστο σου???

 

 

Τελος παντων, τα ιδια και τα ιδια λεμε.

Καλυτερα να μιλησουμε για 'κβαντικη φυσικη'.

Link to comment
Share on other sites

Ρασπούτιν, το να αισθάνεσαι ξεχωριστός επειδή σκέφτεσαι είναι μια μεγάλη αυταπάτη, την οποία δεν περίμενα να μην έχεις ξεπεράσει.

 

Θα σου φανεί ίσως παιδιάστικο και κακόηχο αυτό που θα σου πω. Αυτό γιατί είναι παρμένο από μια χολυγουντιανή ταινία, το Batman Begins. Λέει λοιπόν στην ταινία:

It's not what I am underneath, but what I do that defines me.

 

Αυτό το χολυγουντιανό μου δίνει περισσότερα αποστάγματα φιλοσοφίας απ'ότι πολλά αρχαία και μη κείμενα.

 

Το μήνυμα δεν είναι "Παρατήστε τον Τίμαιο και Κριτία και ψάξτε στα videoclub", το μήνυμα είναι στην φράση που σου παρέθεσα.

Τα υπόλοιπα, απλά είναι λόγια για να μην φαίνεται άδειο το άρθρο.

Link to comment
Share on other sites

Ρασπούτιν, το να αισθάνεσαι ξεχωριστός επειδή σκέφτεσαι είναι μια μεγάλη αυταπάτη, την οποία δεν περίμενα να μην έχεις ξεπεράσει.

Μπραβο ρε, επιτελους! Το?ξερα ότι στο τελος θα με καταλάβαινες!

 

Και σα ξεχωριστος σπουδαιος και μοναδικος που αισθανομαι, παω να κερασω την AΥΤΟΥ ΜΕΓΑΛΕΙΟΤΗΣ μου μια μπυρα?.! Χε χε?

 

Αντε γεια μας?

Link to comment
Share on other sites

Και, στο κάτω κάτω, μιλάμε για τόσο απόρρητα που όλη η Αθήνα μιλούσε για αυτά. Και για τόσο επτασφράγιστα μυστικά που ο Αισχύλος κατάφερε να τα αντιληφθεί χωρίς να έχει μυηθεί.

Εξίσου «απόρρητη» ήταν και η διδασκαλία των Γνωστικών. Δηλαδή, είχε γίνει βούκινο παντού... Δεν προσπαθούσανε καν να την κρύψουν.

 

Αργότερα, ΠΟΛΥ αργότερα, ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑΝ να την κρύβουν (με την επικράτηση των σχολαστικών), διότι πολύ απλά κινδύνευε η ζωή τους εάν έλεγαν το τι πίστευαν ανοιχτά!

 

 

Επιπλέον, έχω μια ερώτηση για σένα και τον Αυγερινό:

Αυτή τη στιγμή στον κόσμο, υπάρχουν άνω των 15.000 Χριστιανικών «αιρέσεων» (αν και προτιμώ την λέξη «ρεύματα»). Κάποια είναι πολύ παλιά, κάποια λίγο μεταγενέστερα, άλλα είναι πολύ πρόσφατα... Όπως και να ?χει πάντως, μιλάμε για 15.000+ ...

Απ? αυτά, μόνο 2 έχουν εγκλήματα στο ιστορικό τους: η Ρωμαιοκαθολική Εκκλησία και η Ορθόδοξη Εκκλησία (σημαντικά περισσότερα η Ρωμαιοκαθολική, βέβαια).

Η ερώτησή μου λοιπόν, έχει ως εξής: ΓΙΑΤΙ να ορίσουμε «αυτό είναι Χριστιανισμός» πάνω σε μονάχα 2 από τα 15.000 ρεύματα; (και τι 2, ε;; Τα χειρότερα!!)

 

Αφού άλλωστε, είναι γνωστό της πάσης ότι αντιρρήσεις για τα όσα εδραιώθηκαν σ? εκείνη την σημαδιακή (και επεισοδιακή) Σύνοδο της Νίκαιας, υπήρξαν από την ίδια κιόλας μέρα! Ούτε καν αργότερα δηλαδή, αλλά επιτόπου!

Link to comment
Share on other sites

Η ερώτησή μου λοιπόν, έχει ως εξής: ΓΙΑΤΙ να ορίσουμε «αυτό είναι Χριστιανισμός» πάνω σε μονάχα 2 από τα 15.000 ρεύματα; (και τι 2, ε;; Τα χειρότερα!!)

16985[/snapback]

 

Καλά, κάνε μου μια λίστα με τις δογματικές διαφορές και την ιστορία των 15,000+πλέον αυτών δογμάτων και θα το λύσουμε κι αυτό.... :evilbl:

Link to comment
Share on other sites

Δε θα απαντήσω στο rasputin γιατι με κάλυψε απόλυτα η φράση έγραψε ο αυγερινός (Ναι αυτή από τη ταινεία)

 

Δυστυχώς η ιστορια ειναι ο μεγαλύτερος κριτής και αυτή κρίνει τις πράξεις μας ανα τους αιώνες όχι το άμα κατα βάθος ειμασταν καλοί άνθρωποι.

 

ΟΜΩΣ Που ήταν ομως όλοι αυτοί οι γνωστικοί άνα τους αιώνες όταν οι υπόλοιποι σκότωναν στο όνομα του χριστιανισμού; Τι κάνανε για να τους εμποδίζουν και ποιο ειναι το αποτέλεσμα της δράσης τους;

Ααα εμεις ειμαστε φιλόσοφοι δεν αντιδρούμε!

Οσοι ακολουθούσαν την Ελληνική Θρησκεία σφάχτηκαν χωρίς οίκτο! Οι "γνωστικοί" τι κάνανε; Λεγανε ότι ειναι Χριστιανοί και γλυτώνανε;

 

 

Αλλα παρόλα αυτά θα πω στη νεφέλη η οποία είπε:

 

Η ερώτησή μου λοιπόν, έχει ως εξής: ΓΙΑΤΙ να ορίσουμε «αυτό είναι Χριστιανισμός» πάνω σε μονάχα 2 από τα 15.000 ρεύματα; (και τι 2, ε;; Τα χειρότερα!!)

 

 

Θα ηθελα να σε χαρακτηρίσω ως παροπιδική (παρε τη ταμπέλα σου βρρρρε! άρρωστη :018bleh: ) γιατι δυστυχώς και απο τα 15.000 ρεύματα υπάρχουν και άλλοι εγγληματίες ενώ εσύ χαρακτηρίζεις μόνο δύο για να αναδείξεις ότι ειναι μικρό το κακό!

 

Θα σου πω εναν: Ιαχωβάδες

 

Μη καθίσουμε να ψάξουμε κι άλλους.. δεν αξίζει..

Και τα 15.000 μαφια-κλεψια επίσημα μαλιστα!

 

Κατομόμασέτα και θα σου απαντήσει ο Τράγος άνετα ! ΛΟΛ

 

ΥΓ:

 

Ρασπούτιν, το να αισθάνεσαι ξεχωριστός επειδή σκέφτεσαι είναι μια μεγάλη αυταπάτη, την οποία δεν περίμενα να μην έχεις ξεπεράσει.

 

Αυγερινέ αυτά ειναι βαριές κουβέντες και δεν τις συμμερίζομαι ειδικά όταν εκφράζονται δημόσια.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε, επιτελους! Το?ξερα ότι στο τελος θα με καταλάβαινες!

 

Και σα ξεχωριστος σπουδαιος και μοναδικος που αισθανομαι, παω να κερασω την AΥΤΟΥ ΜΕΓΑΛΕΙΟΤΗΣ  μου μια μπυρα?.! Χε χε?

 

Αντε γεια μας?

16983[/snapback]

Με μικραίνεις πολύ πάντως, και μόνο που με αναγκάζεις σκόπιμα να απαντήσω σε αυτό.

Όρίστε:

 

Ξέρεις καλά ότι δεν το πήγαινα ούτε σε ελιτισμό, ούτε σε εγωισμό ούτε σε αλαζονία. Το ξέρεις καλά, παρόλα αυτά απάντησες λες και δεν το ξέρεις. Και έτσι μπέρδεψες τους υπόλοιπους και τους έκανες να πιστεύουν οτι πραγματικά τα έγραψα με τη σημασία του ελιτισμού, της αλαζονίας και του εγωισμού. Μέχρι και τον Speedy μπέρδεψες.

 

Promentory...

Link to comment
Share on other sites

Με μικραίνεις πολύ πάντως, και μόνο που με αναγκάζεις σκόπιμα να απαντήσω σε αυτό.

...μα πως περιμενες να σου απαντησω?

 

Αυτό που ειπα παραπανω, είναι να ξεχωριζουμε απ?τη μαζα για να σκεφτομαστε ανεπηρεαστα! Όταν ανηκεις στη μαζα δεν μπορεις ευκολα να αναπτυξεις προσωπικη σκεψη.

Δεν σου ειπα ότι ειμαι ή αισθανομαι ξεχωριστος! αλλο ξεχωριζω και άλλο ειμαι ξεχωριστος! Εσυ μου βαλες ότι ειπα το δευτερο (το οποιο οντως παραπεμπει σε ελιτισμο)!

Δεχομαι ότι ισως να μην ηθελες να πεις αυτό.

Ομως ετσι όπως το εκφρασες δικαιολογημενα μπερδευτηκε ο speedy (κι εγω).

 

Και τωρα η σειρα του speedy?(νομιζες ότι θα σ?αφηνα?)

 

(Θα?θελα πρωτα να ενημερωσω ότι αναμεσα σ?εμενα και τον speedy υπαρχει φιλια και οικειοτητα, συνεπως οι φιλοφρονησεις μεταξυ μας αποτελουν απλα και μονο τροπο επικοινωνιας?)

 

ΚΑΛΑ ρε κακομοιρη,

ρωτας που ηταν οι γνωστικοι όταν σκοτωναν το κοσμο????

δεν εχεις παρει χαμπαρι τι λεμε??? σε ποιο θεμα βρισκεσαι???

ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ????

 

ΣΤΗ ΠΥΡΑ ηταν οι γνωστικοι ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ?!!!!!!!!!

ΣΙΓΟΨΗΝΟΝΤΑΝ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ ΓΝΩΣΤΙΚΑ ΤΟΥΣ ΚΕΙΜΕΝΑ!

 

Οι ασυναρτησιες σου όμως μου βαζουν υποψιες?

 

ΚΑΚΟΜΟΙΡΗ ΜΟΥ ΑΝ ΜΑΘΩ ΟΤΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΣ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΣΟΥ ΑΛΟΙΜΟΝΟ ΣΟΥ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Με μικραίνεις πολύ πάντως, και μόνο που με αναγκάζεις σκόπιμα να απαντήσω σε αυτό.

...μα πως περιμενες να σου απαντησω?

 

Αυτό που ειπα παραπανω, είναι να ξεχωριζουμε απ?τη μαζα για να σκεφτομαστε ανεπηρεαστα! Όταν ανηκεις στη μαζα δεν μπορεις ευκολα να αναπτυξεις προσωπικη σκεψη.

Δεν σου ειπα ότι ειμαι ή αισθανομαι ξεχωριστος! αλλο ξεχωριζω και άλλο ειμαι ξεχωριστος! Εσυ μου βαλες ότι ειπα το δευτερο (το οποιο οντως παραπεμπει σε ελιτισμο)!

Δεχομαι ότι ισως να μην ηθελες να πεις αυτό.

Ομως ετσι όπως το εκφρασες δικαιολογημενα μπερδευτηκε ο speedy (κι εγω).

 

Και τωρα η σειρα του speedy?(νομιζες ότι θα σ?αφηνα?)

 

(Θα?θελα πρωτα να ενημερωσω ότι αναμεσα σ?εμενα και τον speedy υπαρχει φιλια και οικειοτητα, συνεπως οι φιλοφρονησεις μεταξυ μας αποτελουν απλα και μονο τροπο επικοινωνιας?)

 

ΚΑΛΑ ρε κακομοιρη,

ρωτας που ηταν οι γνωστικοι όταν σκοτωναν το κοσμο????

δεν εχεις παρει χαμπαρι τι λεμε??? σε ποιο θεμα βρισκεσαι???

ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ????

 

ΣΤΗ ΠΥΡΑ ηταν οι γνωστικοι ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ?!!!!!!!!!

ΣΙΓΟΨΗΝΟΝΤΑΝ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ ΓΝΩΣΤΙΚΑ ΤΟΥΣ ΚΕΙΜΕΝΑ!

 

Οι ασυναρτησιες σου όμως μου βαζουν υποψιες?

 

ΚΑΚΟΜΟΙΡΗ ΜΟΥ ΑΝ ΜΑΘΩ ΟΤΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΣ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΣΟΥ ΑΛΟΙΜΟΝΟ ΣΟΥ!!!!

ΑΥΤΟ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΕΙΣ!! ( Νομιζες ότι δε θα τη παταγες; )

Σας Εκαψαν αυτοι που ΔΙΔΑΣΚΑΤΕ Ρεεεε! Ρομπα σας κανανε! Οι μαθητές σας!

Κακομοιρηδες γνωστικοί... Σαν τα panda :004kisses2: εξαφανηστίκατε!

Link to comment
Share on other sites

Καλά, κάνε μου μια λίστα με τις δογματικές διαφορές και την ιστορία των 15,000+πλέον αυτών δογμάτων και θα το λύσουμε κι αυτό....  :evilbl:

Κερατάκι, είσαι εκτός θέματος! :018bleh:

 

Προσπάθησε να καταλάβεις τι σου λέω: Υπάρχουν χιλιάδες Χριστιανικά ρεύματα που δεν έχουν εγκλήματα στο ιστορικό τους! Γιατί λοιπόν να μην επιλέξουμε κάποιο απ? αυτά για να ορίσουμε το τι είναι Χριστιανισμός...;

 

Κι επίσης κάτι ακόμα: τι πάει να πει «δείξε μου τις δογματικές διαφορές»; Τι μας νοιάζουν οι διαφορές;; Μπορεί κάποιο Χριστιανικό ρεύμα να πιστεύει ότι ο Χριστός ήταν ένας ιπτάμενος ροζ ελέφαντας... τι μας νοιάζει εμάς αυτό;;

Το πρόβλημα ξεκινά από την στιγμή που ο οποιοσδήποτε επίσημος αντιπρόσωπος της οποιασδήποτε θρησκείας, προσπαθεί δια της βίας να επιβάλει τα πιστεύω του σε άλλους. Και το ξέρεις πολύ καλά, ότι δεν έχουν όλα τα Χριστιανικά ρεύματα τέτοια δράση στο ενεργητικό τους.

Ξέρεις επίσης πολύ καλά, ότι τέτοια δράση παρουσιάζει ακόμα και η Εθνική θρησκεία (ελπίζω να μην μου ζητήσεις παραδείγματα, μιας και τα γνωρίζεις καλύτερα από εμένα :blblbl: )...

Αυτό τι πάει να πει;; Ότι η Εθνική θρησκεία είναι επιθετική και εγκληματική;; :blink:

...Ε, μη λέμε μπούρδες! :headb:

 

 

 

Μου φαίνεται ή είναι το σοβαρό θέμα με τις περισσότερες απαντήσεις?

Το θέμα θα μπορούσε να είναι σοβαρό και πολύ ενδιαφέρον... εάν δεν αναλωνόμασταν τόσες μέρες με μπούρδες που αφορούν προκαταλήψεις και παρωπίδες :headb:

 

 

 

Σπίντι,

πάρε το χαπάκι σου! :blblbl:

 

:063laugh:

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το ξαναδιαβάζω ρε Ρασπούτιν, όντως έχεις δίκιο. Έτσι όπως το είπα φάνηκε να εννοώ αυτό που νόμιζες.

Εν πάσει περιπτώση, στο θέμα άκρη δεν βγάζουμε, και επειδή είναι κρίμα να κλειδωθεί, ας πούμε τπτ άλλο.

Είναι που τελικά θα έρθω Αθήνα νωρίτερα από ότι υπολόγιζα, ίσως γιαυτό να μου έφυγε και η όρεξη να τα λέμε από το φόρουμ :P

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ξέρει!

Ας είμαστε ειλικρινής και δίκαιοι: Το Κερατάκι μας, ξέρει πολλά πράματα! (δεν ειρωνεύομαι, κυριολεκτώ!)

 

Ναι...ξέρει...να συκοφαντεί Θεούς και να μεταδίδει την αθεϊα του, δηλητηριάζοντας όποιον και ότι μπορέσει. Ως κάθε "καλός" άλλωστε απόφοιτος της Μεγάλης των Συκοφάντων Σχολής (περισσότερο γνωστής με το χαΐδευτικό "στωικός βόθρος της αθεΐας"...)

 

Ομολογώ ότι είναι από τα τελευταία μέρη που περίμενε κανείς να συναντήσει το συγκεκριμένο πρόσωπο -που το έχουνε σουτάρει από παντού- αλλά άμα είναι για να μεταδώσει την νόσο της αθεΐας, κάνει και παραχωρήσεις. :015annoyed:

 

Όσο για τα "υψηλά νοήματα" που καταλαβαίνουν "μόνο οι μυημένοι" και δεν ξέρω εγώ τι, τα πετάω απ'ευθείας στον κάλαθο των αχρήστων, ανεξαρτήτως θρησκείας μια και αυτά τα κόμπλεξ αποτελούν την πρώτη ύλη που εκμεταλλεύονται τα πάσης φύσεως ιερατεία ανά τις εποχές.

 

Τα "κακά" ιερατεία...όπως άλλωστε τους έμαθε και ο βρασσίσκος, δεν πρόκειται για ευσεβείς οργανώσεις ιερέων-μυστών που από την φύσιν των είναι αγνοί και καλοί και επικοινωνούν με Θεούς και μεταφέρουσιν τον θεϊκόν λόγον εις τους ανθρώπους...

 

Είναι βέβαια μεγάλη ασέβεια να συκοφαντεί κάποιος ιερείς...αλλά η ασέβεια είναι το λιγότερο για εκείνους τους ιερόσυλους συκοφάντες αθέους.

 

Εγώ θα τονίσω πώς η φύσις του ιερέως είναι πολύ διαφορετική από ότι πάνε άθεοι τινές να την παρουσιάσουν. Όπως η φύσις του ιατρού άλλωστε είναι τέτοια που από την μία διέπεται από τα ευγενή κίνητρα της θεραπείας αρρώστων και από την άλλη από την επαγγελματική ευσυνειδησία να μην δώσει ούτε την γνώση των δηλητηρίων σε ασυνείδητους όυτε και φάρμακα που σε λάθος χέρια θα προκαλούσαν μεγάλο κακό. Εάν και κάποιοι ψευτο-ιατροί είναι ασυνείδητοι εγκληματίες, εκείνοι δεν ονομαζονται ιατροί, ούτε και ευθύνονται η ιατρική οι οι αληθινοί ιατροί για τας πράξεις των ψευτο-ιατρών.

 

Και, στο κάτω κάτω, μιλάμε για τόσο απόρρητα που όλη η Αθήνα μιλούσε για αυτά. Και για τόσο επτασφράγιστα μυστικά που ο Αισχύλος κατάφερε να τα αντιληφθεί χωρίς να έχει μυηθεί.

 

Κανείς βέβαια δεν μιλούσε ποτέ για τα Ελευσίνια, διότι "ο σεβασμός κλείνει το στόμα". Και κανείς δεν μίλησε ποτέ για τα Ελευσίνια, όπως γνωρίζουμε και σήμερα. Ο Κ. Κερένυι, ο σημαντικότερος καθηγητής-ερευνητής επί του θέματος έχει συγγράψει ειδικό βιβλίο περι των Ελευσινίων (τίτλος "Έλευσις"), όπου συνοψίζει ότι σήμερα αλλά και παλαιότερα μας είναι γνωστό περί των Ιερών Ελευσινίων Μυστηρίων.

 

Ο Αισχύλος ώς ποιητής εμπνέεται από τας Μούσας. Εάν αι Μούσες εμύησαν τον Αισχύλο εις κάποια από τα μυστήρια των Θεών, ορθώς το έκαναν. Ίσως να μην ήτο κατάλληλον δια την φύσιν του και τον χαρακτήραν του, να λάβει μέρος εις τα Ελευσίνια και να ήταν αναγκαίο να του δοθούν άλλαι μυήσεις περισσότερο κατάλληλαι σε ποιητήν, ώστε να εξελιχθεί και να γνωρίσει μέρος του μεγαλείου των Θεών. Το ότι πολλοί Αθηναίοι πολίτες είχαν μυηθεί την εποχή του Αισχύλου είναι θαυμάσιο καθώς και το ότι μετά ζήλου φύλασσαν την καθαρότητα των Μυστηρίων, είναι προφανές ΚΑΙ από την παραπομπή του Αισχύλου σε Δίκη. Εις την οποία αθωώθη αφού απέδειξε πώς ποτέ δεν έλαβε μέρος εις τα Μυστήρια, και κατά συνέπεια δεν παραβίασε κάνεναν όρκον περί μυστικότητος αυτών. Εάν τίναι περιγραφαί εις έργον του θύμιζαν κάποια συναφή τυπικά των Μυστηρίων, ετούτο συνέβη διότι αντλήθησαν εκ της ιδίας πηγής. Των Θεών!

 

Για εκείνους βέβαια για τους οποίους αι Μούσες είναι ανύπαρκται, και που δεν παραδέχονται τας Μούσας ως Θεάς (ούτε και Θεούς γενικώς), φυσικά και δεν θα σκεφθούν ποτέ πώς αι Μ(υ)ούσαι εμπνέουσιν τους ποιητάς και μυούσιν ούτους. Θα επιλέξουν να επιδοθούν σε συκοφαντίας τύπου "αγκα, ρε....η αθήνα όλη ρε μιλούσε για αυτά, ρε αγκα αγκα λέμε, σιγά τα μυστήρια, ρε, χεσμένα τά 'χουμε..."

 

(Τους έφτυσε ο Ουρανός λέμε κι εκείνοι νομίσαν ότι βρέχει... :063laugh: )

 

Το θέμα είναι πώς ξαμολήθησαν κάποιοι σήμερα να κατηγορήσουν τον χριστιανισμό γενικώς, διότι δεν είχαν το θάρρος να ασκήσουν ορθή κριτική εις το "ορθόδοξο" δόγμα... (θα τους τραβούσε άλλωστε το αυτάκι η μαμα, λέμε)

 

Αλλά και διότι ως άθεοι στωικοί έχουν στερηθεί της ικανότητος Δια-Κρίσεως με αποτέλεσμα να αγνοούν παντελώς το ότι τα χριστιανικά δόγματα ουδεμίαν σχέσιν έχουσιν μετά του "ορθοδόξου" ατυχήματος. Αρκεί να παρατηρήσει κάποιος πώς τόσο εις καθολικισμόν όσο και εις προτεσταντισμόν υπάρχει Αρχιτεκτονική και Μουσική και Ζωγραφική, ενώ απουσιάζουσιν παντελώς από τους βυζαντινούς αθέους (να δεις τι ωραία τους τα χώνει ο Gibbon για το κακοτέχνημα της "αγιασοφιάς" ες Ιστανμπούλ)

 

Όταν λοιπόν κατηγορούνε οι άθεοι εκείνοι τον δυτικόν και βόρειον χριστιανισμόν, εμμέσως πλήν σαφώς κατηγορούσιν τους Θεούς (συγκεκριμένα τον Απόλλωνα, τας Μούσας, την Αφροδίτη κ.α.) πώς έδωσαν τα δώρα της Αρχιτεκτονικής και της Μουσικής και της Ζωγραφικής εις τους μη-βυζαντινούς χριστιανούς. Ορθώς οι Θεοί έδωσαν τα εν λόγω δώρα, διότι οι χριστιανοί της δύσεως και του βορρά τα αξίζαν και τα κέρδισαν μέσω μιας επίπονου μυητικής πορείας, κατά την οποία και τα δόγματά των συμμόρφωσαν και τα περί ευσέβειας κατανόησαν και μέσω σφαγών και ορθής κριτικής εξυγειάνθησαν.

 

Τώρα ο κάθε υπαλληλάκος με χόμπυ την ιστορικήν κακοποίησιν ή το κάθε άθεο σαπιόπαιδο που δεν είναι σε θέση να ορίσουν την ζωή τους πρώτα πρώτα, σαφώς δεν είναι σε θέσιν να κατανοήσουν την Πολιτικήν αρετήν ή τα ορθά κίνητρα πίσω από τους εκάστοτε πολέμους που έλαβαν χώρα εις την Ευρώπη, δια πολλούς και διαφορετικούς λόγους.

 

Αντίθετα, έχεις μια χριστιανική θρησκεία στην ιστορία της οποίας έχει χυθεί αίμα και μάλιστα σε καθόλου ευκαταφρόνητες ποσότητες με αφορμή ηλίθια ζητήματα. Π.χ. ένα ιώτα: αν ο Χριστός είναι ομοούσιος ή ομοιούσιος με τον Πατέρα. Ή για την προσθήκη μιας και μόνο λέξης, του περίφημου filioque.

 

Με την εξαίρεσιν των βυζαντινών, κανείς δεν είναι τόσο ηλίθιος ώστε να σφάζεται για το τί πιστεύει κάποιος άλλος, εφόσον δεν ενοχλείται και εφόσον δεν συντρέχουσιν άλλοι πολιτικοί και στρατιωτικοί και διπλωματικοί και οικονομικοί λόγοι. Μόνον εις στωικός άθεος ψευτοέλληνας θα κάτσει να πιστέψει στ΄αλήθεια πώς οι όποιοι πόλεμοι που έλαβαν χώρα στην Ευρώπη είχαν τα κίνητρα λεπτομέρειας δόγματος. Δηλαδή καθυστερημένος, τι λέμε τώρα... :4_1_72[1]:

 

Ένας από τους λόγους που έγραψα την ιστορίαν των Ασσασίνων είναι δια να δούμε και τας σταυροφορίας υπό το ευρύτερον ιστορικόν πλάισιον των καιρών. Με την εξαίρεσιν της α' σταυροφορίας (την οποία υπεκκίνησσαν οι βυζαντινοί, εκβιάζοντας συναισθηματικά τους ιταλούς με το δόλωμα της επανενώσεως των δύο εκκλησιών - τα γράφει αναλυτικά ο Gibbon άλλωστε), και για την οποια δεν ήσαν καθόλου άμοιροι ευθυνών οι τότε μουσουλμάνοι, η β΄και γ' δεν κατάφεραν τίποτε, εκτός βέβαια από το να τα βρούνε τελικά καθολικοί με μουσουλμάνους και να ξεκινήσει εμπόριο και ανταλλαγή πολιτισμικών στοιχείων, με αποτέλεσμα την μετακένωσιν των Ελληνικών φιλοσοφικών κειμένων στην Δύσιν που έφερε και την Αναγέννησιν.

 

Για τους πολέμους και τας συγκρούσεις υπήρχαν ΑΛΛΑ ΑΙΤΙΑ, κυρίως πολιτικά, στρατιωτικά και γεωπολιτικά. Όποιος θέλει ας το ψάξει.

 

Η Ιστορία δεν ερμηνεύεται από αντιδραστικούς "ορθόδοξους" που περνάνε καθυστερημένη εφηβεία. Και το παραμυθάκι "ο κακός χριστιανισμός και οι σφαγές που έκανε" πέρα από μια κλίκα άθεων ηλιθίων, δεν εντυπωσιάζει κάνεναν.

 

Αυτά για την ώρα. Υγιαίνετε!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...