Jump to content

Ο κόσμος έχει ανάγκη τους ποιητές


Recommended Posts

«Όταν πήγα πρώτη φορά να βγάλω ταυτότητα, στα 18 μου χρόνια, με ρώτησαν τι επαγγέλλομαι. Τότε ήμουν φοιτητής, μα είπα να γράψουν ?ποιητής?.

Κάπου 20 χρόνια αργότερα, χρειάστηκε να ξαναβγάλω ταυτότητα. Τότε, όταν με ρώτησαν τι επαγγέλλομαι, είπα το πραγματικό μου επάγγελμα: ?καθηγητής?.

Τώρα, άλλα 20 χρόνια πέρασαν. Κοντά στα 60 μου πλέον, γι? άλλη μια φορά χρειάστηκε να βγάλω ταυτότητα. Μα όταν με ρώτησαν τι επαγγέλλομαι, ξαναείπα ?ποιητής?... διότι τελικά ο κόσμος έχει μεγαλύτερη ανάγκη τους ποιητές, απ? ότι τους καθηγητές...»

 

Μ? αυτά τα λόγια άνοιξε τον λόγο του ένας θαυμάσιος άνθρωπος (και καθηγητής ηχοληψίας) σ? ένα πανευρωπαϊκό συμπόσιο σχολών κιν/φου και τηλεόρασης, που έγινε πριν περίπου 8 χρόνια.

 

?Σχόλια;

Link to comment
Share on other sites

«Όταν πήγα πρώτη φορά να βγάλω ταυτότητα, στα 18 μου χρόνια, με ρώτησαν τι επαγγέλλομαι. Τότε ήμουν φοιτητής, μα είπα να γράψουν ?ποιητής?.

Κάπου 20 χρόνια αργότερα, χρειάστηκε να ξαναβγάλω ταυτότητα. Τότε, όταν με ρώτησαν τι επαγγέλλομαι, είπα το πραγματικό μου επάγγελμα: ?καθηγητής?.

Τώρα, άλλα 20 χρόνια πέρασαν. Κοντά στα 60 μου πλέον, γι? άλλη μια φορά χρειάστηκε να βγάλω ταυτότητα. Μα όταν με ρώτησαν τι επαγγέλλομαι, ξαναείπα ?ποιητής?... διότι τελικά ο κόσμος έχει μεγαλύτερη ανάγκη τους ποιητές, απ? ότι τους καθηγητές...»

 

Μ? αυτά τα λόγια άνοιξε τον λόγο του ένας θαυμάσιος άνθρωπος (και καθηγητής ηχοληψίας) σ? ένα πανευρωπαϊκό συμπόσιο σχολών κιν/φου και τηλεόρασης, που έγινε πριν περίπου 8 χρόνια.

 

?Σχόλια;

16769[/snapback]

[άσχετο, αλλά πολύ έξυπνος τρόπος να αρχίσεις μια ομιλία!!]

 

'Οντως, ο κόσμος χρειάζεται πολύ περισσότερο τους ποιητές! Η τέχνη και κυρίως η έκφρασή των συναισθημάτων σε πίνακες και ποιήματα είναι κάτι που αγγίζει τις ψυχές των ανθρώπων! Ειδικά η ποίηση που μεταφράζει τα συναισθήματα αυτά, είναι σα να γράφει ο ίδιος ο αναγνώστης. Γι'αυτό και τα νιώθει. Ποίηση=Δημιουργία άλλωστε...

Link to comment
Share on other sites

νομιζω εσυ το ειπες νεφελιτσα μου:

ο κοσμος μπορει να ξαναχτιστει αν επιβιωσουν μονο η ποιηση και τα μαθηματικα:

Νομιζω αποτελουν όλη την αρχιτεκτονική του πλανήτη!

Δεν ανήκω στους μαθηματικούς

 

Κοιτάζω τα βλέματα στο δρόμο

ψάχνω να βρω τα μάτια

που θα ζωντανέψουν την ποίηση

Link to comment
Share on other sites

στην ποίηση πολλές φορές εκφράζουμε χωρίς να το καταλαβαίνουμε αυτό που βρίσκεται μέσα μας. Εικόνες που δεν τυπώθηκαν ποτέ όπως και σκέψεις ή συναισθήματα που είχαν τη φιλοδοξία να κατακαθίσουν στο μυαλό μας και να μην φανερωθούν ποτέ από φόβο από αντιρρήσεις των συνθηκών ζωής. Με την ποίηση περνάς μηνύματα στην ψυχή του αναγνώστη χωρίς ο ίδιος να το καταλαβαίνει. Η ποίηση χτυπάει και τρυπάει την καρδιά, κάνει πιο οξύ τον νου και πολύπλευρη την σκέψη σου. Η ποίηση είναι η απρόσμενη φιλοσοφία που κατακτάται από τον καθένα σε διαφορετικούς βαθμούς στο περας της ζωής του. Επάνω της μπορεί να στηριχτούν αραχνούφαντα πλεκτά δημιουργήματα δεμένα με μεταξένιες κλωστές. Οι ποιητές χρειάζονται για πολλούς λόγους ένας εξ αυτών είναι πως μας θυμίζουν τι πραγματικά είναι ο άνθρωπος η ζωή του και ό,τι σχετίζεται με αυτά τα δύο. Ο άνθρωπος να θυμάστε πως είναι ποίημα με βαθύ νόημα και απροσδιόριστη εξήγηση την οποία όλοι δίνουμε με διαφορετικούς τρόπους. Κάτι σαν την Ιθάκη του Καβάφη και τις Μέρες Αργίας του Καψάλη.

 

 

Μιχαηλ

Link to comment
Share on other sites

...Από την άλλη όμως η σύγχρονη - "μοντέρνα" ποίηση, στην πλειοψηφία της είναι απαράδεκτη (έως και ντροπιαστική).

Παρατηρείται επίσης μια αυξημένη σχολαστικότητα στην ανάλυση των ποιημάτων σε σημείο να δίνουμε περισσότερη σημασία σε ασήμαντες λεπτομέρειες και να "χάνουμε το δάσος" (όπως θα έλεγε και η Νεφέλη)...

Μήπως αρχίζουμε να ξεχνάμε (εκτός των άλλων) τη σημασία ή/και την έννοια της ποίησης?!...

Link to comment
Share on other sites

Ποιητής στο επάγγελμα όμως ή στον τρόπο συμπεριφοράς..; Γιατί από αυτή τη σκοπιά, όντως από επαγγελματίες ποιητές έχουμε μπουχτήσει.

16895[/snapback]

 

 

Προσωπική γνώμη: Δεν υπάρχουν επαγγελματίες ποιητές. Η είσαι ή δεν είσαι. Ο... επαγγελματίας ποιητής εντοπίζεται αμέσως και αποκλείεται σιγά σιγά. Όταν κάποιος γράφει ποίηση την νοιώθει έμμεσα ή άμεσα βγάζει έναν κρυμμένο εαυτό αυτά που πραγματικά αισθάνεται και θα ήθελε να εκδηλώσει. Η ποίηση είναι φιλοσοφία της ίδιας της ζωής οι σκέψεις που μπορούν να κωδικοποιηθούν μέσα από εικόνες που θέλει ο ποιητής να περάσει. Κάποιος επαγγελματίας δεν μπορεί να το κάνει γιατί σκέφτεται τίποτα άλλο παρά το οικονομικό του κέρδος. Για αυτό δεν θα περάσει ποτέ στους ποιητικούς κύκλους και δεν θα πάρουν τα γραπτά του αξία αλλά αντίθετα θα κριθούν αυστηρά...

 

Μιχαηλ

Link to comment
Share on other sites

ποιητής... μεγάλη κουβέντα.....

 

όποιος γράφει κάτι που να φέρνει σε ποιήμα είναι ποιητής? όχι...τι και αν έχει εκδόση κάποιος ποιήματα του....θυμάστε τον Φανφάρα από την ταινία "Ξύπνα Βασίλη"? κάτι τέτοιοι όχι μόνο δεν είναι ποιητές..."αμαυρώνουν" (δεν βρίσκω κάτι άλλο ως λέξη) την τέχνη της ποιησής.... ας προσπαθήσουμε να συμπεριφερόματε ως ποιητές....ίσως τότε να ξαναρθουν καλύτερες μέρες και για την ποιηση....

Link to comment
Share on other sites

Η λέξη "ποιητής" έχει μεγάλη βαρύτητα (τουλάχιστον στα δικά μου αυτιά)!

Δε γίνεται όποιον κι όποιον να τον αποκαλούμε ποιητή! Και εγώ έγραφα ποιήματα όταν ήμουν μικρή..ναι, πρέπει να το παραδεχτώ... :angel: ...είμαι ποιήτρια!! :063laugh:

Link to comment
Share on other sites

..ναι, πρέπει να το παραδεχτώ... :angel: ...είμαι ποιήτρια!! :063laugh:

17159[/snapback]

Άρα κι εμείς πρέπει να παραδεχτούμε ότι σε έχουμε ανάγκη??!! :063laugh:

 

ας προσπαθήσουμε να συμπεριφερόματε ως ποιητές....ίσως τότε να ξαναρθουν καλύτερες μέρες και για την ποιηση....

16922[/snapback]

Νομίζω ότι θα πρέπει να ορίσουμε την ποίηση (με τη βοήθεια του παρελθόντος) πρώτα και μετά τα υπόλοιπα. Διότι και η πλειοψηφία των σημερινών δήθεν ποιητών μας ξεγελούν επειδή "συμπεριφέρονται ως ποιητές". Και μάλλον δε θα θέλαμε να μοιάσουμε σε αυτούς... :angel:

Link to comment
Share on other sites

...Διότι και η πλειοψηφία των σημερινών δήθεν ποιητών μας ξεγελούν επειδή "συμπεριφέρονται ως ποιητές". Και μάλλον δε θα θέλαμε να μοιάσουμε σε αυτούς... :angel:

17163[/snapback]

 

Αυτοί είναι από τους υπέρτατους ρεζίληδες..

Link to comment
Share on other sites

Ας μην ξεχνάμε ότι το ποιητής προέρχεται από την λέξη ποίηση που σημαίνει δημιουργία...

 

Άρα, ο ποιητής είναι δημιουργός, με μια λίγο ευρύτερη έννοια...;

 

:whistling:

Link to comment
Share on other sites

Ας μην ξεχνάμε ότι το ποιητής προέρχεται από την λέξη ποίηση που σημαίνει δημιουργία...

 

Άρα, ο ποιητής είναι δημιουργός, με μια λίγο ευρύτερη έννοια...;

 

:whistling:

Μα είναι..

 

Ειναι σαν τους Βαρδους.. οι Βαρδοι δημιουργουν και παιζουν μουσικη, οι ποιητες δημιουργουν με λογια και στιχους. Την μελωδια των βαρδων οταν την ακους, την συσχετιζεις με διαφορα γεγονοτα και στιγμες της ζωης σου. Οι δημιουργιες των ποιητων εχουν θεμα, μιλαν για χαρα, λυπη, γεγονοτα κ.α, αναφερονται σε αυτα με λογια ομορφα, δινοντας τους μια αλλη οπτικη γωνια, οταν ακους ή διαβαζεις ενα ποιημα το παραληριζεις με καποια παρομοια στιγμη της ζωης σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

«Όταν πήγα πρώτη φορά να βγάλω ταυτότητα, στα 18 μου χρόνια, με ρώτησαν τι επαγγέλλομαι. Τότε ήμουν φοιτητής, μα είπα να γράψουν ?ποιητής?.

Κάπου 20 χρόνια αργότερα, χρειάστηκε να ξαναβγάλω ταυτότητα. Τότε, όταν με ρώτησαν τι επαγγέλλομαι, είπα το πραγματικό μου επάγγελμα: ?καθηγητής?.

Τώρα, άλλα 20 χρόνια πέρασαν. Κοντά στα 60 μου πλέον, γι? άλλη μια φορά χρειάστηκε να βγάλω ταυτότητα. Μα όταν με ρώτησαν τι επαγγέλλομαι, ξαναείπα ?ποιητής?... διότι τελικά ο κόσμος έχει μεγαλύτερη ανάγκη τους ποιητές, απ? ότι τους καθηγητές...»

 

Μ? αυτά τα λόγια άνοιξε τον λόγο του ένας θαυμάσιος άνθρωπος (και καθηγητής ηχοληψίας) σ? ένα πανευρωπαϊκό συμπόσιο σχολών κιν/φου και τηλεόρασης, που έγινε πριν περίπου 8 χρόνια.

 

?Σχόλια;

 

 

συμφωνω απολυτα με αυτο. ενα ποιημα μπορει να σε ημερισει σε απιστευτο βαθμο. Και δεν ειναι μονο αυτο, αν διαβασεις το ιδιο ποιημα ας πουμε καθε 2 χρονια παντα υπαρχει και κατι καινουργιο να ανακαλυψεις ή καποιο νοημα μιας γραμμης να καταλαβεις, αναλογα με τα βιωματα σου.

 

Θα δανιστω στοιχους απο τον Κωνσταντινο Καβαφη απο το ποιημα του Μελαγχολια του Ιασονος Κλεανδρου, ποιητη εν Κομμαγηνη, 595 μ.Χ. << ...ειναι πληγη απο φρικτο μαχαιρι, τα φαρμακα σου φερε τεχνη της ποιησεως, που καμνουνε για λιγο να μην νοιωθεται η πληγη >>

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...