Jump to content

Χριστός


 Share

  

39 members have voted

  1. 1. ???????

    • ?????? ??? ?????? ???? ?????
      22
    • ? ???????
      12
    • ??????? ??? ????? ?? ?????? ??? ????? ??? ??? ?????
      2
    • ??? ?????? ????
      3


Recommended Posts

Τί ήταν τελικά ο Χριστός;Ανθρωπος σοφός και ίσως μάγος που οι συμβουλές που έδωσε πάρθηκαν ως εντολές;Μερικοί εκμεταλεύτηκαν την σοφία του για δικούς τους σκοπούς;

Και τέλος πιστεύεται πως πράγματι μπορεί να αναστήθηκε;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 79
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Κατά την ταπεινή μου γνώμη...τίποτα από τις επιλογές που μας έδωσες... :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

Τί ήταν τελικά ο Χριστός;Ανθρωπος σοφός και ίσως μάγος που οι συμβουλές που έδωσε πάρθηκαν ως εντολές;Μερικοί εκμεταλεύτηκαν την σοφία του για δικούς τους σκοπούς;

Και τέλος πιστεύεται πως πράγματι μπορεί να αναστήθηκε;

17073[/snapback]

Κατα την ταπεινη μου αποψη ηταν ενας πολυ εξυπνος και χαρισματικος ανθρωπος. Πολυ τον θεωρουσαν μαγο, αλλοι εβλεπαν στο προσωπο του τον Υιο του Θεου που περιμεναν, οι "αναρχικοι" της εποχης προσπαθησαν να αρχισουν επαναστασεις χρησιμοποιοντας την πεποιθηση του λαου οτι ηταν ο Μεσσιας... ποιος ομως μπορει να απαντησει με σιγουρια;

Link to comment
Share on other sites

κατα την ταπινη μου γνωμη ηταν Χριστος(ο εχων Χριστει) ομως σεν γνησιος γιος κατωτατης καστας δεν ειχε την πρεπουσα μορφωση να καταλαβει καποια στοιχειωδη πραγματα οπως

1)Το συστημα ΟΣΟ και να προσπαθεις ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ ΑΠΟ ΕΞΩ ΕΠΙΘΕΣΕΙΣ, πρεπει να μπεις απο μεσα και να το σαμποταρεις...

2)Αν ηταν πραγματι τοσο Πιστος, θα μπορουσε να ανεβαινε στο συστημα οσο χρειαζοταν και απο εκει να εκανε τη δουλεια του

3)οι ανθρωποι καθοδηγουνται απο το συστημα, ουτος η αλλως ΑΥΤΟΑΠΟΚΑΛΛΟΥΝΤΑΙ Ποιμνια!!!!

 

Θα μπορουσε να ειναι πιο επιλεκτικος στα ατομα που "οδηγει", να διαλεγε καποιους που να ειχαν τον ηγετη μεσα τους σε συνεργασια με το καλο πνευμα, και οχι καποιους που να διεδιδαν τη "διδασκαλια"(αυτονοητη κατα τα αλλα και πρωτογονη σε σχεση με αλλες, και με τη δικη μας φυσικα) αντιγραφοντας τα πιστευω των λαων και παρουσιαζοντας τα σαν δικα τους...

 

Οχι δεν ειμαι αντιχριστος, ειμαι Αντιχριστιανος! :blink:

Link to comment
Share on other sites

... τη "διδασκαλια"(αυτονοητη κατα τα αλλα και πρωτογονη σε σχεση με αλλες, και με τη δικη μας φυσικα) αντιγραφοντας τα πιστευω των λαων και παρουσιαζοντας τα σαν δικα τους...

 

Οχι δεν ειμαι αντιχριστος, ειμαι Αντιχριστιανος! :blink:

17088[/snapback]

 

Ποσο δικιο εχεις σε αυτο. Οντως με μια μικρη ερευνα των χριστιανικων διδασκαλιων μπορει κανεις ευκολα να καταλαβει οτι αυτο που ονομαζεται χριστιανισμος ειναι ενα κραμα απο στοιχεια πολυ παλαιοτερων θρησκειων (οπως ελληνικη μυθολογια).

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω...

Ομως πανω κατω ολες οι Θρησκιες(οι αρχαιες δηλαδη)περιγραφουν τα ιδια σκηνικα...

 

αν θες ριξε μια ματια εδω..δεν ειναι ολοκληρωμενο ακομα,πολυ προχειρο, απλα θελω γνωμες

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω...

Ομως πανω κατω ολες οι Θρησκιες(οι αρχαιες δηλαδη)περιγραφουν τα ιδια σκηνικα...

 

αν θες ριξε μια ματια εδω..δεν ειναι ολοκληρωμενο ακομα,πολυ προχειρο, απλα θελω γνωμες

17099[/snapback]

ειναι πολυ ομορφο sucore αν και οπως λες ειναι προχειρο, ειμαι σιγουρη οτι οταν το τελειοποιησεις θα ειναι πολυ καλο.

Οσο για το οτι ολες οι θρησκειες περιγραφουν τα ιδια, δεν θα πω οχι. Υπαρχουν πολλα κοινα, παρα πολλα και η μια θρησκεια επηρεαζει την αλλη. Εκεινες τις εποχες, οι ανθρωποι ταξιδευαν πολυ θελοντας να γνωρισουν αλλους πολιτισμους, τα μεγαλα πνευματα συναντιονταν και μεσα απο συζητησεις ο ενας επηρεαζε τον αλλο με αποτελεσμα η καθε θρησκεια (οπως και η καθε γλωσσα, παραδοση, τεχνη -μουσικη, αρχιτεκτονικη, γλυπτικη-) δανειζοταν στοιχεια απο αυτη ενος αλλου λαου.

Link to comment
Share on other sites

Για μένα ο Χριστός ίσως και να ήταν ο Μεσσίας ή ίσως απλά να ήταν ένας άνθρωπος που έφτασε στην θέωση (όλοι μπορούμε να φτάσουμε σε ανώτερα επίπεδα)

 

όμως το μήνυμα που έδωσε (για μένα) ήταν συνοψισμένο σε μιά λέξη...Αγάπη.....Αγάπη πρώτα για τον εαυτό σου...έπειτα για όλους τους άλλους....το τι έκαναν στο όνομα του (και είναι πάρα πολλά τα εγκληματά τους) δεν αναιρούν το μήνυμα..... απλά τα ιερατεία (όπως πάντα) έκαναν την δική τους δουλειά.....λες και μόνο 1 δρόμος είναι ο σωστός....

 

για κάποιους δεν είμαι Χριστιανή.....στην ταυτότητα το γράφει αλλά ποιός παίρνει σοβαρά όσα γράφει η ταυτότητα για θρήσκευμα?

 

"Αγάπη...τι δύσκολο πράγμα.........."

Link to comment
Share on other sites

"Αγάπη...τι δύσκολο πράγμα.........."

17109[/snapback]

Δυστυχως πρεπει να συμφωνησω...κι αν καταφερεις να τη δεις δεν ειναι σιγουρο οτι αυτος που σου τη δειχνει ξερει τι ειναι...

Link to comment
Share on other sites

Και τέλος πιστεύεται πως πράγματι μπορεί να αναστήθηκε;

17073[/snapback]

...Κάτι μου βρωμάει εδώ σε σχέση με τον ρόλο που έπαιξαν οι "μαθητές" του, αλλά δεν είμαι σίγουρος... :whistling:

 

1)Το συστημα ΟΣΟ και να προσπαθεις ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ ΑΠΟ ΕΞΩ ΕΠΙΘΕΣΕΙΣ, πρεπει να μπεις απο μεσα και να το σαμποταρεις...

2)Αν ηταν πραγματι τοσο Πιστος, θα μπορουσε να ανεβαινε στο συστημα οσο χρειαζοταν και απο εκει να εκανε τη δουλεια του

3)οι ανθρωποι καθοδηγουνται απο το συστημα, ουτος η αλλως ΑΥΤΟΑΠΟΚΑΛΛΟΥΝΤΑΙ Ποιμνια!!!!

Μα να μη ζεις ρε Sucore εκείνη την εποχή να του ανοίξεις τα μάτια... :063laugh:

Θα μπορουσε να ειναι πιο επιλεκτικος στα ατομα που "οδηγει"

...Όπως θα μπορούσε να τους κάνει και μαθήματα μαγειρικής! :huh: Τί σχέση έχει αυτό με το αν υπήρξε και τί ήταν?

 

Μερικές φορές, όταν οι άνθρωποι υποφέρουν, ελπίζουν σε έναν μεσσία (εξίσου και το φαινόμενο του μεσσιανισμού). Ιδίως όταν αυτός που εμφανίζεται τους δίνει έναν σκοπό και κάποια ιδανικά! Και σε αυτήν την περίπτωση, η λέξη "κράμα" που χρησιμοποίησε η Olympia, νομίζω ότι περιγράφει πολύ καλά το τί έκανε (μεταξύ άλλων) ο Χριστός για να "βοηθήσει"... :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

Μα να μη ζεις ρε Sucore εκείνη την εποχή να του ανοίξεις τα μάτια... 

Πραγματικα κριμα...

Ομως ποιος σου ειπε οτι θα βοηθουσα ποτε εναν Εβραιο??

Link to comment
Share on other sites

Τί ήταν τότε;

17079[/snapback]

Σόρρυ, αλλά βιαζόμουν χτες και δεν πρόλαβα να γράψω απάντηση..

Λοιπόν, για μένα ο Χριστός ήταν ένας φιλόσοφος και μάλιστα με προτοπωριακή - για την εποχή του φιλοσοφία(π.χ.ισότητα). Τη φιλοσοφία του εκμεταλλεύτηκαν οι εβραίοι (για ακόμη μια φορά στην ιστορία..πανέξυπνος λαός τελικά...) και την προώθησαν με τρόπο τέτοιο ώστε αρκετοί να φανατιστούν και εν τέλει μετά από μια χρονική περίοδο να γίνει θρησκεία. Αυτό πιστεύω βασικά. Θεωρώ ότι ο Χριστός δεν ήταν κανενός είδους τσαρλατάνος και ουδέ μία σχέση είχε με το όνομα που του δόθηκε αργότερα ("Μεσσίας"). Ισως ήταν Μάγος και το ότι "αναστήθηκε" να σημαίνει ότι έφτασε στην πνευματική αναγέννηση, σ'αυτό το πνευματικό σημείο που ψάχνουμε να φτάσουμε (όπως είπε και η Νεφέλη).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...