Jump to content

Οι τρείς Μάγοι με τα δώρα. . .


 Share

Recommended Posts

Πολύ ενδιαφέρουσες οι πληροφορίες σου Ουτις, ευχαριστούμε!

Να πω επίσης, ότι ίσως η αγγλική μετάφραση του Κατά Ματθαίον, να είναι ορθότερη στην απόδοση του τι ήταν αυτοί οι Μάγοι (μεταφράζονται ως wise men, δηλαδή σοφοί).

Από την άλλη βέβαια, η λέξη «Μάγος» είναι Περσική και εννοεί ότι ήδη προείπες (δηλαδή: «ιερέας και κάτοχος γνώσης»), άσχετα του ότι εμείς οι Έλληνες της αποδώσαμε κι άλλα χαρακτηριστικά... Οπότε, ολίγον μπάχαλο το θέμα :wacko:

 

MIXAHL (και όχι μόνο),

Έχε υπ? όψη σου ότι το πόσοι ήταν οι Μάγοι, είναι εντελώς τελείως (εσκεμμένος πλεονασμός :lol: ) υποθετικό. Το μόνο σίγουρο είναι, ότι ήταν τουλάχιστον 2... αλλά εκεί σταματούν οι ενδείξεις.

Εξηγώ:

Στο επίμαχο εδάφιο του Κατά Ματθαίον, δεν αριθμούνται οι Μάγοι. Αναφέρεται μονάχα πληθυντικός (γι αυτό αποκλείουμε το να είναι μόνο ένας). Η επικρατέστερη άποψη ότι ήταν 3, προέρχεται από το ότι προσέφεραν 3 δώρα (3 δώρα - 3 Μάγοι)... κάτι που φυσικά είναι πολύ σχετικό: αποκλείεται δηλαδή να ήταν 2 και ο ένας να έφερε 2 δώρα;; Ή να ήταν 12 και να έφερε κάθ? ένας απ? αυτούς χρυσό, λιβάνι και μύρο;... κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Να πω επίσης, ότι ίσως η αγγλική μετάφραση του Κατά Ματθαίον, να είναι ορθότερη στην απόδοση του τι ήταν αυτοί οι Μάγοι (μεταφράζονται ως wise men, δηλαδή σοφοί).

Από την άλλη βέβαια, η λέξη «Μάγος» είναι Περσική και εννοεί ότι ήδη προείπες (δηλαδή: «ιερέας και κάτοχος γνώσης»), άσχετα του ότι εμείς οι Έλληνες της αποδώσαμε κι άλλα χαρακτηριστικά... Οπότε, ολίγον μπάχαλο το θέμα  :wacko: 

Μάγοι "αυτοαποκαλούνταν" (νομίζω). Απλά ήδη από την αρχαιότητα η μαγεία των "σοφών" "Μάγων" - ιερέων - συγχεόταν με την γοητική μαγεία (sorcery). Η απόδοση στα αγγλικά είναι έτσι για αποφευχθούν φωνές του τύπου "να μάγοι που αποδέχονται οι χριστιανοί!"!!! Προτιμώ το "Μάγοι" του κειμένου κι όποιοι θέλουν μαθαίνουν τις διαφορές

 

Επιπλέον για το θέμα:

Η διήγηση στο ευαγγέλιο κατά Ματθαίο τώρα, πάει ως εξής:

«Η επίσκεψη των μάγων

ΜΑΤΘΑΙΟΣ κεφ. 2

Όταν λοιπόν ο Ιησούς γεννήθηκε στη Βηθλεέμ της Ιουδαίας κατά τις ημέρες του βασιλιά Ηρώδη, ιδού μάγοι από τα ανατολικά παρουσιάστηκαν στα Ιεροσόλυμα, 2 λέγοντας: «Πού είναι ο βασιλιάς των Ιουδαίων που γεννήθηκε; Γιατί είδαμε τον αστέρα του στην ανατολή και ήρθαμε να τον προσκυνήσουμε». 3 Όταν όμως το άκουσε ο βασιλιάς Ηρώδης, ταράχτηκε και όλα τα Ιεροσόλυμα μαζί του. 4 Και αφού σύναξε όλους τους αρχιερείς και τους γραμματείς του λαού, ζητούσε να μάθει από αυτούς πού γεννιέται ο Χριστός. 5 Αυτοί του είπαν: «Στη Βηθλεέμ της Ιουδαίας. Γιατί έτσι είναι γραμμένο μέσω του προφήτη:

6 Κι εσύ Βηθλεέμ, γη του Ιούδα,

καθόλου ελάχιστη δεν είσαι

μεταξύ των ηγεμονικών πόλεων του Ιούδα.

Γιατί από σένα θα εξέλθει ηγέτης,

που θα ποιμάνει το λαό μου τον Ισραήλ».

7 Τότε ο Ηρώδης κάλεσε κρυφά τους μάγους και εξακρίβωσε από αυτούς το χρόνο που φαινόταν ο αστέρας. 8 Κατόπιν τους έστειλε στη Βηθλεέμ και είπε: «Πορευτείτε και εξετάστε ακριβώς για το παιδί. Και όταν το βρείτε, να μου το αναγγείλετε, για να έρθω κι εγώ να το προσκυνήσω». 9 Αυτοί, αφού άκουσαν το βασιλιά, έφυγαν. Και ιδού, ο αστέρας που είδαν στην ανατολή προχωρούσε μπροστά τους, ωσότου ήρθε και στάθηκε πάνω εκεί όπου ήταν το παιδί. 10 Όταν είδαν λοιπόν τον αστέρα, χάρηκαν με πάρα πολύ μεγάλη χαρά. 11 Και ήρθαν στην οικία και είδαν το παιδί μαζί με τη Μαρία, τη μητέρα του. Και αφού έπεσαν, το προσκύνησαν και άνοιξαν τους θησαυρούς τους και του πρόσφεραν δώρα: χρυσό και λιβάνι και σμύρνα. 12 Και επειδή τους πρόσταξε ο Θεός κατά το όνειρο να μην επιστρέψουν προς τον Ηρώδη, αναχώρησαν από άλλη οδό για τη χώρα τους.»

 

Έχοντας υπόψη ότι το «κατά Ματθαίο» γράφτηκε για Ιουδαϊκό αναγνωστικό κοινό η διήγηση αυτή μπορεί να έχει και μια άλλη διάσταση. Η γνώμη μου είναι ότι αυτό που λέει αποτελούν μια καταγγελία στο ιουδαϊκό θρησκευτικό κατεστημένο: «Εσείς που έχετε και το Νόμο και τους Προφήτες και που πάντα ξέρατε ότι στη «Βηθλεέμ» θα γεννηθεί η «ηγέτης» δεν πήρατε χαμπάρι τίποτε, ενώ εκείνοι οι «εθνικοί» που εσείς υποτιμάτε και που δεν ξέρανε γι? αυτά το κατάλαβαν πρώτοι, γιατί εκείνοι έψαχναν όπως μπορούσαν, ενώ εσείς βολεμένοι ότι «έχετε το Νόμο» κτλ. κοιμάστε?»

 

Στο θέμα ακόμα μπορεί να αναφερθούν μερικά στερεότυπα που δεν ανταποκρίνονται στην διήγηση του ευαγγελίου:

1. Στο ευαγγέλιο δεν αναφέρεται ο αριθμός των μάγων αλλά ο αριθμός των δώρων (που είναι 3 χωρίς αυτό να σημαίνει ότι ήταν και τρεις).

2. Οι μάγοι φτάνουν στο σπίτι του Ιησού και της Μαρίας δύο χρόνια μετά τη γέννηση, και όχι στη «φάτνη» τη νύχτα της γέννησης του παιδιού.

3. Πηγαίνουν πρώτα στο παλάτι του Ηρώδη γιατί είναι προφανές στα μάτια τους, και λογικό (αρχικά) ότι σε παλάτι θα πρέπει να αναζητήσουν «βασιλιά που γεννήθηκε». 4. Ο Ηρώδης ταράχτηκε γιατί ο γιος του ήταν 13 (Αρχέλαος; Αντίππας; Δεν θυμάμαι) ετών και δεν κολλούσε με τις ημερομηνίες των μάγων (αλλιώς με κάθε χαρά θα παρουσίαζε εκείνον ως τον «αναμενόμενο»!).

Link to comment
Share on other sites

αχχχχ.. σε 20 μερες αν δεν εχουμε βρει λυση για τους μαγους θα σας αναφερω κατι απο μια ερευνα ενος καθηγητη.. δεν το εχω εδω στη χιονισμενη γηραια αλβιωνα... υπομονη....

 

 

:):)

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας υπόψη ότι το «κατά Ματθαίο» γράφτηκε για Ιουδαϊκό αναγνωστικό κοινό η διήγηση αυτή μπορεί να έχει και μια άλλη διάσταση. Η γνώμη μου είναι ότι αυτό που λέει αποτελούν μια καταγγελία στο ιουδαϊκό θρησκευτικό κατεστημένο: «Εσείς που έχετε και το Νόμο και τους Προφήτες και που πάντα ξέρατε ότι στη «Βηθλεέμ» θα γεννηθεί η «ηγέτης» δεν πήρατε χαμπάρι τίποτε, ενώ εκείνοι οι «εθνικοί» που εσείς υποτιμάτε και που δεν ξέρανε γι? αυτά το κατάλαβαν πρώτοι, γιατί εκείνοι έψαχναν όπως μπορούσαν, ενώ εσείς βολεμένοι ότι «έχετε το Νόμο» κτλ. κοιμάστε?»

Πολύ μ' άρεσε αυτό! :lol:

 

:cheerful:

 

...Και μάλλον θα συμφωνήσω με την άποψή σου, φίλε Ούτι, μιας και βλέπουμε γενικότερα συχνά-πυκνά στα 4 κανονικά ευαγγέλια «κράξιμο» των ιουδαίων ιερέων, που... δεν βλέπουν «την μύτη τους» και το παίζουνε καμπόσοι.

Link to comment
Share on other sites

Στην Ιταλία, η παράδοση λέει ότι ήταν γυναίκα. Δεν πρόλαβε να πάει στην ώρα της με τους υπόλοιπους για να προσφέρει τα δώρα της, μα έφτασε όταν ο Ιησούς σταυρώνονταν... 30+ χρόνια καθυστέρηση... καλά είναι!  :lol:

 

:angel: :clapping: καλλιο αργα παρα ποτε! :018bleh:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Πάντως όσον αφορά το άστρο πρόκειται περί θρύλου γιατί αν προσέξει κανείς στην ιστορία μέσα σχεδόν σε κάθε γέννηση βασιλιά η θρησκευτικού ηγέτη παρουσιάζετε και ένα άστρο . ήταν μάλλον έθιμο τις εποχής ..

Link to comment
Share on other sites

και όσον αφορά τους μάγους .τι είδος μάγοι ήτανε? Μέντιουμ ,χαρτορίχτρες , ονειροκρίτες, εξορκιστές, η μήπως ήταν βασιλιάδες όπως λένε οι καθολικοί?

Link to comment
Share on other sites

Στις Ευρωπα?ι?κές παραδόσεις ο Santa Claus είναι ο Άγιος Νικόλαος. Οι Ιταλοί και όλοι οι Καθολικοί έχουν ιδιαίτερη αγάπη στον Άγιο Νικόλαο .Το σκήνωμα του βρίσκεται στην Ιταλία .Είναι ο δικός τους Άγιος Βασίλης .Έχουν δε έθιμο τα παιδιά να παίρνουν τα δώρα τους στις 6 Δεκεμβρίου την ημέρα που γιορτάζει .

Αυτός τους φέρνει τα δώρα.Όσο για τον θρύλο που συνδέει τον Άγιο Νικόλαο με το τζάκι, η παράδοση λέει για ένα ζευγάρι που αντιμετώπιζε οικονομικές δυσκολίες και ο Άγιος για να τους βοηθήσει τους έρριξε χρήματα μέσα από την καμινάδα...Και δεν έχει σχέση ούτε με τον Φιλανδό , ούτε με τον Βασίλειο της Καισαρείας , ούτε με κανένα Μάγο από την Περσία.Το όνομα του είναι σαφές Santa Claus (Άγιος Νικόλαος) και η ημερομηνία γέννησής του το 250 μ.Χ. .

Link to comment
Share on other sites

12 μαγοι

12 Θεοι

12 Αποστολοι

12 Αθλοι...

12 Ζωδια(3 σε καθε στοιχειο, 4 στοιχεια)

12 Μηνες...(3 μηνες/εποχη, 4 εποχες)

 

...

 

???και το 13ο καπου γυρναει παντου...???

 

:offtopic:

Η ως συνήθως άσχετη παρένθεσή μου(!):

(

Δεν κατάλαβα αυτό το "γυρνάει παντου"....

Αλλά ξέρω πως αυτός είναι ο λόγος που το 13 θεωρήθηκε γουρσούζικος αριθμός. Γιτί χαλάει την τέλεια αρμονία του 12.

Τώρα γιατί συγκεκριμένα τέτοια τιμή στο 12.... πραγματικά δεν ξέρω! :unsure:

Αν ξέρει κάποιος ας μου πει plz!

)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...