Jump to content

Τι εννοούμε όταν λέμε «Θεός»...;


Recommended Posts

εγω την απαντηση γιατι την εδωσα???Mixahl συγγνωμη αλλα ειλικρινα δεν ειδα το ποστ σου...

 

 

το παιζω και ε3υπνη.. τρομαρα μου....

 

 

οσο για το Γιαβχε, Ελοχιμ και αλλη μια λεξη την οποια δε θυμαμαι (δεν εχω κ βιβλια τα ψαξω) ειναι η λεξεις που αναφερονται στο ονομα του Θεου στη Μασωρα (παλαια διαθηκη)

 

οσο για τον Σαουλ... αγαπητε all_one ποιον Σαουλ αναφερεσαι??? :offtopic: ξανα..αλλα εχω περιεργεια..

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 68
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Σε συγχωρώ,:goodwork2:

παρότι αυτό για το περιτύλιγμα το είπα σε άλλο ποστ πιο πάνω... :blblbl: :evilbl:

 

Ω Σαουλ Σαουλ τί με διώκεις? πάντως όχι σε αυτόν. Αναφέρεται προφανώς στον αυτοκράτωρα (αυτόν που κρατάει τα αυτιά του). τέλοσπάντων δεν αναφέρονται και πολλοί σαούλ στις Διαθήκες.

 

Μιχαηλ

Link to comment
Share on other sites

κ αν ο Θεος λεγεται Γιαχβε, και αν λεγεται Αλλαχ, και αν λεγεται Τουτατις..εχει πολυ σημασια?? δλδ οι μωαμεθανοι πανε σε αλλο παραδεισο??? δλδ τελικα μετραει το περιτιλυγμα και οχι η σημασια της πιστης???

headbacking.gif

φυσικά και δεν παίζει καμία σημασία, αυτά είναι ανθρώπινες επινοήσεις διότι μέχρι εκεί έφτανε το μυαλό της ανθρωπότητας και φυσικά συνεχίζει και πάει... :headb:

 

οσο για τον Σαουλ... αγαπητε all_one ποιον Σαουλ αναφερεσαι??? offtopic.gif ξανα..αλλα εχω περιεργεια..

 

στον Σαούλ των βασηλέα των ισραηλητών της παλαιάς διαθήκης..

 

Δράττομε της ευκαιρίας πάντως να σας προτείνω να ρίξει μια ματιά κάποιος που έχει χρόνο και διάθεση στην παλαιά διαθήκη , φιλολογικά μιλώ και όχι σαν διδακτικό βιβλίο, θα συλλέξει πολλές πληροφορίες για το ανθρώπινο επίπεδο του τότε και του τώρα, το οποίο κατά την γνώμη μου παραμένει σε γενικές γραμμές το ίδιο?

 

Οι Ισραηλίτες που λέτε είχαν κάποιους χαρισματικούς ανθρώπους οι οποίοι μίλαγαν με διάφορους τρόπους με το πνεύμα του θεού, σε κάποια φάση αποφάσισαν ότι πρέπει να αποκτήσουν βασιλιά !ρωτάνε λοιπόν το πνεύμα ποιος είναι ο κατάλληλος να γίνει βασιλιάς ; το πνεύμα τους απαντάει , μα τι τον θέλετε τον βασιλιά, αφού εγώ σας μιλάω και σας καθοδηγώ ! όχι εμείς θέλουμε βασιλιά και τον θέλουμε τώρα ! απαντάν αυτοί !

Ε, κάπως έτσι ξεκίνησαν οι βασιλείες στην γη της επαγγελίας και έτσι εκλέχθηκε και ο Σαούλ για τον οποίο μιλάω.

 

αλλα εχω περιεργεια..

 

λίγο διάβασμα πιστεύω θα την ικανοποιήσει!!

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Σε συγχωρώ,:goodwork2:

παρότι αυτό για το περιτύλιγμα το είπα σε άλλο ποστ πιο πάνω... :blblbl:  :evilbl:

 

Ω Σαουλ Σαουλ τί με διώκεις? πάντως όχι σε αυτόν. Αναφέρεται προφανώς στον αυτοκράτωρα (αυτόν που κρατάει τα αυτιά του). τέλοσπάντων δεν αναφέρονται και πολλοί σαούλ στις Διαθήκες.

 

Μιχαηλ

17521[/snapback]

 

ναι Μιχαηλ για αυτον μιλούσα :)

Link to comment
Share on other sites

... είναι η υπέρτατη ευφυία πού εδρεύει εντός μας καί δυστυχώς τήν χρησιμοποιούμε σάν ...ασπιρίνη!

Συμφωνώ μεν, αλλά... Τί άλλο θα μπορούσαμε να κάνουμε Seirie?

 

...νά ταυτιστούμε!

 

:angel:

Link to comment
Share on other sites

... είναι η υπέρτατη ευφυία πού εδρεύει εντός μας καί δυστυχώς τήν χρησιμοποιούμε σάν ...ασπιρίνη!

Συμφωνώ μεν, αλλά... Τί άλλο θα μπορούσαμε να κάνουμε Seirie?

...νά ταυτιστούμε!

 

:angel:

ΟΥΠΣ!!!!!!!!!!!!!! :clapping:

 

ΜΕΓΑΛΗ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΕΙΠΕΣ Seirios !

ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΑ ΝΑ ΤΑΥΤΙΣΤΩ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ :)

Link to comment
Share on other sites

...νά ταυτιστούμε!

:angel:

17536[/snapback]

έχω την εντύπωση πως όσο θεμιτή είναι αυτή η ταύτιση, άλλο τόσο είναι και δύσκολη (αν όχι ακατόρθωτη)... :(

Link to comment
Share on other sites

...νά ταυτιστούμε!

:angel:

17536[/snapback]

έχω την εντύπωση πως όσο θεμιτή είναι αυτή η ταύτιση, άλλο τόσο είναι και δύσκολη (αν όχι ακατόρθωτη)... :(

 

...παρατηρόντας τήν Φύση, αντιλαμβανόμαστε μία τελεολογία εντελώς διαφορετική από αυτήν πού υπαγορεύεται από τήν συναισθηματικότητά μας. Ο Κόσμος μιλάει μία άλλη γλώσσα, οι κανόνες του έχουν συνέχεια καί συνέπεια καί τό αποτέλεσμα τών ενεργειών του είναι η ίσορροπημένη εξέλιξη.

 

Επειδή είμαστε μέρος τού Κόσμου καί ο Κόσμος είναι μέρος δικό μας (θυμήσου τίς ιδιότητες τού ολογράμματος) εδρεύει μέσα μας η προαναφερθείσα "Αρμονική Οντότητα"...

 

Γιά νά ταυτιστείς μέ κάτι, πρέπει νά επικοινωνήσεις. Γιά νά επικοινωνήσεις πρέπει νά μιλήσεις τήν ίδια "γλώσσα". Γιά νά μιλήσεις τήν ίδια γλώσσα, πρέπει νά επιθυμείς τήν επικοινωνία. Επιθυμείς κάτι άν έχεις επίγνωση αυτού. Η επίγνωση σημαίνει αναγνώριση. Η αναγνώριση προϋποθέτει ευαισθησία. Η ευαισθησία προϋποθέτει γνώση καί βιωματικές εμπειρίες...

 

Ναί είναι δύσκολο, αλλά όχι ακατόρθωτο γιατί τό επιτυγχάνουν καθημερινά χιλιάδες απλοί άνθρωποι μέσα από τήν κατανυκτική προσευχή τους!

Link to comment
Share on other sites

Ναί είναι δύσκολο, αλλά όχι ακατόρθωτο γιατί τό επιτυγχάνουν καθημερινά χιλιάδες απλοί άνθρωποι μέσα από τήν κατανυκτική προσευχή τους!

<<Η αλήθεια είναι τόσο κοντά,

μα οι άνθρωποι την ψάχνουν τόσο μακρυά...>>

(Ζενική ρήση)

 

 

Σείριε,

όπως πάντα: έγραψες! :clapping:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Τι να απαντήσει κανείς σε κάποιον που δεν είχε το θεό του !!! (τον Αινστάιν εννοώ )

 

 

Πράγματι σε κάποιον που δεν είχε τον θεό του, :) μόνο ένας που δεν είχε τον θεό του θα μπορούσε να απαντήσει:

 

 

« ο θεός δεν έπαιζε ζάρια?»

Αϊνστάϊν

 

Link to comment
Share on other sites

Το λεει η ψηφιακη υπογραφη της Νεφέλης....

 

 

--------------------

 

Ο Θεός είναι ένας κύκλος

που το κέντρο του είναι παντού

και η περιφέρειά του πουθενά.

~ Εμπεδοκλής ~

Link to comment
Share on other sites

Τι να απαντήσει κανείς σε κάποιον που δεν είχε το θεό του !!! (τον Αινστάιν εννοώ )

 

 

Πράγματι σε κάποιον που δεν είχε τον θεό του, :) μόνο ένας που δεν είχε τον θεό του θα μπορούσε να απαντήσει:

 

 

« ο θεός δεν έπαιζε ζάρια?»

Αϊνστάϊν

 

 

 

 

Είναι δικαίωμα σου να σχολιάζεις ότι θέλεις και να γράφεις ότι θέλεις , όμως δεν έχεις το δικαίωμα να διορθώνεις τα γραπτά μου ή να τονίζεις σημεία που εγώ δεν τόνισα...Κοίτα να διορθώνεις τον εαυτό σου.

Μόνο σ' αυτόν έχεις το δικαίωμα και σε κανέναν άλλον. Λίγος σεβασμός δεν βλάπτει. Υπάρχουν και λάθη που γίνονται είτε από ταχύτητα ,είτε από απροσεξία .Νομίζω πως πρέπει να είναι κανόνας κανένας να μην παρεμβαίνει στο γραπτό του άλλου.

Link to comment
Share on other sites

ο Καλίλ Γκιπράν είπε και έγραψε το βιβλίο:

 

Ιησούς ο υιός του ανθρώπου...

 

Ήταν επιρεασμένος από τη βίβλο και τον Νίτσε...

 

Καμιά φορά πιστεύω ότι ''Τον'' βάλαμε στους ουρανούς, στα δισκοπότηρα, στη Γη, μετά τον θάψαμε, και ύστερα τον αναστήσαμε...

 

Άλλοι έπειτα τον έφτυσαν με αοιδήα, άλλοι έκλαψαν γι' αυτόν κι' άλλοι απλά χαμήλωσαν ντροπαλά το κεφάλη δηλώνοντας μια πράξη αιώνιας συνένεσης στην ύπαρξή του!

 

Ένα ξέρω μόνο: αν ελευθερονόμαστας απ' την ιδέα του ο κόσμος θα ήταν μακράν πιο ευτυχισμένος...

 

Παλαιστίνιοι εναντίον Ισραηλινών

Καθολικοί εναντίον Χριστιανών εναντίων Προτεστάντων

Υπαρξιστές εναντίον Μηδενιστών κ.ο.κ.

Link to comment
Share on other sites

Είναι δικαίωμα σου να σχολιάζεις ότι θέλεις και να γράφεις ότι θέλεις , όμως δεν έχεις το δικαίωμα να διορθώνεις τα γραπτά μου ή να τονίζεις σημεία που εγώ δεν τόνισα...Κοίτα να διορθώνεις τον εαυτό σου.

Μόνο σ' αυτόν έχεις το δικαίωμα και σε κανέναν άλλον. Λίγος σεβασμός δεν βλάπτει. Υπάρχουν και λάθη που γίνονται είτε από ταχύτητα ,είτε από απροσεξία .Νομίζω πως πρέπει να είναι κανόνας κανένας να μην παρεμβαίνει στο γραπτό του άλλου.

 

Συγγνώμη που θα παρέμβω, αλλά δεν υπάρχει έλλειψη σεβασμού προς το πρόσωπό σου από τον χρήστη All_one. Προς κανένα θεό η πρόσωπο. Απλά έγραψε την άποψή του. Είμαι σίγουρος ότι ότι το έκανε μονάχα για αυτό. Κι εγώ που πιστεύω μονάχα σε μένα... σέβομαι τους χριστιανούς και όχι μόνο, και θα τους δώσω τις καλύτερες ευχές μου μου στη Χριστιανική τους γιορτή.

Αλλά ξέρεις τι μου δείχνει, μη σεβασμό από τους Χρισταινούς; Ότι μου δίνουν τις ευχές τους, ενώ γνωρίζουν για μένα, όταν γιορτάζω σύμφωνα με τον Χριστιανισμό...

 

Αυτό λέγεται υποβολή!

Edited by Αυγερινός
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...