Jump to content

Τι εννοούμε όταν λέμε «Θεός»...;


Recommended Posts

Δεν ξέρω αν το μάθατε στο σχολείο, αλλά ο θεός είμαι ΕΓΩ.

:smilewink:

17261[/snapback]

Εγώ ξέρω για τον Ιλούβαταρ...για σένα τίποτα! :018bleh:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 68
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ιλούβαταρ;

 

Saginie έχεις κάποια σχέση με Χολαργό;

Link to comment
Share on other sites

Ιλούβαταρ;

 

Saginie έχεις κάποια σχέση με Χολαργό;

17271[/snapback]

E...όχι...γιατί? :huh:

Link to comment
Share on other sites

Τπτ.. είπες Ιλούβαταρ και μου θυμησες κάτι άλλο :)

Link to comment
Share on other sites

Κι αν είχε σχέση με το Χολαργό σιγά μη σου το έλεγε...

 

Η απάντηση μου:

 

Τι είναι Θεός ε? Θα μπορούσαμε να περάσουμε κανένα χρόνο μέσα σε ένα ανφιθέατρο να συζητάμε τα περί Θεού και άκρη να μη βρούμε. Κάποιος είπε (από εδώ μέσα) πως Θεός είναι αυτό που εμείς θέλουμε να πιστεύουμε πως είναι. Πολύ σωστό μέχρι ενός σημείου. Ανέφερα παλιά σε άλλο ποστ πως ο Θεός ως έννοια ήταν εφεύρεση του ανθρώπου για να προδιορίσει τους φόβους του. Κατά πολλές θρησκείες ο Θεός είναι απόλυτος και αέναος δηλ. δεν έχει αρχή και τέλος. Υπάρχει πριν το Big Βang με απροσδιόριστη αρχή και η ημερομηνία τέλος του αν υπάρχη δεν ορίζεται. Ξέρετε γιατί? Ίσως επειδή ο Θεός είναι μια έννοια, μια ιδέα από τον κόσμο των ιδεών με την αληθινή της διάσταση. Δεν αντιλαμβανόμαστε τις διαστάσεις της απλώς ξέρουμε πως υπάρχει. Ο Θεός θα στηρίξει την πεποίθηση του ανθρώπου πως υπάρχει κάτι το εξώκοσμο, πέρα από τη δική μας διάσταση, Αυτό πάντα θα έρχεται σε αντιπαράθεση και θα προσκρούεται με την επιστήμη, η οποία ασχολείται περισσότερο με τις απτές έννοιες. Ο Θεός δεν είναι απτός. Ο Θεός είναι το απόλυτο κενό. Δυο λέξεις που χαρακτηρίζουν ακριβώς την αξία του "απόλυτος" και "κενός". Το απόλυτο δεν προδιορίζεται άρα ο Θεός είναι και απροσδιόριστος και κενός γιατί δεν ξέρουμε τις διαστάσεις του αν υπάρχουν όντως. Αλλά είναι παρακινδυνευμένο να μιλούμε για τις διαστάσεις του εφόσον δεν μπορούμε να φτάσουμε την ουσία του ονόματος του ούτε καν τη φύση του. ειδικά σε αυτό το τελευταίο οι γνώμες διχάζονται, διαξιφίζονται και διίστανται. Άλλοι τον παρουσιάζουν ως Θεό με τρεις υποστάσεις που έχουν σχέσεις αλληλοπεριχώρησης μεταξύ τους. Άλλοι τον παρουσιάζουν ως Δημιουργό. Άλλη ως Αρχιτέκτονα του Σύμπαντος. Άλλοι ως το Όλον του Παντός και το Εν του Όλου... Άλλοι τον θέλουν τιμωρό και άλλοι θεό των φτωχών και των παραμελημένων. Άλλοι τον θέλουν για δικό τους και άλλοι πάλι για δικό τους. Όλοι του δίνουν τη μορφή που θέλουν και πολλές ΄φορές που τους συμφέρει. Ο Θεός Μπαμπούλας (πολύ πετυχυμένη άποψη και παραβολή Νεφέλη). Τι είναι ο Θεός για μένα. Μακάρι να ήξερα. Ο θεός είναι γαι μένα άπιαστο όνειρο και το μόνο που ξέρω για αυτόν είναι πως πραγματικά δεν ξέρω τίποτα. Ο θεός δημιουργήσε το φως και είδε πως είναι καλό δημιούργησε όμως και το σκοτάδι και είδε πως και αυτό είναι καλό. Ο ίδιος είναι και τα δύο. Περπατώντας μέσα στο μονοπάτι για τη Γνώση ξέρω ή ελπίζω βαθιά και δυνατά κάπου μέσα μου πως θα τον δω στην πιο ρακοφορεμένη μορφή του. Θα τον αναγνωρίσω κατευθείαν γιατί θα είναι καθάριος (προσέχτε όχι καθαρός αλλά καθάριος). Ίσως να μου δώσει κάποιο σημάδι του. Μπορεί να μου δώσει... τίποτα. Δεν θα χάσω όμως την πίστη στη Γνώση αλλά θα συνεχίσω. Θα φτάσω σιγά σιγά κοντά της. Υπάρχει πιθάνοτητα να την ακουμπήσω. Θα ξέρω πως δεν είδα το Θεό. Θα ξέρω όμως πως είναι γύρω από τη Γνώση και την περιτριγυρίζει. Θα γνωρίζω. Ίσως με τη γνώση που θα έχω αποκτήσει να έχω γίνει ο ίδιος θεός. Και μη σας φαίνεται εγωιστικό γιατί όλοι φτάνουμ σιγά σιγά στη θέωση. Είμαστε δημιουργημένοι καθ' ομοιοσίν του αν όχι κατευθείαν κατ' εικόνα του. ΊΣως να απκτήσουμε την εικόνα του μετά από πολλές επιστροφές στη ζωή (ναι μιάω για μετενσάρκωση) . Μπορεί όμως να τη φτάσουμε και με τη μία. Αν ρωτήσεις ένα παιδάκι τι είναι ο Θεούλης θα σου αποκριθεί αθώα δεν ξέρω. Απο τα παιδιά αγαπητοί μου δεν μπορείς να κρύψεις τίποτα γιατί τα παιδιά χωρίς να το ξέρουν τα ξέρουν όλα. Θα σου πει το παιδάκι δεν ξέρω. και τότε θα συνειδητοποιήσεις πως ούτε και εσύ ξέρεις. Ο Θεός Δημιουργός Αλλάχ Τέκτον και λοιπά είναι απροδιόριστος. Αν αντρέξουμε πολλοί παλιά στο χρόνο με τις γνώσεις που έχουμε σήμερα ίσως να γνωρίσουμε τι ήταν κατά μια έννοια του. Αυτό όμως δεν θα γίνει στο κοντινό μέλλον (ο όρος είναι απροσδιόριστος κοντινό μέλλον μπορεί να είναι μετά από 1 second μπορεί να είναι μετά από χιλιάδες τετρέκις εκατομμύρια έτη φωτός). Μέχρι τότε όμως ας ελπίσουμε πως ο άνθρωπος θα έχει γνωρίσει αρκετά για να δώση μια βάσιμη απόδοση στην έννοια θεός. Ως τότε ας μείνουμε να ψάχνουμε. Ως τότε σκοτάδι θα ακουμπάμε. Το σκοτάδι δεν είναι μακριά κλείσε τα μάτια και θα το δεις. εφόσον όμως το σκοτάδι είναι μια μορφή του Θεού δεν είναι δύσκολη η ανακάλυψή του. Μπορούμε να κλείσουμε τα μάτια και να τον δούμε. Όμως δεν θέλουμε γιατί δεν ξέρουμε τι θα αντκρίσουμε. Είναι σαν να κοιτάμε μέσα στον μαγικό καθρέφτι. Δεν ξέρουμε τι θα εμφανιστεί -αν εμφανιστεί- και πως θα είναι. Και για αυτό το είναι φοβόμαστε. Είναι το είναι του αγνώστου και ο άνθρωπος φοβάται το άγνωστο. Για αυτό φοβάται και το σκοτάδι, το σκοτάδι είναι απροσδιόριστο αντίθετα με το φως που φωτίζει και δίνει μορφή και χρώμα στα πάντα γύρω μας. Λέγοντας όμως αυτά γυρίζουμε ξανά στην αρχή έχοντας όμως μια εντύπωση τι είναι θεός. Τώρα μπορούμε να προχωρήσουμε και άλλο. Αυτό θα κρατίσει πολύ. Αυτή η οδοιπορία στο μονοπάτι της Γνώσης κρατάει πολύ και είναι πολύ κουραστική. Ποιος όμως είπε πως ο,τιδήποτε αποκτήθηκε χωρίς κούραση και χωρίς κόπο. Τα πιο απλά αποκτούνται με κόπο φαντάζεσθαι όμως τι γίνεται με το Θεό που δεν είναι τόσο δύσκολος μα τόσο απλός? Τόσο απλός που αν κλείσετε τα μάτια θα τον δείτε. Ίσως φταίμε οι ίδιοι γιατί αποκλείνουμε από το μονοπάτι του και τις ιδέες του. Από την ίδια του την ιδέα.

 

Θέλω να πω κλείνοντας πωςς για να κατλάβετε τι είπα πρέπει να ξίσετε λίγο την επιφάνειά τους. Μένω σιωπηλός σε πολλά θέματα. Και η Σιωπή δε λύνεται εύκολα. Δεν ξέρω πάρα πολλά , ίσως δεν ξέρω τίποτα και ίσως αυτή είναι η αλήθεια. ϊσως τα πάντα είναι μια ιδέα, που στην πραγματικότητα δεν είναι απτή. Ίσως να μην έχω καταλάβει τίποτα ακόμα. Ακόμα κι΄έτσι όμως προσπαθώ να φτάσω έννοιες που δεν καταλαβαίνω τι εκφράζουν. Ο θεός είναι μια από αυτές και όπως προείπα ίσως να το συναντήσω έστω και σαν ίχνος. Ίσως να μη τον συναντήσω ποτέ θα συναχίσω όμως να ψάχνω και με το ψάξιμο αυτό μάθω πολλά και φτάσω στον προορισμό που είναι η Γνώση της Αλήθειας. και να σας πω τι σκέφτηκα πως αυτό, το όλο ταξίδι ο κόπος η οδοιπορεία προς το άγνωστο που γίνεται σιγά σιγά γνωστό, είναι ο ίδιος ο θεός καθ αυτού.

 

Ευχαριστώ

με σεβασμό

 

Μιχαηλ

 

Τα παραπάνω δεν αναφέρονται σε κάνέναν συγκεκριμένο θεό οποιασδήποτε θρησκείας και θεότητας. είναι προσωπικές μου ιδέες και δική μου φιλοσοφία στην οποία προστίθενατι ακι συγκολούνται κομμάτια από τα λεγόμενα και τις θεωρίες διαφόρων ατόμων ανά το χρόνο. Αυτό δεν παύει να την κάνει δικά μου άποψη και ιδέα, που ακόμα αναπτύσεται και θα συνεχίσει να ανπτύσεται γιατί ακόμα δεν ξέρω τίποτα, που σκοπό να θίξει δεν έχει κανέναν.

Link to comment
Share on other sites

... είναι η υπέρτατη ευφυία πού εδρεύει εντός μας καί δυστυχώς τήν χρησιμοποιούμε σάν ...ασπιρίνη!

 

:censored:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το μάθατε στο σχολείο, αλλά ο θεός είμαι ΕΓΩ.

:smilewink:

17261[/snapback]

Δεν κατάλαβες, εσύ είσαι αυτό που κυλάει μέσα του. Ο Θεός είναι ο johnny Depp! :getreal:

 

... είναι η υπέρτατη ευφυία πού εδρεύει εντός μας καί δυστυχώς τήν χρησιμοποιούμε σάν ...ασπιρίνη!

Συμφωνώ μεν, αλλά... Τί άλλο θα μπορούσαμε να κάνουμε Seirie?

Link to comment
Share on other sites

MIXAHL

Γράφτηκε στις Χθες, 11:02 PM

ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΕΠΑΥΞΑΝΩ :)

 

ΜΙΑ ΓΝΩΜΗ ΠΡΟΣΘΕΤΩ ΜΟΝΟ, ΔΙΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΕ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΠΗΡΕ ΑΠΑΝΤΗΣΗ, Ο ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΔΙΑΛΟΓΟΣ ΕΞΗΓΕΙ :

 

ΜΩΗΣΗΣ: ΚΑΙ ΠΩΣ ΣΕ ΛΕΝΕ ΘΕΕ ΜΟΥ ;

 

ΘΕΟΣ : Ο ΩΝ, ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ.

 

 

Θέλω να πω κλείνοντας πωςς για να κατλάβετε τι είπα πρέπει να ξίσετε λίγο την επιφάνειά τους
:)
Link to comment
Share on other sites

ΜΩΗΣΗΣ: ΚΑΙ ΠΩΣ ΣΕ ΛΕΝΕ ΘΕΕ ΜΟΥ ;

 

ΘΕΟΣ : Ο ΩΝ, ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ.

 

Λάθος ο θεός είπε"Είμαι αυτό που είναι"(ή κάτι τέτοιο)

Στην γλώσσα του Μωυσή αυτό μεταφράζεται με την λέξη Γιαχβά.

Τώρα εδώ στην Κύπρο υπάρχει (δεν ξέρω για την Ελλάδα) μία αίρεση με το όνομα Μάρτυρες του Γιαχοβά,οι λεγόμενοι Γιαχοβάες.Ονομάστυκαν έτσι γιατί παρεξήγησαν την μετάφραση της λέξης Γιαχβά. Ξέρω είμαι λίγο :offtopic: ,αλλά θα ήθελα να πώ πως αυτή η αίρεση μεταξύ άλλων παράξενων που πιστεύη,πιστεύη πως η Δευτέρα παρουσία έγεινε πριν περίπου 70 χρόνια :blink:

Link to comment
Share on other sites

... είναι η υπέρτατη ευφυία πού εδρεύει εντός μας καί δυστυχώς τήν χρησιμοποιούμε σάν ...ασπιρίνη!

 

:censored:

17291[/snapback]

δεν το καταλαβα αυτο...

Γιατι η υπερτατη αυτη ευφυία εμενα μονο πονοκεφαλους μου φερνει??χρειαζομαι πολλες φορες να τις δειξω πως εχουν τα πραγματα για να αφησει ησυχο...

Link to comment
Share on other sites

Μιχαήλ, Συμφώνω. άλλωστε αυτό εννοώ λέγοντας πως ο καθένας θεωρεί τον Θεο κάτι διαφορετικό από τους υπολοίπους....(υποκειμενισμος ως συνήθως)

 

giwrgos εννοείται οτί υπάρχουν και εδώ όπως τόσες άλλες θρησκείες και αιρέσεις.....

(αν και off topic να πω ότι υποστηρίζω την ανεξιθρησκεία [λέμε οτί ισχύει αλλά ισχέι?] με τον Προσυλιτισμό δεν τα πάω καλά.....)

Link to comment
Share on other sites

ΜΩΗΣΗΣ: ΚΑΙ ΠΩΣ ΣΕ ΛΕΝΕ ΘΕΕ ΜΟΥ ;

 

ΘΕΟΣ : Ο ΩΝ, ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ.

 

Λάθος ο θεός είπε"Είμαι αυτό που είναι"(ή κάτι τέτοιο)

Στην γλώσσα του Μωυσή αυτό μεταφράζεται με την λέξη Γιαχβά.

Τώρα εδώ στην Κύπρο υπάρχει (δεν ξέρω για την Ελλάδα) μία αίρεση με το όνομα Μάρτυρες του Γιαχοβά,οι λεγόμενοι Γιαχοβάες.Ονομάστυκαν έτσι γιατί παρεξήγησαν την μετάφραση της λέξης Γιαχβά. Ξέρω είμαι λίγο :offtopic: ,αλλά θα ήθελα να πώ πως αυτή η αίρεση μεταξύ άλλων παράξενων που πιστεύη,πιστεύη πως η Δευτέρα παρουσία έγεινε πριν περίπου 70 χρόνια :blink:

17370[/snapback]

 

 

Φίλε μου τα λάθη είναι ανθρώπινα αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση μάλλον εσύ βιάστηκες?

 

Αυτό που αναφέρω είναι στο βιβλίο της Βίβλου «έξοδος» , εκεί η απάντηση που δόθηκε στον Μωησή από το υπέρτατο ΟΝ στο βλακώδες ερώτημα του για το ποιο είναι το όνομα Του ήταν συγκεκριμένη: « ο Ων». Το ωμέγα συμβολίζει την αιωνιότητα?

 

Όσο αφορά τον ΙΑΒΕ ή ΓΙΑΧΒΕ κτλ είναι μια ονομασία που δόθηκε κατά πολύ αργότερα από την εποχή όταν οι Ισραηλίτες είχαν κατακτήσει την «γη της επαγγελίας» και συγκεκριμένα την εποχή του ΣΑΟΥΛ. Ως γνωστών ο Μωησής δεν μπήκε ποτέ στην γη της επαγγελίας.

 

 

Το άλλο θέμα που θίγεις σχετικά με τους μάρτυρες του Ιαχοβά δεν έχω να απαντήσω κάτι πρώτων διότι είναι άσχετο με το θέμα μας και δεύτερο διότι αν και έχω μελετήσει την πίστη τους δεν με γεμίζει ούτε καν σαν διδασκαλία ,πόσο μάλλον σαν πίστη?

 

 

 

Υγ. αν κοιτάξεις το θέμα από την αρχή φίλε μου, θα δεις ότι το πρώτο μου post

Έκανε αναφορά σε κάποιον από τους Βούδες και το δεύτερο στην Βίβλο, το λέω αυτό

για να μην βιαστείς να με χαρακτηρίσεις σε κάποια ομάδα , ο ερευνητής διαβάζει τα πάντα και κρατάει τα καλύτερα για να εφαρμόσει στον εαυτό του?

 

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

ΜΩΗΣΗΣ: ΚΑΙ ΠΩΣ ΣΕ ΛΕΝΕ ΘΕΕ ΜΟΥ ;

 

ΘΕΟΣ : Ο ΩΝ, ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ

 

Λάθος ο θεός είπε"Είμαι αυτό που είναι"(ή κάτι τέτοιο)

Στην γλώσσα του Μωυσή αυτό μεταφράζεται με την λέξη Γιαχβά.

Τώρα εδώ στην Κύπρο υπάρχει (δεν ξέρω για την Ελλάδα) μία αίρεση με το όνομα Μάρτυρες του Γιαχοβά,οι λεγόμενοι Γιαχοβάες.Ονομάστυκαν έτσι γιατί παρεξήγησαν την μετάφραση της λέξης Γιαχβά. Ξέρω είμαι λίγο :offtopic: ,αλλά θα ήθελα να πώ πως αυτή η αίρεση μεταξύ άλλων παράξενων που πιστεύη,πιστεύη πως η Δευτέρα παρουσία έγεινε πριν περίπου 70 χρόνια :blink:

 

 

Φίλε μου τα λάθη είναι ανθρώπινα αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση μάλλον εσύ βιάστηκες?

Τώτε συγνώμη :( .Γράψε λάθος :)

 

Υγ. αν κοιτάξεις το θέμα από την αρχή φίλε μου, θα δεις ότι το πρώτο μου post

Έκανε αναφορά σε κάποιον από τους Βούδες και το δεύτερο στην Βίβλο, το λέω αυτό

για να μην βιαστείς να με χαρακτηρίσεις σε κάποια ομάδα , ο ερευνητής διαβάζει τα πάντα και κρατάει τα καλύτερα για να εφαρμόσει στον εαυτό του?

 

Δεν βιάζομαι να σε βάλω σε κάποια ομάδα.Και συμφωνώ ότι ο ερευνητής πρέπει να τα μελετά όλα. . .

Link to comment
Share on other sites

MIXAHL

Γράφτηκε στις Χθες, 11:02 PM

 

ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΕΠΑΥΞΑΝΩ :)

 

ΜΙΑ ΓΝΩΜΗ ΠΡΟΣΘΕΤΩ ΜΟΝΟ, ΔΙΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΕ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΠΗΡΕ ΑΠΑΝΤΗΣΗ, Ο ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΔΙΑΛΟΓΟΣ ΕΞΗΓΕΙ :

 

ΜΩΗΣΗΣ: ΚΑΙ ΠΩΣ ΣΕ ΛΕΝΕ ΘΕΕ ΜΟΥ ;

 

ΘΕΟΣ : Ο ΩΝ, ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ.

 

 

Θέλω να πω κλείνοντας πωςς για να κατλάβετε τι είπα πρέπει να ξίσετε λίγο την επιφάνειά τους
:)

17361[/snapback]

 

Ευχαριστώ. :)

 

Ο ΩΝ... δηλ. αυτός που υπάρχει. ων είναι η μετοχή του ειμί (ων, ουσα, ον) που σημαίνει υπάρχω, είμαι. Νομίζω πως έδωσα την απάντηση στο πρώτο ποστ οπότε δεν θα συνεχίσω σε περαιτέρω και κουραστικούς συλλογισμούς (εγώ τους έχω κάνει απλώς δεν τους γράφω)... Απλώς σκεφτείτε πως Θεός είναι αυτός που ΥΠΑΡΧΕΙ δεν καθορίζει όμως από πότε από που κλπ... Από εδώ μπορείτε να συνεχίσετε μόνοι σας.

 

Μιχαηλ

Link to comment
Share on other sites

ΜΩΗΣΗΣ: ΚΑΙ ΠΩΣ ΣΕ ΛΕΝΕ ΘΕΕ ΜΟΥ ;

 

ΘΕΟΣ : Ο ΩΝ, ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ

 

17408[/snapback]

 

 

καλα.. για να μη το διαιωνισουμε το θεμα...ΩΝ ειναι ενεργητικη (το σκοτωσα?)μετοχη του ΕΙΜΙ(ειμαι) αρα .. ο ων σημαινει ο υπαρχων....

 

αν δεν με απατανε οι γνωσεις μου που προσφατα ανακαλυψα οτι εχουν σκουριασει.. αυτο περι Α και Ω το ειπε ο Ιησους...

 

:offtopic::offtopic:

 

τελος παντων....

 

κ αν ο Θεος λεγεται Γιαχβε, και αν λεγεται Αλλαχ, και αν λεγεται Τουτατις..εχει πολυ σημασια?? δλδ οι μωαμεθανοι πανε σε αλλο παραδεισο??? δλδ τελικα μετραει το περιτιλυγμα και οχι η σημασια της πιστης???

:headb:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...