Jump to content

Τι εννοούμε όταν λέμε «Θεός»...;


Recommended Posts

Τι να απαντήσει κανείς σε κάποιον που δεν είχε το θεό του !!! (τον Αινστάιν εννοώ )

 

 

Πράγματι σε κάποιον που δεν είχε τον θεό του, :) μόνο ένας που δεν είχε τον θεό του θα μπορούσε να απαντήσει:

 

 

« ο θεός δεν έπαιζε ζάρια?»

Αϊνστάϊν

 

 

 

 

Είναι δικαίωμα σου να σχολιάζεις ότι θέλεις και να γράφεις ότι θέλεις , όμως δεν έχεις το δικαίωμα να διορθώνεις τα γραπτά μου ή να τονίζεις σημεία που εγώ δεν τόνισα...Κοίτα να διορθώνεις τον εαυτό σου.

Μόνο σ' αυτόν έχεις το δικαίωμα και σε κανέναν άλλον. Λίγος σεβασμός δεν βλάπτει. Υπάρχουν και λάθη που γίνονται είτε από ταχύτητα ,είτε από απροσεξία .Νομίζω πως πρέπει να είναι κανόνας κανένας να μην παρεμβαίνει στο γραπτό του άλλου.

 

 

 

για να μην πέσουμε σε ανούσιο διάλογο και αναγνωρίζωντας την αφέλεια μου σου ζητώ συγνώμη.-

άλλωστε όπως είπε και η Άντζελα "ουδείς άσφαλτος) :cheerful:

 

 

υγ. ο Αϊνστάϊν πάντως είπε οτι όταν ο θεός έφτιαχνε το σύμπαν δεν έπαιζε ζάρια, και αυτό ήταν το νόημα...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 68
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

«Πείτε μου πρώτα τι ακριβώς εννοείτε με τη λέξη Θεός...

...και θα σας πω αν πιστεύω»

~ Albert Einstein ~

 

Ο Θεός είναι η υπέρτατη Πίστη....

Link to comment
Share on other sites

Ένα ξέρω μόνο: αν ελευθερονόμαστας απ' την ιδέα του ο κόσμος θα ήταν μακράν πιο ευτυχισμένος...

 

Παλαιστίνιοι εναντίον Ισραηλινών

Καθολικοί εναντίον Χριστιανών εναντίων Προτεστάντων

Υπαρξιστές εναντίον Μηδενιστών κ.ο.κ.

 

Με όλο το σεβασμό θα ήθελα να πω πως ακόμα κι αν υπήρχε τέτοια περίπτωση, οι άνθρωποι και πάλι θα έβρισκαν αιτίες διενέξεων (γενικά η ομαδοποίηση μπορεί να γίνει με διάφορους τρόπους: π.χ. ποδοσφαιρικές ομάδες, πολιτικά κόμματα, εθνικότητα, φύλλο κ.ο.κ.)

Μάλλον είναι κάτι από τη φύση τους. Άρα έτσι δε δίνεται λύση.

Ελπίζω να έγινα σαφής. Sorry αν παρέκλινα του θέματος.

^_^

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι με την λέξη θεός εννοούμε το άγνωστο και το ασύλληπτο , ότι δεν μπορεί να φτάσει ο ανθρώπινος νους.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν all_one πήγες να διορθώσεις και τα έκανες σαλάτα :018bleh:

Είναι Αϊνστάιν όταν γράφεται στα ελληνικά. Στο πρώτο Αι χρειάζεται διαλυτικό στο δεύτερο όχι γιατί τονίζεται. Ξέρω, :offtopic: αλλά δεν άντεξα γιατί προσπάθησες να διορθώσεις κάποιον που το είχε γράψει σωστά και στη συνέχεια έκανες δύο φορές λάθος.

 

Επίσης διαφωνώ με όλη τη σημειολογεία και την ανάλυση της λέξης "Ων". Απλούστατα γιατί υποθέτω ότι ο Θεός δεν μιλούσε στο Μωυσή στα αρχαία ελληνικά. Κι εμείς την άποψη του μεταφραστή έχουμε. Οι Άγγλοι πχ μπορεί να έχουν εκεί τη λέξη I am the Being, I am what I am, I am the creature, etc. Δεν μπορούμε να στηριχτούμε σε μια λέξη μεταφρασμένη για να βγάλουμε συμπέρασμα.

 

Και για να πω και την άποψή μου για το αρχικό ερώτημα, εγώ προσέγγισα περισσότερο την έννοια του Θεού μέσα από την αγάπη μου για το θέατρο. Το θέατρο αποκτά σημασία μόνο με την ύπαρξη ενός θεατή. Κανένας ήρωας δε γνωρίζει όλη την αλήθεια ή την αντικειμενική εκδοχή. Κάποιος συνωμοτεί στην πρώτη σκηνή, κάποιος συζητά με έναν άλλο στην επόμενη, κάποιος κάνει μια καλή πράξη κρυφά. Τίποτα δεν θα είχε νόημα αν δεν υπήρχαμε εμείς οι θεατές.

 

Αυτή την ανάγκη ακριβώς ικανοποιεί η πίστη της ύπαρξης του όποιου Θεού στη ζωή μας. Της δίνει ένα νόημα.Ο Θεός είναι ο αόρατος παρατηρητής που κρίνει, επιβραβεύει ή τιμωρεί.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης διαφωνώ με όλη τη σημειολογεία και την ανάλυση της λέξης "Ων". Απλούστατα γιατί υποθέτω ότι ο Θεός δεν μιλούσε στο Μωυσή στα αρχαία ελληνικά

 

 

Υποκλίνομαι στις γνώσεις σας? :worthy:

 

Η μόνη διαφορά είναι ότι τα κείμενα των `Ο χρονολογούνται π.Χ και την μετάφραση τους δεν την έχει αμφισβητήσει κανείς μέχρι τώρα, τουλάχιστον ? :wizard:

 

Αν φυσικά καταλάβατε τι θέλω να πω. :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς εσύ να κάνεις απολογισμό; (Αναφέρομαι στον Math Magic). Θέλεις τον Θεό να τον κάνει για σένα;; Είναι υπέροχη η ερμηνεία με την παράσταση που έδωσες αλλά μετά μας τα χάλασες λίγο..Ο λόγος είναι ότι υπάρχει λόγος που ''κάποιος''/''κάποιοι'' μας θέλουν Θεοφοβούμενους, δηλ, όχι μόνο να πιστεύουμε στην ύπαρξή του αλλά να πιστεύουμε ότι είναι και Φοβερά δίκαιος, πάνσοφος, πανταχού παρόν, Παντοδύναμος (Omnipotent) και άλλα χαρακτηριστηκά που του τα χρεόσαμε σαμπώς και είναι κανένας (δεν θέλω να προσβάλω τις απόψεις σας οπόταν πάρτε το σαν ελευθερία λόγου) θεός. Ένα αρχέτυπο είναι κι' αυτό ας μην το κάνουμε θεό... :censored: :censored:

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς εσύ να κάνεις απολογισμό; (Αναφέρομαι στον Math Magic). Θέλεις τον Θεό να τον κάνει για σένα;; Είναι υπέροχη η ερμηνεία με την παράσταση που έδωσες αλλά μετά μας τα χάλασες λίγο..Ο λόγος είναι ότι υπάρχει λόγος που ''κάποιος''/''κάποιοι'' μας θέλουν Θεοφοβούμενους, δηλ, όχι μόνο να πιστεύουμε στην ύπαρξή του αλλά να πιστεύουμε ότι είναι και Φοβερά δίκαιος, πάνσοφος, πανταχού παρόν, Παντοδύναμος (Omnipotent) και άλλα χαρακτηριστηκά που του τα χρεόσαμε σαμπώς και είναι κανένας (δεν θέλω να προσβάλω τις απόψεις σας οπόταν πάρτε το σαν ελευθερία λόγου) θεός. Ένα αρχέτυπο είναι κι' αυτό ας μην το κάνουμε θεό... :censored: :censored:

 

Δεν μιλώ μόνο για τον εαυτό μου. Η δική μου σχέση με το Θεό σηκώνει πολλή ανάλυση και πολλές σελίδες κειμένων. Απλά αναγνωρίζω ποια είναι η ανθρώπινη αυτή ανάγκη που ωθεί τους περισσότερους στο να πιστεύουν στην ύπαρξη ενός Θεού με αυτά ακριβώς τα χαρακτηριστικά (δίκαιος, πάνσοφος, πανταχού παρόν κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Ο Θεός είναι η αγάπη...είναι όμως και το μίσος,γιατί αν δεν μπορείς να αναγνωρίσεις το μίσος, τότε πως θα αναγνωρίσεις την αγάπη.

 

αν δεν καθαρισεις 1-2 ατομα πως θα εκτιμισεις την ζωη?

 

νομιζω πως ο λογικος συνειρμος ειναι λαθος..

 

ορισμενα πραγματα στεκονται απο μονα τους ενω το αντιθετο τους ειναι απλα καταστροφικο.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζοντας όμως το καταστροφικό και φτάνοντας στο να μπορέσεις να το απορρίψεις, γίνεται πιο ενδιαφέρον το ταξίδι προς την αγάπη...Φυσικά αυτή η απόρριψη δεν είναι και ότι πιο εύκολο.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζοντας όμως το καταστροφικό και φτάνοντας στο να μπορέσεις να το απορρίψεις, γίνεται πιο ενδιαφέρον το ταξίδι προς την αγάπη...Φυσικά αυτή η απόρριψη δεν είναι και ότι πιο εύκολο.

 

Ναι σε αυτο εχεις δικιο..

Γιαυτο και ισως τοτε τα αξιολογουμε μαζι και νομιζουμε πως ειναι ιδια

Link to comment
Share on other sites

Την δυναμη-προγραμμα αν θες που κραταει τα παντα σε μια ταξη,για εμας εχει πολλα επιπεδα, εξαρταται απο το που κανουμε focus.

Και ο τελευταιος Αγγελος(η προγραμμα αναλογως πως το βλεπουμε, προσωπικα προτειμω την αλα-ματριξ προσεγγιση) σε συγκριση με εμενα ειναι Θεος για παραδειγμα.

Πώς γίνεται να είναι Θεός ένας άγγελος αφού είναι δημιούργημά του ίδιου του Θεού??? :wacko::blink:

Link to comment
Share on other sites

Την δυναμη-προγραμμα αν θες που κραταει τα παντα σε μια ταξη,για εμας εχει πολλα επιπεδα, εξαρταται απο το που κανουμε focus.

Και ο τελευταιος Αγγελος(η προγραμμα αναλογως πως το βλεπουμε, προσωπικα προτειμω την αλα-ματριξ προσεγγιση) σε συγκριση με εμενα ειναι Θεος για παραδειγμα.

Πώς γίνεται να είναι Θεός ένας άγγελος αφού είναι δημιούργημά του ίδιου του Θεού??? :wacko::blink:

Αφού το λέει ξεκάθαρα βρε wizard, "σε συγκριση με εσένα"! :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Ο Θεός είναι μια... οντότητα να το πω... στην οποία μπορούμε να στηριζόμαστε νοερά και να εναποθέτουμε τις ελπίδες μας στις δύσκολες στιγμές...

 

Θέλω έναν Θεό.

Θέλω να είναι σαν πατέρας και σαν μάνα..

Θέλω να έχει πάντα ανοιχτή την "αγκαλιά" του όποτε θέλω να κρυφτώ..

Θέλω να έχει τη δύναμη και να μπορεί να προστατέψει όταν του το ζητήσω..

 

Μόνο όταν γνωρίσω οτι υπάρχει ο Θεός μου, θα νιώσω ασφάλεια.

Πού είναι ο Θεός μου λοιπόν?? Μήπως άδικα προσεύχομαι και ελπίζω?

 

Αυτό που φοβάμαι και τρέμω είναι μήπως ο Θεός μου με "προδώσει"...!

 

 

Είναι φυσιολογικά αυτά που νιώθω στον υπερβολικό αυτό βαθμό που τα αισθάνομαι?

Έχω την εντύπωση οτι χρειάζομαι συμβουλή ειδικού(ψυχολόγου/ψυχιάτρου μάλλον :unsure: )...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...