Jump to content

Τι εννοούμε όταν λέμε «Θεός»...;


Recommended Posts

  • Replies 68
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ο Θεός... εδώ ακόμα δέν ξέρετε τους εαυτού σας, κυλιέστα ανάμεσα στα ερωτήματα σας,

κάνετε πράγματα που δέν πιστεύατε ότι θα κάνετε ποτέ,και έχετε και το θράσος να αναλύεται το

τί είναι θεός και άν υπάρχει!! Ε καλά θα κυλιστώ στα γέλια!!! Αποκτήστε πρώτα την δύναμη σας και

γίνεται ο εαυτός σας και μετά λέτε τι είναι ο Θεός όκ? :018bleh::018bleh::018bleh:

(χωρίς παρεξήγηση πρός οποιονδήποτε!!)

Link to comment
Share on other sites

... ποιά είναι η αληθινή πίστη; Η πίστη τών παιδιών!

 

...ποιά είναι η ορθή πίστη; Ολες είναι ορθές γιατί τελικά όλες μιλούν γιά τό ίδιο πράγμα. Είναι κάτι σάν υπόμνηση πού ανακυκλώνεται στόν χρόνο:

 

" Δέν είμαστε μόνοι, υπάρχει μία πηγή από τήν οποία προερχόμαστε καί στήν οποία επιστρέφουμε.

Η Οδός τής συνειδητοποίησης περνά από τρείς φάσεις: Τήν συγγνώμη, τόν σεβασμό καί τήν αποδοχή!

Τό αποτέλεσμα τής συνειδητοποίησης, είναι η προσωπική μας πίστη πού δημιουργεί τόν Κόσμο πού θά ζήσουμε γιά ...πάντα!"

 

:rose:

 

ΥΓ: " ...ό,τι είναι κάτω, είναι καί επάνω. 'Ο, τι είναι μέσα είναι καί έξω...!"

ΥΓ2: ...ψάχνει κανείς γιά κάποιο πρόσωπο; Άς κοιτάξει στόν καθρέπτη!

Link to comment
Share on other sites

Μόνο όταν γνωρίσω οτι υπάρχει ο Θεός μου, θα νιώσω ασφάλεια.

 

ΥΓ: " ...ό,τι είναι κάτω, είναι καί επάνω. 'Ο, τι είναι μέσα είναι καί έξω...!"

 

Πού είναι ο Θεός μου λοιπόν?? Μήπως άδικα προσεύχομαι και ελπίζω?

 

Αυτό που φοβάμαι και τρέμω είναι μήπως ο Θεός μου με "προδώσει"...!

 

ΥΓ2: ...ψάχνει κανείς γιά κάποιο πρόσωπο; Άς κοιτάξει στόν καθρέπτη!

 

 

...Ο Σείριος, για άλλη μια φορά, ζωγράφισε! :worthy:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Θεος για μενα ειναι μια οντοτητα την η οποια δεν ξερουμε αν υπαρχει αλλα πιστευουμε σ αυτη και στηριζομαστε στις δυσκολες στιγμες και ευχαριστιυμε στις ευθημες για κατι καλο.Απο κει και περα το ποιος ειναι ο αληθινος Θεος και τι γινεται μολις τελειωσει η ζωη του ανθρωπου οσον αφορα τη φυσικη συσταση θα το μαθουμε μολις παμε στα θυμαρακια, δουμε ραντικια αναποδα και ετσι οποως εχουν ερθει τα πραγματα με κοντολινα-ατζελινα ξερω γω πως τη λενε τελος παντων τη Ραΐς θα το καταλαβουμε οταν δουμε το χριστο φανταρο στον ιραν

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να υπάρχει θεός υπο την έννοια κάποιας οντότητας που έχει συνείδηση της ύπαρξης της. Μάλλον ένα κάποιο είδος απρόσωπης δύναμης (ούτε καλής ούτε κακής η οτιδήποτε αλλο) ή αρχής.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Ο Θεός είναι ένας κύκλος

που το κέντρο του είναι παντού

και η περιφέρειά του πουθενά.

~ Εμπεδοκλής ~

Λοιπόν μάλλον βρήκα από που προέρχεται το παραπάνω.

Όχι από τον Εμπεδοκλή, άλλά από το μεσαιωνικό ερμητικό "Liber XXIV philosophorum" (Το Βιβλίο των εικοσιτεσσάρων φιλοσόφων") του 12ου αιώνα. Την σκέψη αυτή την επανέλαβαν αργότερα οι Meister Eckhart, Alan of Lille, Thomas Bradwardine, Nicholas Cusanus, Rabelais, Giordano Bruno, Pascal, και ο Βολταίρος...

 

Το βιβλίο αποδιδόταν στον Ερμή τον τρισμέγιστο βέβαια, αλλά γράφτηκε γύρω στο 1200. Περιέχει 24 ορισμούς του Θεού με διασημότερο, φυσικά το: 'God is an infinite sphere whose

centre is everywhere and whose circumference is no where'

(δείτε και http://www.revistamirabilia.com/Numeros/Num2/liber.html)

Βιβλιογραφία

HUDRY, F., ed., 'Liber viginti quattuor philosophorum', (Turnholt, 1997)

in the series Corpus Christianorum, Continuatio Mediaevalis CXLIII a, as

tome III, part 1 of the Hermes Latinus edition project headed by P.

Lucentini in Naples.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

διαβασα ολα τα ποστ

 

αναρωτιεμε αν τον θεο,με οτι λεξεις και να τον στολισουμε η ορισμους,διαβαζοντας τες θα μπορεσουμε ποτε να τον αντιληφθουμε διανοητικα.

 

τι εννοουμε οταν λεμε θεος?

 

θα σας πω μια εμπειρια μου που ενιωσα ποιο κοντα στο τι ειναι θεος απο οποιαδηποτε συζητηση εχω κανει μεχρι στιγμης.

ακουγα ειδησης τοτε με τις βομβες στο λονδινο και μου ηρθε σε μια στιγμη η συνειδητοποιηση οτι αδερφια σκοτωνουν αδερφια,αρχιζω να κλαιω σπαραχτικα ας πουμε,τοσο κλαμα που το φυσικο μου σωμα σχεδον δεν μπορει να αντεξει,εννοω οτι τα αγγεια στο κεφαλι απο την πιεση ηταν οριακα να μη σπασουν,εχει φρικαρει εκεινη τη στιγμη η υπαρξη μου και τσακ ερχετε η ιδεα εκεινη τη στιγμη,και σε ενα δευτερολεπτο εκει που ενιωθα ενας νορμαλ νεος,νιωθω τυφλος,αναπηρος σωματικα και διανοητικα,απολυτα βρωμικος,τελειος αδυναμος.ενιωσα μια κουκιδα στο απειρο,και το απειρο εκεινη τη στιγμη η μονη λεξη που μου ερχοταν ηταν η λεξη θεος.

οχι σαν λεξουλα ομως οπως αυτη τη στιγμη,εκει ηταν η απολυτη συνειδητοποιηση επιγνωση διαπιστωση οπως θες πεστο.

εκει μου δημιουργηθηκε η σαφης γνωση πως οποτε και να με ρωτησουν τι ειναι θεος η απαντηση βρισκετε μονο σαυτη τη μερα,αυτη τη μερα εφτασα κοντιτερα απο οποιαδηποτε αλλη φορα.

 

γιαυτο λεω επειδη προσωπικα νομιζω οτι διανοητικα μονο ο ανθρωπος δεν θα καταλαβει ποτε τι ειναι θεος με οτι λεξεις και να τον στολισει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...