Jump to content

NARNIA


Sucore
 Share

Recommended Posts

Την θυμαστε τη σειρα?

προσωπικα την εβλεπα τακτικα, πιστευω ειχε πολλα στοιχεια που σε καθηλωναν μπορω να πω.

 

Φυσικα δεν τη γλιτωσε απο τα χερια της Disney στην προκειμενη περιπτωση!!

Ελπιζω μονο το αποτελεσμα να ειναι καλο, μπηκα στη σελιδα και επαιξα ενα παιχνιδακι που εχει, πλακα ειχε(αν και θελει ωρα να φορτωσει)

 

http://adisney.go.com/disneypictures/narnia/index.html

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτη σειρά. Μικρός που την έβλεπα είχα ενθουσιαστεί πολύ!

Έτσι, πριν λίγο καιρό, ψάχνοντας, την βρήκα και την κατέβασα (Και τα 3 μέρη: The Lion the Witch and the Wordrobe, Prince Caspian, The Silverchair) και την ξαναείδα με τον ίδιο ενθουσιασμό.

 

Νομίζω(ελπίζω) ότι έχουν κάνει καλή δουλειά τώρα με το remake της σειράς σε ταινίες.

Από κάτι screenshot δηλαδή που είδα μου άρεσε.. άντε να δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις αν θα ειναι τριλογια(οπως συνηθιζεται) η κατι αλλο?

 

μαλλον για 3λογκ το κοβω...

 

Θα δειξει σε 4 μερες (and counting)κλπ...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Ξερει κανεις αν θα ειναι τριλογια(οπως συνηθιζεται) η κατι αλλο?

 

μαλλον για 3λογκ το κοβω...

 

Θα δειξει σε 4 μερες (and counting)κλπ...

Δεν προορίζεται η ταινία για μέρος τριλογίας αλλά δεν αποκλείεται να θελήσουν να "εξαργυρώσουν" έτσι την εισπρακτική της επιτυχία...

Link to comment
Share on other sites

Την σειρά δεν την ήξερα καν.

 

Πήγα και είδα την ταινία...

 

...είναι από τις ελάχιστες φορές που έκλαψα τα λεφτά του εισητηρίου! :headb:

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα τοτε!!!ευτυχως που δεν την ειδα!!!

χεχεχε...Αν κ προτειμω European Cinema που κ που βλεπω καμια πατατα να περναει ala light η ωρα, οι πατατες ομως πρεπει να ειναι νοστιμες, αφου ειναι που ειναι βλαβερες, γιατι να μη το ευχαριστηθω στη τελικη!!!

 

(;;;;)

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα τοτε!!!ευτυχως που δεν την ειδα!!!

χεχεχε...Αν κ προτειμω European Cinema που κ που βλεπω καμια πατατα να περναει ala light η ωρα, οι πατατες ομως πρεπει να ειναι νοστιμες, αφου ειναι που ειναι βλαβερες, γιατι να μη το ευχαριστηθω στη τελικη!!!

 

(;;;;)

Την ταινία την είδα και μου άρεσε. Χόλιγουντ φυσικά, οπτικός εντυπωσιασμός κλπ. (της Disney ήταν) αλλά κοντά στο νόημα του βιβλίου κι αυτά που ήθελε να πει για το πως δουλεύει ο κόσμος και για τη μαγεία τα έλεγε. Από εκεί και πέρα πρόκειται για ιστορία από παιδικά βιβλία που απευθύνεται σε ηλικίες κάτω των 12, βασικά. Το "story" είναι αναγκαστικά ανάλογο.

Στα παιδιά μου πάντως άρεσε, για αφού παιδιά προοριζόταν...

Δεν μπορούμε να κρίνουμε την ταινία με κριτήρια ενηλίκων, ούτε να περιμένουμε κάτι περισσότερο. Ακόμα και τα βιβλία είναι οπωσδήποτε για ηλικίες μικρότερες από εκείνες π.χ. του Άρχοντα των Δαχτυλιδιών (αν και κατά τη γνώμη μου, "λένε" περισσότερα για κάποια θέματα).

Έτσι δεν με απογοήτευσε (αφού δεν περίμενα κάτι που δεν γράφτηκε για να δώσει).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Namaste!

 

Είδα την σειρά,υπάρχει σε dvd..//αλήθεια ποια χρονιά παιζόταν στην τβ ;//..αν ήμουν στο δημοτικό(στις πρώτες τάξεις..)και αν δεν είχα συνηθίσει-έως εθιστεί) στα εφφέ του Χόλλυγουντ --για ταινίες φαντασίας-- που αποδίδουν τέλεια το σκεπτικό του σκηνοθέτη..θά'λεγα πως ..ναι! μου άρεσε σαν συνολικό αποτέλεσμα..but!..(ήταν ένα μείγμα από "πρωτογενή" animations και εχμ..αποτυχημένα εφφέ early eighties../αψογα ήταν μόνο: το άρμα κ το κοστούμι της μάγισσας,οι φαύνοι, οι ναϊάδες,και οι νάνοι..)

 

..αυτό που έχει σημασία δεν είναι τα εφφέ, αλλά η ίδια η ιστορία,η οποία ναι! μου άρεσε πολύ:)

 

Φαντάζομαι πως η ταινία θα είναι συνολικά άψογη, αφού τα εφφέ κάνουν πια θαύματα..//ίσως όμως να περιμένω να βγεί σε dvd-δεν θα έτρεχα στον κιν/φο να τη δω ...ή μήπως να το κάνω; :smilewink:

 

Οι ταινίες για μικρά κ μεγάλα παιδιά είναι πάντα ταινίες για μικρά κ μεγάλα παιδιά.)

 

 

PS:Διορθώστε τον τίτλο από το γράμμα που ξέφυγε της μάγισσας ,παίδες^@_@^:"NARNIA, the Lion,the Wicth and the Wardrobe">>>>"the Witch"ουχί "the Wicth "//

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Την ταινία δεν την έχω δεί ακόμη, θέλω να τη δώ όμως με πρώτη ευκαιρία,

Γιατί μεγάλωσα με τη σειρά που έπαιζε η ΕΤ2 όταν πρωτοπήγα στο γυμνάσιο!

Και μου άρεσε πολύ θυμάμαι, καθώς μόλις τέλειωσαν τα επεισόδια, διάβασα και τα 7 βιβλία του Χρονικού.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Την ταινία την είδα πριν 15 μέρες περίπου και μπορώ να πώ ότι την παρακολούθησα πολύ ευχάριστα!!

Συμφωνώ με τον outis ότι ούτε θα έπρεπε να περιμένουμε κάτι περισσότερο, αφού ούτως ή άλλως ήταν ένα απλό παραμύθι, και προσθέτω ότι δεν πρέπει να κάνουμε το λάθος και να συγκρίνουμε όλες τις ταινίες αυτού το είδους με τον Αρχοντα των Δαχτυλιδιών πχ (το αναφέρω διότι από πολλούς γνωστούς μου άκουσα σχόλια όπως "Καμμία σχέση με τον Αρχοντα"!)

 

Αλλά... υπάρχει κάτι που με ενόχλησε στην ταινία και θα ήθελα να το αναφέρω για να δώ αν το "έπιασαν" κι άλλοι...

Βασικά... είδα να πλανάται στην ατμόσφαιρα πολύ έντονα μια "ερωτική" έλξη μεταξύ του Φαύνου και της μικρούλας Lucy... :unsure::unsure:

 

Μόνο εγώ το είδα βρε παιδιά?? :huh:

Link to comment
Share on other sites

Την ταινία την είδα πριν 15 μέρες περίπου και μπορώ να πώ ότι την παρακολούθησα πολύ ευχάριστα!!

Συμφωνώ με τον outis ότι ούτε θα έπρεπε να περιμένουμε κάτι περισσότερο, αφού ούτως ή άλλως ήταν ένα απλό παραμύθι, και προσθέτω ότι δεν πρέπει να κάνουμε το λάθος και να συγκρίνουμε όλες τις ταινίες αυτού το είδους με τον Αρχοντα των Δαχτυλιδιών πχ (το αναφέρω διότι από πολλούς γνωστούς μου άκουσα σχόλια όπως "Καμμία σχέση με τον Αρχοντα"!)

 

Αλλά... υπάρχει κάτι που με ενόχλησε στην ταινία και θα ήθελα να το αναφέρω για να δώ αν το "έπιασαν" κι άλλοι...

Βασικά... είδα να πλανάται στην ατμόσφαιρα πολύ έντονα μια "ερωτική" έλξη μεταξύ του Φαύνου και της μικρούλας Lucy... :unsure::unsure:

 

Μόνο εγώ το είδα βρε παιδιά?? :huh:

Προς "πατρική" θα έλεγα, με κάποιο "οιδιπόδιο" ("της Ηλέκτρας" όπως λέγεται για γυναίκες), ίσως...
Link to comment
Share on other sites

Προς "πατρική" θα έλεγα, με κάποιο "οιδιπόδιο" ("της Ηλέκτρας" όπως λέγεται για γυναίκες), ίσως...

 

Ευχαριστώ outis, σωστά το έθεσες... :smilewink:

Αρα δεν το φαντάστηκα....

Τώρα θα πρέπει να "μελετήσω" και το βιβλίο για να δώ αν αυτό ήταν προσθήκη της Disney ή του ίδιου του συγγραφέα...

Απλά, έκανα κάποιους συνειρμούς στο μυαλό μου του στυλ : C. S. Lewis - Lewis Carroll - Alice in Wonderland κτλ κτλ...

Ξέρω ότι χρονικά ο Carroll έγραψε αρκετά νωρίτερα από τον Lewis, αλλά σίγουρα κατατάσσονται και οι δύο στην ίδια περίοδο (Βικτωριανή Αγγλία).... Και συνεχίζω τους συνειρμούς μου... :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

Προς "πατρική" θα έλεγα, με κάποιο "οιδιπόδιο" ("της Ηλέκτρας" όπως λέγεται για γυναίκες), ίσως...

...Ξέρω ότι χρονικά ο Carroll έγραψε αρκετά νωρίτερα από τον Lewis, αλλά σίγουρα κατατάσσονται και οι δύο στην ίδια περίοδο (Βικτωριανή Αγγλία).... Και συνεχίζω τους συνειρμούς μου... :smilewink:

ΟΚ, αλλά ο C.S. δεν έζησε στη Βικτωριανή Αγγλία αλλά στην περίοδο ακριβώς μετά http://en.wikipedia.org/wiki/C._S._Lewis

http://en.wikipedia.org/wiki/Lewis_Carrol

Βασικά ο C.S. Lewis γεννήθηκε περίπου 9 (!) μήνες μετά το θάνατο του Lewis Carrol (που όντως έζησε στη Βικτωριανή Αγγλία)

(!) Να μετενσαρκώθηκε ο ένας στον άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Προς "πατρική" θα έλεγα, με κάποιο "οιδιπόδιο" ("της Ηλέκτρας" όπως λέγεται για γυναίκες), ίσως...

...Ξέρω ότι χρονικά ο Carroll έγραψε αρκετά νωρίτερα από τον Lewis, αλλά σίγουρα κατατάσσονται και οι δύο στην ίδια περίοδο (Βικτωριανή Αγγλία).... Και συνεχίζω τους συνειρμούς μου... :smilewink:

ΟΚ, αλλά ο C.S. δεν έζησε στη Βικτωριανή Αγγλία αλλά στην περίοδο ακριβώς μετά http://en.wikipedia.org/wiki/C._S._Lewis

http://en.wikipedia.org/wiki/Lewis_Carrol

Βασικά ο C.S. Lewis γεννήθηκε περίπου 9 (!) μήνες μετά το θάνατο του Lewis Carrol (που όντως έζησε στη Βικτωριανή Αγγλία)

(!) Να μετενσαρκώθηκε ο ένας στον άλλο;

 

Ναι, όταν είδα κι εγώ τις ημερομηνίες τους, το πρώτο που μου ήρθε στο μυαλό ήταν αυτό που αναφέρεις...

ΑΛΛΑ, ο δεύτερος συνειρμός μου είναι πιο "ρεαλιστικός" και μέσα σε πιο κοινωνικά πλαίσια...

Θα το ψάξω όμως λιγάκι και θα επανέλθω...

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...