Jump to content

GOD does NOT Exist


 Share

Recommended Posts

Το μεγαλυτερο λαθος του ανθρωπου ηταν να πιστεψει σε καποιον Θεο.

 

Ετσι υποσυνειδητα συνκρινομενος με αυτον δηλωνει την κατωτεροτητα του στον ιδιο του τον εαυτο. :worthy::blink:

Επισης εχει λογο να τεμπελιαζει και να απεχει απο τον πνευματικο κοσμο επειδη πιστευει πως ο κοσμος αυτος ανηκει και διοικηται απο τον Θεο . :004wizzy: Οποτε δεν εχει καμια δουλεια εκει.

Σαν αποτελεσμα τον εγκλωβισμο του στην Υλη, και την "εξελιξη" του σε Ζωανθρωπο=Χωρις ενεργο-συνειδητο πνευμα.

 

 

Διωχνοντας τον Θεο και ακυρωνοντας τα παραπανω πετυχαινει αυτο που ο ιδιος ο Θεος συνβουλευει: να ξεπερασει τον Υλικο κοσμο και να περασει σε καποιο πνευματικο επιπεδο...

 

Ομως για να γινει σωστα αυτη η μεταβαση, λογικα, θα πρεπει να μην υπαρχουν ορια>δηλαδη να μην υπαρχει το συναισθημα του "ως εδω, παραπερα δεν ειναι για μας" γιατι πολυ απλα δεν θα υπαρχει περεταιρω εξελιξη.

 

Δεν πρεπει να τα θελουμε ΟΛΑ δικα μας...πρεπει να θελουμς περισσοτερα!!!

Τα γνωστα ΟΛΑ δεν ειναι τιποτα!!!πρεπει να ανοιγουμε τον δρομο για τους επομενους...ο καθενας μας διαλεγει ενα διαφορετικο μονοπατι, ανοιγοντας το (εκαστος) υπαρχει μια γενικοτερη εξελιξη, σαφως γρηγοροτερη απο το να ακολουθουμε τους "ικανους" και σαφως πιο αξιοπιστη.

 

 

(Αναλαμπη της στιγμης :whistling: )

 

παρακαλω σχολιστε

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 47
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Δεν νομίζω ότι μπορεί να έχει γενικό κοινωνικό αντίκτυπο αυτή η τοποθέτηση.

Είναι σωστή για'σένα και για αρκετούς ίσως άλλους, αλλά μην ξεχνάς ότι ο καθένας χρειάζεται διαφορετικά διαγράμματα για να μπορέσει να προχωρήσει.

Για παράδειγμα εγώ, για να εξελιχθώ έχω εφαρμόσει ένα μοτίβο κατά το οποίο υποτιμάω τα πάντα σε'μένα θεωρώντας τα μικρότερα απ'ότι είναι στην πραγματικότητα. Αυτό όμως εμένα με βοηθάει να εξελιχθώ.

Ένα μικρό παράδειγμα για να καταλάβεις τι λέω.

Έστω ότι η ευφυία είναι από το 1 έως το 10.

Έστω ότι εγώ είμαι στο 5... έχω δηλαδή ως στόχο να ανέβω άλλα 5 επίπεδα.

Εφαρμόζοντας όμως το μοτίβο που σου περιέγραψα, θεωρώ πως δεν είμαι στο 5 αλλά στο 3. Ως συνέπεια αυτού, θεωρώ πως χρειάζομαι άλλα 7 επίπεδα για να πιάσω την κορυφή. Αυτό όμως μου δίνει μεγαλύτερη θέληση για να τα φτάσω καθότι καταλαβαίνω ότι χρειάζεται μεγαλύτερη προσπάθεια. Η μεγαλύτερη προσπάθεια όμως φέρνει και μεγαλύτερα αποτελέσματα.

Έτσι, αν θεωρητικά φτάσω το 10 στην πραγματικότητα θα είμαι στο 12.

Αυτό βέβαια για κάποιον άλλο δεν θα δούλευε. Για κάποιον άλλο, η αντίληψη ότι χρειάζεται περισσότερο δρόμο να βαδήσει και η ανάγκη για μεγαλύτερη προσπάθεια, το μόνο που πετυχαίνουν είναι να τον κάνουν να τα παρατήσει ή να κουραστεί γρηγορότερα.

 

Το ίδιο ισχύει και σε αυτό που λες. Άλλους το μοτίβο του Θεού τους βοηθάει να εξελιχθούν ενώ άλλους τους εγκλωβίζει.

Edited by Αυγερινός
Link to comment
Share on other sites

το συγκεκριμενο μοτιβο το ακολουθω και εγω και μπορω να πω οτι με εχει βοηθησει αρκετα!!

 

Άλλους το μοτίβο του Θεού τους βοηθάει να εξελιχθούν ενώ άλλους τους εγκλωβίζει

 

Συνφωνω μαζι σου, ομως ο "Θεος" πολυ δυσκολα θα βρισκεται συνεχως διπλα σε αυτους που τιθενται υπο την προστασια του, πρεπει αυτο το ατομο να εχει υπερμετρη πιστη...και στο τελος(η καθως τεινει εκει γιατι ποτε δεν το φτανουμε...μαλλον...) καταλαβαινει πως δε χρειαζεται πια τον καθοδηγητη του, πως βρισκετε σε ενα επιπεδο "ανωτερο" και οτι μπορει ο ιδιος να γινει καθοδηγητης.

 

Εκει λοιπον ειναι ελευθερος να δοκιμασει ακομα και τον απαγορευμενο καρπο! μπορει να ακολουθησει μονοπατια τα οποια πριν ηταν "απαγορευμενα">κλειστα, ωντας "ελευθερος" πιθανον να πιστεψει οτι κερδισε την προσβαση εκει που αλλωτε δεν ειχε.

(βασιζομαι περισσοτερο στον Χριστιανισμο και την Θεϊκη περιγραφη του)

 

Οποτε και μεσω του Θεου εξελισομεθα καλυτερα χωρις αυτον!!!!(γουσταρω οξυμωρα) :angel: :angel: :blblbl:

Link to comment
Share on other sites

ο "Θεος" πολυ δυσκολα θα βρισκεται συνεχως διπλα σε αυτους που τιθενται υπο την προστασια του

Και πάλι εξαρτάται...

Υπάρχουν άνθρωποι (πολλοί) που δεν βλέπουν τον Θεό ως «ο προστάτης που θα μου τα κάνει όλα εύκολα», αλλά ως «ο προστάτης που θα μου ?αλλάξει τα πετρέλαια? ώστε να σκληραγωγηθώ και να εξελιχθώ».

Όπως έλεγε και ο Καζαντζάκης (που το έχουμε ξαναναφέρει σε παλαιότερη συζήτηση), υπάρχουν 3 λογιών άνθρωποι, που κάνουν 3 λογιών προσευχές :

 

α' - δοξάρι είμαι στα χέρια σου, κύριε, τέντωσε με, αλλιώς θα σαπίσω.

β' - μη με παρατεντώσεις, κύριε, θα σπάσω.

γ' - παρατέντωσέ με, κύριε, κι ας σπάσω !

 

Φυσικά, υπάρχει και μια δ? κατηγορία, που λέει απλά : «ο Θεός είναι παντελώς αδιάφορος»

 

Μ? άλλα λόγια, το θέμα είναι πως έχει δει ο καθένας τον Θεό και ποιός πιστεύει ότι είναι ο ρόλος του...

Link to comment
Share on other sites

α' - δοξάρι είμαι στα χέρια σου, κύριε, τέντωσε με, αλλιώς θα σαπίσω.

β' - μη με παρατεντώσεις, κύριε, θα σπάσω.

γ' - παρατέντωσέ με, κύριε, κι ας σπάσω !

 

δ' - Να κι αν με τεντώσεις, να κι αν δε με τεντώσεις.

ε' - Θα μ' αφήσεις επιτέλους να κάνω ό,τι νομίζω;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

..και ολα αυτα μονο αν του τα επιτρεψουμε εμεις οι ιδιοι..

..γιαυτο πολλες φορες μεσα απο την ζωη παμε πιο περα απο οτι υπολογιζαμε..

και αποδεικνυεται οτι ειχαμε περισσοτερες δυναμεις απο οτι νομιζαμε..

Αλλωστε οπως ελεγε και ο Καζαντζακης αυτο ειναι η ιδιοτητα του ΑΝΘΡΩΠΟΥ να στεκεται στο υψος του.

Ουτε Θεος η Αγγελος να ειναι στον Ουρανο αλλα ουτε και σκουλικι να σερνεται στη Γη..

Αλλα στο ενδιαμεσο τα ποδια του να πατανε στην Γη και το κεφαλι του να αγγιζει τον Ουρανο..

Link to comment
Share on other sites

Καλο σαν σκεψη...ομως απεχει σε τρομακτικο βαθμο απο την πραξη!!!

 

Ποσων ομοειδων πιστευεις πως το κεφαλι τους βρισκεται εκει που θα επρεπε να ειναι??

Η γνωμη μου ειναι πως το ποσοστο ειναι υπερβολικα μικρο!!

Link to comment
Share on other sites

ενταξει μπορει να θεωρι οτι ειναι μικρο η μεγαλο το ποσοστο των ανθρωπων..

αλλα πολυ δυσκολα μπορεις να το κρινεις αυτο..

γιατι εξωτερικα οτι και αν φενεται (και δεν εξαιρω τον εαυτο μου), ποτε δεν ξερεις εκεινες τισ εσωτερες στιγμες που ολοι εχουμε με τον εαυτο μας πως "στεκομαστε" συνειδησιακα..

Τωρα βεβαια πρεπει να εκφραζεται κιολας, αλλα η απαντηση μου δεν αφορουσε αυτο..

αλλα απαντουσε σε αυτο..

 

Μ? άλλα λόγια, το θέμα είναι πως έχει δει ο καθένας τον Θεό και ποιός πιστεύει ότι είναι ο ρόλος του...
Link to comment
Share on other sites

:unsure: Μπερδεύτηκα.......

 

για μένα (δεν μιλάω για θρησκευτικά θέματα με πολλούς...... :019blush:) θεός είναι αυτό που προσπαθούμε να φτάσουμε, πνευματικά όχι υλικά.

 

Το να φτάσει κάποιος στην Θέωση είναι ο στόχος. κάποιοι το καταλαβαίνουν και προσπαθούν να το καταφέρουν πιστεύοντας σε κάποιο ανώτερο ον....

 

άλλοι δεν προσπαθούν κάν να το καταλάβουν και μένουν εγκλωβισμένοι στον υλικό κόσμο....."πιστεύοντας" σε κάποιο ανώτερο ον.....

 

κάποιοι τρίτοι ίσως να ΄λένε οτί δεν υπάρχει θεός και να προσπαθούν να φτάσουν σε ανώτερα πνευματικά επίπεδα ΄"μόνοι" τους.....

 

φυσικά υπάρχουν και ενδιάμεσα επίπεδα......

 

(ελπίζω να μην βγήκα εντελώς :offtopic:.) :whistling::whistling:

Link to comment
Share on other sites

και θα παρεμεναν ετσι white_unicorn αν ειχαμε απολυτο ελεγχο επανω στην ζωη μας..

αλλα δεν ειναι ετσι και αυτο γιατι τις περισσοτερες φορες η ιδια η ζωη φερνει τα πανω-κατω και μασ στελνει σε δρομους και μονοπατια που δεν εχουμε βαδισει..

και αυτο πολλες φορες μπορει να το κανει με τον καλυτερο η με χειροτερο τροπο (πχ αρρωστιες κλπ)..

Εκτος και αν νομιζετε οτι η επικοινωνια ειναι μονοδρομηκαι την προκαλουμε μονο οταν εμεις θελουμε και στις συνθηκες που εμεις οριζουμε..

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τη white_unicorn... Η έννοια ενός ανώτερου όντος - θεού όπως το ονομάζουμε - δεν είναι κακό να υπάρχει έτσι όπως εμείς θέλουμε να τον προσδιορίσουμε. Απο 'κει και πέρα όμως, το σημαντικότερο ρόλο παίζει το πως θα σταθούμε εμείς οι ίδιοι απέναντι σε αυτό το θεό που φτιάξαμε (κι εκεί θα φανούν και τα κίνητρα που μας οδήγησαν στη δημιουργία του). Θα επαναπαυτούμε? θα προσπαθήσουμε να τον φτάσουμε? θα προσπαθήσουμε να τον ξεπεράσουμε και να φτιάξουμε έναν πιο ανώτερο? Στο χέρι μας είναι... :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...