Jump to content

GOD does NOT Exist


 Share

Recommended Posts

Ωραίο θέμα suco.

 

Εξαρτάται τι αντιπροσωπεύει για τον καθένα ο Θεός.

Αν για κάποιον σημαίνει τιμωρός , θα φερθεί ανάλογα.

Αν για κάποιον σημαίνει ο "Big Brother" (σύμφωνα με τη σύγχρωνη σημασία του όρου) , επίσης θα φερθεί ανάλογα.

 

Με λίγα λόγια εξαρτάται την Παιδεί ακαι Νοημοσύνη του καθένα.

 

Η ενσωμάτωσή μας με τον Ανώτερο Εαυτό μας , μιας και το ανέφερες, μήπως είναι η ουσιαστική μας επαφή με το Θειο?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 47
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Αναξαγόρα, συμφωνώ πως οι περισσότεροι που ψάχνουν ακόμα, ΔΕΝ κοιτάνε εκεί που πρέπει. Ο λόγος όμως είναι απλός..έτσι του έχουν μάθει και ακόμα δεν έχουν καταφέρει να βρούν το κουράγιο να κοιτάξουν ΜΕΣΑ τους ΒΑΘΙΑ και ΔΙΧΩΣ οτιδήποτε που θα τους εμποδίσει να δουν τους εαυτούς του ΓΥΜΝΟΥΣ μπροστά στον εαυτό τους.

 

 

 

 

Ο λόγος είναι οτι έτσι πρέπει να είναι......

 

 

 

Δεν είναι όλα για όλους.... και γιατί να είναι άλλως τε;

 

 

Μήπως οι άλλοι που "έχουν ψάξει (και καλά)" σημαίνει οτι θα πρέπει

να αποτελέσουν patern προς αντιγραφή;

 

Nahhhh......

 

 

 

Κοίτα όλο το πόστ μου.... το προηγούμενο....

και ελπίζω να εννοήσεις τι θέλω να πώ.

 

:)

 

 

 

 

 

 

P(lay). S(tation). Πολύ ποιητικό το last που έγραψες.... αλλά, προσωπικά, νομίζω οτι καλά το άρχισες αλλά στο τέλος...

παρέμεινε ποίηση........

Link to comment
Share on other sites

Στη πορεία της ζωής κάποιοι άνθρωποι επιλέγουν να ρωτήσουν και να αναρωτηθούν για τη ζωή, το θάνατο, τη φύση, τα κοινά αποδεκτά...

Κάποιοι έλκονται και ενεργά αναζητούν το ρεύμα της διαρκούς εξέλιξης της Ζωής. Συλλέγουν γνώσεις, εμπειρίες, ψηλαφίζουν τον Κόσμο ή με άλλα λόγια ψηλαφίζουν το Θεϊκό. Σε αυτή την αναζήτηση, η οποία από τη φύση της είναι μια μορφή «πνευματικής» πρακτικής πολλοί σχετίζονται με το /τους Θεό, Θεά, Θεούς, άλλοι με το Σύμπαν, άλλοι με την ενότητα των Πάντων, άλλοι με τον «Εσωτερικό» ή «Ανώτερο» εαυτό.

Δεν έχει για μένα ιδιαίτερη σημασία το πώς ονομάζει ένα άτομο τη σχέση του / της με την «πνευματικότητα».

Σημασία έχει, για μένα πάντα, το αν αυτή η πρακτική, αντίληψη, άποψη, σκέψη κτλ προέρχεται από την «ουσία» εντός, από αυτή την κατάσταση ύπαρξης που άλλοι ονομάζουν Αγάπη, άλλοι Χαρά, Ειρήνη, ΕΓΩ, Άπειρο Πνεύμα, νευρο-χημική αλληλεπίδραση, γονίδιο του Θεού, Κενό ή τίποτε και όλα αυτά μαζί.

Σημασία έχει η ενθύμηση ότι ο Δρόμος είναι προσωπικός.

Έτσι, ΝΑΙ ο θεός όπως έχει οριστεί από άλλους, άλλες εποχές, άλλες δομές, άλλες καταστάσεις, ακόμη κι από σένα, αν είναι απλώς μια συμβατική φιγούρα, ΔΕΝ υπάρχει, και αυτό είναι και το νόημα της ειδωλολατρίας για μένα.

Από την άλλη αν οι Θεοί που δεν πιστεύεις ή σκότωσες, αν η πέτρα που σου έδωσε ένα πιτσιρίκι στη θάλασσα, η διαβασμένη προσευχή ενός παπά απ? την καρδιά του σε κάνει να εξασκήσεις Συμπόνια, να ζεις με Ευχαριστίες για τη Ζωή, Συγχώρεση, Γενναιοδωρία, Δύναμη, ζήτω οι Θεοί που δεν υπάρχουν, Ζήτω οι Πέτρες της Θάλασσας, Ζήτω οι προσευχές αιώνων.

Αποδέξου ότι η «πνευματικότητα» είναι υγιής και ατομική υπόθεση και βρες δρόμους, τρόπους, τελετές, Θεούς και Θεές ή τίποτε απ? όλα αυτά και βάλε τα, τίμησέ τα στη ζωή σου.

Εύχομαι σε όλους μας να περπατάμε στο Δρόμο αναγνωρίζοντας την «Ένθεη» ενότητα όλων.

 

Blessed be

Link to comment
Share on other sites

Το όνομα Θεός , έχει προσδιοριστεί απο τους ανθρώπους για να δώσουν μορφή και εικόνα σε μια ανώτερη δύναμη που είχε διακρίνει στην Αρχ. Ελλάδα και ο Πλάτωνας όπου μετά ορίστηκε και μνημείο προς την δύναμη αυτή , ονομαζόμενο "ως προς τιμή στον άγνωστο θεό".

 

Η ύπαρξη κάποιας ανώτερης δύναμης , υπάρχει ακόμα σαν ιδέα και σε μερίδα επιστημόνων που δεν συμμερίζονται την συνεχή συμπτωσιολογία σαν αιτία Δημιουργίας του Σύμπαντος.

 

Οι άνθρωποι τώρα με την πεπεράσμενη λογική τους και με την ανάγκη να κινούνται πάντα σε όρια προσδιορισμένα και αντιληπτά , έδωσαν διάφορα ονόματα και εικόνες σε αυτή την ανώτερη Δύναμη.

 

Προσωπικά δεν συμμερίζομαι εκείνους που θεωρούν τον άνθρωπο κέντρο του σύμπαντος άρα και ικανό να γίνει μια "Ανώτερη δύναμη - Θεός" με κριτήρια αναγνώρισης τα όσα έχουν οι Θρησκευτικοί Θεοί. Ο άνθρωπος είναι ενα φθαρτό ον, με ψευδαισθήσεις μεγαλείου και με ακόμα πιο μικρότερη ικανότητα να αντιμετωπίσει έστω και ενα ποσοστό αντιδράσεων απο την Φύση του Πλανήτη του. Πόσο μάλλον να θεωρεί οτι είναι και το επίκεντρο του Σύμπαντος/Δημιουργίας , όταν μόνο ενα διαστημικό χαλίκι μπορεί να τον εξαφανίσει απο τον χώρο και τον χρόνο σε ελάχιστα δευτερόλεπτα.

 

Ακόμα και στο σημερινό μεγαλύτερο επιστημονικό πείραμα της ανθρωπότητας , για την ανακάλυψη του μποσόνιου του Higgs, ενώ απο μόνο του είναι μεγάλη ανακάλυψη , δεν είναι παρά ενα πολύ μικρό ποσοστό γνώσης που αμφιβάλω αν είμαστε ικανοί να το χρησιμοποιήσουμε σωστά, ΕΦΟΣΟΝ ΚΑΙ ΑΝ βρεθεί!!!

 

Με λίγα λόγια...

 

Ο άνθρωπος έχει πολύ περιορισμένη ικανότητα αντίληψης κάποιων πραγμάτων και ακόμα λιγότερο χρόνο για να το ερευνήσει ουσιαστικά. Το να αμφισβητώ αν υπάρχει θεός ή δεν υπάρχει, έχει να κάνει περισσότερο με τον εγωισμό μου , να νιώσω οτι όλα γυρνάνε γύρω μου ... μέχρι που θα παραδωθώ στον τερματισμό της ζωής μου εδώ. Καταλαβαίνει κανείς πόσο ματαιόδοξο είναι;

Link to comment
Share on other sites

Την θεότητα ποιος την έφτιαξε ;;;

 

Όλο για θεότητα ακούμε, αλλά κανείς δεν έχει δώσει μια απάντιση για το τι πραγματικά είναι.

 

Κατα την δικιά μου άποψη, η θεότητα γεννήθηκε μέσα απο το Χάος.

Link to comment
Share on other sites

Το χάος σύμφωνα με την Φυσική είναι μια κατάσταση ανυπαρξίας χρόνου και ύλης. Δεν έχει να κάνει με την δύναμη δημιουγίας αλλά με την πρώιμη κατάσταση της ίδιας της Δημιουργίας... αν με κατανοείς.

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω, πως στα πρώτα χρόνια της ύπαρξης του ανθρώπου, δεν υπήρχε η έννοια του Θεού. Ο άνθρωπος, ακόμα και τότε, ένιωθε την ανάγκη να εξηγήσει τα πράγματα. Αλλά δεν μπορούσε να το κάνει για όλα. Δεν μπορούσε να εξηγήσει τον κεραυνό, την φωτιά, τη σελήνη κι ένα σωρό άλλα. Κι έτσι τα θεοποίησε.

 

Κι ο άνθρωπος εξελισσόταν. Και η γνώση μαζί του. Όσο η γνώση αυξανόταν, τόσο πιο εύκολο ήταν να εξηγηθούν περισσότερα φυσικά φαινόμενα. Έτσι οι παλιοί θεοί έδιναν τη θέση τους σε νεότερους, για να καλύψουν τα κενά της νέας γνώσης. Η ανάγκη μαζί με τη φαντασία των ανθρώπων δημιουργούσαν θεότητες. Όσο πιο εξελιγμένες οι κοινωνίες τόσο πιο πολύπλοκες οι δομές των Θεών τους (ή του Θεού τους). Πιθανόν, όσο πιο πολύπλοκη η θεότητα τόσο περισσότερο χρόνο θα χρειαζόταν για να ξεπεραστεί. Αυτό ίσως πάντα να βόλευε κάποιους.

 

Έτσι φτάνουμε στις μέρες μας, που η υλιστικά εξελιγμένη κοινωνία μας αμφισβητεί τα πάντα. Στην ουσία, ποτέ δεν υπήρξε Θεός. Αυτό που πάντα υπήρχε, αλλά και πάντα θα υπάρχει είναι η πίστη των ανθρώπων σε κάτι ανώτερο. Κάποιοι το δέχονται και τέλος. Κάποιοι άλλοι το χρησιμοποιούν για να εξελιχθούν. Και κάποιοι άλλοι απλά αμφισβητούν για την αμφισβήτηση. Όσο η φυσική δεν αποδεικνύει την ύπαρξη του σύμπαντος, της ύλης κι εγώ δεν ξέρω τι άλλο, πάντα κάποιοι θα πιστεύουν σε κάτι Θεϊκό. Και για να πω την αλήθεια, δεν το θεωρό και τόσο κακό αυτό.

 

Προσωπικά δεν πιστεύω πως η πίστη σε κάτι μπορεί να σταματήσει την εξέλιξη του ανθρώπινου νου. Αυτό μπορεί να το κάνει μόνο η αδυναμία του ανθρώπινου στα πάθη και ο φανατισμός.

Link to comment
Share on other sites

Χάος καλείται η κατάσταση του δωματίου μου. Δεν αναμένεται να αναδυθεί καμιά θεότητα απ' αυτό. Σε αντίθετη περίπτωση θα σπεύσω να το γνωστοποιήσω. :P

 

(Η μοναδική συνέπεια του περιβάλλοντικού μου χάους είναι οι ακατάσχετες και ακατανόητες... "εξυπνάδες" μου)

Link to comment
Share on other sites

χμμμμ Θεος κ ανθρωπος...

Θα μου επιτρεψετε να το απλουστευσω λιγο... :P

 

Ας ξεχασουμε για λιγο τους Θεους.. Ας υποθεσουμε οτι εχουμε δυο κοινωνιες Α και Β οπου κ στις δυο δρουν ενας ή μια ομαδα εστω σουπερ ηρωων...

Στην Α ομαδα εχουμε ηρωες οπως τον Ζορο (ιδιαιτερα χαρισματικος στην ξιφασκια), και τον Μπατμαν (βαθυπλουτος, γοητευτικος και χαρισματικος γενικοτερα :P )

Στην Β ομαδα εχουμε τον spiderman, τον spawn, τα στρουμφακια παει λεγοντας...

 

Τα μελη της Α ομαδας στην προσπαθεια τους να εξισωθουν με τον Ζορο πιθανοτατα θα αρχισουν μαθηματα ξιφασκιας. Οι περισσοτεροι δεν θα κατεφρουν να φτασουν στο επιπεδο του ωστοσο θα γινουν καλυτεροι απ οτι ηταν οταν ξεκινησαν. Καποια στιγμη ομως μπορει να βρεθει καποιος ισαξιος του ή κ καλυτερος..

Απο την αλλη πλευρα τα μελη της ομαδας Β τι μπορουν να κανουν? Παιχνιδια με τραπεζακια μπας κ καλεσουν τον εξω απο εδω ή μηπως επισκεψεις σε αργαστηρια με την ελπιδα τσιμπηματος απο κατι αλλο μεταλλαγμενο?

 

οκ συμφωνουμε λοιπον οτι ο ανθρωπος χρειαζεται προτυπα με τα οποια να μπορει να ταυτιστει αμεσα...

Ε και? Ο ιδιος Θεος (ή Θεοι) μπορει να υπαρχει ταυτοχρονα κ στις δυο ομαδες..... (η και να μην υπαρχει καθολου)

Απλα εμεις δεν μπορουμε να ταυτιστουμε μαζι του κ χρειαζομαστε κατι πιο ανθρωποκεντρικο...

Link to comment
Share on other sites

Ύστερα από πολύ μελέτη με τα θέματα όλου σχεδόν του Αβάπτιστου αποφάσισα να κάνω αισθητή, και 'γω με τη σειρά μου, την παρουσία μου.Το συγκεκριμένο θέμα είναι και πολύ λεπτό και συνάμα πολύ δύσκολο στην προσέγγισή του.Όμως για να απαντήσουμε ΑΝ υπαρχει Θεός (διαφωνώ με τον φίλο Sucore περι λάθους του ανθρώπου),θα πρέπει να δούμε πρώτα ΤΙ είναι Θεός ή αλλιώς ποια είναι η έννοια του Θεού.

Από εκκλησιαστικής άποψης και σύμφωνα με κάποια βιβλία μοναχών του Αγίου Όρους, η έννοια του Θεού για τον ανθρώπινο νου είναι σα να προσπαθείς να γεμίσεις ολόκληρο ωκεανό σε ένα κουβαδάκι.Αυτό βέβαια θυμίζει λίγο το "πίστευε και μή ερεύνα",όμως εκκλησιαστικά πάντα, η συγκεκριμένη ρήση μεταβάλλεται σε "πίστευε και ερεύνα".Αναφορικά με αυτό η έννοια του Θεού μετουσιώνεται στα Άχραντα Μυστήρια.Επομένως για την εκκλησία,πολύ περιεκτικά, ο Θεός είναι η μυστηριακή Ζωή και τα Ιερά κ Άχραντα Μυστήρια που δεν είναι τυχαία και αυτά επτά (7).

Από κοινωνικής άποψης, και ειδικότερα της κοινωνίας των τελευταίων 700 χρόνων, ο Θεός(?) και γενικότερα οι θρησκείες είναι ένα εργαλείο για τη διαμόρφωση τής δομής της όπως είναι γνωστή σήμερα.Αυτό αναπόφευκτα επιβεβαιώνει του λαού τη ρήση "το ποδόσφαιρο και οι θρησκείες συγκρατουν τις μάζες".Δεν είναι τυχαίο ότι και τα δύο ακμάζουν σε μέρη που υπάρχει φτώχεια και εξαθλίωση.Επομένως, αν η θρησκοληψία είναι ένα εργαλείο είναι και ο Θεός; Η απάντηση είναι όχι, διότι ο θεός ορίζει την θρησκεία και όχι το αντίστροφο.Αν ήταν χημεία θα ήταν μονόδρομη αντίδραση και όχι αμφίδρομη.Συνεπώς η έννοια του Θεού έχει μέσα της μια μεγάλη κοσμοθεωρία ή αλλιως ΤΗΝ κοσμοθεωρία.

Για τον καθένα ξεχωριστά η έννοια του Θεού έχει πολλές μορφές.Κάποτε ένας έψαχνε τι είναι Θεός,αφού γύρισε παντού για να μάθει,κατέληξε σε ένα χωριό.Εκεί του είπαν πως υπάρχει ένας γεράκος στο βουνό που ξέρει.Έφτασε στο βουνό και έψαχνε το γεράκο.Τον βρήκε να κάθεται σε μια πέτρα και να πίνει μπάφους.Όταν τον ρώτησε να του πει τί είναι Θεός, ο παππούς του δίχνει το απέραντο τοπίο και του λέει αυτό ειναι ο Θεός.-Και γιατί ρε παππού είναι το τοπίο και όχι αυτό το δέντρο; Και ο παππούς ρωτάει.....-Λες να είναι το δέντρο;....Πολύ απλά, τον Θεό σαν έννοια το ορίζουμε για κάτι που δεν μπορούμε νοητικά να αντιληφθούμε γιατί αν το αντιλαμβανόμασταν θα φτάναμε και εμείς στη θέωση.

Όσον αφορά αυτό που γράφτηκε περί μοτίβου...είναι λάθος.Δεν είναι μοτίβο ο Θεός ή όποιος θεός αλλά έννοια.Αντικρούω την άποψη ότι ο θεός εγκλωβίζει.Τον υγιή νου δεν τον εγκλωβίζει τίποτα.Εκτός αν θεωρούμε εγκλωβισμό ότι για να γίνουμε πλούσιοι σκοτώνουμε κάποιον..αλλά....θα μας κάψει ο Θεός οπότε ας μη το κάνουμε.

Ας μιλήσουμε και για τον έλεγχο...Ποιός είναι αυτός που υποστηρίζει ότι δεν έχει απόλυτο έλεγχο στη ζωή του,επειδή υπάρχει Θεός...και απαντώ...Όταν δεν ξέρεις τί έιναι Θεός πως είσαι τόσο σίγουρος ότι Αυτός ελέγχει τη Ζωή σου;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ο θεός υπάρχει.

 

Ο άνθρωπος τον έφτιαξε. Αν τον ξεχάσει ο άνθρωπος τον θεό ο θεός χάνεται.

 

Αν υπήρχε όντως θεός θα είχαμε 8 διαφορετικές θρησκείες; Θα είχαμε ποτέ πολυθεϊσμό; Θα είχαμε ποτε ειδωλολατρισμό;

Δεν νομίζω.

 

Παρ' όλα αυτά νομίζω ότι ο θεός φτιάχτηκε για τις ανάγκες του ανθρώπου.

Συχνά ο άνθρωπος αντιμετωπίζει δυσκολίες στην ζωή του που συχνά είναι αβάσταχτες. Λέμε αχ θεε μου, μα την παναγία, χριστούλη μου κτλ.

 

Η πίστη σε κάτι ανώτερο δίνει δύναμη στον άνρθωπο να συνεχίσει να ζει παρά τις δυσκολίες του.

 

Το αν υπάρχει θεός ή όχι είναι ένα θέμα μεγάλο που δεν ξέρω τελικά αν θα καταλήξουμε ποτέ ως άνθρωποι σε κάποιο αντικειμενικό συμπέρασμα.

Link to comment
Share on other sites

Αν υπήρχε όντως θεός θα είχαμε 8 διαφορετικές θρησκείες; Θα είχαμε ποτέ πολυθεϊσμό; Θα είχαμε ποτε ειδωλολατρισμό;

Δεν νομίζω.

 

Γιατί όχι;

 

Πες πως είσαι ένα πάνσοφο, παντοδύναμο, παγκόσμιο ον. Ανάμεσα στα φανταστικομύρια είδη των πλασμάτων που κατοικούν στο σύμπαν σου, κάποια απιθανομύρια είδη είναι νοήμονα. Ένα εξ αυτών, είναι ο άνθρωπος. Θα χαλαστείς αν ένας από αυτούς σε φωνάξει με λάθος όνομα;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όχι;

 

Πες πως είσαι ένα πάνσοφο, παντοδύναμο, παγκόσμιο ον. Ανάμεσα στα φανταστικομύρια είδη των πλασμάτων που κατοικούν στο σύμπαν σου, κάποια απιθανομύρια είδη είναι νοήμονα. Ένα εξ αυτών, είναι ο άνθρωπος. Θα χαλαστείς αν ένας από αυτούς σε φωνάξει με λάθος όνομα;

 

 

Μπραβο!σημασια δεν εχει πως ονομαζεται ο θεος που πιστευει ο καθενας...

σημασια εχει πως ολοι πιστευουμε σ ενα θεο...η γενικα κατι ανωτερο(ακομη κ στον εαυτο μας) τελοσπαντων!!!

Link to comment
Share on other sites

...

Αν υπήρχε όντως θεός θα είχαμε 8 διαφορετικές θρησκείες; Θα είχαμε ποτέ πολυθεϊσμό; Θα είχαμε ποτε ειδωλολατρισμό;

Δεν νομίζω...

Είναι γνωστό ότι 5 αυτόπτες μάρτυρες ενός γεγονότος είναι δυνατόν να δώσουν πάνω από 5 διαφορετικές εκδοχές. Θα πούμε ότι αφού ο καθένας λέει διαφορετικά, άρα δεν έγινε;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...