Jump to content

GOD does NOT Exist


 Share

Recommended Posts

Είναι γνωστό ότι 5 αυτόπτες μάρτυρες ενός γεγονότος είναι δυνατόν να δώσουν πάνω από 5 διαφορετικές εκδοχές. Θα πούμε ότι αφού ο καθένας λέει διαφορετικά, άρα δεν έγινε;

 

Δεν ξέρω για το παράδειγμά σου αλλά δεν μπαίνω σε αυτήν την λογική. Θα έλεγα ότι μπορεί να είδαν άλλον ή απλά να ήταν η γάτα...

Σίγουρα θα έγινε κάτι αλλά μπορεί όχι αυτό που νομίζουν...

 

Τα πράγματα νομίζω ότι είναι εντελώς διαφορετικά εδώ.

Ο θεός δεν είναι διαφορετική εκδοχή ένας είναι. Ή δεν είναι;

 

Όσο για το αυτόπτες μάρτυρες αν είναι 8 προφήτες που δίδαξαν τον "δικό" τους θεό νομίζω ότι δεν αρκούν.

Ο άνθρωπος χρειάζεται συνέχεια επιβεβαίωση αν υπάρχει ή όχι.

 

Για να αμφισβητήσουμε τον θεό αν υπάρχει έχουμε χιλιάδες βιβλία, για να τον πιστέψουμε λίγα συγκεκριμένα 2 (διαθήκη) για μας.

 

Όσο για τους 2 προηγούμενους.

Αν σε φωνάζει κάποιος με λάθος όνομα μπορείς να τον κάνεις μήνυση για προσβολή προσωπικότητας.

Δεν μπορώ να ταυτιστώ με τον θεό οπότε μην με ταυτίζεις και εσύ.

 

Συμφωνώ ότι ο άνθρωπος πρέπει κάπου να πιστεύει αλλιώς θα λυγίσει. Η πίστη σε κάνει γερό, αντέχεις....

Μία ατάκα από την ταινία Ροκυ θα πω....

Δεν έχει σημασία πόσο δυνατά χτυπάς αλλά το πόσο αντέχεις τα χτυπήματα γιατί αν αντέξεις λίγο παραπάνω κερδίζεις τον αγώνα.

Θέλω να πω η πίστη συμβάλλει σημαντικά στην ζωή μας.

 

Τώρα αν υπάρχει θεός ή όχι πρέπει κάπου να πιστεύουμε εστώ και σε ένα βουνό.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 47
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Για να αμφισβητήσουμε τον θεό αν υπάρχει έχουμε χιλιάδες βιβλία, για να τον πιστέψουμε λίγα συγκεκριμένα 2 (διαθήκη) για μας.

 

Καλά, πάρα πολλά υπάρχουν. Σε «σας», ας πούμε, υπάρχει κι ο Ιωάννης ο Χρυσόστομος, ο Κλήμης ο Αλεξανδρεύς, ο Ιωάννης ο Δαμασκηνός, ο Ιωάννης της Κλίμακος... Βοήθειά τους.

 

Αλλά το επιχείρημα αυτό πέφτει στο λογικό σφάλμα της αναγωγής στην πλειοψηφία. Το ότι είναι πολλοί, δεν πάει να πει πως έχουν και δίκιο!

 

Όσο για τους 2 προηγούμενους.

Αν σε φωνάζει κάποιος με λάθος όνομα μπορείς να τον κάνεις μήνυση για προσβολή προσωπικότητας.

Δεν μπορώ να ταυτιστώ με τον θεό οπότε μην με ταυτίζεις και εσύ.

 

Δε σε ταύτισα, αν και μου φαίνεται απίθανος λόγος για να παρεξηγηθεί κάποιος (το να τον πουν θεό).

 

Και, ειλικρινά, αν ο όποιος θεός ήταν τόσο παρεξηγησιάρης... Καλύτερα να μείνει χωρίς πιστούς.

Link to comment
Share on other sites

Δε σε ταύτισα, αν και μου φαίνεται απίθανος λόγος για να παρεξηγηθεί κάποιος (το να τον πουν θεό).

 

Και, ειλικρινά, αν ο όποιος θεός ήταν τόσο παρεξηγησιάρης... Καλύτερα να μείνει χωρίς πιστούς.

 

Βασικά το είπα γενικά και αόριστα άσχετα αν φάνεκε προσωπικό. Εννοούσα σαν ένα παράδειγμα τι θα μπορούσε να γίνει και το υπονοούμενο πήγαινε αλλού.

 

Αν υπάρχει θεός τότε καλύτερα βοήθειά μας ... να μην μας πέσει κεραυνός στο κεφάλι μας...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...