Jump to content

Ναι Στην Αποτεφρωση Των Νεκρων;


Rafael
 Share

Recommended Posts

Αυτά που λες δεν είναι "ορθόδοξη" ταφή, είναι οι τρέχουσες διαδικασίες στα νεκροταφεία των αστικών κέντρων, και, δυστυχώς, τη διαδικασία την ξέρω πολύ καλά με πολύ πιο ανατριχιαστικές λεπτομέρειες.

Και όχι μόνο στα αστικά κέντρα...Εδώ σε ένα χωριό 500 κατοίκων που είχα πάει είχαν εκατομμύρια κόκκαλα στο οστεοφυλάκειο και συνολικά καμια 10αριά νεκρούς στους τάφους..(και να φανταστείτε ότι το νεκροταφείο τους είναι πολύ μεγάλο..)

 

*Στην πυρά και εγώ! Ασυζητητί!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Replies 34
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Η αιτια που δεν καιγονοντε(μαστε) οι ορθοδοξοι ειναι η ελπιδα της δευτερας παρουσιας και η ανασταση νεκρων σε μορφη Υλης κ Πνευματος.

 

Εχουμε εναν πολεμο να κανουμε Χριστιανοι!! Το ΑΡΜΑΓΕΔΩΝ... αν εισαι καμενος αντε βρες τη σταχτη σου μετα..

 

χαχα..

 

 

για αλλη μια φορα φαινομαι Θρησκα και ειμαι .. ομως αν πιστευεται στο αραγεδων.. ισως με νιωσεται!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν είχαν βρει καμία πατέντα να κάνουν από τους νεκρούς πετρέλαιο θα είχε λυθεί το πρόβλημα.... :smilewink:

 

καλοοο.. :063laugh:

 

Συμφωνω οτι στο Χωνευτηρι δε καιγονται αλλα ειναι σαν πηγαδι που τα πετανε ολα μαζι μεσα..

 

Στα χωριά τους βγαζουν απο σπανια εως ποτέ...

 

Τωρα προσωπικα τι θα γινει αμα after πολυ που με νοιαζει.. :offtopic:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δικό μου το πνεύμα, δικό μου και το σώμα. Εγώ θα αποφασίσω ποιά θα είναι η τύχη του μετά την αναχώρισή μου και έχω το δικαίωμα να το προκαθορίσω.

Κανείς δεν μπορεί να με περιορίσει, όσο το πτώμα μου δεν αποτελεί κίνδυνο για την δημόσια υγεία.

Link to comment
Share on other sites

Η αιτια που δεν καιγονοντε(μαστε) οι ορθοδοξοι ειναι η ελπιδα της δευτερας παρουσιας και η ανασταση νεκρων σε μορφη Υλης κ Πνευματος.

 

Εχουμε εναν πολεμο να κανουμε Χριστιανοι!! Το ΑΡΜΑΓΕΔΩΝ... αν εισαι καμενος αντε βρες τη σταχτη σου μετα..

 

χαχα..

 

 

για αλλη μια φορα φαινομαι Θρησκα και ειμαι .. ομως αν πιστευεται στο αραγεδων.. ισως με νιωσεται!

Ξέρεις ποιά είναι η διαφωνία μου εδώ; Αν υπάρξει η ανάσταση νεκρών θα είναι σε Πνεύμα και όχι σε Σώμα. Αλλιώς δεν θα έπρεπε να ταρριχεύουμε τους νεκρούς μας; Είναι δυνατόν ένα σώμα να διατηρηθεί ανέπαφο;(δεν είναι ρητορική η ερώτηση, απαντήστε μου) Μα ακόμα κι αν είναι... ποιά η ουσία; Με όλο το σεβασμό αλλά δεν καταλαβαίνω...

Όποιος έχει μια σαφή απάντηση θα με βοηθούσε πολύ.

 

Δικό μου το πνεύμα, δικό μου και το σώμα. Εγώ θα αποφασίσω ποιά θα είναι η τύχη του μετά την αναχώρισή μου και έχω το δικαίωμα να το προκαθορίσω.

Κανείς δεν μπορεί να με περιορίσει, όσο το πτώμα μου δεν αποτελεί κίνδυνο για την δημόσια υγεία.

Σαφέστατα και συμφωνώ!

Link to comment
Share on other sites

Δικό μου το πνεύμα, δικό μου και το σώμα. Εγώ θα αποφασίσω ποιά θα είναι η τύχη του μετά την αναχώρισή μου και έχω το δικαίωμα να το προκαθορίσω.

Κανείς δεν μπορεί να με περιορίσει, όσο το πτώμα μου δεν αποτελεί κίνδυνο για την δημόσια υγεία.

 

Χμ... Δε διαφωνώ με τη θέση σου, αλλά, ξέρεις, από τεχνικής πλευράς, το σώμα παύει να είναι δικό σου, από τη στιγμή που εσύ δεν υπάρχεις πια...

Link to comment
Share on other sites

Δικό μου το πνεύμα, δικό μου και το σώμα. Εγώ θα αποφασίσω ποιά θα είναι η τύχη του μετά την αναχώρισή μου και έχω το δικαίωμα να το προκαθορίσω.

Κανείς δεν μπορεί να με περιορίσει, όσο το πτώμα μου δεν αποτελεί κίνδυνο για την δημόσια υγεία.

 

Χμ... Δε διαφωνώ με τη θέση σου, αλλά, ξέρεις, από τεχνικής πλευράς, το σώμα παύει να είναι δικό σου, από τη στιγμή που εσύ δεν υπάρχεις πια...

 

..ισως γι αυτό ο άνθρωπος εφηύρε τις ...διαθήκες και τις ..τελευταίες επιθυμίες...

Link to comment
Share on other sites

ΦΑντάζεστε να σας έχουν σε τεφροκούτι και να λένε στα εγγονάκια σας "Να αυτός είναι ο ΠΑππούς/ Γιαγια" και να ΄τα πάρουν τα γγόνια καμιά μέρα και να σας πετάξουν στο πάτωμα και να σκορπίσετε? Αντε νασ ε μαζέψουν μετά... με το κουταλάκι ή τη σκούπα ή χειρότερα με την ηλεκτρική σκούπα...

 

Τέσπα και γω συμφωνώ για πυρά...

 

Μιχαηλ

Link to comment
Share on other sites

Εάν υπάρχει η δυνάμη που θα προκαλέσει τη Δευτέρα Παρουσία, θα βρει και σώματα, μη σκοτίζεστε...

:015annoyed:

 

Σωστά καλά τα λές....... :clapping::clapping::clapping:

Κι εγώ συμφωνώ με τη πυρά των νεκρών :gleam::gleam:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Μάλιστα. Ας εξετάσουμε την άποψη του κ. Κονιδάρη.

 

- Για τους ορθόδοξους δεν τίθεται θέμα, η ταφή είναι υποχρεωτική.

- Ορθόδοξοι είναι το 97% των ελλήνων πολιτών.

- Άρα τα υπάρχοντα νεκροταφεία θα κορεστούν και θα υπάρξει ανάγκη για νέα νεκροταφεία.

 

Κ.ο.κ κ.ο.κ. σε μερικές δεκαετίες η Ελλάδα θα είναι νεκροταφεία ή εκκλησιαστική περιουσία!

 

 

Σε αυτό κάνεις λάθος.....Ανά δυο χρόνια αδειάζουν οι τάφοι ακόμα κι αν δεν έχουν λιώσει τα σώματα (προσωπική εμπειρία με τον παππού μου)....Να κορεστούν είναι αδύνατο έτσι όπως τους πετάνε...

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Ας εξετάσουμε την άποψη του κ. Κονιδάρη.

 

- Για τους ορθόδοξους δεν τίθεται θέμα, η ταφή είναι υποχρεωτική.

- Ορθόδοξοι είναι το 97% των ελλήνων πολιτών.

- Άρα τα υπάρχοντα νεκροταφεία θα κορεστούν και θα υπάρξει ανάγκη για νέα νεκροταφεία.

 

Κ.ο.κ κ.ο.κ. σε μερικές δεκαετίες η Ελλάδα θα είναι νεκροταφεία ή εκκλησιαστική περιουσία!

Θα σου πω κάτι που ίσως δεν το ξέρεις για τις διαδικασίες της Ορθόδοξης ταφής.

Φεύγεις λοιπόν από τον μάταιο τούτο κόσμο... Εάν δεν έχεις στην κατοχή σου τάφο, τότε μετά τρία χρόνια θα σε ξεθάψουν. Μετά λοιπόν θα βάλουν τα κοκαλάκια σου σε ένα μεταλλικό κουτί μαζί με άλλα κουτιά σε ένα μεγάλο δωμάτιο που λέγεται οστεοφυλάκιο. Εκεί λοιπόν οι εναπομείναντες εν ζωή που σε θυμούνται πρέπει να καταβάλλουν έναν οβολό (δεν θυμάμαι πόσο) κάθε χρόνο στο νεκροταφείο για να παραμείνουν τα κοκαλάκια σου εκεί. Εάν αρνηθείς να πληρώσεις τότε τα παίρνουν ( τα κοκαλάκια σου ) και τα βάζουν σε ένα μέρος που λέγεται χωνευτήρι. Μάντεψε τι γίνεται στο χωνευτήρι...

Σωστά μάντεψες! Τα καίνε!

 

Τα συμπεράσματα δικά σας ... :angel:

 

ακριβώς....σορυ που έγραψα ξανά σχεδόν το ίδιο

α και για τις υπόλοιπες απαντήσεις σχετικά με αυτό... τα κόκκαλα τα βάζουν μέχρι να λιώσουν στα κουτάκια και μετά τα καίνε κτλ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...