Jump to content

"Σφραγίδες" στα πεζοδρόμια


leyball_fye
 Share

Recommended Posts

Χρόνια πριν, στη πόλη που μεγάλωσα και ζω τα τελευταια 17 περιπου χρόνια, είδα 2 "σημαδια" σε ενα παραλιακο πολυσύχναστο πεζοδρομο. Μου εκανε εντυπωση, με παραξένεψε αλλά δεν έδωσα σημασια. Πρόσφατα, ειδα σε ενα περιοδικο καποια διαφημιστικα για βιβλια. Το ματι μου σκονταψε σε ενα συγκεκριμενο, που ειχε τιτλο Αστυκοι Θρυλοι (εκδωσεις Αρχετυπο). Δεν εχασα χρονο και το αγωρασα (πραγματικα ενδιαφερον βιβλιο). Ενας σοβαρος λογος που το αγωρασα, ηταν πως ειχε πληροφωριες για τις Μαγικες Σφραγιδες στα Πεζοδρομια (οπως αναφερει).

Διαβασμα αρκετα το εν λογο θεμα, αλλα δεν αναπτυσεται οσο περιμενα. Ειναι αρκετα ενημερωτικο αλλα οχι σε σημειο να μη το ψαξεις κι αλλο.

Το βιβλιο αναφερει μια θεωρεια, που λεει οτι ισως ειναι αoρατοι διαδρομοι μεταφορας μαγων απο μια σφραγιδα σε μια αλλη σφραγιδα, καπου αλλου. Ενδιαφερον...

Στη πολη μου λοιπον, οι 2 "σφραγιδες" που βρηκα, ειναι η μια διπλα στην αλλη. Τις χωριζουν το πολυ 30 εκατοστα. Ειναι χαραγμενες με αρκετη τεχνη σε διαφορερικο μαρμαρο η καθε μια, απο τα πολλα που ντυνουν τον πεζοδρομο αυτο. Η μια σφραγιδα ειναι ενα λουλουδι με ανθη, πολυ ομορφα φτιαγμενο. Το περιεργο ειναι οτι το τελευταιο ανθος, συμαδευει και δειχνη την αλλη σφραγιδα που απεχει 30 εκατοστα περιπου, η οποια ειναι ενας καλοφτιαγμενος σταυρος, σε μεγεθος λιγο μεγαλυτερο απο αυτους που φοριουνται καταστηθα και σχημα ιδιο με αυτους.

Εχω ψαξει πολλακης και για αλλες σφραγηδες στην πολη σε καιρια σημεία (νεκροταφειο, εκκλησιες, παλια σπιτια) αλλα χωρις αποτελεσμα. Ισως βεβαια να μη τις προσεξα. Δε τις βρισκεις ευκολα.

Ποια η γνωμη σας; Εχετε δει κατι παρομοιο στη πολη σας ή καπου αλλου;

 

Υ.Γ: Το βιβλιο που αναφέρω,αναφέρει οτι οι σφραγιδες ειναι και πανω σε αυτα τα μετταλικα σκεπασματα που καλυπτουν τους οχετους της πολης (αυτες τις μικρες σε μεγεθος μεταλλικες πλακες)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 35
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Χμ πολυ ενδιαφερον αυτο που λες, τα μονα που ειχα ακουσει-δει για το συγκεκριμενο θεμα ηταν σε μια ταινια(Δεν ειμαι σιγουρος, μπορει το blade..)που ειχε και σφραγιδες αλλα και περασματα, που αναλογως πως θα σηκωσεις την πλακα ενεργοποιηται και μια αλλη διοδος..

 

Σιγουρα θα υπαρχουν τετοια σημαδια, οχι απαραιτητα για μαγους η κατι εξω-φρενικο, μαλλον και για απλες κλικες, συνμοριες, και οργανωσεις!

Φυσικα αν δε γνωριζεις το πως λειτουργει ο κωδικας δεν προκειτε να βγαλεις ακρη

 

Εσυ μπορεις να φωτογραφησεις τις σφραγιδες που αναφερεσαι και να βαλεις εδω τις φωτο?(για μια βοηθεια στο ψαξιμο)

Αλλιως συνεχισε και let us know για τα αποτελεσματα τις ερευνας σου

 

Hint: Δοκιμασε να ρωτησεις ηλικιωμενους ανθρωπους με σοφιστικε φατσα!!

Link to comment
Share on other sites

:censored: ξεχασα να παρω την ψιφιακη απ'το σπιτι. παντως, εκανα ενα research στο net, βρηκα καποια φορα να τ'αναφερουν αλλα χωρις αποτελεσμα. ολα ξεφευγουν απο το θεμα.

παντως για τις σφραγιδες στα καπακια, λενε πως ισως απλα να ειναι συμαδεμενα για ξερει καποιος που το κυνηγαν ας πουμε, οπου μπει να ξερει που θα βγει.

αλλα με τις σφραγιδες στα μαρμαρα των πεζοδρωμων τι γινεται;

Link to comment
Share on other sites

Εχω παλια δει και εγω τετοιες σφραγιδες η μια ειχε ενα αστερι(μια πενταλφα ισως?)και η αλκη κατι που εμοιαζε με λουλουδι!!παντως τωρα τελευταια δεν εχω δει :)

Link to comment
Share on other sites

φωτογραφιες απο τις σφραγιδες στη πολη μου

ειναι 2 φωτογραφιες,οχι 1 οπως δειχνη (στο περιπου)

[/quo

:) θα πω κατι αλλα μη γελασετε οι συγκεκριμενες πλακες πολλες φορες προερχονται απο ταφοπλακες για οικονομια!!!για αυτο εχουν τετοια σχεδια σκαλισμενα συνηθως

Link to comment
Share on other sites

φωτογραφιες απο τις σφραγιδες στη πολη μου

ειναι 2 φωτογραφιες,οχι 1 οπως δειχνη (στο περιπου)

[/quo

:) θα πω κατι αλλα μη γελασετε οι συγκεκριμενες πλακες πολλες φορες προερχονται απο ταφοπλακες για οικονομια!!!για αυτο εχουν τετοια σχεδια σκαλισμενα συνηθως

κι εμενα καπου εκει πηγε το μυαλο μου χωρις να ειμαι 100% σιγουρη...

Link to comment
Share on other sites

Πολυ πιθανον!!!

Βεβαια δεν ειναι η μονη εξηγηση, ειναι πολυ ενδιαφερον απο την αλλη να κολλας με τετοιου ειδους θεματα που βαζουν το μυαλο να προπονηθει στο να συνδιαζει και να παρατηρει πραγματα κ γεγονοτα!!!

Link to comment
Share on other sites

:) θα πω κατι αλλα μη γελασετε οι συγκεκριμενες πλακες πολλες φορες προερχονται απο ταφοπλακες για οικονομια!!!για αυτο εχουν τετοια σχεδια σκαλισμενα συνηθως

 

 

Για να πω την αληθεια και εγω αυτο σκεφτικα οταν το ειδα αλλα ποιος ξερει....

Δεν ηξερα καν το θεμα με τις σφραγιδες. Εχεις ψαξει αν υπαρχει καποιο συγκεκριμενο pattern στα σχεδια ή κατι αλλο που να υποδεικνιει οτι ειναι σφαγιδες και οχι κατι αλλο (πχ ταφοπλακες). Δεν ξερω για το θεμα απλα υποθεσεις κανω και ακολουθω την λογικη....

Link to comment
Share on other sites

την πρωτη φορα που τις ειδα κι εμενα μου ηρθε στο μυαλο να ειναι ταφοπλακες ή μερος απο ταφοπλακες, αλλα παραειναι καπως μικρες και δε νομιζω να εκοψαν τις ταφοπλακες για να τις βαλουν στο δρομο και μαλιστα αυτα τα σημεια τους. παραειναι ιεροσυλια προς οτιδιποτε πιστευει ο καθενας και ποσο μαλλον για τους νεκρους.

Το μεγεθος της πλακας με το σταυρο, δεν ειναι πανω απο 35 εκατοστα και ο σταυρος ειναι τοποθετημενος ακριβος στο κεντρο. δε νομιζω να το κοψανε ετσι. αν ηταν θα το κοβαν οπως ηταν, μπορει να τον κοβανε και στη μεση.το θεμα παντος αξιζει ερευνα...

Link to comment
Share on other sites

την πρωτη φορα που τις ειδα κι εμενα μου ηρθε στο μυαλο να ειναι ταφοπλακες ή μερος απο ταφοπλακες, αλλα παραειναι καπως μικρες και δε νομιζω να εκοψαν τις ταφοπλακες για να τις βαλουν στο δρομο και μαλιστα αυτα τα σημεια τους. παραειναι ιεροσυλια προς οτιδιποτε πιστευει ο καθενας και ποσο μαλλον για τους νεκρους.

 

 

Και ομως το κανουν ειχαν παρει και ταφοπλακες και εφτιαξαν σκαλο πατια εκκλησίας!!! :isaygrrr:

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον ακούγεται αλλα:

Γιατί οι πλάκες να είναι τόσο κοντά μεταξύ τους;

Γιατί το σχήμα τους είναι άψογα γεωμετρικό, και όχι τυχαίο όπως οι υπόλοιπες;

 

Δες εάν στο νεκροταφείο, έχουν τέτοιου έιδους πλάκες.

Γύρνα ανάποδα και τις υπόλοιπες. Μπορεί να μάθεις σε ποιον άνηκαν...:)

Edited by Ixwp
Link to comment
Share on other sites

Παρ 'ολα αυτά μην πτοείσαι. Είναι πολύ καλό να ψάχνεις για τέτοια περίεργα.

Στην περιοχή μου να δεις τι γίνεται. Από το ένα βουνό στο άλλο τρέχω με την ξηφιακή :063laugh:

 

χαχαχα ξηφιακή

 

ψηφιακή εννοώ... :063laugh:

 

ο Άλιμος κρύβει πολλά... όποτε θέλετε να σας ξεναγήσω...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...