Jump to content

"Σφραγίδες" στα πεζοδρόμια


leyball_fye
 Share

Recommended Posts

Τις ταφόπλακες στο Σύνταγμα τις έχετε δει? Τις είχαν δείξει και στις ειδήσεις πριν πολύ καιρό θυμάμαι... :blink:

 

Εεεεε :blink: για δiαφωτησε και εμας λιγο φιλε μου Johnny....

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 35
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Τρίτη 17/11/1998

Tαφόπλακες στην πλατεία Συντάγματος; Kαι όμως, συνέβη, όταν χθες συνεργεία του Mετρό που έκαναν εργασίες στην πλατεία, βρήκαν πλάκες με... ονοματεπώνυμο κάποιων συμπολιτών μας που έφυγαν από το μάταιο τούτο κόσμο.

 

Σύμφωνα με πληροφορίες της αντιπολίτευσης του δημοτικού συμβουλίου της Aθήνας, το θέμα είναι γνωστό εδώ και χρόνια. Παλιότερα μάλιστα, είχαν γίνει καταγγελίες προς την τότε δημοτική αρχή.

 

H πλατεία Συντάγματος -όπως καταγγέλλουν σήμερα δημοτικοί σύμβουλοι- είχε στρωθεί επί δημαρχίας Γιατράκου το 1989. Eργο που κόστισε πολλά εκατομμύρια, αλλά στην ουσία πήγε χαμένο, καθώς η πλατεία λίγους μήνες μετά ξηλώθηκε για να ξεκινήσουν τα έργα του μετρό.

 

«Tο είχαμε καταγγείλει» λέει ο Γιάννης Aγγελάκης, δημοτικός σύμβουλος στο Δήμο Aθηναίων και προσθέτει: «Kατ' αρχάς διαφωνούσαμε με την πλακόστρωση. Tο ποσό που έπρεπε να καταβληθεί ήταν υπέρογκο, αλλά το πιο σημαντικό ήταν ότι είχε ήδη ληφθεί η απόφαση να ξεκινήσουν τα έργα για την κατασκευή του μετρό στην πλατεία. Aρα οι πλάκες σύντομα θα ξηλώνονταν. Eτσι και έγινε. Eπίσης, είχαμε καταγγείλει ότι χρησιμοποιήθηκαν μάρμαρα από τα νεκροταφεία του Δήμου Aθηναίων, τα οποία κοστολογήθηκαν ως καινούργια και αγορασμένα. Ο σκοπός ήταν προφανής. Kάποιοι από την απάτη αυτή έβαλαν στην τσέπη μεγάλα ποσά».

 

Πηγή: "E on-line"

Link to comment
Share on other sites

Τωρα τι να πω????

 

Το σαγονι εχει φτασει πατωμα.......

 

Εχω ακουσει και εχω ακουσει αλλα οχι τετοιο πραγμα.

Link to comment
Share on other sites

χμμμ.... χαμος γινεται. ωραια με τις ταφοπλακες... εμενα αυτο που μου εχει καρφωθει στο μυαλο ειναι τα καπακια των υπονομων.δεν εχω δει κατι παρομοιο εδω, αλλα εχω ακουσει πως η Καρπαθος εχει πολλα τετια (σε σχεση με το μεγεθος της).

Link to comment
Share on other sites

χμμμ.... χαμος γινεται. ωραια με τις ταφοπλακες... εμενα αυτο που μου εχει καρφωθει στο μυαλο ειναι τα καπακια των υπονομων.δεν εχω δει κατι παρομοιο εδω, αλλα εχω ακουσει πως η Καρπαθος εχει πολλα τετια (σε σχεση με το μεγεθος της).

 

Καπάκια υπονόμων;

Link to comment
Share on other sites

χμμμ.... χαμος γινεται. ωραια με τις ταφοπλακες... εμενα αυτο που μου εχει καρφωθει στο μυαλο ειναι τα καπακια των υπονομων.δεν εχω δει κατι παρομοιο εδω, αλλα εχω ακουσει πως η Καρπαθος εχει πολλα τετια (σε σχεση με το μεγεθος της).

 

???????

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο αλλο μιλαμε?

 

συγγνωμη αλλα εγω αυτο καταλαβα

 

εκτος αν ειμαι ντιπ :headb: :headb:

 

γι αυτο μιλαμε SewHawk, απλα καποιος ανεφερε ταφοπλακες και το αναφεραμε κι αυτο. Η συζητηση ξεκινησε γενικως για σφραγιδες

Link to comment
Share on other sites

Η εξηγηση οτι ειναι κομματια απο πλακες νεκροταφιων ειναι η πιο πιθανη

 

Τετοια σχεδια εχω δει σε εξωτερικους τοιχους παλιων εκκλησιών καθως και στις πλακες απο τα προαυλια τους

Link to comment
Share on other sites

χμμμ.... χαμος γινεται. ωραια με τις ταφοπλακες... εμενα αυτο που μου εχει καρφωθει στο μυαλο ειναι τα καπακια των υπονομων.δεν εχω δει κατι παρομοιο εδω, αλλα εχω ακουσει πως η Καρπαθος εχει πολλα τετια (σε σχεση με το μεγεθος της).

υπηρχαν και στην αθηνα αλλα σιγα σιγα εξαλειφονται :( ειχαν σχεδια αποκρυφιστικα συνηθως η και συμβολα προστασιας :)

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν και στη Θεσσαλονικη αρκετες..

Οπως φανταζομαι μαλλον θα υπαρχουν τελικα σε ολη την Ελλαδα..

Και βρισκονται κυριως στα Κεντρα των πολεων ,στα σημεια που εχουν γινει τα πεζοδρομια παλια..

Δεν ξερω ποσο μπορει να χρονολογουνται..

αλλα το σιγουρο ειναι πωσ δεν υπαρχουν στα καινουργια πεζοδρομια η σε αυτα που ανακατασκευαζονται.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...