Jump to content

Περιοδικα...


Olympia
 Share

Recommended Posts

Ισως να ειναι χαζη η ερωτηση, ηθελα να ρωτησω ποια περιοδικα που ασχολουνται με παραφυσικα θεματα θεωρειται αξιοπιστα. Τελευταια εχουν βγει πολλα (π.χ. strange, mystery κλπ.) με αποτελεσμα να καθιστουν δυσκολη την επιλογη.

Προσωπικα οι πληροφοριες που παιρνω σ'αυτα τα θεματα ειναι περισσοτερο απο εγκυκλοπαιδιες και ιντερνετ.. αλλα θα ηθελα να μαθω την γνωμη σας :)

thanks in advance

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 37
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ολυμπία μου, δύσκολα μας βάζεις... :wacko:

Δεν μπορούμε (τουλάχιστον η ομάδα συντονισμού) να εκφράσουμε τέτοια άποψη, διότι τότε θα ήταν σα να κάναμε διαφήμιση.

Νομίζω ότι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις, είναι να διαβάσεις και να κρίνεις μόνη σου, κάνοντας ένα cross-check των πληροφοριών που δίνει το κάθε περιοδικό.

Link to comment
Share on other sites

Παντως εγω τα εχω παρει με καποια περιοδικα γενικου ενδιαφεροντος που μαζι με τις συνταγες μαγειρικης, συμβουλες πως να διαλεξετε το καταλληλο κραγιον και τι λενε τα αστρα για εσας, μας πετανε και 2-3 ξορκακια ετσι η καλη νοικοκυρα που τα διαβαζει να εχει με κατι να ασχολειτε.. :blink: Ας ξερει πως να στειλει τον ανεπιθυμιτο ή πως να κανει το αμορε να μην ξενοκοιταει... :headb: γιατι το αλλο? πως να αρρωστησετε καποιον τι σας λεει? Δεν θα αναφερω το περιοδικο και δεν θα το παιξω παρθενωπη! Αλλα αυτη η ξαφνικη μοδα το καντε μαγια ή τρεχτε σε μεντιουμ να σας φερει οτι επιθυμειτε με εκνευριζει αφανταστα... οπως και το οτι στα 4 περιοδικα τα 3 γραφτουν και παροτρυνουν κοσμο και κοσμακι. Και πριν δεν ηταν δυσκολο να βρει καποιος οτι ηθελε κατι το νετ κατι τα βιβλιοπωλεια ειδικα του Κεντρου, προμηθευαν οποιον ενδιαφεροταν με οτι θελει. Ισως μου αρεσε καλυτερα το ψαξιμο εκει παρα αυτα τα σερβιρισμενα ψαρακια που μας σερβιρουν.. :angry: :byebye:

Link to comment
Share on other sites

Ισως να ειναι χαζη η ερωτηση, ηθελα να ρωτησω ποια περιοδικα που ασχολουνται με παραφυσικα θεματα θεωρειται αξιοπιστα. Τελευταια εχουν βγει πολλα (π.χ. strange, mystery κλπ.) με αποτελεσμα να καθιστουν δυσκολη την επιλογη.

Προσωπικα οι πληροφοριες που παιρνω σ'αυτα τα θεματα ειναι περισσοτερο απο εγκυκλοπαιδιες και ιντερνετ.. αλλα θα ηθελα να μαθω την γνωμη σας :)

thanks in advance

Τα μέσα ενημέρωσης (περιοδικά, ίντερνετ κτλ.) είναι όσο αξιόπιστα είναι οι γνώσεις που έχουμε για να τα αξιολογούμε. Αν δεν ξέρουμε να ξεχωρίζουμε "τη φύρα απ' το στάρι" (διόρθωση: όπως πολύ σωστα μου υπέδειξε το μέλος "Αρχάγγελος" Η έκφραση δεν είναι ''να ξεχωρίσουμε την ΦΥΡΑ από το στάρι'. Αυτό που ξεχωρίζεις είναι τους καρπούς του φυτού Ήρα (Lolium spp.) που αποτελεί αγρωστώδες και ζιζάνιο του σιταριού.)τότε δεν υπάρχει αξιοπιστία αλλά η αναξιοπιστία δεν είναι μονάχα των περιοδικών αλλά και των κριτηρίων αξιολόγησης των δικών μας. Αν πάι ξέρουμε να αξιολογούμε θα γρούμε παντού αξιόπιστες πληροφορίες και απλά θα απορρίπτουμε τις αναξιόπιστες. Αυτό είναι το θέμα. Συνήθως το "κριτήριο" είναι το δυσκολότερο απ' όλα να το έχουμε.

Πως αποκτούμε αξιόπιστο κριτήριο αξιολόγησης; Μα αυτή είναι η "Ερώτηση".

Πρόχειρα και ίσως απλοϊκά θα έλεγα:

1. Μελέτη βιβλίων. Ειδικά πηγών. Έχουμε πήξει από βιβλία που γράφουν το ποιά ήταν η άποψη του κου Κατιτέτιου για την άποψη του Σωκράτη ή όποιου άλλου. 4ο χέρι πληροφόρηση. Αν δεν γίνεται από πρώτο χέρι (δες 3) τότε από δέυτερο. Διάβασε τον Πλάτωνα (για παράδειγμα) κι έπειτα μην γράφεις "σχόλια στον Πλάτωνα" αλλά τη δική σου άποψη για το πράγμα που έγραφε και ο Πλάτωνας.

2. Έμφαση στη σφαιρική - ισορροπημένη - ενημέρωση (δηλαδή διάβασε για κάποιο θέμα χ βιβλία θετικά (π.χ. για τη μαγεία) και χ που το κατηγορούν, αν θέλεις να μπορείς να αξιολογήσεις το θέμα. Το να διαβάσεις μόνο της μια πλευράς μπορεί να σε κάνει "οπαδό φανατικό" αλλά δεν θα σου δώσει το "κλειδί" για να αξιολογείς ορθά.

3. Βρες/μίλα με σχετικούς ανθρώπους κανένα έντυπο δεν τους υποκαθιστά. Αυτό περιέχει ρίσκα αλλά χωρίς ρίσκο δεν υπάρχει και κέρδος.

Κατά τα άλλα:

1. Τα περιοδικά γράφουν για να "προωθούν" ιδέες "προϊόντα" και πουλάνε. Οπότε το περιεχόμενο είναι εμπορικό και - συχνά - "προπαγανδιστικό"/διαφημηστικό. Χωρίς να είναι αναγκαστικά παραπλανητικό. Απλά έχε στο νου το τι έχουν εκείνα στο νου.

2. Στο ίντερνετ δεν υπάρχει το κίνητρο του κέρδους. Υπάρχει όμως της "διάδοσης" των ιδεών και επίσης ο καθένας γράφει ότι θέλει. Θέλει το κάθε τι (κι αυτά που γράφω τώρα φυσικά!) "διάκριση"

3. Οι εγκυκλοπαίδειες συνήθως δίνουν προσγειωμένες "πολιτικά ορθές" απόψεις. Ανώδυνες και νερόβραστες. Αλλά επίσης περιέχουν και ελεγμένες πληροφορίες για γεγονότα και ανθρώπους. Οπότε είναι απαραίτητες για έλεγχο χωρίς να περιμένει κανείς να "διδαχθεί" από αυτές ουσιαστικά.

Συμπερασματικά: λάμβανε το κάθε τι υπόψη αλλά μην εμπιστεύεσαι τίποτα χωρίς επιπλέον επιβεβαίωση...

Link to comment
Share on other sites

Ισως να ειναι χαζη η ερωτηση, ηθελα να ρωτησω ποια περιοδικα που ασχολουνται με παραφυσικα θεματα θεωρειται αξιοπιστα. Τελευταια εχουν βγει πολλα (π.χ. strange, mystery κλπ.) με αποτελεσμα να καθιστουν δυσκολη την επιλογη.

Προσωπικα οι πληροφοριες που παιρνω σ'αυτα τα θεματα ειναι περισσοτερο απο εγκυκλοπαιδιες και ιντερνετ.. αλλα θα ηθελα να μαθω την γνωμη σας :)

thanks in advance

Τα μέσα ενημέρωσης (περιοδικά, ίντερνετ κτλ.) είναι όσο αξιόπιστα είναι οι γνώσεις που έχουμε για να τα αξιολογούμε. Αν δεν ξέρουμε να ξεχωρίζουμε "τη φύρα απ' το στάρι" τότε δεν υπάρχει αξιοπιστία αλλά η αναξιοπιστία δεν είναι μονάχα των περιοδικών αλλά και των κριτηρίων αξιολόγησης των δικών μας. Αν πάι ξέρουμε να αξιολογούμε θα γρούμε παντού αξιόπιστες πληροφορίες και απλά θα απορρίπτουμε τις αναξιόπιστες. Αυτό είναι το θέμα. Συνήθως το "κριτήριο" είναι το δυσκολότερο απ' όλα να το έχουμε.

Πως αποκτούμε αξιόπιστο κριτήριο αξιολόγησης; Μα αυτή είναι η "Ερώτηση".

Πρόχειρα και ίσως απλοϊκά θα έλεγα:

1. Μελέτη βιβλίων. Ειδικά πηγών. Έχουμε πήξει από βιβλία που γράφουν το ποιά ήταν η άποψη του κου Κατιτέτιου για την άποψη του Σωκράτη ή όποιου άλλου. 4ο χέρι πληροφόρηση. Αν δεν γίνεται από πρώτο χέρι (δες 3) τότε από δέυτερο. Διάβασε τον Πλάτωνα (για παράδειγμα) κι έπειτα μην γράφεις "σχόλια στον Πλάτωνα" αλλά τη δική σου άποψη για το πράγμα που έγραφε και ο Πλάτωνας.

2. Έμφαση στη σφαιρική - ισορροπημένη - ενημέρωση (δηλαδή διάβασε για κάποιο θέμα χ βιβλία θετικά (π.χ. για τη μαγεία) και χ που το κατηγορούν, αν θέλεις να μπορείς να αξιολογήσεις το θέμα. Το να διαβάσεις μόνο της μια πλευράς μπορεί να σε κάνει "οπαδό φανατικό" αλλά δεν θα σου δώσει το "κλειδί" για να αξιολογείς ορθά.

3. Βρες/μίλα με σχετικούς ανθρώπους κανένα έντυπο δεν τους υποκαθιστά. Αυτό περιέχει ρίσκα αλλά χωρίς ρίσκο δεν υπάρχει και κέρδος.

Κατά τα άλλα:

1. Τα περιοδικά γράφουν για να "προωθούν" ιδέες "προϊόντα" και πουλάνε. Οπότε το περιεχόμενο είναι εμπορικό και - συχνά - "προπαγανδιστικό"/διαφημηστικό. Χωρίς να είναι αναγκαστικά παραπλανητικό. Απλά έχε στο νου το τι έχουν εκείνα στο νου.

2. Στο ίντερνετ δεν υπάρχει το κίνητρο του κέρδους. Υπάρχει όμως της "διάδοσης" των ιδεών και επίσης ο καθένας γράφει ότι θέλει. Θέλει το κάθε τι (κι αυτά που γράφω τώρα φυσικά!) "διάκριση"

3. Οι εγκυκλοπαίδειες συνήθως δίνουν προσγειωμένες "πολιτικά ορθές" απόψεις. Ανώδυνες και νερόβραστες. Αλλά επίσης περιέχουν και ελεγμένες πληροφορίες για γεγονότα και ανθρώπους. Οπότε είναι απαραίτητες για έλεγχο χωρίς να περιμένει κανείς να "διδαχθεί" από αυτές ουσιαστικά.

Συμπερασματικά: λάμβανε το κάθε τι υπόψη αλλά μην εμπιστεύεσαι τίποτα χωρίς επιπλέον επιβεβαίωση...

καπως ετσι προσπαθω να κινουμαι φιλε ουτι, προσπαθω παντα να διαβαζω οσες περισσοτερες γνωμες και θεωριες μπορω ωστε να εχω σφαιτικη αποψη. Την ερωτηση την εκανα γιατι καποτε που πηρα ενα τετοιο περιοδικο το 97% ηταν :censored: και απλα ηθελα να ξερω αν υπαρχει καποιο αξιοπιστο :)

Link to comment
Share on other sites

Την ερωτηση την εκανα γιατι καποτε που πηρα ενα τετοιο περιοδικο το 97% ηταν :censored: και απλα ηθελα να ξερω αν υπαρχει καποιο αξιοπιστο :)

Μην κρίνεις συνολικά το κάθε περιοδικό που παίρνεις στα χέρια σου. Το γεγονός ότι μπορεί να είναι "ειδικός τύπος", δηλαδή να διαπραγματεύεται ένα συγκεκριμένο θέμα, δε σημαίνει ότι τα πάντα μέσα σε αυτό είναι καλά ή άσχημα...Άλλωστε στα περιοδικά δεν αρθρογραφεί μόνο ένας συντάκτης, αλλά αρκετοί!

Συνεπώς, θεωρώ ότι καλύτερο είναι να κρίνουμε τα άρθρα των περιοδικών και όχι τα περιοδικά ως σύνολο...

Θα μπορούσε κάποιος να δώσει αρκετά παραδείγματα ελληνικών περιοδικών που είχαν πολύ ωραία αλλά και πολύ άσχημα άρθρα, άρα κρατάμε αυτά που μας αρέσουν κι αν κάτι δε μας αρέσει, δε γενικεύουμε θεωρώντας όλο το περιοδικό άσχημο... :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

Γι' αυτό έχε μία άποψη από όλα....

Πάντως εγω προσωπικά από τα περιοδικά τέτοιας θεματολογίας, αγοράζω αυτό που έχει τα πιο ενδιαφεροντα θεματα στο εξώφυλλο..

(αχ γι'αυτο αυτό το μήνα πήρα και τα τρία περιοδικά...) (εννοώ το ΑΒΑΤΟΝ, STRANGE, MYSTERY...)

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Την ερωτηση την εκανα γιατι καποτε που πηρα ενα τετοιο περιοδικο το 97% ηταν :censored: και απλα ηθελα να ξερω αν υπαρχει καποιο αξιοπιστο :)

 

Έχεις δίκιο. Εγώ θα έλεγα πως όλα τα ελληνικά περιοδικά δεν περιέχουν παρά σε ελάχιστες περιπτώσεις πάνω από 3-5% αξιόπιστων πληροφοριών.

 

Το μοναδικό περιοδικό το οποίο εγώ συστήνω είναι το αγγλικό Fortean Times το οποίο ξεχωρίζει για το ότι ούτε το ίδιο πιστεύει τον εαυτό του. Κάτι σαν να διαβάζεις την άποψη του Mulder και της Scully στο ίδιο άρθρο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντος εχω βρει τα παντα στο ιντερνετ. Εχω βρει σολομοντιο,ι βιβλια κροουλη, καμπαλα,ρουνες, γιογκα, μεχρι και προγραμματα που πραγματοποιουν τις ευχες σου. Σιγα να μη δωσω λεφτα για περιοδικα.

Link to comment
Share on other sites

...μεχρι και προγραμματα που πραγματοποιουν τις ευχες σου. Σγα να μη δωσω λεφτα για περιοδικα.

 

Προγραμματα που πραγματοποιυν ευχες?? για ριξε τιποτα...

Δηλαδη πως γινεται ειναι online κανενας παπας και στις διαβαζει η' η Παναγια η Εκατονταπυλιανη?

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ενα προγραμματακι που αυξανει τη δυναμη της σκεψης σου. Κοιτας σε μια κοκινη βουλα, και γυρω απο αυτην αρχιζουν να εμφανιζονται διαφοροι κυκλοι, και εμφανιζεται και μια μουσικη.

Εμενα μου δουλεψε, και μαλιστα μια χαρα.

 

Παντως δεν το δινω, οχι επειδη τσιγκουνειομαι,απλα επειδη νιωθω μια ευθηνη.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...