Jump to content

Όσον αφορά τη γνώση


 Share

Recommended Posts

και μένα νομίζω υπάρχει ο άυλος φύλακας άγγελος μου. Δεν θέλω όμως να μου μιλά με γρίφους, γιατί ποτέ δεν θα χαπαρίσω τι μου λέει.

 

Τώρα αν τον βλέπω ή τον ακούω...Παρόλο που δεν θέλω το νικ νειμ μου να είναι Μαράια Κάρευ (Λέγεται ότι μίλησε με διάφορα πνεύματα, του Μότσαρτ...) τον ακούω όχι όπως ακούω το ξυπνητήρι μου. Είναι μια φωνούλα που έμαθα να διαχωρίζω από την ''άλλη'' φωνή που είναι παράσιτο της κοινωνίας, περί σωστού και λάθους. Δεν διαχωρίζει απαραίτητα το ορθό από το λάθος. Απλά είναι εκεί στα επίγοντα.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα χρόνια τώρα προσπαθούσε να με κάνει χρυσό και δεν τον άκουγα.

Προσπαθούσα να κλειστώ στις γαλουχημένες ιδέες.

Έκανα στροφή.

Θα ξαναγίνω χρυσός!

Link to comment
Share on other sites

μπράβο, μπράβο! και εις' ανώτερα!

 

να σου πω...νομίζω τις πιο ''λάθος'' στιγμές αποφασίζει να μας προσεγγίσει! Εμένα καθώς μπαίνω μες τον υλισμό, απογοητεύομαι από τις πνευματικές μου επιδόσεις, έρχεται να μου θυμίσει να υμνήσω το πνεύμα, την αιώνια φλόγα, το ανώτερο εγώ μου...

 

:blink:

Link to comment
Share on other sites

μα γιατί δεν είμαστε σχετικοί;;; αφού και να υπάρχει και να μην υπάρχει οδηγητής, στην ουσία είναι προέκταση του εγώ μας, οπόταν έρχεται σε συνάρτηση μ' αυτό που δηλώθηκε στην αρχή ότι...

ο μόνος δάσκαλος είναι ο εαυτός μας...(οκ ακούστηκε λιγάκι απόλυτο)...

Link to comment
Share on other sites

ότι κάνεις είναι με και για τον εαυτό σου..

οπότε με το να ξεγελάς τον εαυτό σου, προσπαθείς να τον πείσεις και να πλάσεις κάτι ξένο που είναι ξέχωρο από εσένα και υποσυνείδητα το υιοθετείς..

Ξεγελάς τον εαυτό σου, με τον καιρό, ξεχνάς την πραγματικότητα σου, την αλήθεια σου, τα συμπεράσματά σου.. Παραβλέπεις το ποιός είσαι, τις αληθινές σου ανάγκες, τα αληθινά σου θέλω και επιθυμίες..

Και γίνεσαι ένα σύνθετο και ακάθαρτο "ΕΓΩ" με υιοθετημένα κομμάτια και παρεσυρμένο σε άλλη πραγματικότητα..

Αυτό γενικά το βλέπουμε εν μέρη όλοι μέσα μας που σε διάφορες στιγμές και για διάφορους λόγους, αλλάζουμε απόψεις μας προκειμένου να δούμε τα πράγματα διαφορετικά είτε γιατι μας βολεύει η αλλαγή, λόγω λιγότερων ευθυνών, πόζας και σχετικά..

 

Όλα είναι για εμάς "κάπως", έχουν την σημασία τους, δεν είναι η ίδια στον καθένα οπότε το να αφεντεύεις τον εαυτό σου με αλλουνού κανόνες (συμπεράσματα, βιώματα) για μένα πιο πολύ κάνει κακό..

Link to comment
Share on other sites

Ξεγελάς τον εαυτό σου, με τον καιρό, ξεχνάς την πραγματικότητα σου, την αλήθεια σου, τα συμπεράσματά σου.. Παραβλέπεις το ποιός είσαι, τις αληθινές σου ανάγκες, τα αληθινά σου θέλω και επιθυμίες..

Και γίνεσαι ένα σύνθετο και ακάθαρτο "ΕΓΩ" με υιοθετημένα κομμάτια και παρεσυρμένο σε άλλη πραγματικότητα..

 

 

Μα αυτος δεν ειναι ο αγωνας η το μονοπατι που πρεπει να διαβουμε?

 

Δεν συμφωνω οτι παντα μπορουμε να σταθουμε με τον εαυτο μας γιατι απλα δεν ξερουμε ποιοσ καλα-καλα ειναι..

 

Γιαυτο και καποιες φορες χρειαζετε μια εξω απο εμας βοηθεια..

Η τελικη κριση βεβαια ειναι παντα δικη μας αλλα και η περισσοτερη γνωση η πληροφορια δεν βλαπτει..

Ισα-ισα αν την χειριστεις σωστα πλησιαζεισ περισσοτερο στην σωστη κριση..

και οπως λεει και το γνωμικο "..οταν ο Μαθητης ειναι ετοιμος τοτε ο Δασκαλος εμφανιζεται.."

Link to comment
Share on other sites

ναι σίγουρα δεν ήρθαμε σ' αυτή την γη με την προυπόθεση ότι δεν θα συναντήσουμε ''πνευματικά σκουπίδια''. το τι είναι καλό ή κακό για μας νομίζω στην τελική ο χρόνος το αποδυκνύει... ακόμη και αυτές οι κλασσικούρες που ξεπέρασαν τον χρόνο ίσως να είναι και οι καλύτερες: Δώς μου που να σταθώ και μπορώ να γυρίζω τη γη ανάποδα...η σιωπή είναι χρυσός...παν μέτρον άριστο και η λίστα είναι ατέλειωτη, αγέννητη θα έλεγα γιατί ότι γεννιέται πεθαίνει και εφόσον η φθορά δεν επηρεάζει κάποιες αλήθειες (σ' αυτό το σημείο είμαι περισσότερο σωκρατικός παρά σοφιστής) δεν γίνεται να δέχτηκαν διαδικασία γέννησης. Τώρα αν έρθει κάποιος μια μέρα και σου πει μεγαλόφωνα: Βρήκα την αλήθεια, όποιος κάποιος/κάποια σε προηγούμενο ποστ ανέφερε κάτι του Χαλίλ Γκιπράν ''πιθανόν να περπάτησε σε ένα από τα μονοπάτια της αλήθειας και όχι κατ' ανάγκην να βίωσε την πάσαν αλήθειαν...

 

τι πιστεύεται όμως πιο πολύ; ποιας σχολής είστε; των σωκρατικών που πιστεύουν ότι έχει αρετές αναλλοίωτες στον χρόνο ή στην σοφιστική σχολή που λέει ότι όλα αλλάζουν όλα μεταβάλλονται σε συνάρτηση με την κάθε εποχή;;;;

 

Σύριε;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Πας καλά; Ο Οδηγητής;

 

Προφανώς δεν καταλάβατε για ποιον Οδηγητή μιλάω... :(

 

 

ΚΑΤΑΛΑΒΑΜΕ ΓΙΑ ΠΟΙΟΝ ΟΔΗΓΗΤΗ ΜΙΛΑΣ αλλά δεν θέλουμε να κομματοποιήσουμε το Φόρουμ πάνσοφε γερολύκε. Μιλάς για Τον Οδηγητή της κόκκινης γροθιάς, της κόκκινης γενιάς, των υπέρμαχων της αντίστασης.

 

Λοιπόν φίλε μπορεί να μην είμαι ο Σείριος πάντως κάποιο άστρο θα σου δείξω σίγουρα... Ο κόσμος μας δεν είναι αγγελικά πλασμένος. Ο καθένας σήμερα είναι ή γίνετε ο δάσκαλος του εαυτού του. Ο Πλάτων υποστήριζε πως οι ιδέες υπάρχουν και είναι γνώσεις που παίρνει η ψυχή πριν ενσωματωθεί. Φυσικά ο Chuang Tzu δεν ήθελε να πει αυτό. Απλώς ήθελε να τονίσει την δυναμικότητα του κάθε ανθρώπου ως ξεχωριστή προσωπικότητα που μπορεί και έχει τη δύναμη μέσω αυτών που πράττει να αυτοδιδάσκεται. Είναι αυτό που μετά από μερικά χρόνια θα ονομάσεις εμπειρία.

 

Μιχαηλ

Link to comment
Share on other sites

Έτσι, έτσι σωστά τα λες...

παρόλο που είμαι εναντίο των τσακωμών, νομίζω καμιά φορά η γνώση εξυπακούει αντιπαράθεση, διαφοροποίηση, διχώνοια, κ.α.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΤΑΛΑΒΑΜΕ ΓΙΑ ΠΟΙΟΝ ΟΔΗΓΗΤΗ ΜΙΛΑΣ αλλά δεν θέλουμε να κομματοποιήσουμε το Φόρουμ πάνσοφε γερολύκε.

 

ΚΑΛΑ ΝΤΕ! Μια πλάκα πήγα να κάνω... μη με δείρετε καλέ κύριε... :018bleh:

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΑ ΝΤΕ! Μια πλάκα πήγα να κάνω... μη με δείρετε καλέ κύριε... :018bleh:

 

 

Δεν χτυπάω ποτέ ζώα πόσο μάλλον όταν είναι υπό εξαφάνηση. Και δεν τσακώθηκα με κανένα ούτε φώναξα απλώς για να το δει το έγραψα με κεφαλαία. Αυτά.... για να μην παρερμηνεύομαι.

 

Μιχαηλ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Καλα τωρα και χωρις πλακα γιατι εγω πιστευω οτι φυλακας αγγελος/οι και οδηγητης ειναι τελειως διαφορετικα πραγματα?

Ισως αν θυμαστε οσοι εχετε διαβασει "το ημερολογιο ενος μαγου" απο τον Κοελο παρουσιαζε τον 'φυλακα' οδηγητη του με ενα αμφιλεγομενο τροπο, ουτε σαν κατι καλο ουτε σαν κατι κακο. Μαλλον σαν κατι που αναλογα με το παθος της επιθυμιας θα μπορουσε ειτε να σε βοηθησει ειτε να σε μπερδεψει. Τελικα τι ειναι ο οδηγητης? Αλλα βιβλια τον ονομαζουν ετσι και ενοουν τον ενδιαμεσο σε μας και στον φυλακα αγγελο μας. Ειναι ομως ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Καλα τωρα και χωρις πλακα γιατι εγω πιστευω οτι φυλακας αγγελος/οι και οδηγητης ειναι τελειως διαφορετικα πραγματα?

Ισως αν θυμαστε οσοι εχετε διαβασει "το ημερολογιο ενος μαγου" απο τον Κοελο παρουσιαζε τον 'φυλακα' οδηγητη του με ενα αμφιλεγομενο τροπο, ουτε σαν κατι καλο ουτε σαν κατι κακο. Μαλλον σαν κατι που αναλογα με το παθος της επιθυμιας θα μπορουσε ειτε να σε βοηθησει ειτε να σε μπερδεψει. Τελικα τι ειναι ο οδηγητης? Αλλα βιβλια τον ονομαζουν ετσι και ενοουν τον ενδιαμεσο σε μας και στον φυλακα αγγελο μας. Ειναι ομως ετσι?

Όχι.

Τουλάχιστον εξ'ορισμού όχι. Άλλο φύλακας άλλο οδηγός.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...