Jump to content

Η κακία μόνο κακία φέρνει...


Recommended Posts

Καθένας απ' την ίδια του κακία καταστρέφεται.

~ Μένανδρος ~

 

«Εάν κάποιος εσκεμμένα σε βλάψει, δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα... Απλά κάθισε στην όχθη του ποταμού, κι αργά ή γρήγορα θα δεις το πτώμα του να περνά από μπροστά σου»

(το άκουσα προφορικά -δεν γνωρίζω την πηγή του, αλλά μάλλον είναι λαϊκή κινέζικη παροιμία)

 

 

Μ? άλλα λόγια, η κακία μόνο κακία φέρνει, κι ότι δίνουμε, αυτό και θα λάβουμε... Συμφωνείτε;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 49
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Φυσικά και συμφωνούμε.

 

Το βλέπω κάθε μέρα μπροστά μου. Και μάλιστα σήμερα άκουσα κάτι καλό από τον Μαστοράκη.

"Αν κάποιος σε κοιτάζει επίμονα με καχυποψιά, δόλο, κτλ κτλ, απλά χαμογέλασέ του αληθινά"

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω... ειναι αυτο που λεμε οτι οπως στρωσεις θα κοιμηθεις, η οτι δινεις παιρνεις.

Αν κανεις κακο, κακο και θα εισπραξεις κι αν κανεις καλο τοτε θα εισπραξεις και καλο. Το αποτελεσμα σπανιως ειναι αμεσο αλλα αργα η γρηγορα εκει καταληγει..

Link to comment
Share on other sites

(Αυτό το τόπικ πρέπει να φτιάχτηκε για τις κακίες που λέω στη Sabrina! :lol: )

 

Αν ενδώσεις στην κακία, της δίνεις αξία... συνεπώς, πέφτεις στο επίπεδό της και σε επηρεάζει αρνητικά...

Πόσες φορές οι κακίες μερικών ανθρώπων μας έχουν βάλει σε αρνητικές σκέψεις?...

"Γιατί το είπε αυτό? Αν το έλεγε ευθέως, θα το έλεγε έτσι. Αλλά επειδή το είπε αλλιώς, θα σκέφτηκε αυτό. Και επειδή σκέφτηκε αυτό είναι τέτοιος..." κτλ κτλ κτλ

Μπαίνουμε δηλ. στη διαδικασία να κάνουμε αρνητικές σκέψεις ... Μας βάζει στο τριπάκι να σκεφτούμε κι εμείς με κακία...

Link to comment
Share on other sites

Καθένας απ' την ίδια του κακία καταστρέφεται.

~ Μένανδρος ~

 

«Εάν κάποιος εσκεμμένα σε βλάψει, δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα... Απλά κάθισε στην όχθη του ποταμού, κι αργά ή γρήγορα θα δεις το πτώμα του να περνά από μπροστά σου»

(το άκουσα προφορικά -δεν γνωρίζω την πηγή του, αλλά μάλλον είναι λαϊκή κινέζικη παροιμία)

 

 

Μ? άλλα λόγια, η κακία μόνο κακία φέρνει, κι ότι δίνουμε, αυτό και θα λάβουμε... Συμφωνείτε;

Εκείνο το "Καθένας"... το εννοεί... μα καθένας και καθεμιά, και δεν εννοεί τους "άλλους"...
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως παει και λιγο πιο βαθεια..

Δεν ειναι μονο απλα ο νομος της ανταποδοσης η του Καρμα οπως θα λεγαμε..

Ειναι και μια κατασταση του ανθρωπου η του χαρακτηρα..

Κατι που αισθανεται εντονα μεσα του και οταν απλα δεν μπορει να το κατρευθεινει προς ενα συγκεκριμενο προσωπο..

Γυριζει προς τον εαυτο του..

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστή παρατήρηση SeaHawk!

 

Οι άνθρωποι ως όντα τείνουμε να μπερδευόμαστε με τα ίδια μας τα συναισθήματα. Ένα από αυτά είναι και το μίσος το οποίο με τη σειρά του προκαλεί την κακία (πράξη).

Αν λοιπόν η πηγή(μίσος)δεν μπορεί να ελεγχθεί, θα πράξει(κακία) ανεξέλεγχτα και προς κάθε κατεύθυνση.

Μια από αυτές τις κατευθύνσεις είναι και η αρχή της πηγής, εμείς.

Link to comment
Share on other sites

ναι το ειπες πιο ολοκληρωμενα.. :clapping::clapping:

 

αυτο ακριβως σκεφτομουν...

 

και ετσι εξηγειται γιατι ενω υπαρχει αρκετη "κακια"..

 

δεν βλεπεις παντα το "πτωμα στο ποταμι.."

 

αλλωστε ολοι μας καποια φορα στη ζωη μας εχουμε νιωσει ετσι για καποιον λογο..

Link to comment
Share on other sites

:angel: :angel: :angel: :angel:

Ένας ιερέας ρώτησε τον ετοιμοθάνατο Ισπανό πολίτικο και στρατιωτικό General Ramon Maria Narvaez (1800-1868) ``έχετε συγχωρέσει η μεγαλειότητα σας όλους τους εχθρούς τις ?``

``δεν χρειάζεται να συγχωρέσω τους εχθρούς μου`` απάνθισε εκείνος ``είχα φροντίσει να τους εκτελέσουν όλους ``

 

:angel: :angel: :angel: :angel:

Link to comment
Share on other sites

``δεν χρειάζεται να συγχωρέσω τους εχθρούς μου`` απάνθισε εκείνος ``είχα φροντίσει να τους εκτελέσουν όλους ``

 

 

:):):):):)

καλο

 

Χριστιανος ο ανθρωπος :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά (καλώς σας βρήκα κατ' αρχήν) μήπως ζούμε σε διαφορετική πραγματικότητα ή μήπως μπερδεύετε κάπου τους "ευσεβείς πόθους" με αυτό που συμβαίνει τελικά;

 

Εγώ τριγύρω μου βλέπω συνεχώς στο ποτάμι πτώματα ανθρώπων που δεν πείραξαν κανένα, ενώ ανθρώπους που ζουν μέσα στη ραδιουργία, την κακία και τη δολοπλοκία τους βλέπω να διαπρέπουν κοινωνικά και να στενοχωριούνται μόνο γιατί δεν τους πέτυχε το χτένισμα στο κομμωτήριο :019blush:

 

Θα μου πεις λίγο είναι κι αυτό; Υποφέρουν οι άνθρωποι!

 

Όσο για την άσχημη ψυχολογική κατάσταση τέτοιων ανθρώπων, τι να πω; Η ηθική και οι συνείδηση είναι διαφορετική στον καθένα μας. Άλλος μπορεί να νιώσει άσχημα γιατί του ξέφυγε μια χαζομάρα κι ενόχλησε κάποιον ενώ ένας άλλος μπορεί να δολοπλοκήσει για να προκαλέσει την απόλυσή του αλλά να αισθανθεί ότι έκανε κάτι θεμιτό για τη δική εξέλιξη!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς μας ήρθες Math Magic (με τέτοιο nick, εσύ θα κάνεις κόμμα με τον Mandrake! :lol: ). Νομίζω ότι έδωσες ο ίδιος την απάντηση στην ερώτησή σου, με την τελευταία παράγραφο...

Οι άνθρωποι καταπιάνονται με διαφορετικές "ηδονιστικές" ενασχολήσεις (γιατί για έναν διεφθαρμένο πολιτικό, η διαφθορά είναι ηδονή!), με αποτέλεσμα να δημιουργούνται αποκλίσεις σε αυτό που θα μπορούσαμε να θεωρήσουμε "ηθικά αποδεκτό" ή όχι... Εκεί που μπαίνει ο υποκειμενισμός άλλωστε, είναι δύσκολο να καταλήξεις στον χαρακτηρισμό καλού/κακού...

Νομίζω βέβαια ότι ακόμη κι αν προσπαθήσεις να προσδιορίσεις την κακία, γίνεσαι κακός... :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...