Jump to content

Η κακία μόνο κακία φέρνει...


Recommended Posts

Μια έρωτηση, ολίγον -ολίγον είπα!- άσχετη: Θα δεχόσασταν να κάνετε ένα -συγκριτικά- μικρό κακό, για χάρη ενός μεγάλου καλού που θα προκύψει ή όχι;

 

Τραβηγμένο (και ετεροχρονισμένο) παραδειγματάκι: να είχατε την ευκαιρία να δολοφονήσετε τον Χίτλερ, προτού καν ξεκινήσει ο 2ος Παγκόσμιος...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 49
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Μια έρωτηση, ολίγον -ολίγον είπα!- άσχετη: Θα δεχόσασταν να κάνετε ένα -συγκριτικά- μικρό κακό, για χάρη ενός μεγάλου καλού που θα προκύψει ή όχι;

 

Τραβηγμένο (και ετεροχρονισμένο) παραδειγματάκι: να είχατε την ευκαιρία να δολοφονήσετε τον Χίτλερ, προτού καν ξεκινήσει ο 2ος Παγκόσμιος...

 

πιθανοτατα αν η τυχη μας εφερνε σε μια τετοια κατασταση να πειθαμε τον εαυτο μας να κανει ενα μικρο κακο για να αποτραπει ενα μεγαλο..

 

Αλλα στο συγκεκριμενο παραδειγμα..

 

πως ξερουμε οτι ετσι θα καναμε καλο?

πως ξερουμε οτι δεν θα ξεκινουσε ο Β' Παγκοσμιος Πολεμος?

πως ξερουμε οτι δεν θα εβγαινε ενα αλλος "Χιτλερ" που τελικα μπορει και να νικουσε?

 

Ουσιαστικα ειναι θεωρητικα διληματα της λογικης που μονο σε αδιεξοδα οδηγουν..

Πολυ απλα δεν υπαρχουν σωστες απαντησεις..

Link to comment
Share on other sites

Στο παράδειγμα του Χίτλερ εμπεριέχεται μέσα και ο πόλεμος! Σε περίοδο πολέμου η αφαίρεση ζωής παίρνει εντελώς διαφορετική σημασία: Είναι ο θάνατός σου, η ζωή μου. Αν μιλάμε για πριν την έναρξη του πολέμου, τότε ποιος πραγματικά μπορούσε να προβλέψει με ακρίβεια το μέλλον για να προχωρήσει σ' αυτήν την πράξη;

 

Επιτρέψτε μου να σας πω ένα περισσότερο "πεζό" παράδειγμα περί "κακίας" και ανταπόδοσης.

Παλιότερα εργαζόμουν σε έναν εργοδότη που αρνούνταν να με ασφαλίσει στο ΙΚΑ με διάφορες προφάσεις. Να τώρα δεν μου περισσεύουν, έχω οικονομικό πρόβλημα, αργότερα βλέπουμε, κλπ. Στα 3 χρόνια που έμεινα εκεί μια χαρά τον έφταναν τα οικονομικά του να φτιάξει τριόροφη βίλλα, ενώ εγώ έπαθα ένα πρόβλημα υγείας, χρειάστηκα εγχείρηση και αναγκάστηκα να την πληρώσω από την τσέπη μου αφού δεν ήμουν ασφαλισμένος.

Τελικά έφυγα από τη δουλειά γι' αυτό το λόγο και οι γονείς μου μου είπαν να μην τον καταγγείλω γιατί θα γινόμουν "κακός" αφού με την ανοχή μου συνένεσα σ' αυτήν την κατάσταση 3 χρόνια. Το θεώρησα ορθή άποψη.

 

Μετά από λίγο καιρό μάθαμε ότι είχε προσλάβει έναν άλλο στη θέση μου, αυτός έκατσε μερικούς μήνες και κατόπιν του τράβηξε μια ωραία καταγγελία, του ζήτησε και υπερωρίες κλπ και ο τύπος έτρεχε και δεν έφτανε. Τώτε όλοι οι γνωστοί μου που γνώριζαν την ιστορία μου είπαν "Καλά έπαθε!" "Είδες, υπάρχει θεία δίκη" και τέτοια. Τι σχέση όμως είχε η θεία δίκη; Άλλος ήταν αυτός που έβγελε το φίδι από την τρύπα!

 

Από τότε έχουν συμβεί και άλλα διάφορα περιστατικά στη ζωή μου. Και έχω διαπιστώσει ότι μερικοί άνρθωποι φοβούνται τη ρετσινιά του "κακού" και κυρήττουν ότι είναι καλύτερα να απομακρύνεσαι από αυτόν που σε βλάπτει παρά να τον αντιμετωπίζεις. Έτσι όμως τον αφήνεις ελεύθερο και ανενόχλητο να βλάψει και άλλους.

Και αν ο επόμενος δεν είναι πιο δυνατός ή πιο "μάγκας" από εσένα αλλά πιο αδύνατος, τότε θα έχεις κι εσύ μερίδιο ευθύνης γι' αυτό που θα πάθει.

Link to comment
Share on other sites

Μια έρωτηση, ολίγον -ολίγον είπα!- άσχετη: Θα δεχόσασταν να κάνετε ένα -συγκριτικά- μικρό κακό, για χάρη ενός μεγάλου καλού που θα προκύψει ή όχι;

 

Τραβηγμένο (και ετεροχρονισμένο) παραδειγματάκι: να είχατε την ευκαιρία να δολοφονήσετε τον Χίτλερ, προτού καν ξεκινήσει ο 2ος Παγκόσμιος...

 

πιθανοτατα αν η τυχη μας εφερνε σε μια τετοια κατασταση να πειθαμε τον εαυτο μας να κανει ενα μικρο κακο για να αποτραπει ενα μεγαλο..

 

Αλλα στο συγκεκριμενο παραδειγμα..

 

πως ξερουμε οτι ετσι θα καναμε καλο?

πως ξερουμε οτι δεν θα ξεκινουσε ο Β' Παγκοσμιος Πολεμος?

πως ξερουμε οτι δεν θα εβγαινε ενα αλλος "Χιτλερ" που τελικα μπορει και να νικουσε?

 

Ουσιαστικα ειναι θεωρητικα διληματα της λογικης που μονο σε αδιεξοδα οδηγουν..

Πολυ απλα δεν υπαρχουν σωστες απαντησεις..

Στο συγκεκριμενο παραδειγμα συμφωνω απολυτα! ποτε δεν ξερεις τι θα γινει. Πως θα ηξερες οτι ο Χιτλερ θα ξεκινησει τον πολεμο, πριν ακομα τον ξεκινησει. Κι ακομα αν ηξερες οτι εχει καποια σχεδια πως ξερεις οτι θα τα πραγματοποιουσε. Δεν θα εμενες με ερωτηματικα για την υπολοιπη ζωη σου; (Κι αν εκανα λαθος; Μηπως δεν επρεπε να τον σκοτωσω; Εκανα καλο η κακο; κ.ο.κ)

Αφηστε που εγω προσωπικα ειμαι σιγουρη οτι δεν θα μπορουσα ποτε να κανω φονο.. και το να αφαιρεις την ζωη οποιουδηποτε και για οποιονδηποτε λογο, οποια και να ειναι η κατασταση, δεν το θεωρω μικρο κακο αλλα κατι πολυ παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Τραβηγμένο (και ετεροχρονισμένο) παραδειγματάκι: να είχατε την ευκαιρία να δολοφονήσετε τον Χίτλερ, προτού καν ξεκινήσει ο 2ος Παγκόσμιος...

 

Μα τον Β' Παγκ. Πολ. δεν τον ξεκίνησε ο Χίτλερ προσωπικά. Άλλωστε κι ο Χίτλερ ήταν γέννημα της εποχής του.

 

Τα αίτια του Β' Παγκ. Πολ. βρίσκονται σε ένα σωρό παράγοντες, ανάμεσά τους π.χ. οι όροι συνθηκολόγησης που είχαν επιβάλλει στη Γερμανία στον πρώτο παγκόσμιο πόλεμο. Που ως αποτέλεσμα είχαν ο μέσος γερμανός εργάτης του μεσοπολέμου να λαμβάνει μόλις 1500 θερμίδες την ημέρα.

Link to comment
Share on other sites

Θα έκανα ένα "μικρό κακό" για μεγαλύτερο καλό μόνο άμα ήμουν σύγουρος για το αποτέλεσμα, έστω και η μικρότερη αμφιβολία θα με σταματούσε.

Link to comment
Share on other sites

Αφηστε που εγω προσωπικα ειμαι σιγουρη οτι δεν θα μπορουσα ποτε να κανω φονο.. και το να αφαιρεις την ζωη οποιουδηποτε και για οποιονδηποτε λογο, οποια και να ειναι η κατασταση, δεν το θεωρω μικρο κακο αλλα κατι πολυ παραπανω.

Έχεις δίκιο σ' αυτό Ολυμπία και συμφωνώ μαζί σου. Το παράδειγμα όμως είχε την έννοια "μια ζωή αντί για εκατομμύρια"...

Αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί όλοι σκαλώσατε στα ιστορικά περί Χίτλερ! Παράδειγμα ήτανε καλέ! Μόνο ο Lodi το έλαβε ως παράδειγμα;; :blink:

 

Απλά πράματα, χωρίς παραδείγμα: Θα κάνετε ένα -συγκριτικά- μικρό κακό, για χάρη ενός μεγάλου καλού που θα προκύψει;

Link to comment
Share on other sites

Ανετα θα εστελνα στον καιαδα

ΟΛΟΥΣ οσους ηταν σιγουρο~γραφτο οτι θα εφερναν τον κοσμο στη κατασταση που ειναι τωρα!!!

Link to comment
Share on other sites

Αφηστε που εγω προσωπικα ειμαι σιγουρη οτι δεν θα μπορουσα ποτε να κανω φονο.. και το να αφαιρεις την ζωη οποιουδηποτε και για οποιονδηποτε λογο, οποια και να ειναι η κατασταση, δεν το θεωρω μικρο κακο αλλα κατι πολυ παραπανω.

Έχεις δίκιο σ' αυτό Ολυμπία και συμφωνώ μαζί σου. Το παράδειγμα όμως είχε την έννοια "μια ζωή αντί για εκατομμύρια"...

Αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί όλοι σκαλώσατε στα ιστορικά περί Χίτλερ! Παράδειγμα ήτανε καλέ! Μόνο ο Lodi το έλαβε ως παράδειγμα;; :blink:

 

Απλά πράματα, χωρίς παραδείγμα: Θα κάνετε ένα -συγκριτικά- μικρό κακό, για χάρη ενός μεγάλου καλού που θα προκύψει;

θα εκανα ενα μικρο κακο για ενα μεγαλο καλο, ναι. Αλλα μονο αν ημουν σιγουρη οτι το κακο που κανω θα οδηγησει σε καλο, χωρις να εχω αμφιβολιες γι'αυτο. Οι αμφιβολιες θα με τρελαιναν.

Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ! αλλα περα απο τις αμφιβολιες..

 

θα επρεπε εντελως "στωικα" να μην αποφυγεις της συνεπειες της πραξης σου και να δεχτεις αυτο που θα σου επιφυλασσε η μοιρα η Καρμα χωρις δικαιολογιες..

 

αν και ειναι ολα σε θεωρητικο επιπεδο..

 

και την γνωμη μου την ειπα..

Ουσιαστικα ειναι θεωρητικα διληματα της λογικης που μονο σε αδιεξοδα οδηγουν..

Πολυ απλα δεν υπαρχουν σωστες απαντησεις..

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσα να κάνω ένα "μικρο" κακό για να αποτρέψω ένα πολύ μεγαλύτερο(κάνοντας έτσι μεγάλο καλό),όμως θα έπρεπε να είμαι απόλυτα σίγουρη πρώτα.Πράγμα δύσκολο γιατί σε όλες τις περιπτώσεις οι παράμετροι είναι πολλές κι έτσι δεν μπορείς να είσαι σίγουρος ποτέ σε ποσοστό 100%.Εγώ προσωπικά πιστεύω ότι υπάρχει θεία δίκη και σε φυσικό και σε μεταφυσικό επίπεδο.Τις περισσότερες φορές,όμως, το τίμημα που πληρώνουμε μπορεί να είναι πιο άμεσο και από όσο πιστεύουμε..Μάχαιραν έδωσες..Υποτίθεται,βέβαια,πως όλα βρίσκονται σε ισορροπία,καλό και κακό.Αυτά τα δύο συνυπάρχουν και συμπληρώνει το ένα το άλλο.Κάτι που είναι για μένα καλό,για κάποιον άλλον ίσως να είναι το χείριστο..

Link to comment
Share on other sites

Μια έρωτηση, ολίγον -ολίγον είπα!- άσχετη: Θα δεχόσασταν να κάνετε ένα -συγκριτικά- μικρό κακό, για χάρη ενός μεγάλου καλού που θα προκύψει ή όχι;

 

Τραβηγμένο (και ετεροχρονισμένο) παραδειγματάκι: να είχατε την ευκαιρία να δολοφονήσετε τον Χίτλερ, προτού καν ξεκινήσει ο 2ος Παγκόσμιος...

Αν και δεν μπορεί να "αποδειχθεί" υπάρχουν ενδείξεις (και η πλειοψηφία της "σοφίας" των αιώνων συμφωνεί) ότι κάτι τέτοιο είναι από ανώφελο μέχρι χειρότερο και ότι αν γινόταν κάτι τέτοιο (π. χ. για το παράδειγμα) ο 2ος Π.Π. δεν θα είχε αποφευχθεί αλλά θα ήταν χειρότερος (π.χ. θα είχαν προλάβει να αναπτύξουν ατομικές βόμβες αρκετοί εμπλεκόμενοι).

Link to comment
Share on other sites

Απλά πράματα, χωρίς παραδείγμα: Θα κάνετε ένα -συγκριτικά- μικρό κακό, για χάρη ενός μεγάλου καλού που θα προκύψει;

 

Πολλές φορές μπερδεύουμε την μη "κακία" με την "παθητικότητα". Δε χρειάζεται να κάνουμε κακό (μικρό ή μεγάλο) για να φέρουμε μεγαλύτερο καλό. Αυτή είναι άλλωστε η δικαιολογία όλων των πραγματικά "κακών" ανθρώπων. Πάντα έχουν έναν καλό λόγο γι'αυτά που κάνουν.

 

Μπορούμε να εμποδίσουμε το κακό ή να το περιορίσουμε φέρνοντας μεγαλύτερο καλό με τον να είμαστε μαχητικοί και όχι παθητικοί απέναντί του.

Link to comment
Share on other sites

Αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί όλοι σκαλώσατε στα ιστορικά περί Χίτλερ! Παράδειγμα ήτανε καλέ! Μόνο ο Lodi το έλαβε ως παράδειγμα;; :blink:

Ήθελε πολιτική προσέγγιση. Αν δεν ήταν αυτός, θα ήταν κάποιος άλλος. Είπαμε..... "μεσσιανισμός" :smilewink:

Απλά πράματα, χωρίς παραδείγμα: Θα κάνετε ένα -συγκριτικά- μικρό κακό, για χάρη ενός μεγάλου καλού που θα προκύψει;

Από μια μικρή απατεωνιά μέχρι μια δολοφονία... Ναι!

Φυσικά, αυτά είναι υποκειμενικά... :angel:

 

(Αθάνατος ο Ντοστογιέφσκι :whistling: )

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...