Jump to content

Ομάδα 69


Recommended Posts

Εδώ ο πως τον λένε είπε πρότεινε στη βρεττανική κυβέρνηση να δημιουργηθεί τάγμα άγγλων μάγων για να κάνουν αντίπραξη στους γερμανούς μάγους και να κερδίσουν το Β' παγκ. πόλεμο....

...Η σοβιετική ένωση, η Αμερική και άλλες χώρες, είχαν ήδη κάνει αρκετές προόδους...Να μην κάνει και η Αγγλία?!

Εδώ δε μπορώ παρά να θυμηθώ την ενεργειακή ασπίδα της Σερβίας, λίγο πριν τον πρόσφατο πόλεμο εναντίον της (ως αποτέλεσμα μιας παρόμοιας "δημιουργίας" μιας ομάδας Σέρβων μυστών). :smilewink:

 

(ένας από τους λόγους που γουστάρω τους Σέρβους! :angel: )

Link to comment
Share on other sites

Εδώ ο πως τον λένε είπε πρότεινε στη βρεττανική κυβέρνηση να δημιουργηθεί τάγμα άγγλων μάγων για να κάνουν αντίπραξη στους γερμανούς μάγους και να κερδίσουν το Β' παγκ. πόλεμο....

...Η σοβιετική ένωση, η Αμερική και άλλες χώρες, είχαν ήδη κάνει αρκετές προόδους...Να μην κάνει και η Αγγλία?!

Εδώ δε μπορώ παρά να θυμηθώ την ενεργειακή ασπίδα της Σερβίας, λίγο πριν τον πρόσφατο πόλεμο εναντίον της (ως αποτέλεσμα μιας παρόμοιας "δημιουργίας" μιας ομάδας Σέρβων μυστών). :smilewink:

 

(ένας από τους λόγους που γουστάρω τους Σέρβους! :angel: )

αυτο δε το ειχα ξανακουσει! για πες παραπανω λεπτομέριες..

Link to comment
Share on other sites

Εδώ δε μπορώ παρά να θυμηθώ την ενεργειακή ασπίδα της Σερβίας, λίγο πριν τον πρόσφατο πόλεμο εναντίον της (ως αποτέλεσμα μιας παρόμοιας "δημιουργίας" μιας ομάδας Σέρβων μυστών). :smilewink:

 

(ένας από τους λόγους που γουστάρω τους Σέρβους! :angel: )

αυτο δε το ειχα ξανακουσει! για πες παραπανω λεπτομέριες..

 

Μόνο να μην έχει μέσα τίποτα γέροντες (ευλόγησον) <_< :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είχε και γέροντες μέσα με τον τρόπο που το εννοείς, είχε όμως επιστήμονες και "ψιονικούς". Πριν το 1992 λοιπόν όπου γενικεύτηκαν οι συγκρούσεις στη Βοσνία, δημιουργήθηκε η περιβόητη "ομάδα 69" (μη πάει ο νους σας στο πονηρό) στα πλαίσια του γιουκοσλαβικού στρατού. Με λίγα λόγια, η ομάδα αυτή δημιούργησε μια σκεπτο-ενεργειακή ασπίδα, το λεγόμενο "Σέρβικο καθρέπτη", η φιλοσοφία του οποίου ήταν απλά..... ότι σπείρετε, θα θερίσετε!

Και πραγματικά, αρκετοί πολιτικοί που αναμείχθηκαν στον αντισέρβικο συνασπισμό κατά την περίοδο 92-93, είχαν διάφορα ατυχήματα ή ξαφνικούς θανάτους (κάτι που υποδηλώνει ότι η ασπίδα λειτούργησε).

Αυτά εντελώς χονδρικά!

(στο μέλλον που υπάρχει η σκέψη να δημιουργηθεί άρθρο για παραψυχολογικές έρευνες σε Ελλάδα και γενικότερα, στα πλαίσια της παραψυχολογίας, θα υπάρχει εκτενής αναφορά στην ομάδα 69... :angel: )

Link to comment
Share on other sites

Εδώ ο πως τον λένε είπε πρότεινε στη βρεττανική κυβέρνηση να δημιουργηθεί τάγμα άγγλων μάγων για να κάνουν αντίπραξη στους γερμανούς μάγους και να κερδίσουν το Β' παγκ. πόλεμο....

...Η σοβιετική ένωση, η Αμερική και άλλες χώρες, είχαν ήδη κάνει αρκετές προόδους...Να μην κάνει και η Αγγλία?!

Εδώ δε μπορώ παρά να θυμηθώ την ενεργειακή ασπίδα της Σερβίας, λίγο πριν τον πρόσφατο πόλεμο εναντίον της (ως αποτέλεσμα μιας παρόμοιας "δημιουργίας" μιας ομάδας Σέρβων μυστών). :smilewink:

 

(ένας από τους λόγους που γουστάρω τους Σέρβους! :angel: )

:smilewink:

Κι εγώ :clapping:

Link to comment
Share on other sites

δημιουργήθηκε η περιβόητη "ομάδα 69"

 

Α! Μάλιστα! Είναι το αντίστοιχο της Ομάδας Ε στη Σερβία. Από όνομα πάντως σκίζουν (ναι, ο νους μου πάει στο πονηρό).

Link to comment
Share on other sites

Α! Μάλιστα! Είναι το αντίστοιχο της Ομάδας Ε στη Σερβία. Από όνομα πάντως σκίζουν (ναι, ο νους μου πάει στο πονηρό).

ΔΕΝ είναι το αντίστοιχο! :015annoyed: βασικά δεν έχουν καμία απολύτως σχέση το ένα με το άλλο και λυπάμαι που το βλέπεις έτσι...

 

Άλλωστε, αν είχε να κάνει με κάτι τέτοιο, δε θα έκανα καν τον κόπο να το διαβάσω!!!

Link to comment
Share on other sites

Α! Μάλιστα! Είναι το αντίστοιχο της Ομάδας Ε στη Σερβία. Από όνομα πάντως σκίζουν (ναι, ο νους μου πάει στο πονηρό).

ΔΕΝ είναι το αντίστοιχο! :015annoyed: βασικά δεν έχουν καμία απολύτως σχέση το ένα με το άλλο και λυπάμαι που το βλέπεις έτσι...

 

Άλλωστε, αν είχε να κάνει με κάτι τέτοιο, δε θα έκανα καν τον κόπο να το διαβάσω!!!

 

Καλά ντε! Εγώ αυτό είχα ακούσει!

 

Είπαμε, είμαι ο γερο-παράξενος, άσε με να δικαιώσω τον τίτλο μου....

Link to comment
Share on other sites

Α! Μάλιστα! Είναι το αντίστοιχο της Ομάδας Ε στη Σερβία. Από όνομα πάντως σκίζουν (ναι, ο νους μου πάει στο πονηρό).

ΔΕΝ είναι το αντίστοιχο! :015annoyed: βασικά δεν έχουν καμία απολύτως σχέση το ένα με το άλλο και λυπάμαι που το βλέπεις έτσι...

 

Άλλωστε, αν είχε να κάνει με κάτι τέτοιο, δε θα έκανα καν τον κόπο να το διαβάσω!!!

Κι όμως έτσι δείχνει το όλο πράγμα. Γιατί νιώθεις ότι δεν είναι ορθός ο συσχετισμός Ε-69;
Link to comment
Share on other sites

Κι όμως έτσι δείχνει το όλο πράγμα. Γιατί νιώθεις ότι δεν είναι ορθός ο συσχετισμός Ε-69;

Πώς δείχνει το όλο πράγμα outis??? Για πες μου κι εμένα μήπως και δω κάποιο κοινό στοιχείο... :yeahright:

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως έτσι δείχνει το όλο πράγμα. Γιατί νιώθεις ότι δεν είναι ορθός ο συσχετισμός Ε-69;

Πώς δείχνει το όλο πράγμα outis??? Για πες μου κι εμένα μήπως και δω κάποιο κοινό στοιχείο... :yeahright:

Οι φημολογίες τα άρθα ο ...Φουράκης (των Σέρβων) - όλα έχουν ίδια γεύση. Άσε που τελικά "χάσανε" στον πόλεμο. Αλλά αν ξέρεις διαφορές ευχαρίστως να τις ακούσω - προφανώς γνωρίζεις το θέμα πιο καλά (εγώ πέρα από το ότι διάβασα μερικά άρθρα του STRANGE δεν έχω ασχοληθεί ειδικά). Μπορεί να έχεις δίκιο, το ότι το θέμα όμως παρουσιάστηκε (δίκαια ή άδικα) ώς αντίστοιχο των Ε είναι γεγονός, δε φταίμε εμείς οι φτωχοί αναγνώστες αν δεν καταλάβαμε καλά...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
το ότι το θέμα όμως παρουσιάστηκε (δίκαια ή άδικα) ώς αντίστοιχο των Ε είναι γεγονός, δε φταίμε εμείς οι φτωχοί αναγνώστες αν δεν καταλάβαμε καλά...

από ποιούς παρουσιάστηκε και με ποιό τρόπο? Ο καθένας μπορεί να λέει ότι θέλει στο κάθε strange...

Εσύ βλέπεις κάποια ομοιότητα? (πέρα από το ότι ήταν και οι δύο "ομάδες" :018bleh: )

Link to comment
Share on other sites

το ότι το θέμα όμως παρουσιάστηκε (δίκαια ή άδικα) ώς αντίστοιχο των Ε είναι γεγονός, δε φταίμε εμείς οι φτωχοί αναγνώστες αν δεν καταλάβαμε καλά...

από ποιούς παρουσιάστηκε και με ποιό τρόπο? Ο καθένας μπορεί να λέει ότι θέλει στο κάθε strange...

Εσύ βλέπεις κάποια ομοιότητα? (πέρα από το ότι ήταν και οι δύο "ομάδες" :018bleh: )

Εγώ βλέπω κάποιον εκνευρισμό που δεν καταλαβαίνω.

Τις πληροφορίες μας για τέτοια θέματα βασικά τις αντλούμε από στα σχετικά περιοδικά, αφού άλλα μέσα ενημέρωσης δεν έχουν ασχοληθεί με αυτά!

Οπότε είμαστε δικαιολογημένοι αφού μόνο του "κάθε Strange" τα λόγια ξέρουμε - εκτός κι αν είμαστε "μέσα". Γι' αυτό αν ξέρει κανείς περισσότερα και σωστότερα ευχαρίστως να τ' ακούσουμε. Οι υπαινιγμοί ότι τα περιοδικά δεν τα γράφουν καλά είναι εντάξει με την προϋπόθεση να μη μένουμε στο αρνητικό αλλά να δώσουμε το σωστό - αν το ξέρουμε. Ή έστω να δείξουμε τη σωστή κατεύθυνση έρευνας.

Ποιές είναι οι έγκυρες "πηγές" για "69" κτλ.;

Το θέμα απλά το θυμάμαι από δημοσιεύσεις που ξεκίνησαν στο ΤΡΙΤΟ ΜΑΤΙ κάπου μεταξύ 1996-1999. Εκεί παρουσίασαν κι ένα σέρβικο περιοδικό - ανάλογο των δικών μας: το TRECE OKO (αν το γράφω καλά) που πάει να πει "Τρίτο Μάτι". Κι έτσι ξεκίνησαν οι φημολογίες για τη "Μυστική" Σερβία.

Έπειτα το πήρε το θέμα το STRANGE (που είχε και κονέ με τη Σερβία). Οι αναγνώστες αποκόμησαν αυτά που έγραψα και εκείνα που έγραψε ο ΤΚ (ότι δηλαδή υπήρχε χριστιανική "ορθόδοξη" διασύνδεση "γέροντες" κτλ. μαζί με εξελιγμένα όπλα...).

Το πράγμα κορυφώθηκε με τον πόλεμο του 1999 και έπειτα σιγά, σιγά υποχώρησε (αν και αναφέρεται περιστασιακά). Εμένα βέβαια μου έμεινε και ο προβληματισμός τη "ήττας" των Σέρβων (που υποτίθεται ότι είχαν όπλα Τέσλα και άλλα).

Τι είναι τελικά οι "69";

Link to comment
Share on other sites

Έχω απαντήσει ήδη στο τί ήταν οι "69". Μένει να πεις τί είναι η ομάδα Ε, έτσι ώστε να δούμε τις ομοιότητες... Κανένας εκνευρισμός, απλά δεν είχα συνδέσει ποτέ τις 2 ομάδες μεταξύ τους γιατί θεωρούσα ότι δεν είχαν κάποια ουσιαστική ομοιότητα. Γι'αυτό και επιμένω να μου πεις, όχι τόσο από δυσπιστία, όσο από ενδιαφέρον... :)

Link to comment
Share on other sites

Ε, κοίτα, ήδη αν κάνεις μία αφαίρεση, και για τις δύο περιπτώσεις, προκύπτει η εξής περίλιψη:

 

- Έχουμε μια μικρή χώρα

- Χριστιανορθόδοξη, (παίζει κι αυτό το ρόλο του)

- με εξαιρετικά υπερήφανους γι' αυτήν κατοίκους

- η οποία όμως έχει τα χάλια της στην οικονομία

- και υποβαθμισμένη στην εξωτερική / διεθνή πολιτική (στην περίπτωση της Σερβίας ισχύει πραγματικά, ενώ εδώ είναι απλή εντύπωση)

- η οποία έχει γνωρίσει μάλιστα και ήττες (για τη Σερβία ο διαμελισμός της Γιουγκοσλαβίας, για την Ελλάδα τα Ίμια, πιο πριν ήταν πάλι μια διαδεδομένη ηττοπάθεια περί Τουρκίας)

 

Για τη μεν Σερβία δεν αναμένεται να ξελασπώσει σύντομα, για τη δε Ελλάδα βαριόμαστε αρκετά να την ξελασπώσουμε. Οπότε:

 

-Δημιουργείται το ιδεολόγημα μιας ομάδας "σουπερηρώων"

-Αποστολή τους είναι να αποκαταστήσουν τη "χαμένη αίγλη" της χώρας και, κυρίως, να την καταστήσουν σεβαστή σε όλους τους υπόλοιπους.

-Και το καλύτερο μένει για τον κάτοικο της χώρας: δε χρειάζεται να κάνει τίποτα, αρκεί να κάτσει στον καναπέ του, και θα τα κάνουν όλα οι σουπερήρωες.

 

Αν έχεις κι άλλα στοιχεία για την "ομάδα 69", σίγουρα θα μπορώ να σου βγάλω κι άλλες ομοιότητες. Θαρρώ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...