Jump to content

IQ


Marilena
 Share

Recommended Posts

Έκανα ένα τέστ IQ και εβγαλά εναν αριθμό... ενώ το τεστ ήταν στα αγγλικά και κάποιες λέξεις δεν τις ήξερα.

 

Ωστόσο δεν πιστεύω στο IQ ως δείκτη ευφείας γιατί πιστεύω ότι αυτή εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.

 

Ποια είναι η άποψή σας επι του θέματος?

Edited by Marilena
Link to comment
Share on other sites

Ο Δεικτης ΙQ μας λεει ποσο καλα μπορουμε να απανταμε στις ερωτησεις του συγκεκριμενου τεστ.

 

Πραγματικη μεθοδο μετρησης της εφυιας Δεν εχει βρεθει ακομη,και πολυ αμφιβαλω αν θα βρουν

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς.

 

Ως γνωστόν ο άνθρωπος έχει πολλές νοημοσύνες. Αυτά τα τεστ ελέγχουν συνήθως, και με όχι μεγάλη ακρίβεια, την λογική νοημοσύνη.

Αλλά σκέψου το εξής.

 

Έστω ότι εγώ είμαι σχετικά έξυπνος. Βγάζω λοιπόν ένα τεστ δύσκολο και λέω όποιος τερματίσει το σκορ είναι ο πάρα πολύ έξυπνος όποιος πάρει λίγο λιγότερο ο πολύ έξυπνος κ.ο.κ.

Το θέμα ξέρεις ποιο είναι; Οι ερωτήσεις που έχω βάλει δεν μπορούν να μετρήσουν καθόλου έναν εγκέφαλο εξυπνότερο του δικού μου (1) όπως και δεν μπορούν να μετρήσουν με αρκετή ακρίβεια έναν εγκέφαλο πολύ πιο χαζό απ'τον δικό μου (2).

 

Αυτό συμβαίνει γιατί αν για παράδειγμα το 180 είναι το σούπερ σκορ και εγώ είμαι μέτριος σε εξυπνάδα, τότε το σούπερ σκορ είναι στην πραγματικότητα ένα μέτριο σκορ, το ανώτατο που μπορώ να σκεφτώ εγώ δηλαδή.

 

Με απλά λογάκια. Το 180 του δικού μου τεστ είναι στην πραγματικότητα πολύ μεγαλύτερο από το 180 του τεστ που έφτιαξε κάποιος πιο χαζός και πολύ μικρότερο από το 180 του τεστ που έφτιαξε ένας πιο έξυπνός μου.

 

Αυτή την τελευταία παράγραφο κράτα. Τα άλλα ήταν εξηγήσεις.

Κράτα και κάτι ακόμα: Ο Άνθρωπος δεν έχει μόνο την λογική νοημοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

Ο Δεικτης ΙQ μας λεει ποσο καλα μπορουμε να απανταμε στις ερωτησεις του συγκεκριμενου τεστ.

 

Πραγματικη μεθοδο μετρησης της εφυιας Δεν εχει βρεθει ακομη,και πολυ αμφιβαλω αν θα βρουν

 

 

Ένα πολύ αξιόπιστο τεστ θα έλεγα πως είναι η περιουσία που έχει καταφέρει κάποιος να αποκτήσει στην διάρκεια τις ζωής του. Και υπάρχουν πάρα πολλά παραδείγματα πχ Αριστείδης Ονασης (χωριάτης όπως τον φωνάζαν μερικοί ) Bill G@tes ,Γιάννης Ταραμάς κτλ

Το αν έχεις στο IQ 150 και να σε κυνηγάνε τα χρέη δεν είναι δήγμα εξυπνάδας άλλα το να ξεκινήσεις απ το 0 και να κάνεις εκατομμύρια λέει πάρα πολλά κι ας το τεστ σου βγαζει ΙQ 80

Link to comment
Share on other sites

Μπα δεν έχει άμεση σχέση το ένα με το άλλο.

Περιουσία για να κάνεις πρέπει να συνυπάρξουν διάφορες συνθήκες και πρέπει να είσαι εφοδιασμένος εκτός από εξυπνάδα με ευρηματικότητα, επιχειρηματικότητα, σωστή κρίση καταστάσεων και ανθρώπων και άλλα διάφορα.

 

Ο Αϊνστάιν λες να ήταν πιο χαζός απ'τον Bill Gates;

 

Υ.Γ. Αριστείδης Ωνάσης; Μήπως εννοείς Αριστοτέλης ή αναφέρεσαι σε άλλον;

Edited by Αυγερινός
Link to comment
Share on other sites

Μπα δεν έχει άμεση σχέση το ένα με το άλλο.

Περιουσία για να κάνεις πρέπει να συνυπάρξουν διάφορες συνθήκες και πρέπει να είσαι εφοδιασμένος εκτός από εξυπνάδα με ευρηματικότητα, επιχειρηματικότητα, σωστή κρίση καταστάσεων και ανθρώπων και άλλα διάφορα.

 

Ο Αϊνστάιν λες να ήταν πιο χαζός απ'τον Bill Gates;

 

Υ.Γ. Αριστείδης Ωνάσης; Μήπως εννοείς Αριστοτέλης ή αναφέρεσαι σε άλλον;

Υ.Γ. Αριστείδης Ωνάσης; Μήπως εννοείς Αριστοτέλης ή αναφέρεσαι σε άλλον;

Λάθος τυπογραφικό sorry

 

Απ ότι ξέρω και ο Αϊνστάιν δεν πέθανε στην ψάθα..... και αυτός από το 0 ξεκίνησε και έφτασε να έχει μια άνετη ζωή

Η εξυπνάδα δεν μετριέται μόνο σε συγκριμένο τομέα άλλα σαν σύνολο τον πράξεων μας . τώρα τι να το κάνω αν κάποιος ήταν αστέρι στο σχολείο στα μαθηματικά και έγινε αργότερα καθηγητής μαθηματικών και περιμένει ακόμα να διοριστεί ενώ ο άλλος που μόνο πρόσθεση ήξερε να κάνει άνοιξε λέμε τώρα καφετέρια έχει τις πιτσιρίκες να δουλεύουν μέσα για πάρτι του και δεν ξέρει τι κονομάει

 

Και μιας και μιλήσομε για Αϊνστάιν το όνομα Nicola Tesla σου λέει τίποτα ;;;

Υποθέτω πως όχι. Αν και ήταν ένας (πανέξυπνος) άνθρωπος ανακάλυψε τον ηλεκτρισμό όπως τον χρησιμοποιούμαι σήμερα (wechselstrom system) και ήταν ο πατέρας του ραδιοφώνου μιλάμε και γαμώ τα μυαλά ο άνθρωπος .

Ο Tesla που λες ούτε λεφτά είδε ποτέ ούτε δόξα . πέθανε φτωχός .

Κάποιος κύριος Edison Thomas !!!!!! του τ άφαγε μέσα από τα χέρια :blink::blink::blink:

Edited by magos
Link to comment
Share on other sites

Λαθος υποθετεις φιλτατε...

 

Και μιας και ανεφερες τον Tesla σου παραθετω τα εξης ονοματα(ψαξε για αυτα...)

1)Dr. Andrija Puharich

2)Townsend T. Brown , David Hamel , Floyd Sparky Sweet , Rudolf Zinsser & John Hutchison

3)Walter Russell (after him) > Ron Kovac and Toby Grotz , Tim Binder

4)Wilhelm Reich

5)Royal Raymond Rife

6)Patrick Flanagan

 

Ολοι τους ηταν Λαμπρα μυαλα, υψιστης εφυϊας που κατασκευασαν μηχανες(οι οποιες λειτουργουσαν) που θα αλλαζαν τον κοσμο!!!Φυσικα ο Nicola ηταν ενας απο αυτους...

 

Με τη σειρα μου υποθετω πως πρωτη φορα πληροφορησε για τα ατομα τους!

 

Με τη σειρα μου διαφωνω(φυσικα φιλικα!!!) με τον ισχυρισμο σου περι αξιοπιστια της περιουσιακης καταστασης στον τομεα του χαρακτηρισμου καποιου ως "εφυη"!!!

 

Τρανο παραδειγμα: Σακης & καθε λογης "καλλιτεχνες"(γκουχου γκουχου) που δεν ξερουν τι εχουν...

 

Επισης υπαρχουν αμετρητοι εκει εξω που ειναι πανεξυπνοι πραγματικα, ομως δεν εχουν/ειχαν τη δυνατοτητα να αποδειξουν τις ικανοτητες τους, γιατι ως γνωστον τρανη αποδειξη για αυτο (ασχετο αν ειναι αξιοπιστη) ειναι ενα σοβαρο διπλωμα, και για να αποκτηθει δε χρειαζεται μονο μυαλο αλλα και χαρτι!????$$$$????

Και το χαρτι γιατι πρεπει να πλερωσεις πολλα για σπουδες(και τα συναφη!)

Ως γνωστον υπαρχουν ανθρωποι που δεν μπορουν μια βδομαδα να πανε στη Χιο λογου χαρη...που να τα βρουν για να αναδειχτει το παιδι τους?Οποτε δε τους νοιαζει κ ασχολουνται με τη δουλεια τους...

 

Παντως η ιστορια του Tesla ειναι κομματακι πιο περιπλοκη απο οσα περιγραφεις, ειχα ακουσει πολλα για αυτον μεχρι που πηρα το βιβλιο για τη ζωη του...Πριν το κανω αυτο ομως τον ειχα (και ακομα το κανω )ως ιδαλμα...

 

:offtopic: Θεος ο Πυθαγορας :offtopic:

:offtopic: Προτυπο ο Hitler... :offtopic:

Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως μπερδρυουμε την εφυια με την πονηρια και την ιδιοτητα να εκμεταλλευεται καποιο ατομο την ικανοτητα να αρπαζει της ευκαιριες να "χτιζει" την ζωη του..

Γιατι στη ζωη περα απο την ευστροφια χρειαζεται προσαρμοστηκοτητα και ευελιξια..

 

Αλλωστε στο συγκεκριμενο τεστ ξεκαθαριζει πως δεν εχει να κανει με "κοινωνικες δεξιοτητες"..

Link to comment
Share on other sites

Χμ, σκέφτηκα ένα σύγχρονο παράδειγμα που αντικρούει τη θεωρία περί ευφυίας - πλούτου. Την ελληνική τηλεόραση: Εκεί όσο πιο χαζή και πιο ξανθιά (σεξιστικό ξέρω) είναι κάποια, τόσο μεγαλύτερη περιουσία και επιτυχία θα κάνει!

 

Αξιόπιστα IQ tests υπάρχουν (αυτά μετρούν συγκεκριμένες δεξιότητες του νου και όχι γενικά πόσο "σαίνι" είναι κάποιος. Ωστόσο αυτά τα IQ tests που υπάρχουν στο Internet είναι γενικώς μπαρούφες. Βγάζουν σε όλους μεγάλο αποτέλεσμα για να εγγραφούν μετά στο τάδε site, ν'αγοράσουν το τάδε βιβλίο, κοκ. Δε γνωρίζω άνθρωπο που να του έχουν βγάλει σ' αυτά κάτω από 130!! :018bleh:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Sucore έχεις δίκιο τα ονόματα που ανάφερες δεν τα γνωρίζω υποθέτω πάντως πως είχαν όλοι τους την ίδια τύχη με τον Tesla

Πανέξυπνοι άνθρωποι που κάποιοι άλλοι λιγότερο έξυπνη τους εκμεταλλεύτηκαν (τώρα πως είναι δυνατόν κάτι τέτοιος :blink::blink: )και πήραν δόξα και χρήμα ενώ αυτοί πέθαναν στην ψάθα από το πολύ μυαλό

 

Όσο για το παράδειγμα με τις ξανθιές φίλε Math Magic πίστεψε με δεν είναι τόσο χαζές όσο το παίζουν απλός βρήκαν και εκμεταλλεύονται αυτό που θέλει ο κόσμος (ευτυχώς όχι όλοι )αν δεν είχαν ακροαματικότητα θα τις βγάζανε από τις εκπομπές

Όσο για τον Σάκη δεν τον ξέρω να σου πω την αλήθεια (δεν γραφώ από Ελλάδα ) έκτος κι αν είναι αυτός ο γύφτος που προσπαθεί να τραγουδήσει ...αν είναι αυτός όμως μπράβο του του ανθρώπου ενώ οι έξυπνοι γύφτοι πουλάνε πατάτες αυτός βρήκε τον τρόπο να τα κονομάει με τα κορόιδα που τον ακούν :angel:

 

Λοιπόν ποιος είναι στην πραγματικότητα ποιο έξυπνος η ξανθιά που δουλεύει στην τραπεζα η η ξανθιά τις τηλεόρασης .......

Ο γύφτος με τα καρπούζια η ο γύφτος (καλλιτέχνις )....

 

Βέβαια μια τρομερή ιδιότητα που έχει το χρήμα είναι ότι δεν μένει ποτέ σε ανθρώπους που δεν το αξίζουνε . οι τα τρώνε μόνοι τους (καζινα χαρτιά γυναίκες κτλ ) οι τους τα τρώνε άλλοι εξυπνότεροι . Η ιστορία με τις ξανθιές και τους Σακηδες δεν έχει τελειώσει ακόμα, μέχρι τώρα τουλάχιστον φέρονται πολλή έξυπνα .Ο χρόνος θα δείξει .

 

Αν θέλετε ρίξτε μια ματιά στο όνομα Lustig Graf Victor απατεώνας μεν αλλά πανέξυπνος ...(πούλησε τον πύργο του Άιφελ δυο φορές ...)

Link to comment
Share on other sites

Βασικά, το IQ-τεστ μου φαίνεται πως είναι μια απεγνωσμένη προσπάθεια να εκφραστεί το τόσο περίπλοκο θέμα της ευφυίας με νούμερα...είναι μια υπεραπλούστευση,που ρίχνει το ανθρώπινο μυαλό στο επίπεδο του "να τις βγάλουμε έξω και να τις μετρήσουμε"...

Link to comment
Share on other sites

Sucore, ειλικρινά πιστεύεις πως ο Wilhelm Reich ήταν λαμπρό μυαλό? Έχοντας διαβάσει την "Ανάλυση του χαρακτήρα 1:Η τεχνική" και το "Άκου ανθρωπάκο" και έχοντας παρακολουθήσει παρουσιάσεις(φοιτητών) πάνω σε πολλά άλλα έργα του, αν και διακρίνω ένα επαναστατικό πνεύμα στα λεγόμενά του(ίσως να πηγαίνει πακέτο με την μαρξιστική ιδεολογία την οποία υποστήριζε), θεωρώ πως τα βλέπει όλα τραγικά μονόπλευρα.

Άσε που είναι ιδιαίτερα απόλυτος και ειδικά με το θέμα της οργονοθεραπείας.

Link to comment
Share on other sites

Το "μονόπλευρο", στη συγκεκριμένη περίπτωση, πάει πακέτο με το είδος της ιδιοφυίας του. Όπως ένα σωρό άλλοι, είναι προϊόν της εποχής του. Την εποχή που ωρίμασε, ως επιστήμονας, υπήρχε τεράστια πόλωση στην Ευρώπη μεταξύ ναζισμού/φασισμού από τη μια και κομμουνισμού από την άλλη. Ακόμα, ένοιωσε κάποια στιγμή απηυδησμένος από τη "συντηριτικότητα" του δασκάλου του Φρόυντ (ο ίδιος έτσι την εξέλαβε) και θεώρησε πως έπρεπε να καταγγείλει κάποια πράγματα. Έτσι, είναι από τους πρώτους που μίλησε ανοιχτά για σεξουαλική απελευθέρωση - το οποίο εκείνη την εποχή σήμαινε πράγματα που εμείς τα θεωρούμε αυτονόητα, π.χ. αποενοχοποίηση του προγαμιαίου σεξ και απαλλαγή από τις συμπεριφορές που προκαλούσε η ενοχοποίησή του (π.χ. εξάπλωση της πορνείας).

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω αγαπητε κερατε!!

 

Φίλε Sucore έχεις δίκιο τα ονόματα που ανάφερες δεν τα γνωρίζω υποθέτω πάντως πως είχαν όλοι τους την ίδια τύχη με τον Tesla

Πανέξυπνοι άνθρωποι που κάποιοι άλλοι λιγότερο έξυπνη τους εκμεταλλεύτηκαν (τώρα πως είναι δυνατόν κάτι τέτοιος :blink::blink: )και πήραν δόξα και χρήμα ενώ αυτοί πέθαναν στην ψάθα από το πολύ μυαλό

...

Όσο για τον Σάκη δεν τον ξέρω να σου πω την αλήθεια (δεν γραφώ από Ελλάδα ) έκτος κι αν είναι αυτός ο γύφτος που προσπαθεί να τραγουδήσει ...αν είναι αυτός όμως μπράβο του του ανθρώπου ενώ οι έξυπνοι γύφτοι πουλάνε πατάτες αυτός βρήκε τον τρόπο να τα κονομάει με τα κορόιδα που τον ακούν :angel:

 

Λοιπόν ποιος είναι στην πραγματικότητα ποιο έξυπνος η ξανθιά που δουλεύει στην τραπεζα η η ξανθιά τις τηλεόρασης .......

Ο γύφτος με τα καρπούζια η ο γύφτος (καλλιτέχνις )....

 

Βέβαια μια τρομερή ιδιότητα που έχει το χρήμα είναι ότι δεν μένει ποτέ σε ανθρώπους που δεν το αξίζουνε . οι τα τρώνε μόνοι τους (καζινα χαρτιά γυναίκες κτλ ) οι τους τα τρώνε άλλοι εξυπνότεροι . Η ιστορία με τις ξανθιές και τους Σακηδες δεν έχει τελειώσει ακόμα, μέχρι τώρα τουλάχιστον φέρονται πολλή έξυπνα .Ο χρόνος θα δείξει .

 

Αν θέλετε ρίξτε μια ματιά στο όνομα Lustig Graf Victor απατεώνας μεν αλλά πανέξυπνος ...(πούλησε τον πύργο του Άιφελ δυο φορές ...)

 

Ειναι δυνατον να τους εκμεταλλευτουν, ο λογος;;

μα φυσικα γιατι οι δευτεροι δεν "μασαγαν" στο να πεταξουν απειλες...

χεχε, κανεις δε πεθαινει απο το πολυ μυαλο...απο τους λαθους χειρισμους του ισως...

 

ΜΑ ΚΑΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟΝ ΣΑΚΗ;;;;;;;;σε ζηλευω φιλε μου!!!!!

Σακης Ρουβας...δε μπορει να μην εχεις ακουσει κατι για αυτον!!! :headb: :headb: :headb:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...