Jump to content

IQ


Marilena
 Share

Recommended Posts

Καλά όλα αυτά,όμως γιατί να κάνει κανείς ένα IQ τέστ?

 

Η άποψη μου είναι ότι όλα αυτά τα IQ τέστ που κυκλοφορούν στο διαδικτυο, είναι για τα άτομα εκείνα που δεν είναι σίγουρα για τον εαυτό τους, και ζητούν κάποιου είδους επιβεβαίωση μέσο αυτών των τέστ.

 

Ένας άνθρωπος με πίστη στον εαυτό του, δεν έχει ανάγκη απο IQ τέστ που θα του δείξουν πόσο έξυπνος ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Καλά όλα αυτά,όμως γιατί να κάνει κανείς ένα IQ τέστ?

 

Η άποψη μου είναι ότι όλα αυτά τα IQ τέστ που κυκλοφορούν στο διαδικτυο, είναι για τα άτομα εκείνα που δεν είναι σίγουρα για τον εαυτό τους, και ζητούν κάποιου είδους επιβεβαίωση μέσο αυτών των τέστ.

Φίλε everfrost, κατ? αρχάς καλώς μας ήρθες.

 

Μην ξεχνάς ότι πολλοί άνθρωποι βρίσκονται στα γραφεία τους όταν μπαίνουν στο διαδίκτυο και συχνά-πυκνά έχουν λίγο χρόνο να «σκοτώσουν» (ειδικά σε εποχές όπως τώρα, δηλαδή κοντά στις γιορτές). Τα IQ test είναι μια λύση για να περάσει η ώρα, χωρίς να αποβλακωθείς (ή σε πάρει ο ύπνος :lol: ).

 

Ίσως όμως προσέξεις ότι τα άτομα με έλλειψη αυτοπεποίθησης, αποφεύγουν να κάνουν IQ test ακόμα κι αν είναι απλά για να περάσουν την ώρα τους? (σκέψου το και θα καταλάβεις το γιατί :smilewink: )

Link to comment
Share on other sites

Μην μπερδευετε την ευφυια με την πονηρια,ο τροπος που κερδιζει κανεις λεφτα δεν εχει σχεση με το μυαλο τοσο οσο με την εκμεταλλευση.Και μιλαω για πολλα λεφτα!Γνωριζω ατομα που παρολο που εχουν επιχειρησεις δικες τους,εκμεταλλευονται την αναγκη καποιων δικων τους και μη ,πασσαροντας τους αντικειμενα προς πωληση για να βγαλουν εξτρα χρημα!Αυτο δεν ειναι ανηθικο?Αν ηταν ευφυεις (που δεν νομιζω το IQ τους να ξεπερναει αυτο του αμερικανου προεδρου :rock: )θα σκεφτονταν να ασχοληθουν λιγο περισσοτερο με το πνευματικο τους επιπεδο και οχι να αναλλωνονται στο ποτε θα πανε για καφε,ποτε θα γ :censored: ,ποτε το ενα ποτε το αλλο και θα γνωριζαν στοιχειωδη πραγματα της ιστοριας μας και της κουλτουρας μας....Το να κανεις περιουσια δεν ειναι το παν,αλλα να κανεις μια αλλαγη στον κοσμο που ζεις,αφηνοντας κατι πισω σου και εννοω τον Τεσλα!Μαλιστα σκεφτονται να λανσαρουν και το SQ(συναισθηματικο Q),αλλα μονο αν χρησιμοποιησουμε το δεικτη ευφυιας και στις 7 ηδη υπαρχουσες κατηγοριες νοημοσυνης σε συνδυασμο με το συναισθηματικο δεικτη,τοτε θα εχουμε μια πιο πληρη εικονα για την νοημοσυνη μας.Δεν φτανει να εισαι εξυπνος μονο σε εναν τομεα πχ.μαθηματικα/επιχειρισεις,αλλα να εισαι λιγο εξυπνος σε καθε τομεα της νοημοσυνης και της αντιληψης για να θεωρηθεις πολυ ανωτερος!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε ενα παλιο τεστ του focus ειχε ενα αρθρο που εγραφε πως μια ερευνα απεδειξε πως το iq Test δν ειναι αξιοπιστο και ειπε πως ο δεικτης νοημοσυνης μας εξαρτατια κ απο τα συναισθηματα και υπάρχει τεστ συναισθηματικής νοημοσυνης....

θα ψαξω α το βρω το αρθρο για να σω λεπτομεριες....

Link to comment
Share on other sites

Guest cryogenesi

Έχω να καταθέσω 2 εμπειρίες μου, απλά και μόνο για να μου εξήγηση αν γνωρίζει κάποιος, για ποιο λόγο εφαρμόζουν αυτά που θα αναφέρω γιατί εγώ απάντηση δεν βρήκα ακόμα:

 

Λοιπόν έχω κάνει IQ τεστ στο στρατό για “επιλογή αξιωματικών / υπαξιωματικών εφέδρων” , δεν μας κοινοποιήθηκαν τα αποτελέσματα ποτέ, δεν ξέρω τον λόγο, άκουσα από κάποιον ότι ήτανε το “αμερικανικό IQ test” και επίσης έκανα τεστ παρόμοιο με του στρατού για πρόσληψη σε δημοσία υπηρεσία, από αυτές της μικρές μου εμπειρίες διαπίστωσα ότι μετρούσε η αντίληψη και η παρατηρητικότητα σε σχέση πάντα με τον χρόνο αλλά καθόλου η ψυχική κατάσταση εκείνη την στιγμή αυτού που το έκανε , και έπρεπε τουλάχιστον να γνωρίζεις της βασικές πράξης, αυτό που διαπίστωσα είναι ότι για κάποιο πολύ σοβαρό λόγο δίνουνε πολύ σημασία στα αποτελέσματα αυτών των τεστ, δεν έχω καταλάβει ακόμα γιατί....

 

Με σεβασμό σε αυτούς που με σέβονται CRYOGENESI

Link to comment
Share on other sites

Έχω να καταθέσω 2 εμπειρίες μου, απλά και μόνο για να μου εξήγηση αν γνωρίζει κάποιος, για ποιο λόγο εφαρμόζουν αυτά που θα αναφέρω γιατί εγώ απάντηση δεν βρήκα ακόμα:

 

Λοιπόν έχω κάνει IQ τεστ στο στρατό για ?επιλογή αξιωματικών / υπαξιωματικών εφέδρων? , δεν μας κοινοποιήθηκαν τα αποτελέσματα ποτέ, δεν ξέρω τον λόγο, άκουσα από κάποιον ότι ήτανε το ?αμερικανικό IQ test? και επίσης έκανα τεστ παρόμοιο με του στρατού για πρόσληψη σε δημοσία υπηρεσία, από αυτές της μικρές μου εμπειρίες διαπίστωσα ότι μετρούσε η αντίληψη και η παρατηρητικότητα σε σχέση πάντα με τον χρόνο αλλά καθόλου η ψυχική κατάσταση εκείνη την στιγμή αυτού που το έκανε , και έπρεπε τουλάχιστον να γνωρίζεις της βασικές πράξης, αυτό που διαπίστωσα είναι ότι για κάποιο πολύ σοβαρό λόγο δίνουνε πολύ σημασία στα αποτελέσματα αυτών των τεστ, δεν έχω καταλάβει ακόμα γιατί....

 

Με σεβασμό σε αυτούς που με σέβονται CRYOGENESI

 

Παρόμοιο τεστ (της ΜΥΚ) είχα κάνει κι εγώ προ δεκαετίας (και κάτι ψιλά) και είχα βγει μεγάλο εξυπνοπούλι (18 μονάδες πάνω από το μέσο όρο) και το αποτέλεσμα του το «περιέφερα» με μεγάλη περηφάνια. Δεκα-τόσα χρόνια μετά κοιτώντας διάφορες επιλογές μου (κυρίως τις επηρεαζόμενες από συναισθηματικούς παράγοντες) δεν είμαι και τόσο περήφανη για το αποτέλεσμά τους (το λεγόμενο «κορόιδο» :headb: )?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...