Jump to content

Ας συστηθώ λοιπόν...


Marilena
 Share

Recommended Posts

Έκανα μια καλή γύρα του φόρουμ, μου άρεσε και θα μείνω.

 

Τώρα ας σας συστηθώ. Ονομάζομαι Μαριλένα και ζω κάπου στη Μακεδονία. Λατρεύω τα βιβλία και γενικότερα το διάβασμα. Η βιβλιοθήκη μου είναι το μόνο δικό μου πράγμα για το οποίο μπορώ να πω πως είμαι ΠΕΡΗΦΑΝΗ, και έχω σκοπό να την αυξήσω και άλλο σε ποιότητα αλλά και σε μέγεθος.

 

Μέσα στα βιβλία μου, υπάρχουν 6 που ανήκουν στην JK Rowling. Ναι, διαβάζω Χάρι Πότερ και μ' αρέσει να χάνομαι στην μαγεία του σχολείου του. Και τα 6 βιβλία τα έχω διαβάσει στα αγγλικά γιατί δεν εμπιστεύομαι τις μεταφράσεις εκδόσεων τόσο εμπορικών όσο του Ψυχογιού.

 

Ωστόσο η Rowling δεν με έκανε να θέλω να γίνω "μαγισσα". Η πραγματική επιρροή ήρθε -όσο και να φαίνεται απίθανο- από μερικούς παπάδες που συστήθηκαν ως Πανελλήνια Ένωση Γονέων. Πως? Με τον ίδιο τρόπο που αναπτύχθηκε ο Χριστιανισμός. Με διώξεις. Δεν μπορούσαν να μας κάνουν τίποτα αλλά τα τεράστια κείμενα που έγραφαν με περιεχόμενο ανούσιο και λέξεις που πρέπει να ψάχνεις στα λεξικά για να καταλάβεις τι σημαίνουν, μας κούραζε και μας εδιωχνε από το φόρουμ. Παράλληλα παρέθεταν αποσπάσματα από βιβλία με σκοπό να μας απωθήσουν από τον Χαρι Πότερ αλλά εμένα με έλκυαν. Όπως για παράδειγμα το απόσπασμα για την Νουμερολογία.

 

Κάναν και το εξής απίστευτο: Μου ζήτησαν να μεταφράσω ένα απόσπασμα για την αριθμολογία (νομίζω) γιατί είπαν πως η ομάδα του ήταν πολύ απασχολημένη.

 

Φοβόντουσαν την δική μου επαφή με την μαγεία για ξέραν πως είμαι αρκετά ερευνητικό άτομο αλλά ταυτόχρονα με έφερναν σε επαφή.

 

Δεν τους καταμαρτηρώ τίποτα, ούτε παίρνω πίσω τίποτα από όλα όσα είπα. Αντίθετα τους ευχαριστώ που με φέραν σε επαφή με αυτή την Τέχνη. Δεν ξέρω αν το ήθελαν ή όχι, δεν ξέρω καν αν το έκαναν ηθελημένα αλλά ότι και να έκαναν εγώ θα ήμουν ο εαυτός μου και θα έκανα αυτό που μου υπαγόρευε η συνείδησή μου και η φύση μου.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια καλή γύρα του φόρουμ, μου άρεσε και θα μείνω.

 

Τώρα ας σας συστηθώ. Ονομάζομαι Μαριλένα και ζω κάπου στη Μακεδονία. Λατρεύω τα βιβλία και γενικότερα το διάβασμα. Η βιβλιοθήκη μου είναι το μόνο δικό μου πράγμα για το οποίο μπορώ να πω πως είμαι ΠΕΡΗΦΑΝΗ, και έχω σκοπό να την αυξήσω και άλλο σε ποιότητα αλλά και σε μέγεθος.

 

 

 

Καλώς ήρθες και είθε πραγματικα να πετύχεις το σκοπό σου Μαριλένα εκ Μακεδονίας. Ηλικία δεν ανέφερες. Αλήθεια πόσο είσαι;

 

Μέσα στα βιβλία μου, υπάρχουν 6 που ανήκουν στην JK Rowling. Ναι, διαβάζω Χάρι Πότερ και μ' αρέσει να χάνομαι στην μαγεία του σχολείου του. Και τα 6 βιβλία τα έχω διαβάσει στα αγγλικά γιατί δεν εμπιστεύομαι τις μεταφράσεις εκδόσεων τόσο εμπορικών όσο του Ψυχογιού.

 

 

Τα υπόλοιπα βιβλία τα έχεις διαβάσει όλα από το πρωτότυπο? Και γιατί δεν εμπιστεύεσαι τους κατα πολλούς αξιόλογους μεταφραστές μας?

 

 

Ωστόσο η Rowling δεν με έκανε να θέλω να γίνω "μαγισσα".

 

Θες να γίνεις μάγισσα? Γιατί?

 

Η πραγματική επιρροή ήρθε -όσο και να φαίνεται απίθανο- από μερικούς παπάδες που συστήθηκαν ως Πανελλήνια Ένωση Γονέων.

 

Πως ξέρεις ότι ήταν παπάδες και που ακριβώς ήρθες σε επαφή μ αυτήν την ένωση?

(Πολλές απορίες μου δημιούργησε αυτό το ποστ γμτ :headb: )

 

Πως? Με τον ίδιο τρόπο που αναπτύχθηκε ο Χριστιανισμός. Με διώξεις.

 

Διώξεις? Σας έδιωκαν?

 

Δεν μπορούσαν να μας κάνουν τίποτα αλλά τα τεράστια κείμενα που έγραφαν με περιεχόμενο ανούσιο και λέξεις που πρέπει να ψάχνεις στα λεξικά για να καταλάβεις τι σημαίνουν, μας κούραζε και μας εδιωχνε από το φόρουμ.

 

Αυτό εννοείς διώξεις? Ότι δεν κατανοούμε δεν είναι και απαραίτητο να μας απομακρύνει από κάπου εφόσον προσπαθήσουμε να το κατανοήσουμε και στο τέλος συμφωνεί με τις δικές μας απόψεις

 

Παράλληλα παρέθεταν αποσπάσματα από βιβλία με σκοπό να μας απωθήσουν από τον Χαρι Πότερ αλλά εμένα με έλκυαν. Όπως για παράδειγμα το απόσπασμα για την Νουμερολογία.

 

Κάναν και το εξής απίστευτο: Μου ζήτησαν να μεταφράσω ένα απόσπασμα για την αριθμολογία (νομίζω) γιατί είπαν πως η ομάδα του ήταν πολύ απασχολημένη.

 

Για να σου ζητήσουν κάτι τέτοιο σημαίνει ότι σου είχαν κάποια εμπιστοσύνη (η εμπιστοσύνη συνήθως γεννιέται μετά από μακρόχρονη γνωριμία). Επίσης εμενα δε μου φαίνεται απίστευτο σε ένα φόρουμ να υπάρχει συνεργασία μεταξύ των μελών ώστε να βελτιώνεται η εικόνα του και να καλύπτεται το κενό που υπάρχει σε κάποιο άρθρο.

 

Φοβόντουσαν την δική μου επαφή με την μαγεία για ξέραν πως είμαι αρκετά ερευνητικό άτομο αλλά ταυτόχρονα με έφερναν σε επαφή.

 

Εδώ ξαναλέω ότι και πριν. Για να σε ξέρουν σημαίνει ότι συμμετέιχες στα δρόμενα. Τώρα για το θέμα φοβου... τι φοβόνταν ακριβώς? Κι αν όπως λες φοβόνταν γιατί να σε φέρουν σε επαφή?

Μήπως γλυκιά μου είχες χωθεί μέχρι τ αυτία (χωρις να θελω να θίξω κανέναν) σε καμμιά από τις γνωστές άγνωστες παραθρησκευτικές οργανώσεις που ως κύριο σκοπό τους έχουν τον προσυλιτισμό?

 

Δεν τους καταμαρτηρώ τίποτα, ούτε παίρνω πίσω τίποτα από όλα όσα είπα. Αντίθετα τους ευχαριστώ που με φέραν σε επαφή με αυτή την Τέχνη. Δεν ξέρω αν το ήθελαν ή όχι, δεν ξέρω καν αν το έκαναν ηθελημένα αλλά ότι και να έκαναν εγώ θα ήμουν ο εαυτός μου και θα έκανα αυτό που μου υπαγόρευε η συνείδησή μου και η φύση μου.

 

 

Υ.Γ.

Μπήκα σ αυτό το φόρουμ έψαξα κι εμεινα γιατί ακριβώς δεν προσπάθησε κανείς να με κρατήσει.

Μην παρασυρόμαστε από εντυπώσεις αλλα ας ψάχνουμε συνεχώς τη γνώση που θα έρθει μέσω του ιδιου μας του εαυτού και όχι μέσω του οποιουδήποτε δασκάλου.

Link to comment
Share on other sites

Τα υπόλοιπα βιβλία τα έχεις διαβάσει όλα από το πρωτότυπο? Και γιατί δεν εμπιστεύεσαι τους κατα πολλούς αξιόλογους μεταφραστές μας?

 

Όχι. Μόνο ένα ακόμη έχω διαβάσει από το πρωτότυπο. Το Hobbit του Tolkien.

Δεν είναι ότι δεν εμπιστευομαι τους έλληνες μεταφραστές, αλλά ειδικά με τον Χάρι Πότερ ξέρω ότι βιάζονται να το εκδόσουν.

 

Θες να γίνεις μάγισσα? Γιατί?

 

Έθεσα λάθος το θέμα. Εννοούσα ότι τα παιδάκια που διαβάζουν Χάρι Πότερ, θέλουν να γίνουν μάγοι. Αυτό δεν συνέβει στην περίπτωσή μου.

 

Πως ξέρεις ότι ήταν παπάδες και που ακριβώς ήρθες σε επαφή μ αυτήν την ένωση?

 

Έψαξα στο google και βρήκα την ιστοσελίδα τους.

Όλα ξεκίνησαν με το αρχικό φόρουμ του Ψυχογιού. Μπήκαν εκεί και προσπαθούσαν να μας απομακρύνουν από τον Χάρι Πότερ.

 

Διώξεις? Σας έδιωκαν?

Αυτό εννοείς διώξεις? Ότι δεν κατανοούμε δεν είναι και απαραίτητο να μας απομακρύνει από κάπου εφόσον προσπαθήσουμε να το κατανοήσουμε και στο τέλος συμφωνεί με τις δικές μας απόψεις

 

Δεν είπα ότι δεν καταλάβαινα τι γράφανε. Καταλάβαινα πολύ καλά και το περιεχόμενο και τον στόχο του κειμένου.

 

Για να σου ζητήσουν κάτι τέτοιο σημαίνει ότι σου είχαν κάποια εμπιστοσύνη (η εμπιστοσύνη συνήθως γεννιέται μετά από μακρόχρονη γνωριμία). Επίσης εμενα δε μου φαίνεται απίστευτο σε ένα φόρουμ να υπάρχει συνεργασία μεταξύ των μελών ώστε να βελτιώνεται η εικόνα του και να καλύπτεται το κενό που υπάρχει σε κάποιο άρθρο.

 

Με βάσή όσα ήξεραν για μένα, δεν έπρεπε να μου δώσουν κανένα τέτοιο κείμενο. Πάντως δεν με ήξεραν καλά, γιατί η "συνεργασία" μας κράτησε μερικούς μήνες.

Την 2η περίοδο της ερώτησης σου δεν την κατάλαβα καλά, μπορείς να γίνεις πιο σαφής;

 

Εδώ ξαναλέω ότι και πριν. Για να σε ξέρουν σημαίνει ότι συμμετέιχες στα δρόμενα. Τώρα για το θέμα φοβου... τι φοβόνταν ακριβώς? Κι αν όπως λες φοβόνταν γιατί να σε φέρουν σε επαφή?

Μήπως γλυκιά μου είχες χωθεί μέχρι τ αυτία (χωρις να θελω να θίξω κανέναν) σε καμμιά από τις γνωστές άγνωστες παραθρησκευτικές οργανώσεις που ως κύριο σκοπό τους έχουν τον προσυλιτισμό?

 

Όντως συμμετείχα στα δρώμενα.

Φοβόνταν μήπως και αρχίσω τις αναζητήσεις σε αυτόν τον κλάδο.

Η ακριβής φράση τους ήταν "... Όμως τρέμουμε στην ιδέα ότι αυτή η επαφή..."

Δεν ανήκω σε καμία παραθρησκευτική οργάνωση. Είμαι Χριστιανή στα χαρτιά, ελεύθερη στο πνεύμα.

 

 

 

Υ.Γ.

Συμφωνώ απόλυτα με το Υ.Γ. σου.

Edited by Marilena
Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Μαριλένα!!

Εγώ θα ήθελα να πω κάτι σχετικά άσχετο μ'αυτά..

οι μεταφράσεις στο Χαρυ Πόττερ είναι κορυφαίες! Εχω διαβάσει και τα πρωτότυπα και τα μεταφρασμένα και τα έχω συγκρίνει (έχω μια κάποια τρέλα με αυτά.. :whistling: ), οπότε μπορώ να σου πω ότι είναι πολύ πετυχημένα!!

Υ.Γ.Οι μεταφράσεις δε γίνονται γρήγορα!Αντιθέτως, αφού τα βιβλία βγαίνουν Ιούνιο-Ιούλιο και εδώ τα εκδίδουν Νοέμβρη και Δεκέμβρη λόγω χριστουγεννιάτικής αγοράς, καταλαβαίνεις ότι...το καθυστερούν επίτηδες ( :015annoyed: ).. Μόνο να σκεφτείς ότι τα γαλλικά βιβλία είναι αισχρά και βγαίνουν συνήθως γρηγορότερα απ'τα ελληνικά..

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στην παρεα μας....

 

Θα συμφωνισω μαζι σου οτι οι μεταφρασεις τον βιβλιων δεν ειναι παντοτε οι καλυτερες. Και εγω προτιμω να διαβαζω τα αγγλικα βιβλια απο το προτωτυπο αλλα εχω βρει και αξιολογες μεταφρασεις.

 

Οπως η Saginie και εσυ ετσι και οι περισσοτεροι εδω καπως ετσι εχουμε βρεθει, so enjoy the stay....

 

Ελπιζω να βρεις αυτα που αναζητας σε αυτο το forum και πανω απο ολα feel free to ask...

Link to comment
Share on other sites

Αχ αυτή η νιότη!!!!

 

Άκου και τη γνώμη κάποιου ελαφρώς μεγαλύτερου και ωριμότερου :blink: marilena. Προσπάθησε να κάνεις πράγματα στη ζωή σου που σε ευχαριστούν, βλέποντας μέσα από ένα θετικό πρίσμα γεγονότων και όχι ως αντίδραση σε κάτι που σε δυσαρεστεί.

 

Ο αντιδραστικός τρόπος σκέψης οδηγεί σε άσχημα για μας μονοπάτια...

 

Τέλος κηρύγματος :angel:

Link to comment
Share on other sites

Αχ αυτή η νιότη!!!!

 

Άκου και τη γνώμη κάποιου ελαφρώς μεγαλύτερου και ωριμότερου :blink: marilena. Προσπάθησε να κάνεις πράγματα στη ζωή σου που σε ευχαριστούν, βλέποντας μέσα από ένα θετικό πρίσμα γεγονότων και όχι ως αντίδραση σε κάτι που σε δυσαρεστεί.

 

Ο αντιδραστικός τρόπος σκέψης οδηγεί σε άσχημα για μας μονοπάτια...

 

Τέλος κηρύγματος :angel:

 

Κήρυγμα? Πιο κήρυγμα?

 

Σ'ευχαριστώ φίλε. (Συγνώμη που σε λέω έτσι αλλά δεν ξέρω την ηλικία σου και νιώθω πως είναι ο πιο φιλικός τρόπος να σου απευθυνθώ)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Γειά σου Μαριλένα!!

Εγώ θα ήθελα να πω κάτι σχετικά άσχετο μ'αυτά..

οι μεταφράσεις στο Χαρυ Πόττερ είναι κορυφαίες! Εχω διαβάσει και τα πρωτότυπα και τα μεταφρασμένα και τα έχω συγκρίνει (έχω μια κάποια τρέλα με αυτά.. :whistling: ), οπότε μπορώ να σου πω ότι είναι πολύ πετυχημένα!!

Υ.Γ.Οι μεταφράσεις δε γίνονται γρήγορα!Αντιθέτως, αφού τα βιβλία βγαίνουν Ιούνιο-Ιούλιο και εδώ τα εκδίδουν Νοέμβρη και Δεκέμβρη λόγω χριστουγεννιάτικής αγοράς, καταλαβαίνεις ότι...το καθυστερούν επίτηδες ( :015annoyed: ).. Μόνο να σκεφτείς ότι τα γαλλικά βιβλία είναι αισχρά και βγαίνουν συνήθως γρηγορότερα απ'τα ελληνικά..

 

 

 

κι εγώ έχω τρέλα με τα βιβλία της ρόουλινγκ και τα διαβάζω αρκετά συχνά...έχω διαβάσει και τα ελληνικά και τα αγγλικά...γι'αυτό θα ήθελα να μου επιτρέψεις να διαφωνήσω μαζί σου.... τα αγγλικά έχουν μία μαγεία που όσο και να θες να τη μεταφράσεις δεν μπορείς...πάρε για παράδειγμα το πιο απλό.... τον Voldemort ή αλλιώς Tom Marvolo Riddle και κοίτα τι παραποιήσεις έχουν κάνει στο όνομά του....

 

τέσπα, το τόπικ λέει άλλα όμως....

ας συστηθώ κι εγώ

ψάχνω αρκετό καιρό για τη μαγεία με αρκετά διαλείμματα ενδιάμεσα χωρίς όμως να ξεχνώ την εξάσκηση στο θέμα που με απασχολεί...

σε ένα άλλο φόρουμ (αμερικάνικο νομίζω) μου είπαν πως το είδος μαγείας που με ενδιαφέρει να εξασκήσω είναι η λευκή μαγεία...μπήκα λοιπόν σε μια σελίδα περί μαγείας της χώρας μου και έψαξα αυτά που με ενδιέφεραν αλλά και άλλα για να μπορέσω να έχω μία σφαιρική γνώμη...

έπειτα από καιρό με μεγάλο δισταγμό γράφτηκα στο φόρουμ για να μάθω ακόμα περισσότερα...

ελπίζω να μην απογοητευτώ.......

στα άλλα φόρουμ υπήρχαν πολλοί που έμπαιναν για την πλάκα και δε βοηθούσαν ούτε έλεγαν κάτι αξιόλογο και αληθινό...θα δείξει τι θα συμβεί και εδώ...

 

καλώς ήρθα...

 

ΥΓ: τα καλύτερα βιβλία για μένα είναι του Coelho, Tolkien, Rowling γιατί σου μεταδίδουν τη μαγεία και άμεσα και έμμεσα.....

Link to comment
Share on other sites

καλως ήρθες zoso, ελπίζω πραγματικά να βρείς αυτό που ψάχνεις.

από τον λίγο καιρό που είμαι εδώ μπορώ να σου πω ένα πράγμα.... τα θέματα προς συζήτηση αλλά και τα ποστ δεν γίνονται προς εντυπωσιασμό, προσωπικά προτιμώ να μην μιλάω καθόλου αν δεν έχω κάτι να πω (ελπίζω να μην αυτοαναιρούμαι πολύ συχνά :019blush: :angel: )

 

Λοιπόν, καλώς ήρθες και enjoy your stay......

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...