Jump to content

Βοήθεια....


Marilena
 Share

Recommended Posts

Ειλικρινά τα έχω χάσει!!!

 

Δεν ξέρω από που να αρχίσω το διάβασμα!!

 

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει??

 

Να μου βάλει ένα πρόγραμμα π.χ. Ξεκίνα με το τάδε, μόλις τα καταφέρεις κάνε το άλλο!!

 

SOS!!

Link to comment
Share on other sites

Διάβασμα για τι πράγμα;

Ξεκίνα πάντως εντατική προσπάθεια με αυτό που σου φαίνεται δυσκολότερο...

Link to comment
Share on other sites

Μα φυσικα απο αυτα που σε ενδιαφερουν περισσοτερο!!!

Ακομα ειναι νωρις βεβαια αλλα σε λιγο καιρο οχι μονο θα μπορεις να κρινεις πολυ ευκολοτερα τι σε "συνφερει", αλλα ακομα και να βοηθας πραγματικα τους γυρω σου σε τομεις οπου πιστευουν οτι δεν τα πανε και τοσο καλα!!

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν ξέρω ρε παιδιά, τίποτα, πως να αποφασίσω τι με ενδιαφέρει.

 

Το μόνο που ξέρω είναι ότι θέλω πραγματικά να ασχοληθώ και να μάθω, όσο καιρό και να κρατήσει αυτό.

 

Αλλά τα έχω χάσει!!! Προσπαθώ να κάνω Διαλογισμό, μετά βλέπω μια παραπομπή για τις Αναπνοές διαβάζω εκεί και μετά έχω τον Οραματισμό ασε και αυτό το 3ο μάτι.... ΧΑΘΗΚΑ ΣΑΣ ΛΕΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν ξέρω ρε παιδιά, τίποτα, πως να αποφασίσω τι με ενδιαφέρει.

Γι' αυτό διάβασε διάφορα, ψάξε, σύγκρινε για να δεις τι σε εκφράζει κιόλας. Γιατί να σου πει κάποιος κάνε το τάδε και το τάδε, ή ξεκίνα εκεί, μπορεί να είναι κάτι που δεν ταιριάζει στη Μαριλένα... Ξεκίνα από το διάβασμα του εαυτού σου και στην πορεία θα ξεκαθαρίσεις.. Και πάνω απ'όλα μην βιάζεσαι. Δεν είναι κάτι που θα γίνει από την μία μέρα στην άλλη. Υπομονη!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το sos, με όλο το σεβασμό, μου προσδίδει μια έλλειψη στόχου.

Αν ξεκινάς δίχως άμεσο στόχο, μόνο με την προοπτική του "θέλω να μάθω", δεν αρκεί.

Καλό θα ήταν αν όντως ο στόχος σου είναι να μάθεις, να τον "σπάσεις" σε επιμέρους -πιο βραχυπρόθεσμους- στόχους, προκειμένου να έχεις αμεσότερο έλεγχο του τί πραγματικά θέλεις!

Άρα λοιπόν, δε φτάνει να λες "θέλω να μάθω" αλλά ίσως να πρέπει να το σπάσεις σε μερικές ερωτήσεις (των οποίων οι απαντήσεις θα σε οδηγήσουν σ'αυτό που πραγματικά θέλεις να μάθεις)... "Τί θέλω να μάθω?" "Γιατί θέλω να το μάθω αυτό?" "Τί θα μου προσφέρει αυτό στη ζωή μου?" "πως μπορώ να αξιοποιήσω αυτή την πληροφορία" και άλλες τέτοιες ερωτήσεις...

Απάντησε στον εαυτό σου αυτές τις ερωτήσεις με ειλικρίνεια και μετά θα βρεις μόνη σου τί θέλεις να διαβάσεις, ή τουλάχιστον από πού θέλεις να αρχίσεις...

Άλλωστε, όπως πολύ σωστά σου είπε και η Σαμπρίνα, εσύ ξέρεις τη Μαριλένα καλύτερα από τον καθένα μας... Άρα, αν ψάξεις λίγο στη Μαριλένα, θα ξέρεις τί να διαβάσεις περισσότερο απ'ότι θα μπορούσαμε να σου υποδείξουμε εμείς...

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν ξέρω ρε παιδιά, τίποτα, πως να αποφασίσω τι με ενδιαφέρει.

Γι' αυτό διάβασε διάφορα, ψάξε, σύγκρινε για να δεις τι σε εκφράζει κιόλας. Γιατί να σου πει κάποιος κάνε το τάδε και το τάδε, ή ξεκίνα εκεί, μπορεί να είναι κάτι που δεν ταιριάζει στη Μαριλένα... Ξεκίνα από το διάβασμα του εαυτού σου και στην πορεία θα ξεκαθαρίσεις.. Και πάνω απ'όλα μην βιάζεσαι. Δεν είναι κάτι που θα γίνει από την μία μέρα στην άλλη. Υπομονη!!

γεια σου Μαριλενα και καλως μας ηρθες!

Θα συμφωνησω με την Σαμπρινα. Ψαξε να βρεις πρωτα απο ολα τι σε εκφραζει εσενα σαν ανθρωπο. Κανεις απο εμας δεν μπορει να σου πει διαβασε αυτο η το αλλο γιατι στον καθενα αρεσουν διαφορετικα πραγματα. Εσυ πρεπει να βρεις τι σε εκφραζει! Αν θες μπορεις να ριξεις και μια ματια στα προτεινομενα βιβλια της Νεφελης στην ιστοσελιδα να δεις αν κατι σε ενδιαφερει απο εκει..

Link to comment
Share on other sites

Marilena μην "πελαγωνεις" απλα κανε κλικ εκει που σε ενδιαφερει η εκει που νιωθεις περιεργεια να δεις τι ειναι.... :)

 

Το σιγουρο ειναι, πως εφοσον σε ενδιαφερει το forum, θα πρεπει να επαναπροσδιορισεις καποια πραγατα οπως π.χ. μια σωστη διευθετηση του χρονου σου... :)

Link to comment
Share on other sites

... ναι...

 

πήγα να αγοράσω ένα βιβλίο που μου φάνηκε γενικών γνώσεων και έμεινα με το στόμα ανοιχτό άκους εκεί 57Ε!!!

 

ΒΡΕ ΝΕΦΕΛΗ ΓΡΑΨΕ ΚΑΙ ΤΙΜΕΣ ΣΤΑ ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΑ ΒΙΒΛΙΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές για τα περισσότερα βιβλία ποικίλλουν, ανάλογα με "τις διαθέσεις" του βιβλιοπωλείου... Συνεπώς, είναι αρκετά δύσκολο να αναφέρονται και τιμές μαζί με τον τίτλο των βιβλίων.

Κάνε κι εσύ μια έρευνα αγοράς βρε! :018bleh:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
... ναι...

 

πήγα να αγοράσω ένα βιβλίο που μου φάνηκε γενικών γνώσεων και έμεινα με το στόμα ανοιχτό άκους εκεί 57Ε!!!

 

ΒΡΕ ΝΕΦΕΛΗ ΓΡΑΨΕ ΚΑΙ ΤΙΜΕΣ ΣΤΑ ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΑ ΒΙΒΛΙΑ!!!

 

 

Ανεξάρτητα από την τιμή......ποια ήταν η πραγματική αξία του βιβλίου???

Έτσι αξιολογείς μία τιμή. Ίσως, λέω ίσως, το βιβλίο να ήταν τσάμπα. Αυτό βέβαια δεν το ξέρεις πριν διαβάσεις το βιβλίο. Συνήθως τα λεφτά σου τα κλαις στο τέλος.

Πάντως, για να το προτείνει η Νεφέλη θα τα αξίζει τα λεφτά.

Άλλωστε 57? είναι 2-3 βραδυνές εξόδοι. Το βιβλίο θα κρατήσει πολύ περισσότερο...

Link to comment
Share on other sites

πήγα να αγοράσω ένα βιβλίο που μου φάνηκε γενικών γνώσεων και έμεινα με το στόμα ανοιχτό άκους εκεί 57Ε!!!

Να υποθέσω ότι αναφέρεσαι στο ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ, του Μπουρκερτ Γουωλτερ, Εκδόσεις ΚΑΡΔΑΜΙΤΣΑ ; :unsure:

Είναι ολίγον «γκουμούτσα»... αλλά είναι καλό. Πιθανόν όμως να σε κουράσει λιγάκι, διότι υπεραναλύει τα πάντα.

 

Πάντως, καλό θα ήτανε να μας λέτε τι περίπου ψάχνετε (όταν κοιτάτε την λίστα μας των προτεινόμενων), γιατί μερικές φορές οι τίτλοι των βιβλίων είναι παραπλανητικοί σε σχέση με το περιεχόμενο (πήρα τις προάλλες ένα βιβλίο που ο τίτλος υπονοούσε τον μυστικισμό κατά τον Μεσαίωνα, αλλά τελικά μιλάει μονάχα για τους ελευθεροτέκτονες και την ιστορία τους :wacko: μου την έσπασε τελείως! :015annoyed: )

Marilena, εάν θέλεις ένα βιβλίο που να σου δώσει τις πρώτες βασικές γνώσεις περί αρχαίας ελληνικής θρησκείας, τότε καλύτερα να ξεκινήσεις από το ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΑΪΚΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ, του M. P. Nilson, Εκδόσεις ΕΣΤΙΑ (που είναι μικρούλι βιβλίο, πολύ περιεκτικό και σαφώς πολύ πιο φτηνό :smilewink: ).

Link to comment
Share on other sites

... ναι...

 

πήγα να αγοράσω ένα βιβλίο που μου φάνηκε γενικών γνώσεων και έμεινα με το στόμα ανοιχτό άκους εκεί 57Ε!!!

 

ΒΡΕ ΝΕΦΕΛΗ ΓΡΑΨΕ ΚΑΙ ΤΙΜΕΣ ΣΤΑ ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΑ ΒΙΒΛΙΑ!!!

 

 

Ανεξάρτητα από την τιμή......ποια ήταν η πραγματική αξία του βιβλίου???

Έτσι αξιολογείς μία τιμή. Ίσως, λέω ίσως, το βιβλίο να ήταν τσάμπα. Αυτό βέβαια δεν το ξέρεις πριν διαβάσεις το βιβλίο. Συνήθως τα λεφτά σου τα κλαις στο τέλος.

Πάντως, για να το προτείνει η Νεφέλη θα τα αξίζει τα λεφτά.

Άλλωστε 57? είναι 2-3 βραδυνές εξόδοι. Το βιβλίο θα κρατήσει πολύ περισσότερο...

 

Αν υπάρχει κάποιος που "κοστολογεί" τα βιβλία με αμύθητη αξία, αυτή είμαι εγώ.

 

Το βιβλίο για 'μενα είναι μαγική λέξη. Μαζί του χάνομαι σ' ένα κόσμο υπέροχο. ΤΑΞΙΔΕΥΩ!

 

Δεν έχω διαβάσει κανένα βιβλίο που να μη μου άρεσε!! Έτυχε μάλλον.

 

Το θέμα είναι πως αυτό το βιβλίο θα άξιζε και πάνω από 60Ε με τις γνώσεις που σου προσφέρει...

 

Και τώρα τίθεται η ερώτηση: Νομίζεις ότι έχω τόσα χρήματα? Δουλεύω για να βοηθήσω τους γονείς μου να με σπουδάσουν. Μόνο το ενοίκιο που πληρώνω... Ασε... απλά δεν ήξερα την τιμή και όταν το είδα μου άρεσε τόσο πολύ που ήθελα να το πάρω... μετά άκουσα την τιμή! Αλλά δεν μου άλλαξε την γνώμη απλά καθυστέρησε την αγορά μια εβδομάδα. Τελικά το πήρα.

Link to comment
Share on other sites

πήγα να αγοράσω ένα βιβλίο που μου φάνηκε γενικών γνώσεων και έμεινα με το στόμα ανοιχτό άκους εκεί 57Ε!!!

Να υποθέσω ότι αναφέρεσαι στο ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ, του Μπουρκερτ Γουωλτερ, Εκδόσεις ΚΑΡΔΑΜΙΤΣΑ ; :unsure:

Είναι ολίγον «γκουμούτσα»... αλλά είναι καλό. Πιθανόν όμως να σε κουράσει λιγάκι, διότι υπεραναλύει τα πάντα.

 

Πάντως, καλό θα ήτανε να μας λέτε τι περίπου ψάχνετε (όταν κοιτάτε την λίστα μας των προτεινόμενων), γιατί μερικές φορές οι τίτλοι των βιβλίων είναι παραπλανητικοί σε σχέση με το περιεχόμενο (πήρα τις προάλλες ένα βιβλίο που ο τίτλος υπονοούσε τον μυστικισμό κατά τον Μεσαίωνα, αλλά τελικά μιλάει μονάχα για τους ελευθεροτέκτονες και την ιστορία τους :wacko: μου την έσπασε τελείως! :015annoyed: )

Marilena, εάν θέλεις ένα βιβλίο που να σου δώσει τις πρώτες βασικές γνώσεις περί αρχαίας ελληνικής θρησκείας, τότε καλύτερα να ξεκινήσεις από το ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΑΪΚΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ, του M. P. Nilson, Εκδόσεις ΕΣΤΙΑ (που είναι μικρούλι βιβλίο, πολύ περιεκτικό και σαφώς πολύ πιο φτηνό :smilewink: ).

 

Σ' ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!

 

Όχι αναφερόμουν στο "Πλήρες Βιβλίο της Μαγείας" του Raymont Buckland.

 

Πάντως τα άξιζε τα λεφτά του.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...