Jump to content

«Φυσιολογικός Άνθρωπος»...;


Recommended Posts

Συχνά ακούμε (και χρησιμοποιούμε, άμα λάχει) την έκφραση «φυσιολογικός άνθρωπος» (π.χ. «φέρσου σαν φυσιολογικός άνθρωπος» ή «έτσι κάνουν οι φυσιολογικοί άνθρωποι» κλπ).

 

Όμως... τι είναι τελικά αυτό το «φυσιολογικός άνθρωπος»;

...Υπάρχει δηλαδή και «αφύσικος άνθρωπος»; :unsure:

 

Κάθε άνθρωπος έχει τις ιδιαιτερότητές του, έτσι δεν είναι;

...Άραγε, υπάρχουν «φυσιολογικές» ιδιαιτερότητες και «αφύσικες» ιδιαιτερότητες (αναφέρομαι σε λογικά πλαίσια! Μη μου πείτε τίποτα για κλινικές περιπτώσεις! :018bleh: ) ;

 

Τι είναι αυτό που περιμένουμε από έναν άνθρωπο, ώστε να τον πούμε «φυσιολογικό άνθρωπο» ή «μη-φυσιολογικό άνθρωπο» ;

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως για τον καθένα μας τα κριτήρια του "φυσιολογικού ανθρώπου" είναι ώς επι το πλείστον διαφορετικά. Φυσιολογικός άνθρωπος με την έννοια του "σωστού" δεν υπάρχει.Όλα είναι σε αναφορά με το άτομό μας,ή μάλλον καλύτερα με τον τρόπο ζωής μας.Για εμένα οι ιθαγενής στην Αυστραλία (νομίζω,ε?δεν είμαι και σίγουρος)

που τρώνε ανθρώπους είναι εντελώς μακρυά απο την έννοια του φυσιολογικού,ενώ εγώ για αυτούς είμαι εκτός απο περίεργος (γιατι δέν κυνηγάω το γεύμα μου και δέν τρώω ανθρώπους) και το μεσημεριανό τους.....Δεν πιστεύω λοιπόν οτι η έννοια φυσιολογικός έχει μία εξήγηση.Φυσιολογικό θα μπορούσα να πω κάποιον οπου κινείται περίπου στις ίδιες "γραμμές" οπου κινούμαι και εγώ....και νομίζω οτι αυτο ισχυει και για τον καθέναν...

Link to comment
Share on other sites

Φυσιολογικός άνθρωπος είμαι εγώ :angel:

Μη φυσιολογικός, κάθε άνθρωπος που δεν είναι εγώ :blblbl:

 

Λίγο ως πολύ αυτό ισχύει για όλους μας: Ο θείος μου ο Τάκης θεωρεί μη φυσιολογικό έναν άντρα που δεν ενδιαφέρεται να δει το ματς ολυμπιακού-παναθηναϊκού και η περιπτερού της γειτονιάς θεωρεί μη φυσιολογική τη νύφη της γιατί φορά κόκκινα εσώρουχα :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

Φυσιολογικός άνθρωπος σύνφωνα (ή φωνήεντα) με τι?

Την κοινωνία?

Συνφωνα με την κοινωνία έχω την εντύπωση πως ολοι μας εδώ είμαστε μη φυσιολογικοί......

Αν μπορει καποιος να αναλύσει την λέξη φυσιολογικο θα ηταν καλό μιας και εγω απο αυτά ειμαι λιγο χαζός.

(ιχωρ νομιζω οτι εσυ μπορεις καλυτερα σε αυτο ξερεις σαν το φυσιο-λογικο η κατι παρομοιο).

 

Ο καθένας για τον εαυτο του ειναι φυσιολογικος αντε το πολυ και ο κολλητος του,η οικογένεια του το πολύ.

Ολοι οι αλλοι ειναι μη φυσιολογική.

Οτι δεν μας ταιριάζει ειε στην ιδεολογία μας η στο σωμα μας δεν είναι φυσιολογικό.

Αν κάποιος διαφωνεί μαζί μας ειναι ασχετος επειδή εμείς εχουμε πάντα δικιο.

Πως γίνεται αλλιως?

Εχω την εντύπωση οτι εμπλέκεται και αυτός ο κακουργος ο εγωισμος μέσα σε όλο αυτό το σχέδιο..... γιαυτό και πάω να ποιο καφε μαζι του μήπως και τον εξαγοράσω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι εγώ είναι ο κρυμμένος μου εαυτός, ο μίστερ Χάιντ...

Link to comment
Share on other sites

κανεις δεν ειναι φυσιολογικος, ολοι κοινωνιολογικοι εχουν γινει...

 

Su.Co.Re.

...

..

.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετίστε με... Δοξάστε με... Εξ υψώστε με... Είμαι ο τέλειος ανθρώπινος οργανισμός.... Είμαι ΕΓΩ! Είμαι ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΣ Μπορείτε κι εσείς να γίνετε ΕΓΩ αρκεί να μοιάσετε σε εμένα....

 

Λοιπόν πέρα από την πλάκα αυτό προσπαθούμε να κάνουμε σήμερα και αυτό εννούμε όταν μιλάμε για φυσιολογικούς.. Μιλάμε για ένα στερεότυπο ανθρώπινου χαρακτήρα που θα ενεργεί με συγκεκριμένο τρόπο υπο συγκεκριμένες εντολές και πρωτόκολλα... Δηλ έναν άνθρωπο ρομποτ... σαν αυτά του Ιχώρ. Αν με πιάνετε

 

Μιχαηλ

Link to comment
Share on other sites

"φυσιολογικό" θεωρώ κάποιον που ακόμα και αν διαφωνώ μαζί του μπορώ να κάνω έναν διάλογο μέσα σε "λογικά" πλαίσια και να βγάλω μιά άκρη.

 

δεν αναφέρομαι στις ιδιαιτερότητες του κάθε ανθρώπου γιατί αυτές εκ προοιμίου εμπεριέχουν το "ιδιαίτερο"

 

( σημ :στις ιδιαιτερότητες δεν συμπεριλαμβάνω κλινικές περιπτώσεις-

νομίζω πάντως οτι οι εμμονές και η προσκόλληση σε αυτές απομακρύνουν κάποιον απο τον όρο "φυσιολογικό" )

Link to comment
Share on other sites

Χμμ... Συμφωνώ με τον ΜΙΧΑΗΛ ότι ο "φυσιολογικός άνθρωπος" είναι ένα στερεότυπο ανθρώπου που λειτουργεί με συγκεκριμένο τρόπο... Αυτό το στερεότυπο είναι δημιούργημα της κοινωνίας (όπως και κάθε τι στερεότυπο).. Αλλά, σύμφωνα με αυτό το στερεότυπο, τα περισσότερα άτομα που βρίσκονται εδώ μέσα δεν ανήκουμε στους "φυσιολογικούς"... Και για να μην προσβάλλω κανέναν, θα πω καλύτερα ότι δεν θεωρώ εμένα "φυσιολογική"... Γιατί όμως τότε έχουν έρθει στιγμές που έχω χρησιμοποιήσει κι εγώ η ίδια αυτήν την έκφραση?? Πώς εννοώ εγώ δηλαδή τον "φυσιολογικό άνθρωπο"? Κάποιον που έχει ίδιο τρόπο σκέψης με τον δικό μου? Ή το στερεότυπο ρομπότ, το οποίο όμως "εγώ" δεν θεωρώ καθόλου φυσιολογικό????????

 

Μπερδεύτηκα...... :blink::blink:

Link to comment
Share on other sites

Φυσιολογικος ανθρωπος η φυσιολογικη συμπεριφορα ,ρυθμιζετε απο την πλειοψηφια..

ειτε μας αρεσει αυτο ειτε οχι..

 

καθε τι που το κανουν οι περισσοτεροι η κοινωνια το ενσωματωνει η το ανεχεται και το περιβαλει μεσα στα πλαισια του ανεκτικου, συμφωνα με το ποσο ταιριαζει στις αρχες της....

 

π.χ. εντελως θεωρητικα σε μια κοινωνια ομοφυλοφυλων το "φυσιολογικο" θα ηταν να υπαρχουν κατα πρωτο λογο οι σχεσεις μεταξυ των ατομων του ιδιου φυλου..

 

θα υπηρχε ομως η ανεκτικοτητα για τις σχεσεις διαφορετικου φυλλου εφοσον θα γινοταν κατανοητο οτι πρεπει να υπαρξει η τεκνοποιηση..

 

ελπιζω να εγινα κατανοητος και να μην βγηκα :offtopic:

Link to comment
Share on other sites

Σε κάποιες φυλές στην Αφρική, η κλειτωριδεκτομή είναι κάτι το φυσιολογικό σε νεαρές κοπέλες...

Σε φασιστικά καθεστώτα, είναι φυσιολογική η λογοκρισία και η προπαγάνδα...

 

Οι κοινωνικές/πολιτικές συνθήκες ορίζουν το τί είναι κανονικό και τί όχι. Κυρίως οι κοινωνικές. Αν μια κοινωνία είναι ανώμαλη, πως θα προσδιοριστεί το φυσιολογικό σε αυτήν??!! :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Σωστός ο τζόνυ. Και να συμπληρώσω θέτοντας ένα ερώτημα:

 

Οι απανταχού επαναστάτες των κοινωνιών, τι πρεσβεύουν; Την αλήθεια, το ψέμα ή και τα 2?

Και τη ζωή μου θα έδινα για να γινόμουνα αληθινός επαναστάτης...

Link to comment
Share on other sites

Κάθε εποχή και κάθε κοινωνία δημιουργεί το πλαίσιο μέσα στο οποίο θα κινηθεί και αυτό για λόγους καθαρά πρακτικούς,υποτάσσει δηλαδή το μερικόν στο όλον. Οι κοινωνίες διαμορφώνονται σύμφωνα με τις εκάστοτε ανάγκες.

Σε κάποιες εποχές/κοινωνίες αυτό το πλαίσιο ορίζεται στενά ενώ σε άλλες αφήνει περιθώρια.

 

ένα φασιστικό καθεστώς σαφώς και θα απαγορέψει την ελεύθερη διακίνηση των ιδεών - το κάνει για λόγους αυτοπροστασίας-

 

Θα συμφωνήσω οτι το "φυσιολογικό" ταυτίζεται με το κοινωνικά αποδεκτό, άλλωστε όλοι είμαστε προϊόντα της εποχής και της κοινωνίας που μας έθρεψε .

 

 

Η ερώτηση όμως ήταν :

Εσείς ποιόν θεωρείτε φυσιολογικό άνθρωπο?

Link to comment
Share on other sites

Σωστός ο τζόνυ. Και να συμπληρώσω θέτοντας ένα ερώτημα:

 

Οι απανταχού επαναστάτες των κοινωνιών, τι πρεσβεύουν; Την αλήθεια, το ψέμα ή και τα 2?

Και τη ζωή μου θα έδινα για να γινόμουνα αληθινός επαναστάτης...

 

 

..την άλλη άποψη ή το δικαίωμα σε αυτήν μήπως?

 

μπορείς να γίνεις , ξεκινόντας απο την προσωπική σου επάνασταση... θαρρείς πως είναι εύκολο?:smilewink:

Link to comment
Share on other sites

θεωρειται μια επανασταση αληθινη η ψευτικη οτι αλλαζει πολλα πραγματα..

 

πχ στην ιστορια αποδεικνυεται οτι πολυ περισσοτερα στην ζωη του ανθρωπου αλλαξαν οι εφευρεσεις παρα οι εκαστοτε επαναστασεις..

 

 

μπορείς να γίνεις , ξεκινόντας απο την προσωπική σου επάνασταση... θαρρείς πως είναι εύκολο?

 

martina :):)

 

ολες απο εκει πρωτα ξεκινανε, αλλιως δεν γινετε τιποτα..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...