Jump to content

Osho rajneesh


Recommended Posts

πιθανοτατα προσπερασατε αυτο...

 

δεν διαφωνω..

αλλα αυτο νομιζω πως ειναι μια λογικη η μεθοδος..

εγω ειπα οτι υπαρχουν πολλοι δρομοι..

 

 

ναι ας πούμε μια ''σωστή'' πηγή θα ήταν ο βουδισμός και τα ιερά του βιβλία παρά οι ''αναμύξεις'' και ''προσωπικές τοποθετήσεις'' του Όσσο περί του θέματος!

 

:clapping: ναι κατι τετοιο

 

 

Ο καλύτερος τρόπος κατα την ταπεινή μου άποψη για να τσεκάρεις την όποια θεωρία είναι να αναζητήσεις την εφαρμογή της στην καθημερινότητα σου και στην ιδιοσυγκρασία σου.Από εκεί νομίζω οτι θα εξάγεις τα καλύτερα συμπεράσματα.
αυτο ομως πρυποθετει πρωτα αποδοχη της μιας θεωριας η συγκεκριμενης φολοσοφιας κλπ

 

οπως αναφερεις ταπεινη σου αποψη γιαυτο και υπαρχει η μεγαλη πιθανοτητα ψευδεσθησης η παρασυρμου..

αλλα εγω αναζητω περισσοτερη αντικειμενικοτητα..

 

και αυτο θα προελθει απο την ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΗ ΜΕΛΕΤΗ και την ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ...

 

και ισως και μια εφαρμογη στην πραξη η καθημερινοτητα αλλα αυτπ σαν επομενο σταδιο

 

//πεσμας τι σκέφτηκες λοιπόν:)

 

σε εμενα αναφερεσε η γενικα?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 49
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Χμμμμ....

 

Σιγουρα η συκγριτικη μελετη και αναζητηση ειναι μια καλη αρχη, αλλα μετα τι κανει? Απο την δική σου αναζητηση εχεις βρει κατι που να σε καλυπτει 100%? Προσωπικα οχι.... Δεν ξερω καν αν αυτο που λεει η ΑΤΜΑ και εχω ακουσει και απο αλλους περι συγκερασμου των θρησκειων και εν μερη "θεοποιησης" του ανωτερου ευατου μας. Μηπως παλι πεφτουμε στις ιδιες παγιδες και δογματισμου.

Ισως αυτο που πω ειναι λιγο παρατραβηγμενο αλλα νομιζω οτι οι θρησκειες με την στενη εννοια δεν ηταν τιποτα παρα πανω απο ιδεες φωτισμενων ανθρωπων οπου καποιοι αλλοι της χρεισιμοποιησαν για να μπορεσουν να δημιουργησουν κανονες αρμονικης συμβιωσης των εθνων τους, κατι σαν να λεμε παλαιοτερες μορφες συνταγματων.

Απο την αλλη τα κειμενα εχουν παραποιηθει στο περασμα της ιστοριας αρα κατα λεξη νοημα δεν εχει να τα διαβαζουμε, παρα μονο να κραταμε την ουσια. Οποτε για μενα δεν τιθετε θεμα επιλογης θρησκειας ή δασκαλου αλλα πνευματικής εξελιξης. Οσο καποιος ή κατι σου δινει και σε βοηθα το κρατας οταν βλεπεις οτι αποτελει εμποδιο στην ανελιξη σου τοτε απλα το προσπερνας.

Link to comment
Share on other sites

Και κατι που ειχε πει ο Osho για το θεμα για αυτους που δεν εχουν δει ή διαβασει κατι

 

"To know oneself is to know all. And that is the only thing I emphasize; no belief, no dogma, no creed, no church, no religion. By a simple process of inner observation you come to realize yourself... Truth is within - seek not elsewhere." -- Osho --

 

"Ποτέ μη ζητάς σεβασμό, επειδή είναι το εγώ που ζητάει σεβασμό.

Ποτέ μην ψάχνεις σεβασμό από τους άλλους,

επειδή είναι μια λεπτή σκλαβιά

και γρήγορα θα είσαι φυλακισμένος και κλεισμένος μέσα σ' αυτή.

Ζήσε απλά, ζήσε μόνο όπως αισθάνεσαι, φυσικά.

Και μην ασχολείσαι με κανέναν άλλο."

 

-- Osho -- Όταν ταιριάζει το παπούτσι - εκδόσεις ΡΕΜΠΕΛ

Link to comment
Share on other sites

Και κατι που ειχε πει ο Osho για το θεμα για αυτους που δεν εχουν δει ή διαβασει κατι

 

"To know oneself is to know all. And that is the only thing I emphasize; no belief, no dogma, no creed, no church, no religion. By a simple process of inner observation you come to realize yourself... Truth is within - seek not elsewhere." -- Osho --

 

"Ποτέ μη ζητάς σεβασμό, επειδή είναι το εγώ που ζητάει σεβασμό.

Ποτέ μην ψάχνεις σεβασμό από τους άλλους,

επειδή είναι μια λεπτή σκλαβιά

και γρήγορα θα είσαι φυλακισμένος και κλεισμένος μέσα σ' αυτή.

Ζήσε απλά, ζήσε μόνο όπως αισθάνεσαι, φυσικά.

Και μην ασχολείσαι με κανέναν άλλο."

 

-- Osho -- Όταν ταιριάζει το παπούτσι - εκδόσεις ΡΕΜΠΕΛ

 

 

αυτο μου θυμιζει λιγο το "...ποναει κεφαλι , κοβει κεφαλι.."

η το αλλο ακραιο τω Χριστιανων "...εαν σε σκανδαλιζουν οι οφθαλμοι, τοτε εξορρυξων αυτων.." δηλαδη εαν βλεπεις κατι και σε σκανδαλιζει και δεν μπορεις να το αποφυγεις , τοτε καλυτερα να τυφλωθεις..

 

Αλλωστε ειδικα για τον σεβασμο..

ΟΥΤΕ ΤΟΝ ΖΗΤΑΣ , ΟΥΤΕ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΝΟΗΤΟΣ , ΟΥΤΕ ΔΙΝΕΤΑΙ

 

ΑΛΛΑ ΤΟΝ ΚΑΤΑΚΤΑΣ Η ΤΟΝ ΚΕΡΔΙΖΕΙΣ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ Η ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ... Θα συμφωνήσω με τον Seahawk ότι τελικά το να ζητάς ή να αξίζεις τον σεβασμό των άλλων (εάν πραγματικά τον αξίζεις), δεν είναι πια και τόσο τραγικό... Σημαίνει ότι έχεις προσπαθήσει σκληρά γι'αυτό...

 

Επίσης, πάντα ήμουν της άποψης ότι πριν ακολουθήσεις τις συμβουλές και τα διδάγματα οποιωνδήποτε ανθρώπων, είτε αυτοί είναι απλοί φίλοι ή "φωτισμένοι", πρέπει πρώτα να δεις τον τρόπο ζωής τους... Δεν νομίζω ο Osho τελικά να ζούσε τόσο απλά και ταπεινά στα ακριβά του διαμερίσματα.....

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση:

 

Κάθε βιβλίο που διαβάζετε και σας αρέσει και υοθετείτε τις ιδέες που βρίσκεται μέσα ψάχνετε να βρείτε πως έζησε ο συγγραφέας;

 

Το ρωτώ γιατί ποτέ μεχρι τώρα δεν έψαξα να δω πως έζησαν αυτοί που εγραψαν τις ουπανισάδες,τα κοαν,την αγια γραφή κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση:

 

Κάθε βιβλίο που διαβάζετε και σας αρέσει και υοθετείτε τις ιδέες που βρίσκεται μέσα ψάχνετε να βρείτε πως έζησε ο συγγραφέας;

 

Το ρωτώ γιατί ποτέ μεχρι τώρα δεν έψαξα να δω πως έζησαν αυτοί που εγραψαν τις ουπανισάδες,τα κοαν,την αγια γραφή κτλ...

 

Εάν οι ιδέες που θα υιοθετήσω από ένα βιβλίο είναι ιδέες που θα αλλάξουν τον τρόπο ζωής μου και τον τρόπο σκέψης μου, τότε ναι, θέλω να δω αν ο συγγραφέας τις έχει υιοθετήσει επίσης! Φαντάζεσε τί μεγάλη διαφορά θα είχε εαν ο Χριστός ή οι μαθητές του δίδασκαν αγάπη και ταπεινότητα, ενώ οι ίδιοι θα ζούσαν στην χλιδή?? Δεν νομίζω σε αυτήν την περίπτωση ο Χριστιανισμός να είχε και τόσο μεγάλη "απήχηση"...

Τώρα, εαν είναι βιβλίο φαντασίας.... Τότε δεν θα με ένοιαζε και πολύ... Προσωπικά μιλάω πάντα....

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση:

 

Κάθε βιβλίο που διαβάζετε και σας αρέσει και υοθετείτε τις ιδέες που βρίσκεται μέσα ψάχνετε να βρείτε πως έζησε ο συγγραφέας;

 

Το ρωτώ γιατί ποτέ μεχρι τώρα δεν έψαξα να δω πως έζησαν αυτοί που εγραψαν τις ουπανισάδες,τα κοαν,την αγια γραφή κτλ...

 

Εάν οι ιδέες που θα υιοθετήσω από ένα βιβλίο είναι ιδέες που θα αλλάξουν τον τρόπο ζωής μου και τον τρόπο σκέψης μου, τότε ναι, θέλω να δω αν ο συγγραφέας τις έχει υιοθετήσει επίσης! Φαντάζεσε τί μεγάλη διαφορά θα είχε εαν ο Χριστός ή οι μαθητές του δίδασκαν αγάπη και ταπεινότητα, ενώ οι ίδιοι θα ζούσαν στην χλιδή?? Δεν νομίζω σε αυτήν την περίπτωση ο Χριστιανισμός να είχε και τόσο μεγάλη "απήχηση"...

Τώρα, εαν είναι βιβλίο φαντασίας.... Τότε δεν θα με ένοιαζε και πολύ... Προσωπικά μιλάω πάντα....

 

100% κάλυψη.... :clapping::worthy:

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση:

 

Κάθε βιβλίο που διαβάζετε και σας αρέσει και υοθετείτε τις ιδέες που βρίσκεται μέσα ψάχνετε να βρείτε πως έζησε ο συγγραφέας;

 

Το ρωτώ γιατί ποτέ μεχρι τώρα δεν έψαξα να δω πως έζησαν αυτοί που εγραψαν τις ουπανισάδες,τα κοαν,την αγια γραφή κτλ...

 

Μπορούμε να αποσυνδέσουμε τον δημιουργό απο το έργο του? Οταν κοιτάμε ένα έργο τέχνης αυτό που ενδιαφέρει είναι η εντύπωση και το συναίσθημα κατ επέκταση που προκαλεί..δεν διαφωνώ με τον el Morya αλλά δεν είναι φυσικό να δούμε κατά πόσο ο δημιουργός υποστηρίζει το έργο του στην καθημερινότητά του?

 

Η ιδέα ως ιδέα είναι αυτόνομη άσχετα με το ποιός την διατύπωσε άλλωστε έχω την πεποίθηση οτι πότε δεν υιοθετούμε κάτι που δεν υπάρχει ήδη μέσα μας..

 

Μπορούμε να απορρίψουμε τον εμπνευστή για χ λόγους , την ιδέα όμως όταν αυτή είναι σωστή μπορούμε?

Link to comment
Share on other sites

Nαι έίναι φυσικό το να δούμε κατα πόσο αυτός που μεταφερει τα λόγια τα κάνει πράξη.Απλά για μένα δεν είναι το κριτήριο για το αν θα υοθετήσω κάποια ιδέα ή άποψη.Πρώτα απ΄ολα θα δω αν ταιριάζει με την ιδιοσυγκρασία μου και μετά όλα τα άλλα.

 

Η ιδέα ως ιδέα είναι αυτόνομη άσχετα με το ποιός την διατύπωσε άλλωστε έχω την πεποίθηση οτι πότε δεν υιοθετούμε κάτι που δεν υπάρχει ήδη μέσα μας..

 

Σοφό συμπέρασμα.

Link to comment
Share on other sites

Και κατι που ειχε πει ο Osho για το θεμα για αυτους που δεν εχουν δει ή διαβασει κατι

 

"To know oneself is to know all. And that is the only thing I emphasize; no belief, no dogma, no creed, no church, no religion. By a simple process of inner observation you come to realize yourself... Truth is within - seek not elsewhere." -- Osho --

 

"Ποτέ μη ζητάς σεβασμό, επειδή είναι το εγώ που ζητάει σεβασμό.

Ποτέ μην ψάχνεις σεβασμό από τους άλλους,

επειδή είναι μια λεπτή σκλαβιά

και γρήγορα θα είσαι φυλακισμένος και κλεισμένος μέσα σ' αυτή.

Ζήσε απλά, ζήσε μόνο όπως αισθάνεσαι, φυσικά.

Και μην ασχολείσαι με κανέναν άλλο."

 

-- Osho -- Όταν ταιριάζει το παπούτσι - εκδόσεις ΡΕΜΠΕΛ

 

προσωπικά δεν βρίσκω λόγο να διαφωνήσω με τις παραπάνω ρήσεις...(το ποιόν του εμπνευστή είναι δευτερεύον) ..τι κι αν έχουν ξαναειπωθεί?

 

άλλωστε..είναι παιδιά πολλών ανθρώπων τα λόγια μας...( που λέει και ο ποιητής)

Link to comment
Share on other sites

:offtopic:

Νamaste=..."αναγνωρίζοντας τον θεό που κατοικεί μέσα σου"

 

τουτέστιν καλόμ'...αυτός είναι ο χαιρετισμός που χρησιμοποιώ στην καθημερινότητα μου, αλλά και στο γραπτό μου λόγο.)

Sorry που βγαίνω εκτός θέματος αλλά έχω απορία:

Nameste νόμιζα οτι σημαίνει "Προσκυνώ το θεό που κατοικεί μέσα σου"

διόρθωσέ με αν κάνω λάθος.... :unsure:

Και μιας και απ' ότι βλέπω είσαι άνθρωπος που δίνει σημασία και ξέρει τη διαφορά στην ουσία των λέξεων (κρίνω από αυτά που έχεις γράψει, εδώ αλλά κ σε άλλο φόρουμ) πιτεύω καταλαβαίνεις πόσο αλλάζει το νόημα της φράσης.

:offtopic:

Link to comment
Share on other sites

xm..

 

Namaste inflameSpirit :)

 

..θα σου απαντήσω με ερώτηση...(αν και από τα φρέσκα σανσκριτικά μου ,γνωρίζω επαρκώς την πολυεπίπεδη ερμηνεία της λέξης που χρησιμοποιώ //όχι πάντα όμως// για να χαιρετίζω)

 

-->Προσκυνάς ό,τι Δεν αναγνωρίζεις;...

 

 

 

 

 

---------κι ένα συμπέρασμα από το παρόν τόπικ:"όποιοςδεν θέλει να ζυμώσει..δέκα μέρες κοσκινίζει" :(

 

(Τελικά αποφάσισα,κάποια στιγμή ν'αφιερώσω λίγο χρόνο για να γράψω περισσότερα για τον χαιρετισμό "Νamaste".-)

---------<<

 

φως και αγάπη

Link to comment
Share on other sites

-->Προσκυνάς ό,τι Δεν αναγνωρίζεις;...

 

 

Αυτό που θα πω είναι λίγο .. :offtopic:

 

Οι Αρχαίοι Έλληνες δεν προσκυνούσαν ποτέ..

 

Αναγνώριζαν και τιμούσαν τους θεούς τους αλλά δεν προσκυνούσαν?

 

Νομίζω πως έχει διαφορά..

Link to comment
Share on other sites

:offtopic:

 

Νamaste=..."αναγνωρίζοντας τον θεό που κατοικεί μέσα σου"

 

τουτέστιν καλόμ'...αυτός είναι ο χαιρετισμός που χρησιμοποιώ στην καθημερινότητα μου, αλλά και στο γραπτό μου λόγο.)

Sorry που βγαίνω εκτός θέματος αλλά έχω απορία:

Nameste νόμιζα οτι σημαίνει "Προσκυνώ το θεό που κατοικεί μέσα σου"

διόρθωσέ με αν κάνω λάθος.... :unsure:

Και μιας και απ' ότι βλέπω είσαι άνθρωπος που δίνει σημασία και ξέρει τη διαφορά στην ουσία των λέξεων (κρίνω από αυτά που έχεις γράψει, εδώ αλλά κ σε άλλο φόρουμ) πιτεύω καταλαβαίνεις πόσο αλλάζει το νόημα της φράσης.

:offtopic:

 

Προσωπικά νομίζω οτι εδώ η λέξη "προσκυνώ" δεν χρησιμοποιείται με την στενή έννοια της υποταγής αλλά με την ευρύτερη έννοια της "αναγνώρισης" και αποδοχής της άλλης άποψης.

Αυτές οι δύο λέξεις ακόμα και αν αντικαταστήσουν η μία με την άλλη συναντιούνται νοηματικά.

 

Η λέξη προσκυνώ χρησιμοποιείται χάριν υπερβολής θέλοντας να δηλώσει την αναγνώριση της αξίας κάποιου προσώπου ή ιδέας αλλά όχι απαραίτητα και την τυφλή υποταγή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...