Jump to content

Η Συνεχεια της Περι Ζωης Προσωπικης μου Θεωριας


 Share

Recommended Posts

Δεν διαφωνω ιδιαιτερα απλα δεν τα θεωρω φυλακές αλλα εμποδια που με καλη θεληση προσπερνιουνται και στην τελικη ειναι για καλο. Σπερνουμε για να θερισουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 40
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Το φυλακές το πηγαινα αλλου..

εννουσα πως και τα επομενα επιπεδα υπαρξης παλι θα ειναι φυλακες για καποιο ποσοστο της συνειδησης μου..

 

τα ζωα οπως προανεφερα εχουν σχεδον απολυτο Υποσυνειδητο...

 

εμεις ομως οχι..μετα τι; νομιζεται ερχεται η θεωση;

 

σιγα σιγα θα ερθουν ολα...

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα σε αγνοουν

Μετα σε περιγελουν

Μετα σε πολεμουν

Μετα Νικας...

 

Μαχάτμα Γκάντι..

 

 

Η βροχη περασε..αλλα η φωτια δεν εσβησε,

θεριευει ακομα και πιο πολυ οσο "μπρος στα ματια μου περνανε..."

Υστερα;

δικια σου η επιλογη...

Πιστευω πως ειναι καλυτερα να καεις παρα να σβησεις.

(οπως εχω ξαναπει)

 

Φοινικας

 

 

 

ΥΓ.Αγαπητη ΑΙΘΗΡ οι Αγγελοι πεσαν καποτε...

Link to comment
Share on other sites

B0000YQQBI.01._SS500_SCLZZZZZZZ_V1107538782_.jpg

Εξαιτιας της εικονας αυτης μου ηρθε στο μυαλο η συσχετιση των τσακρας με τα επιπεδα υπαρξης...

ή ακομα και τους πλανητες(αν καταλαβετε τα προηγουμενα ποστ μου,που αμφιβαλλω λιγακι λογω ελειψης περιγραφικοτητας)

 

!!απιστευτο ε;

οποτε ξεκαθαρισω λιγο την "εικονα" στο μυαλο μου θα επιστρεψω!

Link to comment
Share on other sites

Διόλου απίστευτο. Η συσχέτιση υπάρχει. Ξεκαθάρισε την εικόνα σου και ύστερα ψάξε για κατάλληλες αναφορές που θα την διανθίσουν.

 

LordAeon

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συνομιλητές,

 

Παίρνω την αφορμή από το τελευταίο ποστ του φίλου Σούκορ και ξεκαθαρίζω ότι δεν θέλω να χαρακτηριστούν τα παρακάτω ως επίκριση αλλά ως ένας προβληματισμός που όσοι ενδιαφέροντες, θα μπορούσαν να στοχασθούν αυτόν.

 

Αρχίζοντας ειδικά, από τον εσωτερισμό και ακόμη ειδικότερα τον πραγματικά κύριο σε όγκο και βάθος εσωτερισμό που αναπτύχθηκε και διαβιβάσθηκε εκ των εσωτερικών εταιριών, καθαρά θεωρητικών ή και μυητικών. Ο λόγος αυτής της απόλυτης μυστικότητος που διαφύλασε με τεραστίους και απείρως τρομαχτικούς όρκους τα εν τις εργασίες των Εταιριών αυτών γεγονότα κατά πρώτο και βασικότερο λόγο ήταν για να περισώσει αδιαίρετο και αβεβήλωτο τον πλούτο της γνώσης και της σοφίας που με πλείστη και επίπονη εργασία αιώνων είχαν κατακτήσει κάτι που αν αυτή η μυστικότητα δεν συνέβαινε η ζωή τούτων των λαμπρών ταγμάτων θα ήταν ιδιαιτέρως περιορισμένη και η γνώση και σοφία που επέτυχαν να συλλέξουν διεφθαρμένη και δηλητηριασμένη από ξένα στοιχεία. Αυτός ο συλογισμός λοιπόν της διαδοχής αιώνων έχει ως βασικό σκοπό την συγκέντρωση της γνώσης δια να επιτυγχάνεται σε κάθε νέα γενιά ανθρώπων μια εξέλιξη και της γνώσης αλλά και της βαθύτερης κατανόησής της. Αυτό το σχήμα ή μοτίβο, για όσους αποδέχονται τους όρους της μετενσάρκωσης κατά τον παγκόσμιο εσωτερισμό, λαμβάνει γενικά τις ίδιες ιδιότητες. Θεωρώ λοιπόν ύστατη βλακεία για τον άνθρωπο να μην εκμεταλεύτεται όλη αυτή την εργασία που οι προΰστεροι σε τούτον τον δρόμο έχουν καταβάλλει και να προσπαθεί να ορίσει τα σύμβολα από το μηδέν, πράγμα αδύνατον στο πέρας ενός κύκλου. Ελπίζω σε γόνιμη συζήτησή μας επ'αυτού σε τούτη ή σε άλλη θεματική ενότητα που θα κριθεί ως καταλληλότερη.

 

Δια την απόδοση του αληθούς, να θεωρηθεί το ποστ του Σούκορ ως απλή αφορμή και όχι ως αιτία για τις παραπάνω σκέψεις και προβληματισμούς μου.

 

LordAeon

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ξαφνικα μου ηρθε μια αναλαμπη σχετικα με την επομενη ζωη!

 

Σκεφτητε το μωρο στη Μητρα.

Εκει αναπτυσετε και φυσικα και νοητικα..εννοωντας μπαινουν οι βασης για την υποσυνειδητη συμπεριφορα του.

Και αναλογως τη δουλεια που γινεται εκει μεσα, μη γνωριζοντας χαρη σε ποιους ακριβως παραγοντες γινονται, και μην εχοντας παρα την μικρη ιδεα για την διαδικασια) τελικα Γεννιεται μια Υπαρξη.

 

Τωρα ας υποθεσουμε πως ο κοσμος μας(αυτο το μυστηριο που συνεχως μας μαθαινει καιρνουρια πραγματα για το πως να γινουμε καλυτεροι) ειναι κατι προοομιο με μια μητρα! Ετσι στο τελος οσο καλυτερα εχει αναπτυζθει καποις(Μαλλον νοητικα, γιατι φυσικα δεν θα παιζει μαλλον καποιον σπουδαιο ρολο γιατι υπαρχει ΠΛΗΡΗΣ μεταμορφωση(βλ.σπερματοζωαρια κλπ.>>.

ΟΜΩΣ στο νοητικο επιπεδο παντα υπαρχει συνεχεια..)

 

Θελωνα καταληξω λοιπον στις τοτε κ τωρα αντιληψεις που εχουμε βασιζονται σε αυτα που περιεγραψα, και αφου πραγματικα ειναι πολυ ευνοητο(και να μην ειναι ΠΑΝΤΟΥ το λενε), υποστηριζω πως ειναι τουλαχιστον ΑΝΟΗΤΟ να το γνωριζουμε και να μην προσπαθουμε να αναγεννηθουμε με μια απολυτα ανωτερη μορφη...

 

Απο την αλλη ομως υπαρχουν τοσα πολλα προβλημα...

 

Κι ομως..το μονο σιγουρο ειναι το οτι η παρασπαθεια παραπανω απο αξιζει...το σωρο θα ειναι Θεϊκο (συνφωνω με τα δικα μας μετρα...Απλα αναλογο με τον πιο δικαιο κ' απλο τροπο)

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συνομιλητές,

 

Παίρνω την αφορμή από το τελευταίο ποστ του φίλου Σούκορ και ξεκαθαρίζω ότι δεν θέλω να χαρακτηριστούν τα παρακάτω ως επίκριση αλλά ως ένας προβληματισμός που όσοι ενδιαφέροντες, θα μπορούσαν να στοχασθούν αυτόν.

 

Αρχίζοντας ειδικά, από τον εσωτερισμό και ακόμη ειδικότερα τον πραγματικά κύριο σε όγκο και βάθος εσωτερισμό που αναπτύχθηκε και διαβιβάσθηκε εκ των εσωτερικών εταιριών, καθαρά θεωρητικών ή και μυητικών. Ο λόγος αυτής της απόλυτης μυστικότητος που διαφύλασε με τεραστίους και απείρως τρομαχτικούς όρκους τα εν τις εργασίες των Εταιριών αυτών γεγονότα κατά πρώτο και βασικότερο λόγο ήταν για να περισώσει αδιαίρετο και αβεβήλωτο τον πλούτο της γνώσης και της σοφίας που με πλείστη και επίπονη εργασία αιώνων είχαν κατακτήσει κάτι που αν αυτή η μυστικότητα δεν συνέβαινε η ζωή τούτων των λαμπρών ταγμάτων θα ήταν ιδιαιτέρως περιορισμένη και η γνώση και σοφία που επέτυχαν να συλλέξουν διεφθαρμένη και δηλητηριασμένη από ξένα στοιχεία. Αυτός ο συλογισμός λοιπόν της διαδοχής αιώνων έχει ως βασικό σκοπό την συγκέντρωση της γνώσης δια να επιτυγχάνεται σε κάθε νέα γενιά ανθρώπων μια εξέλιξη και της γνώσης αλλά και της βαθύτερης κατανόησής της. Αυτό το σχήμα ή μοτίβο, για όσους αποδέχονται τους όρους της μετενσάρκωσης κατά τον παγκόσμιο εσωτερισμό, λαμβάνει γενικά τις ίδιες ιδιότητες. Θεωρώ λοιπόν ύστατη βλακεία για τον άνθρωπο να μην εκμεταλεύτεται όλη αυτή την εργασία που οι προΰστεροι σε τούτον τον δρόμο έχουν καταβάλλει και να προσπαθεί να ορίσει τα σύμβολα από το μηδέν, πράγμα αδύνατον στο πέρας ενός κύκλου. Ελπίζω σε γόνιμη συζήτησή μας επ'αυτού σε τούτη ή σε άλλη θεματική ενότητα που θα κριθεί ως καταλληλότερη.

 

Δια την απόδοση του αληθούς, να θεωρηθεί το ποστ του Σούκορ ως απλή αφορμή και όχι ως αιτία για τις παραπάνω σκέψεις και προβληματισμούς μου.

 

LordAeon

 

 

Αγαπητέ LordAeon,

 

συμφωνώ απόλυτα μαζί σου ότι είναι κρίμα να επιμένει κάποιος να μην χρησιμοποιεί τον ήδη έτοιμο Εσωτερικό Συστηματοποιημένο Γνωστικό Πλούτο των Εσωτερικών Ταγμάτων.

 

Θα πρέπει να μας προβληματίσει όμως το γιατί συμβαίνει αυτό. Γιατί τεράστια μερίδα (ίσως η πλειοψηφία) των υποψηφίων Εσωτερικών Μαθητών αρνείται να ακολουθήσει αυτό το "Συστηματοποιημένο Μονοπάτι των Εσωτερικών Ομάδων"?

 

Μήπως γιατί αυτές τις Ομάδες τις ακολουθεί ένα "Κακό όνομα" ?

 

Εγώ θα το διαχωρίσω ως εξής για να είμαι δίκαιος.

 

Όλα τα περιοδικά Μεταφυσικής είναι γεμάτα απο διαφημίσεις πάρα πολλών Εσωτερικών Ομάδων κάθε τύπου και προέλευσης. Μέσα σε αυτές είναι και πάρα πολλές που τα κίνητρά τους είναι "καθαρά υλιστικά και μόνο". Εως....να μην χαρακτηρίσω τα ακόμη πιο επικίνδυνα κίνητρα ορισμένων. Τα εισαγωγικά σημειώματα της παρούσας ιστοσελίδας είναι υπεραρκετά.

 

Τα Αρχαία Εσωτερικά Τάγματα όμως που αξίζουν πραγματικά, δεν διαφημίζονται. Επιλέγουν τα μέλη τους με πιο Μυστικές Διαδικασίες. Και μάλιστα αυστηρές διαδικασίες που απαιτούν πρόταση απο άλλα μέλη (και όχι μόνο). Αφού δεν διαφημίζονται όμως, ούτε έχουν "Γνωστούς Προθαλάμους" πως θα δοθεί η ευκαιρία σε περισσότερους υποψήφιους να γνωρίσουν τις Σοβαρές Διαδικασίες αυτών των χώρων?

 

Φιλικά

 

Avaris

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα το χρόνο να διαβάσω όλο το topic, το ομολογώ :019blush:

 

Όλο αυτό το σύστημα είναι κατασκευασμένο για κάποιο λόγο. Είναι αυτάρκες ενεργειακά, ανακυκλούμενο.

 

Για να εξυπηρετήσει κάποιο σκοπό αέναο π.χ. εκπαίδευση, ή έχοντας κάποια κατεύθυνση προς κάπου πχ. να συγκαλύψει κάτι μέχρι να προλάβει να συμβεί κάτι άλλο. Λίγη περισσότερη εξήγηση σ' αυτό: Θα μπορούσε αυτός ο κόσμος να καλύπτει ένα άλλον, γύρω από τον οποίο είναι ενεργοποιημένος, για να καλυφθεί ο δεύτερος από κάτι που συμβαίνει έξω από δω (ναι αυτό θυμίζει matrix, ιδέα που προϋπάρχει της ταινίας, αλλά οι κοινές ιδέες μεταξύ των ανθρώπων δεν είναι κάτι τυχαίο...)

Το σύστημα αυτό έχει υποστεί πολλές αναβαθμίσεις για την καλύτερη λειτουργία του.

Στην τελευταία ή σε κάποιες από τις τελευταίες, κάτι πρέπει να έχει συμβεί, κάποια επιπλοκή και έχει χαθεί ο έλεγχος. Αυτό που έχει πάρει τον έλεγχο, προέρχεται από κάποια παρεμβολή έξωθεν, από κάτι που κατάφερε να εισχωρήσει, ή από κάτι που δημιουργήθηκε εντός με έξωτερική βοήθεια, με σκοπό πάντα να ανακόψει την πορεία του παρόντος και να το καταστρέψει...

 

"...έτσι χάθηκαν τα μυστήρια που κρατούσαν σε συνοχή τον κόσμο..."

 

ποιός είναι ο καλός και ποιός ο κακός σ' αυτή την ιστορία...;

 

...έλα ντε; Εξαρτάται από που το κοιτάς ...:whistling:

 

...κι εγώ με ποιά πλευρά είμαι στην πραγματικότητα; :unsure:

 

Α, και ίσως να μην είναι τίποτα απ' αυτά.....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Υστερα απο αρκετο καιρο οπου μαζι του περασα πολλες στιγμες ανανεωνοντας και αναθεωρωντας τις αποψεις μου, ειχα μια συζητηση με τον Αγαπητο Kouranis σχετικα με την Τοτεμικη απαντηση..

Επειδη μεσα στην απαντηση οπου του εδωσα (πριν 5 λεπτα για την ακριβεια) υπαρχει σε μεγιστο ποσοστο ο τροπος οπου βλεπω την κοινωνια την παραθετω εδω νιας και ταιριαζει απολυτα με το θεμα!!:D

 

Re:Τοτεμικη Αναδηση, Today, 02:26 AM

Sucore :

Απο οτι καταλαβα αυτο ειναι το DayDreaming ομως εγω το βιωνω σε βαθμο οπου ειναι σαν να βρισκομαι στον κοσμο του ονειρου,

γυρω μου δεν βλεπω αυτα που υπαρχουν αλλα οτι συνβολιζει το καθενα απο αυτα. Δυστυχως πραττω αναλογα με αποτελεσμα πολλες φορες να εχω συλλαβει τον εαυτο μου να μην συμπεριφερεται και τοσο κοινωνικα.

 

Kouranis :

Αυτό που περιγράφεις μοιάζει αρκετά με τοτεμική ανάδυση. Δηλαδή όταν "ενεργοποιηθεί"/"ξυπνήσει" (αν και δεν είναι και τόσο ακριβής η ορολογία, αλλά κάποια πράγματα πολύ απλά δεν μπαίνουν σε λέξεις) το τότεμ δεν είναι ότι βλέπεις "άλλα πράγματα", απλά συναρμολογείς την πραγματικότητα γύρω σου (τα ίδια τα πράγματα που βλέπουμε κάθε μέρα όχι "άλλα πράγματα") με διαφορετικό τρόπο. Αρχίζεις να βλέπεις patterns τα οποία πριν δεν αντιλαμβανόσουν. Όσο για την "αντικοινωνικότητα" που παρουσιάζεται, έγγυται βασικά στο ότι το τότεμ (που έχει τις ιδιότητες του ζώου που χαρακτηρίζει τον καθένα μας ξεχωριστά) δεν κατανοεί/αντιλαμβάνεται/δέχεται τους ανθρώπινους κανόνες κοινωνικής συμπεριφοράς, που στην ουσία τους είναι αφύσικοι και μη συμβατοί με την πραγματική μας υπόσταση.

 

Πάντως είναι κάτι που αξίζει να το δουλέψει κανείς, έχει πάρα πολλά να προσφέρει...

 

Νά'σε καλά

Επισης να εισαι παντα καλα φιλε μου και συνοδοιπορε!

Εχεις πολυ δικιο στα λεγομενα σου, ομως επετρεψε μου να διευκρινησω οτι περι της αντικοινωνικοτητας που αναφερεις, δικαιολογω την υπαρξη της και απο της Δυο πλευρες.

1. Οι ανθρωποι (στο γενικο τους συνολο αναφερομενο και ως Οχλος~μαζα) μαλλον αποδοκιμαζουν οτιδηποτε δεν νωριζουν για διαφορους λογους (πχ. ειτε απετυχαν στον τομεα αυτον ή πιο απλα ετσι εχουν μαθει)

2. Στο τοτεμ γιατι ειναι κατι ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΦΥΣΙΚΟ το οποιο δεχεται συνεχεις επιθεσεις απο την πλευρα του Οχλου, και αυτη του η συμπεριφορα (εδοσων δεν μπορουμε να το ελενξουμε απολυτα) ειναι πληρως δικαιολογημενη!

 

Συνδιαζω τωρα τα Τοτεμικα ειπεδα με Τον Ζωδιακο Κυκλο (μιας και καθε ζωδιο ειναι διαφοετικο ΟΜΩΣ μπορουμε καλιστα εχοντας τον ελεγχο της συνειδησεως μας ΚΑΙ ενος part του Υποσυνειδητου μας {ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΚΑΘΟΡΙΖΕΙ τον βαθμο ελεγχου του "τοτεμ" μας} να ΕΝΟΣΟΥΜΕ τα καλα του καθε ζωδιου (ζωου ας πουμε οπου αποτελει κομματι του "τοτεμ" μας) και ετσι σιγα σιγα να φτανουμε στην Συνειδητη ολοκληρωση μας (ΔΗΛΑΔΗ οπως το βλεπω εγω, να ενωνουμε κομματι κομματι το Συνειδητο με το ΕΚΠΑΙΔΕΥΜΕΝΟ {πολλες φορες και παιδεμενο} Υποσυνειδητο μας!!)

Αυτο μαλιστα το βλεπω ως μια σκαλα οπου σε καθε σκαλοπατι υπαρχουν και καποια μαθηματα~δοκιμασιες~εμπδια (οπως σε βολευει το βλεπεις) τα οποια περνωντας τα ανεβαινεις και σε πνευματικο επιπεδο! Αυτη η σκαλα συνφωνα με την θεωρεια μου (οπου συνδιαζει τον Μυθο του Ηρακλη {βλ.12 Αθλους}, το ΔωδεκαΘεο, Τα ζωδια, και τους μαθητας του ΧΡΙΣΤΟΥ - Η οποια θεωρεια* βρισκεται σε ΠΟΛΥ Πρωιμο σταδιο προς το παρον) σε οδηγει σκαλι σκαλι στο Ανωτερο του δικου μας πνευματικο επιπεδο (βλ. Οραμα με την σκαλα κ τους Αγγελους, δεν θυμαμαι ποιος το ειδε και βαριεμαι να ψαξω βασικα), οπου εκει ειναι ο στοχος του καθε ΑΝΘΡΩΠΟΥ!!

 

*Μεσα σε ολα τα 12αρια αυτα εχω βρει κοινους παραγοντες της ανθρωοινης συμπεριφορας!!!

 

Παρακαλω σχολιαστε ή ρωτηστε ελευθερα!!!

Su.Co.Re.

Edited by Sucore
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...