Jump to content

Απόκρυφα κείμενα


wizard
 Share

Recommended Posts

Σίγουρα δεν έχει καμιά σχέση, όπως δεν έχει καμιά σχέση η Βίβλος, η Σολομωνική, το βιβλίο του Αμπραμελίν, το Βιβλίο του Ενώχ, το βιβλίο του Θώθ...

 

Όλα τα παραποίησαν φίλη μου, γιατί η δύναμη είναι για τους λίγους! η πρόσβαση σε μερικούς από τους κόσμους/πύλες που ανοίγουν τα βιβλία, είναι αμπαρωμένες για τους ''κοινούς θνητούς''...

Πολύ σωστά :clapping: Εχω διαβάσει ότι τα βιβλία των illuminati τα είχαν πάρει οι κυβερνήσεις με σκοπό την απόκρυψή τους. :headb:

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα παραποίησαν

 

 

πραγματικά όλα τα παραποίησαν... :015annoyed:

 

θέλουν την γνώση για λίγους,γιατι η γνώση σε οδηγει στην αλήθεια και η αλήθεια στο Φως...

το φως φωτίζει το σκοταδι και ο λαός πρέπει να είναι τυφλός, σε παγκοσμιο επιπεδο βεβαια...

 

το κακό είναι, οτι και αυτοι που νομίζουν οτι κρατάνε την γνώση για τους λίγους εκλεκτούς τους, δεν πρόκειτε να μαθουν ποτε την αλήθεια γιατι δεν γνώρισαν το Φως...

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν έχει καμιά σχέση, όπως δεν έχει καμιά σχέση η Βίβλος, η Σολομωνική, το βιβλίο του Αμπραμελίν, το Βιβλίο του Ενώχ, το βιβλίο του Θώθ...

 

Όλα τα παραποίησαν φίλη μου, γιατί η δύναμη είναι για τους λίγους! η πρόσβαση σε μερικούς από τους κόσμους/πύλες που ανοίγουν τα βιβλία, είναι αμπαρωμένες για τους ''κοινούς θνητούς''...

 

 

Εδώ συμφωνούμε απόλυτα!! Και τι δεν θα'δινα να μπορούσα να ρίξω έστω μια ματιά στα αυθεντικά βιβλία που μόλις είπες... Και σε πολλά άλλα βέβαια....

Link to comment
Share on other sites

johnny ποια αρχεία αξίζουν?

:blink: Γιατί ρωτάς εμένα και τί σε κάνει να πιστεύεις ότι τα έχω διαβάσει όλα? Συνολικά, μιλάμε για χιλιάδες σελίδες και εβδομάδες ολόκληρες διαβάσματος... Ελπίζω να έχεις αρχίσει ήδη το διάβασμα λοιπόν... :018bleh:

 

διαφωνώ ότι το Νεκρονομικόν είναι αναξιόπιστο!

Τώρα πώς μπορώ να το αποδείξω;

Δεν μπορείς! Από τη μια, ο Lovecraft σου δίνει πραγματικά στοιχεία για να στηρίξει την ιστορία του και να σου διεγείρει τη φαντασία, από την άλλη όμως υπάρχουν και αρκετοί που πατάνε πάνω σ'αυτά τα στοιχεία για κάνουν τις "φάρσες" τους...

Απο 'κει και πέρα, δημιουργείται όλη αυτή η παραφιλολογία για το Νεκρονομικόν, τόσο που φτάνουμε στο σημείο να μας λέει ένας "φίλος"... "ρε παιδιά, μήπως έχει κανείς το νεκρονομικόν να μου το δώσει να το διαβάσω γιατί το έχασα?!"

Απο 'κει και πέρα.... τα σχόλια δικά σας! :angel:

 

Επίσης, η άλλη άποψη που ευστόχως αναφέρεις (όπως και η Morgainne), είναι ότι "υπάρχει μεν, αλλά σιγά μη μας το δείξουν"... Δύο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν εδώ...

1)Είτε ότι ο Lovecraft ήξερε πως θα σκεφτούμε έτσι και συνεπώς "έπαιζε" με αυτή τη σκέψη μας,

2)είτε όντως υπάρχει και έκανε λόγο γι'αυτό προκειμένου να μαθευτεί στον πολύ κόσμο, αλλά μετά φοβούμενος το ενδεχόμενο να πέσει σε λάθος χέρια, "παραδέχτηκε" σε επιστολή του ότι είναι δημιούργημα της φαντασίας του...

Ποιός ξέρει...

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, η άλλη άποψη που ευστόχως αναφέρεις (όπως και η Morgainne), είναι ότι "υπάρχει μεν, αλλά σιγά μη μας το δείξουν"... Δύο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν εδώ...

1)Είτε ότι ο Lovecraft ήξερε πως θα σκεφτούμε έτσι και συνεπώς "έπαιζε" με αυτή τη σκέψη μας,

2)είτε όντως υπάρχει και έκανε λόγο γι'αυτό προκειμένου να μαθευτεί στον πολύ κόσμο, αλλά μετά φοβούμενος το ενδεχόμενο να πέσει σε λάθος χέρια, "παραδέχτηκε" σε επιστολή του ότι είναι δημιούργημα της φαντασίας του...

Ποιός ξέρει...

 

Συμφωνώ απόλυτα!!! Και αν όντως το Νεκρονομικό ήταν όπως το περιέγραψε ο Lovecraft, τότε πολύ καλά έκανε που το "διέψευσε"!! Όχι βέβαια ότι είμαι και σίγουρη ότι δεν έχει ήδη πέσει και σε χέρια που δεν έπρεπε, όπως πολλά άλλα βίβλια ακόμα.. Δεν ξέρω αν έχει διαβάσει κανείς σας τί έγινε όταν έπεσαν στα χέρια του Crowley oi Ενωχιανές Πινακίδες του John Dee.....

:shocked:

Link to comment
Share on other sites

νομίζω θα ήταν ενδιαφέρουσα μια έρευνα όσον αφορά το πραγματικό Νεκρονομικό...

 

Υπάρχει μια έκδοση του αρχέτυπου όσον αφορά τα ''απαγορευμένα'' βιβλία, αλλά καθώς το μετροφύλισα νομίζω ότι ακόμη μια φορά είναι μελετίτσα περί των ''απαγορευμένων'' και όχι τα ''απαγορευμένα'' καθεαυτώ....!

 

θα το ψάξω!! (κι αν με ''φάνε'') ? :blink:

Link to comment
Share on other sites

θα το ψάξω!! (κι αν με ''φάνε'') ? :blink:

 

Παίζει....... :018bleh::018bleh:

Link to comment
Share on other sites

johnny ποια αρχεία αξίζουν?

:blink: Γιατί ρωτάς εμένα και τί σε κάνει να πιστεύεις ότι τα έχω διαβάσει όλα? Συνολικά, μιλάμε για χιλιάδες σελίδες και εβδομάδες ολόκληρες διαβάσματος... Ελπίζω να έχεις αρχίσει ήδη το διάβασμα λοιπόν... :018bleh:

Ελα ρε johny :worthy:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...