Jump to content

Folding@Home


Recommended Posts

απόσπασμα από adslgr.com

 

~~~~~~~~~~~~

To Folding@Home είναι ένα distributed computing πρόγραμμα που επεξεργάζεται τον τρόπο που «διπλώνουν» οι πρωτεΐνες.

 

Το πώς διπλώνουν οι πρωτεΐνες είναι πολύ σημαντικό γιατί αρκετές ασθένειες όπως το Πάρκινσον και το Αλτσχάιμερ πιστεύεται ότι προκαλούνται από το λάθος δίπλωμα μιας πρωτεΐνης.

 

Αν και το δίπλωμα μιας πρωτεΐνης γίνεται μέσα σε ένα χιλιοστό του δευτερολέπτου ο ταχύτερος υπολογιστής μπορεί να επεξεργαστεί ένα νανοδευτερόλεπτο (ένα δισεκατομμυριοστό του δευτερολέπτου) σε μια μέρα.

 

Έτσι η επεξεργασία μόνο μιας πρωτεΐνης θα έπαιρνε 30 χρόνια Τι θα γινόταν όμως αν η δουλειά μοιραζόταν σε 10.000 υπολογιστές?

 

Έτσι σε κάθε χρήστη δίνεται μια μονάδα εργασίας (work unit) που αποτελεί ένα κομμάτι του διπλώματος μιας πρωτεΐνης. Οι χρήστες συμμετέχουν σε ομάδες για να βοηθούν ο ένας τον άλλο αλλά και για την ύπαρξη ενός υγιούς ανταγωνισμού ανάμεσα στις ομάδες.

 

Είναι πανεύκολο!

 

Βοηθήστε και εσείς την επιστήμη χαρίζοντας τον ελεύθερο χρόνο του επεξεργαστή σας (CPU)!.

 

Δεν έχει σημασία το πόσο γρήγορο ή αργό επεξεργαστή έχετε, όλοι είναι ευπρόσδεκτοι, είναι μια συλλογική προσπάθεια και μας χρειάζεται όλους!

 

~~~~~~~~~~~~

 

Για να συμμετάσχετε, πηγαίνετε εδώ και κατεβάζεται την κονσόλα (γραφική ή όχι).

Της κάνετε εγκατάσταση και την τρέχετε.

Έπειτα, σαν username βάζετε ό,τι θέλετε και σαν αριθμό ομάδας το 36673 ο οποίος είναι ο αριθμός της ομάδας του adslgr.com

 

Πως λειτουργεί το πρόγραμμα

Αρκεί να το ανοίξετε. Μετά αυτό χρησιμοποιεί τον επεξεργαστή σας για να επεξεργαστεί τα δεδομένα που έχουν μοιραστεί στον υπολογιστή σας και μόλις επεξεργαστούν τα δεδομένα, στέλνονται τα αποτελέσματα στον σέρβερ. Όλα αυτά φυσικά αυτόματα, χωρίς εσείς να πατήσετε ούτε ένα ΟΚ.

 

Όσοι λοιπόν αφήνετε τον Η/Υ σας ανοιχτό και δεν τον χρησιμοποιείτε (πέραν του downloading, music κλπ) εκείνη τη στιγμή, ανοίξτε το πρόγραμμα και βοηθήστε την επιστήμη.

Link to comment
Share on other sites

Και με το SETI δεν ειχε γινει κατι παρομοιο;

Απατη μεγαλη ηταν...Ριχναν λασπη στα ματια του κοσμου...Και στον Ιατρικο τομεα τα πραγματα δεν πανε πισω ομως, ουτως η αλλως ειμαι κοματακι προκατειλημενος οσων αφορα προγραμματα στο Pc μου...

 

Αυτη ειναι η δικη μου αποψη κ Δεν εχω σκοπο να επηρεασω ΚΑΝΕΝΑΝ...

Link to comment
Share on other sites

To SETI όντως μούφα.

Εδώ δεν κερδίζουν κάτι. Όποιος θέλει μπορεί άνετα να παρακολουθήσει τις εξερχόμενες κινήσεις του προγράμματος... μια χαρά είναι! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Αθώος μέχρι αποδείξεως του εναντίου... :whistling:

 

 

 

Αλήθεια τι έγινε με το SETI τώρα που ξεβρακώθηκε?Υπάρχουν ακόμη χρήστες που το χρησιμοποιούν? :offtopic:

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια τι έγινε με το SETI τώρα που ξεβρακώθηκε?Υπάρχουν ακόμη χρήστες που το χρησιμοποιούν? :offtopic:

Απ'όσο μπορώ να γνωρίζω, ελάχιστοι είναι οι χρήστες που το ξέρουν (παγκοσμίως). :mellow:

Link to comment
Share on other sites

Απ'όσο μπορώ να γνωρίζω, ελάχιστοι είναι οι χρήστες που το ξέρουν (παγκοσμίως). :mellow:

Σίγουρα θα υπάρχει συγκάληψη αλλά τόσος κόσμος.... :blink: Τίποτα? Μωρε μπράβο η CIA(είναι παράρτημά της η NASA...) θαύματα κάνει!!1

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβα...τι εγινε τελικα με το SETI@HOME? και τι συμβενει με αυτο το καινουργιο project?

Εστειλαν στους χρήστες ένα μούφα σήμα το οποίο υποτίθεται ήταν εξωγήινο.Το έκαναν για να τονώσουν την ελπίδα των χρηστών για λόγους διαφήμησης κ.λ.π.Το θέμα είναι όμως ότι αυτά τα σήματα δεδομένης της συχνότητας στην οποία ψάχνουν(υδρογόνου) και τα κριτήρια τα οποία θέτουν αυτοί του SETI όχι μόνο είναι σίγουρο ότι θα αμφισβητηθούν από πολλούς επιστήμονες αλλά κάνουν τους εξωγηινους να φαίνονται το λιγότερο μ :censored: ς.Π.Χ Λένε ότι ψάχνουν στην συχνότητα του υδρογόνου και τα σήματα είναι μονοχρωματικά και διαρκεί :blink: μα αυτή η συχνότητα είναι τελείως ακατάλληλη για μακρινές αποστάσεις και κάνει μόνο για κοντινές π.χ Γη-Σελήνη γιατί όπως ξέρουμε το υδρογόνο που υπάρχει στο διάστημα απορροφά τα σήματα τα που στέλνουμε-στέλνουν(αντιστροφή φάσματος).Ετσι λοιπόν λένε πως οι εξωγήινοι μπορούν να δεσμεύσουν όλη την ενέργεια του πλανήτη τους και να στείλουν διαρκή σήματα.Και να μπορούσαν να το κάνουν θα ήταν πολύ ασύμφορο από άποψη ενέργειας..Για να το κάνουμε εμείς αυτό πρέπει να συνδέσουμε με καλώδια όλο το ηλεκτρικό δίκτυο των Βαλκανίων να τους ζητήσουμε να κλείσουν τις ασφάλειες τους και να τους ζητήσουμε συγγνώμη γιατί πρέπει να εκπέμψουμε σήμα....... :headb: :blink:

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα...δηλαδη η αιτια ειναι ψευτικο σημα! :headb:

Λίγο σου φαίνεται να γκασμερεύουν όπως το λεν στα μέρη μου(ΚΟΖΑΝΑΡΑ :clapping: ) όλον τον κόσμο?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια αφηστε το SETI επιτελους, η ανοιξτε αλλο topic,

 

Βασικα ειμαι ΥΠΕΡ στη βοηθεια αυτη

ομως πρεπει να απελευθερωσω ΠΟΛΛΑ progs απο το δισκο μου

Link to comment
Share on other sites

Λίγο σου φαίνεται να γκασμερεύουν όπως το λεν στα μέρη μου(ΚΟΖΑΝΑΡΑ :clapping: ) όλον τον κόσμο?

 

οχι και δεν διαφωνισα...απλος μου εκανε εντυπωση διοτι δεν μπορουσα να φανταστω οτι θα μπορουσαν

να κανουν μια τετοια βλακεια και να εκθεσουν το ολλο project με αυτον τον τροπο.

 

με το αλλο project πια ειναι η "ανησυχια" σου? τι πιστευεις οτι θα μπορουσε να συμβει?

Link to comment
Share on other sites

οχι και δεν διαφωνισα...απλος μου εκανε εντυπωση διοτι δεν μπορουσα να φανταστω οτι θα μπορουσαν

να κανουν μια τετοια βλακεια και να εκθεσουν το ολλο project με αυτον τον τροπο.

 

με το αλλο project πια ειναι η "ανησυχια" σου? τι πιστευεις οτι θα μπορουσε να συμβει?

Δεν ξέρω αλλά έχουν γίνει πολύ της μόδας τέτοιου είδους έρευνες αλλά γιατί ένα εργαστήριο να στείλει σήματα σε εκατοντάδες χρήστες του κόσμου και να περιμένει για μια ανάλυση ενώ μπορεί να την έχει real-time.Και μόνο η αποστολή-Λήψη είναι μεγάλη βαβούρα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Παιδιά, πάντως το folding@home νομίζω μας το είπαν και στη σχολή. Νομίζω..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...