Jump to content

Ημέρα Αγίου Βαλεντίνου


 Share

Recommended Posts

Με ευκαιρία τη σημερινή εορτή (Αγίου Βαλεντίνου), ήθελα να ρωτήσω ποια είναι η σημασία της για εσάς???

Προσωπικά θεωρώ ότι ο έρωτας αποτελεί από μόνος του μία γιορτή. Ο ερωτευμένος γιορτάζει την κάθε μέρα, γιατί αυτό είναι το συναίσθημα που του προκαλείται. Είναι ανόητο να αφιερώνουμε μία εορτή για να γιορτάζουμε μία άλλη, η οποία εορτάζεται καθημερινά. Σα να λέμε ότι κάθε 14 Φεβρουαρίου θα γιορτάζουμε το γεγονός ότι στις 28 του Μάρτη γιορτάζω τα γενέθλιά μου (όχι λοιπόν τα γενέθλιά μου, αλλά το γεγονός ότι τα γιορτάζω), που ας θεωρήσουμε αυθαίρετα ότι εγώ γιορτάζω κάθε μέρα.

Δεν ξέρω αν το ερώτημα και η τοποθέτησή μου είναι σαφής. Δυστυχώς, δεν μπορώ να τα διατυπώσω με άλλο τρόπο.

Αν δεν είμαι σαφής, πείτε απλώς τη γνώμη σας για την συγκεκριμένη γιορτή...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...

Κατά τη γνώμη μου η γιορτή αυτή, που έχει πολύ παλιές ρίζες, έχει εκφυλιστεί τρομερά στις μέρες μας και έχει καταντήσει μια στεγνή εμπορική γιορτή. Υποστηρίζω έντονα πως οι ερωτευμένοι γιορτάζουν κάθε μέρα και επικροτώ την ημέρα αυτή για δύο μόνο λόγους:

1. Γιατί είναι μια ευχάριστη αφορμή για κάποιον που δεν εκδηλώνεται εύκολα να εκφράσει τα συναισθήματά του

2. Γιατί είναι η ονομαστική μου γιορτή :019blush::019blush::019blush:

Link to comment
Share on other sites

Χρονια σου πολλα τοτε!!!!

Με την ευκαιρια γνωστοποιω πως ο αδερφος μου εχει Γεννεθλια(!!!) σημερα!!!

Link to comment
Share on other sites

Νamaste!

 

Θα συμφωνήσω με τον Αρχάγγελο σε αυτό:

Προσωπικά θεωρώ ότι ο έρωτας αποτελεί από μόνος του μία γιορτή. Ο ερωτευμένος γιορτάζει την κάθε μέρα, γιατί αυτό είναι το συναίσθημα που του προκαλείται.

θα συμπληρώσω

ομως ότι ..

η ελληνική αντιστοιχία της γιορτής των ερωτευμένων(αλλά δεν νομίζω πωςαφορά σε αγοραστικές λαίλαπες..) έρχεται από την Κρήτη και γιορτάζεται με τον αγιο Υάκινθο..--δεν θυμάμαι τώρα την ακριβή μέρα εορτασμού κ συμπληρώστε με---

 

θαρρώ πως η ξενόφερτη γιορτή του έρωτα είναι σαν τον ξενόφερτο αϊ Βασίλη* (της κόκα-κόλα..)δηλαδή αρμόζει σε κάθε χώρα που σέβεται την υλιστική της υπόσταση...

 

---*σε αντίθεση με τον αποστεωμένο αγιο από την καισσάρεια που μας φέρνει πνευματικά δώρα---

 

>>συμφωνώ επίσης κ με αυτό:

..είναι μια ευχάριστη αφορμή για κάποιον που δεν εκδηλώνεται εύκολα να εκφράσει τα συναισθήματά του

 

inflameSpirit χρόνια πολλά:)

 

>>Sucore,να χαίρεσαι τον αδερφό σου :)

 

 

 

Έρρωσθε!

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα απο ολα χρονια πολλα στους εορταζοντες...... (Μαριτινα και αδελφε του Sucore)

 

Κατα την γνωμη η συγκεκριμενη γιορτη υφιστατε για ενα και μοναδικο λογο......

 

Να γεμιζουν τα μαγαζια με ενα καρο αχρηστα αντικειμενα και να αδειαζουν τα δικα μας πορτοφολια.

 

Ασε τις τυψεις που σου δημιουργουν, δεν εισαι ερωτευμενος.... δεν υπαρχει ετερον ημιση??????

 

Τι κανεις σε αυτην την κοινωνια, κοιτα τους υπολοιπους γυρω σου, ολοι μες στον ερωτα και στην αγαπη.....

 

 

Ας μην κοροιδευομαστε διαφημιστικο τρικ. Οποιος ειναι ερωτευμενος δεν χανει στιγμη να το δειχνεις στο ταιρι του, δεν χρειαζομαστε μια γιορτη για να εορταζουμε.

Link to comment
Share on other sites

Κατα την γνωμη η συγκεκριμενη γιορτη υφιστατε για ενα και μοναδικο λογο......

 

Να γεμιζουν τα μαγαζια με ενα καρο αχρηστα αντικειμενα και να αδειαζουν τα δικα μας πορτοφολια.

Αφού οι ορθόδοξοι έχουν τα χριστούγεννα και βγάζουν το άχτι τους με τα εορτοδάνεια, οι καθολικοί......έπρεπε να περάσουν στην αντεπίθεση με μια ακόμη εμπορική εορτή... την ημέρα του Αγίου Βαλεντίνου! :clapping:

:headb:

Link to comment
Share on other sites

Οι γιορτές -κάθε είδους -μ'αφήνουν παγερά αδιάφορη..

 

Προσωπικά θεωρώ οτι κάθε μέρα είναι ευκαιρία για μιά "γιορτή" και τα κάθε είδους δώρα προτιμώ να τα δίνω σε άσχετο χρόνο έτσι λαμβάνω και εγώ ως αντίδωρο την έκπληξη στο πρόσωπο του εκάστοτε φίλου..

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τη Namiarlda. Κι εγώ είμαι άκρως αντίθετη με αυτό το πανηγυράκι...

Αν περιμένουμε να γιορτάσουμε τον έρωτά μας αυτή την ημέρα, τότε είμαστε καημένοι και "καμμένοι"!

Link to comment
Share on other sites

Με ευκαιρία τη σημερινή εορτή (Αγίου Βαλεντίνου), ήθελα να ρωτήσω ποια είναι η σημασία της για εσάς???

Προσωπικά θεωρώ ότι ο έρωτας αποτελεί από μόνος του μία γιορτή. Ο ερωτευμένος γιορτάζει την κάθε μέρα, γιατί αυτό είναι το συναίσθημα που του προκαλείται. Είναι ανόητο να αφιερώνουμε μία εορτή για να γιορτάζουμε μία άλλη, η οποία εορτάζεται καθημερινά. Σα να λέμε ότι κάθε 14 Φεβρουαρίου θα γιορτάζουμε το γεγονός ότι στις 28 του Μάρτη γιορτάζω τα γενέθλιά μου (όχι λοιπόν τα γενέθλιά μου, αλλά το γεγονός ότι τα γιορτάζω), που ας θεωρήσουμε αυθαίρετα ότι εγώ γιορτάζω κάθε μέρα.

Δεν ξέρω αν το ερώτημα και η τοποθέτησή μου είναι σαφής. Δυστυχώς, δεν μπορώ να τα διατυπώσω με άλλο τρόπο.

Αν δεν είμαι σαφής, πείτε απλώς τη γνώμη σας για την συγκεκριμένη γιορτή...

Επειδή η απόσταση μεταξύ χριστουγεννιάτικου-πρωτοχρονιάτικου αμόκ εξόδων και αγορών κρίθηκε υπερβολικά μεγάλη μέχρι εκείνη του Πάσχα, και των καρναβαλιών, ανεπαρκής, η αγορά θέλησε να "συμπληρώσει" το κενό με την εν λόγω "εορτή". Έπεσε το "σύρμα" και καθώς τα λεφτά γυρνάν το μύλο...

... τα υπόλοιπα είτε είναι αφελή, είτε αυτονόητα...

Link to comment
Share on other sites

η ελληνική αντιστοιχία της γιορτής των ερωτευμένων(αλλά δεν νομίζω πωςαφορά σε αγοραστικές λαίλαπες..) έρχεται από την Κρήτη και γιορτάζεται με τον αγιο Υάκινθο..--δεν θυμάμαι τώρα την ακριβή μέρα εορτασμού κ συμπληρώστε με---

 

 

Κοίταξε το link http://www.yakinthia.com/bindexgr.html . Αφορά στα Υακίνθια που γιορτάζονται στα Ανώγεια. Ίσως σε ενδιαφέρει...

Link to comment
Share on other sites

 

η ελληνική αντιστοιχία της γιορτής των ερωτευμένων(αλλά δεν νομίζω πωςαφορά σε αγοραστικές λαίλαπες..) έρχεται από την Κρήτη και γιορτάζεται με τον αγιο Υάκινθο..--δεν θυμάμαι τώρα την ακριβή μέρα εορτασμού κ συμπληρώστε με---

 

 

Κοίταξε το link http://www.yakinthia.com/bindexgr.html . Αφορά στα Υακίνθια που γιορτάζονται στα Ανώγεια. Ίσως σε ενδιαφέρει...

Καλώς η κακώς η περίφημη "γιορτή" του αγ. Υακίνθου έχει άμεση σχέση με τις "αγοραστικές λαίλαπες" - έτσω και αντιστρόφως!

Βασικά ήταν ανύπαρκτη (ως "γιορτή ερωτευμένων") μέχρι πριν λίγα χρόνια.

Ποιοι την είχαν ακουστά πριν 10-15 χρόνια; Κανείς - πέραν ίσως κάποιας τοπικής κοινωνίας που ...ήξερε περί Υακίνθου (κι αν, είναι τόσες πολλές στις μέρες μας οι "αναβιώσεις" "παραδοσιακών εθίμων" που στην πραγματικότητα ήταν ανύπαρκτα).

"Ανασύρθηκε" από τα σκονισμένα ντουλάπια των διαφόρων "εορτών αγίων" ως αντίδραση για τη "δυτική", "ξενόφερτη" κτλ. γιορτή του αγ. Βαλεντίνου - το "ορθόδοξο" αντίπαλο δέος....

Που βρίσκεται το πρόβλημα;

Από τη μια φέρθηκε τεχνητά στο προσκήνιο - οπότε δεν αγγίζει, ούτε πηγάζει από καμιά βαθύτερη ανάγκη.

Κι απ' την άλλη χωρίς προοπτικές εμπορικότητας απλά δεν έχει την υποστήριξη της "αγοράς".

Έτσι παραμένη μια "γραφική" προσπάθεια αντίδρασης με ασήμαντο αντίκτυπο.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απολύτως.

Με την μόνη διαφορά ότι τουλάχιστον εκεί σου προσφέρουν κάτι το "ουσιαστικό", αν μπορεί να ειπωθεί κάτι τέτοιο. Και το λέω αυτό γιατί τα Υακίνθια δεν είναι μία γιορτή, είναι εκδηλώσεις και κυρίως συναυλίες. Τουλάχιστον είναι μία πολιτισμική και ψυχαγωγική απάντηση στον "Άγιο Βαλεντίνο", στα αρκουδάκια και στις καρδούλες του.

Το ερώτημα όμως παραμένει, κατά πόσο είναι σωστό να αφιερώνουμε (μόνο) μία μέρα για κάτι τόσο σημαντικό. Όπως φυσικά και ένα σωρό άλλες γιορτές, όπως Γιορτή της Μητέρας, Ημέρα της Γυναίκας, Ημέρα Περιβάλλοντος κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...