Jump to content

Πριν τον Χριστιανισμό τι???


Recommended Posts

Μου δημιουργήθηκε η εξής απορία... την οποία δεν ξέρω πως να διατυπώσω, γι' αυτό δείξτε κατανόηση.

Αν ο κόσμος ήταν ικανοποιημένος με την θρησκεία του, όποια και αν ήταν αυτή, πως αναπτύχθηκε ο Χριστιανισμός? Που βασίστηκε αρχικά ο Χριστιανισμός για να αναπτυχθεί? Μη μου πείτε ότι αναπτύχθηκε με διωγμούς, Σταυροφορίες, Ιερές Εξετάσεις κλπ. Εγώ μιλάω για πιο πριν, όταν ακόμα ήταν μειωνότητα.

Διώχθηκαν ή όχι οι πρώτοι Χριστιανοί όπως μας έμαθαν στο σχολείο? Αν ναί, γιατί υπέστησαν αυτά τα μαρτύρια? Τι δεν τους κάλυπτε από την προγενέστερη θρησκεία και αναζήτησαν και ασπάστηκαν μία καινούρια? Για ποιό λόγο διώχθηκαν?? Γιατί αποτελούσαν απειλή και σε ποιόν?

Πόσο εύκολο είναι να αλλάξεις την θρησκεία ενός έθνους (ή ενός μεγάλου πληθυσμού τέλος πάντων) εάν η προγενέστερη τον κάλυπτε?

Αν δεν είναι σαφές αυτό που ρωτάω, ζητήστε μου επεξηγήσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 33
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Τα ερωτήματα σου Αρχάγγελε μου αρέσουν πολύ!

 

Η γνώμη μου είναι ότι τα πάντα στο Σύμπαν υπάγονται στον νόμο της εξέλιξης.

Μέσα στα πάντα είναι και ο άνθρωπος άρα και ο νους του ανθρώπου.

Η εξέλιξη όμως δεν είναι τυποποιημένη , αλλά μια ελεύθερη α-τυποποίητη και μη υπολογίσιμη.

Έχει δηλαδή τις αρχές και τα δομικά συστατικά του χάους από όπου και προήρθε.

 

Ο νους λοιπόν τα κάνει όλα στο άνθρωπο , κάθε εποχή έχει και τις δικές της ανησυχίες, φιλοδοξίες, ερωτήματα, και απαντήσεις.

Πιθανόν η εξέλιξη να μην σταματήσει ποτέ , άρα οι άνθρωποι συνεχώς θα αναπροσαρμόζουν τα πιστεύω τους ανάλογα με την εποχή και το περιβάλλον που ζουν , ενεργούν.

 

Αν η εξέλιξη κάποτε σταματήσει σημαίνει ότι θα έχει έρθει η τελειότητα.

Άρα και η αληθινή πίστη ή απιστία?

 

Προς το παρόν συνεχίζεται.

 

Οι διωγμοί και οι σκοτωμοί με θρησκευτικό υπόβαθρο δεν πρέπει να μας τρομάζουν!

Συμβαίνουν όταν η εξέλιξη κάποιων νοών έρχεται σε αντίθεση με την στασιμότητα ή τα συμφέροντα(υλικά) κάποιων άλλων?

 

 

 

 

υγ.χαίρομαι για την μαντινάδα που έχεις στην υπογραφή... :worthy:

Link to comment
Share on other sites

Μου δημιουργήθηκε η εξής απορία... την οποία δεν ξέρω πως να διατυπώσω, γι' αυτό δείξτε κατανόηση.

Αν ο κόσμος ήταν ικανοποιημένος με την θρησκεία του, όποια και αν ήταν αυτή, πως αναπτύχθηκε ο Χριστιανισμός? Που βασίστηκε αρχικά ο Χριστιανισμός για να αναπτυχθεί? Μη μου πείτε ότι αναπτύχθηκε με διωγμούς, Σταυροφορίες, Ιερές Εξετάσεις κλπ. Εγώ μιλάω για πιο πριν, όταν ακόμα ήταν μειωνότητα.

Διώχθηκαν ή όχι οι πρώτοι Χριστιανοί όπως μας έμαθαν στο σχολείο? Αν ναί, γιατί υπέστησαν αυτά τα μαρτύρια? Τι δεν τους κάλυπτε από την προγενέστερη θρησκεία και αναζήτησαν και ασπάστηκαν μία καινούρια? Για ποιό λόγο διώχθηκαν?? Γιατί αποτελούσαν απειλή και σε ποιόν?

Πόσο εύκολο είναι να αλλάξεις την θρησκεία ενός έθνους (ή ενός μεγάλου πληθυσμού τέλος πάντων) εάν η προγενέστερη τον κάλυπτε?

Αν δεν είναι σαφές αυτό που ρωτάω, ζητήστε μου επεξηγήσεις.

 

Απίστευτο!!! 'Οχι πάλι!!!! Για ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο ζήτημα ήρθαμε σε αντιπαράθεση με τον φίλο μου πριν λίγες μέρες!!! :blink::blink:

Αρχάγγελε, επειδή το συγκεκριμένο θέμα το έχω ψάξει αρκετά και επίσης έχω και μια "τρέλλα" με τις αρχαίες θρησκείες γενικότερα, σου λέω ότι δεν έχεις και άδικο να αναρωτιέσαι τί έκανε τους λίγους αρχικούς χριστιανούς να αλλάξουν θρησκεία και πώς τελικά αναπτύχθηκε έτσι ο Χριστιανισμός.

Δυστυχώς όμως, όπως πάντα, η ανάπτυξη του Χριστιανισμού έγινε μέσα σε "πολιτικά" πλαίσια, όσο άσχημο και αν ακούγεται. Όπως βέβαια και με τις περισσότερες θρησκείες των αρχαίων πολιτίσμών! Είναι πολύ μεγάλο θέμα προς συζήτηση, θέμα και για άρθρο ακόμα!!! (Χμ... μου έβαλες ιδέες!!)

 

Με λίγα λόγια, ο άνθρωπος ανέπτυξε την θρησκεία γιατί πάντα ήθελε να πιστεύει στην ύπαρξη μεγάλων δυνάμεων που ευθύνονταν για όλα αυτά που δεν μπορούσε να καταλάβει. Έτσι αισθανόταν πιο ασφαλής να ξέρει ότι κάτι άλλο έχει μεγαλύτερη δύναμη από εκείνον και το μόνο που μπορούσε να κάνει ήταν να έρχεται σε επαφή με τις "μεγάλες δυνάμεις" και να τις ευχαριστεί με διάφορους τρόπους.

Όταν όμως οι κοινωνίες αναπτύχθηκαν, αναπτύχθηκε και η θρησκεία. Ανακάλυψαν λοιπόν πόσο μεγάλη δύναμη και επιρροή έχει η θρησκεία πάνω στους ανθρώπους και αποφάσισαν οι δυνατοί να το εκμεταλλευτούν. Έτσι σχηματίστηκαν τα διάφορα ιερατεία και η επικοινώνια με τα ιερά έγινε αποκλειστικότητά τους. "Άρπαξαν" από τους ανθρώπους την δυνατότητα να επικοινωνουν οι ίδιοι με τις μεγάλες δυνάμεις και να έχουν αυτήν την τόσο ιδιαίτερη επαφή.

 

Αυτό συνεχίστηκε μέχρι και την εποχή που αναπτύχθηκε ο Χριστιανισμός, όπου στην αρχή, εμφανίστηκε σαν μια θρησκεία για τους απλούς ανθρώπους, βασισμένη στην αγάπη και την καλοσύνη. Ο θεός ήρθε στην γη με την μορφή απλού ανθρώπου και όχι βασιλιά, πράγμα που έδωσε στον άνθρωπο πάλι την οικειότητα και την σχέση με το θείο που είχε χάσει για τόσους αιώνες.

Αυτός ήταν ένας από τους κύριους λόγους που ο απλός άνθρωπος ασπάστηκε την νέα αυτή θρησκεία. Βέβαια υπάρχουν πολλές ακόμα προεκτάσεις που θέλουν πολύ σύζήτηση.

 

Και φυσικά, για να πάμε πάλι πίσω στο θέμα της πολιτικής, όταν οι "κεφαλές" είδαν πόσο μεγάλη προέκταση έπαιρνε ο Χριστιανισμός, αποφάσισαν να το εκμεταλλευτούν πρώτοι, πριν τους εξαφανίσει. Οπότε την ασπάστηκαν, την έκαναν κύρια θρησκεία αλλά φρόντισαν να ενσωματώσουν πάρα πολλά στοιχεία των αρχαίων θρησκειών στον Χριστιανισμό, έτσι ώστε να γίνει πιο ομαλά η αλλαγή. Διωγμοί υπήρξαν γιατί βέβαια υπήρχαν κι εκείνοι που δεν ήθελαν να αλλάξουν θρησκεία με τίποτα, όπως θα γινόταν και στις μέρες μας αν ξαφνικά κάποιοι προσπαθούσαν να μας αλλαξοπιστήσουν (και το έχουμε δει αυτό στην ιστορία της Ελλάδας).

 

Μετά βέβαια, δυστυχώς, έγινε και με τον Χριστιανισμό το ίδιο ακριβώς πράγμα: ισχυρά ιερατεία που πήραν την δύναμη στα χέρια τους και πλέον για να προσευχηθείς στον Θεό ή για να έρθεις σε επαφή μαζί του (πχ. θεία κοινωνία) πρέπει να εξομολογηθείς σε κάποιον θνητό που εμφανίζεται σαν ο αντιπρόσωπος του Θεού στην Γη, να πας σε συγκεκριμένο χώρο, και ξανά να έρθεις σε επαφή με το θείο μέσω του "αντιπροσώπου"!

Γι'αυτό και φτάσαμε πάλι να ψάχνουμε άλλη θρησκεία.....

 

Εννοείται ότι υπάρχουν πολλές ελλείψεις στην απάντησή μου, αλλά προσπάθησα να γίνω όσο πιο σύντομη μπορούσα.....

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όμως, όπως πάντα, η ανάπτυξη του Χριστιανισμού έγινε μέσα σε "πολιτικά" πλαίσια...

:worthy:

Εγω θελω να θεσω ενα πιο επικαιρο ερωτημα μετα τον χριστιανισμο τι? :)

Ο καθένας μπορεί να βρει διαφορετικά πράγματα πέρα (ή και "πίσω" αν θες) από το χριστιανισμό. Έχει να κάνει με τις ιδέες σου, το περιβάλλον σου αλλά κυρίως με τα ιδανικά σου και με αυτά που ζητάς εσύ από τη θρησκεία την οποία θα ασπαστείς (αν ασπαστείς κάποια τελικά...).

Link to comment
Share on other sites

[σου και με αυτά που ζητάς εσύ από τη θρησκεία την οποία θα ασπαστείς (αν ασπαστείς κάποια τελικά...).

Ναι αν ασπαστεις ειναι και αυτο ενα μεγαλο θεμα :blink:

Link to comment
Share on other sites

Αν ο κόσμος ήταν ικανοποιημένος με την θρησκεία του, όποια και αν ήταν αυτή, πως αναπτύχθηκε ο Χριστιανισμός? Που βασίστηκε αρχικά ο Χριστιανισμός για να αναπτυχθεί?

[...]

Διώχθηκαν ή όχι οι πρώτοι Χριστιανοί όπως μας έμαθαν στο σχολείο? Αν ναί, γιατί υπέστησαν αυτά τα μαρτύρια? Τι δεν τους κάλυπτε από την προγενέστερη θρησκεία και αναζήτησαν και ασπάστηκαν μία καινούρια? Για ποιό λόγο διώχθηκαν?? Γιατί αποτελούσαν απειλή και σε ποιόν?

Ο Ολυμπισμός επικράτησε έναντι της Τιτανολατρείας, ο Βουδισμός του Ινδουισμού, ο Μωαμεθανισμός του Εβραϊσμού, Χριστιανισμού και Παγανισμού, ο Χριστιανισμός του Εβραϊσμού (ας μην ξεχνάμε ότι από Εβραίους ξεκίνησε, προσπαθώντας να επικρατήσουν έναντι του Εβραϊσμού κυρίως, κι όχι τόσο του Παγανισμού) και τόσες άλλες θρησκείες σε άλλες αρχαιότερες...

 

Γιατί...;

Το θέμα των πολιτικών συμφερόντων είναι υπαρκτό, αλλά δεν είναι η αρχή. Η αρχή είναι το απλούστατο «σιχαθήκαμε την διαφθορά». Διότι, όπως κάθε θρησκεία, έτσι και οι αρχαιότερες έφτασαν κάποια στιγμή στην παρακμή και διαφθορά τους (όχι η πίστη, αλλά οι αντιπρόσωποί της). Όταν αυτό συμβαίνει (που πάντα συμβαίνει και παντού), πάντα θα υπάρχουν «μια χούφτα» άνθρωποι που θα θελήσουν να εξυγιάνουν την κατάσταση (και καλά κάνουν, εδώ που τα λέμε). Αυτοί λοιπόν οι «μια χούφτα» άνθρωποι, θα ξεκινήσουν με κάθε καλή διάθεση την δημιουργία κάτι νέου και άμεμπτου, διατηρώντας όμως την ουσία του παλαιού... Στην πορεία όμως, τελικά χαλάει το πράμα... είναι θέμα χρόνου (διότι όπου βάζει ο άνθρωπος το δαχτυλάκι του, το καταστρέφει τελικά).

 

Έτσι, φτάνουμε και σήμερα σε άλλη μια ανατροπή... Μια «νέα» θρησκεία γεννιέται και «κερδίζει έδαφος» συνέχεια, πάνω στην παλαιότερη (τον Χριστιανισμό, στην προκείμενη περίπτωση). Έτσι κι αυτή η τώρα νέα θρησκεία, θα ανατραπεί μετά από κάποια ?χ? χρόνια... Και φτου κι απ? την αρχή, μέχρι ο άνθρωπος να σταματήσει επιτέλους να καταστρέφει και να καταστρέφεται.

Link to comment
Share on other sites

Οποτε οδηγουμαστε στο οτι η θρυσκεια ειναι αποκύημα του ανθρωπου. Μηπως τελικα και ο θεος (σε οποιον και αν πιστευουμε) δεν ειναι και αυτος πραγματικος? Μηπως τελικα ολα αυτα δημιουργηθηκαν πρωτον απο την αναγκη του ανθρωπου να καληψει την αναγκη του για εξηγηση του αγνωστου και δευτερον για να χαλιναγωγιθει η μαζα? Ισως να ειμαι :offtopic: , αλλα μου δημιουργηθηκαν αυτες οι σκεψεις διαβαζοντας τα παραπανω...

Link to comment
Share on other sites

Οποτε οδηγουμαστε στο οτι η θρυσκεια ειναι αποκύημα του ανθρωπου. Μηπως τελικα και ο θεος (σε οποιον και αν πιστευουμε) δεν ειναι και αυτος πραγματικος? Μηπως τελικα ολα αυτα δημιουργηθηκαν πρωτον απο την αναγκη του ανθρωπου να καληψει την αναγκη του για εξηγηση του αγνωστου και δευτερον για να χαλιναγωγιθει η μαζα? Ισως να ειμαι :offtopic: , αλλα μου δημιουργηθηκαν αυτες οι σκεψεις διαβαζοντας τα παραπανω...

 

Namiarlda, δυστυχώς ναι... Όλες οι θρησκείες δημιουργήθηκαν βάση αυτών που αναφέρεις...

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται.

Θα πάμε πάλι στο μονόχνοτο, σιχαμερό και βαρετό όσο τίποτα ερώτημα: Θεός = Θρησκεία;

 

Εγώ λέω να ασχοληθούμε και με το αν το στρινγκ της βίσσης έχει νοημοσύνη :P

 

Που θέλω(θα ήθελα πολύ) να καταλήξω;

Ξέχνα τι ακους, και συγκεντρώσου στο τι νομίζεις. Αυτό που νομίζεις μετά πάρτο και ανάλυσέ το. Αν στέκει σύμφωνα με την λογική σου κράτα το. Αν όχι ψάξτο από άλλη οπτική.

 

Και τσουπ! Μόλις γλύτωσες 100+ χρόνια αναζήτησης για ένα ερώτημα, έχοντας οδηγηθεί σε ένα σχετικά ασφαλές συμπέρασμα.

 

Μόνο προσοχή! Αν γίνεις απόλυτη σε κάποια σου άποψη, δεν θα σου ξαναμιλήσω :P

Link to comment
Share on other sites

Η θρησκεία- όπως και τα περισσότερα πράγματα ή μη- καλύπτουν ανάγκες. Ετσι απλά. Σύμφωνα με αυτόν τον

τόσο απλό κανόνα γεννιούνται , διαμορφώνονται και πεθαίνουν οι ιδέες..ή και ανασύρονται..

 

Ο άρχοντας καλύπτει την ανάγκη του για εξουσία

Ο καταπιεσμένος την ανάγκη οτι θα βρεθεί κάποιος να τον ελευθερώσει

Ο φοβισμένος την ανάγκη να υποταχτεί

Ο απελπισμένος την ανάγκη να πιστέψει

Ο καταδικασμένος οτι κάποια στιγμή θα δικαιωθεί

Ο εγκληματίας την ανάγκη να συγχωρεθεί

Ο παρίας την ανάγκη να ενσωματωθεί

Ο στρατιώτης την ανάγκη να σωθεί

Ο φιλόσοφος την ανάγκη να εξηγήσει

Ο φιλελεύθερος την ανάγκη να προχωρήσει ( αυτός είναι επικίνδυνος - προσοχή!)

 

Το ερώτημα είναι εγώ τι καλύπτω..?

Link to comment
Share on other sites

:clapping:

 

Αυτός που έχει την ανάγκη να ξεχαστεί, πως λέγεται;

Link to comment
Share on other sites

Οποτε οδηγουμαστε στο οτι η θρυσκεια ειναι αποκύημα του ανθρωπου. Μηπως τελικα και ο θεος (σε οποιον και αν πιστευουμε) δεν ειναι και αυτος πραγματικος? Μηπως τελικα ολα αυτα δημιουργηθηκαν πρωτον απο την αναγκη του ανθρωπου να καληψει την αναγκη του για εξηγηση του αγνωστου και δευτερον για να χαλιναγωγιθει η μαζα? Ισως να ειμαι :offtopic: , αλλα μου δημιουργηθηκαν αυτες οι σκεψεις διαβαζοντας τα παραπανω...

 

 

Ηθρησκεια, η οργανωμενη, επινοηθηκε ωστε να χαλιναγωγει το θρησκευτικο συναισθημα και να το εκμεταλευτει παραλληλα!!! Ο δε Χριστιανισμος οταν εμφανιστηκε τον τεταρτο αιωνα το κινημα της ερημου που ηταν ασκητες που δεν εντασσονταν στα πλαισια της οργανωμενης θρησκειας θελησε να τους μαντρωσει κατα καποιο τροπο και να τους υποταξει τοτε συνεκληθησαν διαφοροι τοπικοι συνοδοι οπου εκριναν οτι θα επρεπε οι ασκητες της ερημου να υποτασσονται στον τοπικο αρχιερεα,επισκοπο,δεσποτη!!!το εφερα αυτο ως παραδειγμα :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...