Jump to content

Η ρίζα του κάθε είδους ?ρατσισμού?...


Recommended Posts

«Είμαι ?Έλληνας?», «είμαι ?Παγανιστής?», «είμαι ?δημόσιος υπάλληλος?», «είμαι ?Παναθηναϊκός?», «είμαι ?επαρχιώτης?», «είμαι ?βουνίσιος?», «είμαι ?ψηλός?», «είμαι ?λευκός?», «είμαι ?άνδρας?», «είμαι ?νέος?», (όπου ?...? βάλτε ότι θέλετε) «είμαι...», «είμαι...», «είμαι...»... μια ατελείωτη λίστα από «είμαι...» χαρακτηρίζει τον καθένα από μας, που στην ουσία είναι μικρές ή μεγάλες ?ταμπελίτσες?. Κάθε μια απ' αυτές, κάτι σημαίνει και κάποιος... μύθος ( ; ) την συνοδεύει.

 

Άραγε, πόσο αθώες είναι αυτές οι ?ταμπελίτσες? και πόσο σημαντικό ρόλο παίζουν στην διατήρηση του κάθε είδους ?ρατσισμού?, ασήμαντου ή σημαντικού;

 

Κατ? εμέ, καμία δεν είναι αθώα, ακόμα και η πιο φαινομενικά ασήμαντη.

Κάθε μια συμβάλλει στην ολοένα αυξανόμενη απομάκρυνσή μας από το ένα και μοναδικό πραγματικό «είμαι...»: το «είμαι μέρος αυτού του σύμπαντος». Μιας και, ακόμα και το φαινομενικά αθώο «είμαι άνθρωπος», συμβάλει σ? ένα είδος ρατσισμού: αυτού που διαχωρίζει τα υπόλοιπα ζώα από τον άνθρωπο. Ακόμα και το πιο απλουστευμένο «είμαι ζωντανό όν», συμβάλει στον διαχωρισμό «έμψυχων» και «άψυχων».

 

Κατανοώ την ανάγκη του κάθε ανθρώπου (μέσα και ο εαυτός μου) να νιώσει ότι ανήκει ?κάπου? και σε ?κάτι? που είναι καλύτερο από όλους και όλα τα άλλα... Και γι αυτό μορφάζει ανικανοποίητα με το ξερό «είμαι μέρος αυτού του σύμπαντος» που δεν τον διαχωρίζει από τίποτα, κι αναζητά κάτι παραπάνω.

Όμως... για σκεφτείτε έναν κόσμο που το «είμαι μέρος αυτού του σύμπαντος» θα ήταν υπέρ αρκετό και που όλα τα υπόλοιπα ?ταμπελάκια? θα ήτανε απλά αδιάφορες λεπτομέρειες. Άραγε, θα ήτανε καλύτερος ο κόσμος τότε; Θα ήτανε άραγε λιγότερο βίαιος, καταστροφικός και εγωκεντρικός;

 

Εγώ πιστεύω πως ναι...

 

Εσείς, τι λέτε...; :unsure:

Link to comment
Share on other sites

από το ένα και μοναδικό πραγματικό «είμαι...»: το «είμαι μέρος αυτού του σύμπαντος»

 

Σιγά μην είμαι και μέρος της μπαταρίας του κινητού μου.

Περισσότερο θα εκτιμήσω κάποιον που γνωρίζει οτι είναι βαρεμένος και δηλώνει πχ Ολυμπιακός παρά αυτόν που θα μου πει "είμαι μέρος του σύμπαντος" σε μια προσπάθεια φιλοσοφίας του, δεν ξέρω κι εγώ τι.

 

Αυτό είναι το πραγματικό είμαι; Τότε όλοι είμαστε πανομοιότυποι, γιατί όλοι είμαστε το ίδιο πράγμα: μέρος αυτού του σύμπαντος.

 

Σαν happytreefriends μου κάνει αυτό χωρίς το βασικό τους συστατικό, την καφρίλα.

 

Είναι δηλαδή χαζοί αυτοί που κυνηγάνε την αυτογνωσία; Το να πω ότι είμαι κάτι, δεν είναι ταμπέλα πάντοτε.

 

Εγώ πχ είμαι αυτή τη στιγμή λίγο απότομος. Δεν είναι ταμπέλα, είναι η πραγματικότητα.

Στο τέλος του μηνύματος θα είμαι και αστείος. Και αυτό δεν είναι ταμπέλα, πραγματικότητα είναι.

 

Την ταμπέλα δεν την δημιουργώ εγώ όταν καταλάβω τι είμαι (και είναι πολλά αυτά τα είμαι) πραγματικά και το πω. Την δημιουργεί ο ακροατής μου γιατί δεν μπορεί να καταλάβει την ρευστότητα του είμαι. Την σχέση του με το χρόνο και τη στιγμή που το λέω. Την αναλυτική μορφή του.

Πριν ήμουν απότομος. Αν με πεις τώρα απότομο τότε μου κολλάς ταμπέλα. Αν με έλεγες τότε θα είχες δίκιο.

 

Με απλά και πιο ευγενικά λόγια:

Διαφωνώ! :P

 

Υ.Γ. Για να προλάβω την απάντηση "άλλος να πω είμαι απότομος και άλλο είμαι ολυμπιακός", εκεί ακριβώς θέλω να καταλήξω και αυτός είναι και ο λόγος που τόνισα την λέξη που τόνισα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι δηλαδή χαζοί αυτοί που κυνηγάνε την αυτογνωσία;

Η αυτογνωσία δεν οδηγεί -αργά ή γρήγορα- στην συνειδητοποίηση του ότι «είμαι μέρος του σύμπαντος, όπως και κάθε τι άλλο»...;

 

 

(να κι εγώ! :blblbl: :lol: )

Link to comment
Share on other sites

Τι διάολο σε τοίχο μιλάω τόση ώρα;

Σουζάάνα...Σουζάάνα...

Link to comment
Share on other sites

Πέστα ρε Αυγερινέ!

 

Τρίχες κατσαρές και κολοκύθια τούμπανα της απολιτικής γενιάς που ζει σ' αυτόν τον τόπο μετά το "βρώμικο 89". Για τη γενιά της μεταπολίτευσης ας πούμε, αυτό το ερώτημα θα ήταν αδιανόητο.

 

Είναι εύκολο να λες "δεν ανήκω πουθενά". Αποποιείσαι κάθε ευθύνη, κάθε υποχρέωση, κάθε δέσμευση, γενικώς πράγματα τα οποία είναι δυσάρεστα για τα θρεφτάρια της σήμερον.

 

Αντιθέτως, ακόμα αν πεις "είμαι Παναθηναϊκός", αμέσως έχεις να αντιμετωπίσεις μια σειρά από ευθύνες: Πρέπει να πηγαίνεις στο γήπεδο, πρέπει να υποστηρίζεις την ομάδα και πρέπει να αντιστέκεσαι στο κακόγουστο χιούμορ των γαύρων.

 

Αλλά, ώχου μωρέ, σκέφτεται το θρεφτάρι, για ποιο λόγο πρέπει εγώ τώρα, να τρώω την καζούρα του κάθε μ@λ@κα, να τρώω τα λεφτά μου για το γήπεδο, για να τα κονομάνε οι Βαρδινογιάννηδες; Μπορώ απλώς να δηλώνω "φίλαθλος", να μιλάω για υψηλότερα ιδανικά, να πουλάω μούρη σε όλους και να κάνω καζούρα σε όποιον θέλω. Σε αυτήν την περίπτωση, στην πραγματικότητα είσαι ρίψασπις.

 

Μπορεί, με τον ίδιο τρόπο να είσαι κομπλεξικός με τους γαύρους, κρυφοπαναθηναϊκός κ.ο.κ. πάντως σε κάθε περίπτωση άλλο είσαι κι άλλο λες οτι είσαι. Έτσι κι αλλιώς, ασχολήθηκες με το σπορ επειδή αγαπάς μια ομάδα, όχι επειδή αγάπησες το σπορ.

 

Και μη μου πει κανείς πως πρέπει κάποιος να εγκαταλείψει τις ταμπέλες για να εξελιχθεί. Είναι γνωστό πως ο Διακογιάννης είναι Παναθηναϊκός και το δηλώνει κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

ειμαι ενας καθαροαιμος τουρκοσπορος που αναγνωριζει τον εαυτο του ως ανεξημερωτο ζωο

Τελος

Ειμαι ρατσιστης σε οποιον νομιζει πως ειναι κατι...

Link to comment
Share on other sites

Οκ, αφού το πας έτσι, ας σου εξηγήσω λοιπόν το γιατί λες μπούρδες :blblbl: :

 

Την ταμπέλα δεν την δημιουργώ εγώ όταν καταλάβω τι είμαι (και είναι πολλά αυτά τα είμαι) πραγματικά και το πω. Την δημιουργεί ο ακροατής μου γιατί δεν μπορεί να καταλάβει την ρευστότητα του είμαι.

Όταν δηλαδή εσύ ο ίδιος πεις (για παράδειγμα) «είμαι ρατσιστής -δε γουστάρω τους μαύρους», τη ταμπέλα ποιός την έβαλε;; Ο ακροατής σου που «δεν καταλαβαίνει την ρευστότητα του είμαι»...;; :wacko:

 

Μα... ΤΙ ΛΕΣ...;!

 

 

Περαιτέρω, το παράδειγμα σου περί «απότομος ? κεφάτος ? λυπημένος» κλπ, είναι εντελώς άστοχο, διότι αυτά είναι διαθέσεις που μεταβάλλονται. Το «είμαι Ολυμπιακός» ΙΣΩΣ να αλλάξει κάποια στιγμή, αλλά σίγουρα δεν αλλάζει με την ίδια ταχύτητα που αλλάζουν οι διαθέσεις σου και το «είμαι από τα Τρίκαλα» (π.χ.) ΔΕΝ μεταβάλλεται ποτέ και καθόλου, όσο κι αν χτυπιέσαι! :018bleh:

Link to comment
Share on other sites

Την ταμπέλα δεν την δημιουργώ εγώ όταν καταλάβω τι είμαι (και είναι πολλά αυτά τα είμαι) πραγματικά και το πω. Την δημιουργεί ο ακροατής μου γιατί δεν μπορεί να καταλάβει την ρευστότητα του είμαι.

Όταν δηλαδή εσύ ο ίδιος πεις (για παράδειγμα) «είμαι ρατσιστής -δε γουστάρω τους μαύρους», τη ταμπέλα ποιός την έβαλε;; Ο ακροατής σου που «δεν καταλαβαίνει την ρευστότητα του είμαι»...;; :wacko:

 

Ωχου.... Ο άνθρωπος προσπαθεί να σου εξηγήσει τι διαφορά έχει η ταμπέλα από το χαρακτηριστικό που ξέρεις ότι έχεις. Όταν λες "είμαι ρατσιστής, δε γουστάρω τους μαύρους", δεν είναι ταμπέλα! Ταμπέλα θα ήταν αν έλεγες "είμαι ρατσιστής" και είσαι κολλητός με τους μισούς νιγηριανούς της γειτονιάς σου.

Link to comment
Share on other sites

Ταμπέλα θα ήταν αν έλεγες "είμαι ρατσιστής" και είσαι κολλητός με τους μισούς νιγηριανούς της γειτονιάς σου.

:huh: Αυτό δεν είναι ταμπέλα! Αυτό είναι παρερμήνευση εννοιών ή διπροσωπία!

 

...Μήπως να ορίσουμε τι σημαίνει ?ταμπέλα? πρώτα, διότι προβλέπω συνεννόηση μπουζούκι; :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Αλλά, ώχου μωρέ, σκέφτεται το θρεφτάρι, για ποιο λόγο πρέπει εγώ τώρα, να τρώω την καζούρα του κάθε μ@λ@κα, να τρώω τα λεφτά μου για το γήπεδο, για να τα κονομάνε οι Βαρδινογιάννηδες; Μπορώ απλώς να δηλώνω "φίλαθλος", να μιλάω για υψηλότερα ιδανικά, να πουλάω μούρη σε όλους και να κάνω καζούρα σε όποιον θέλω. Σε αυτήν την περίπτωση, στην πραγματικότητα είσαι ρίψασπις.

 

Δηλαδή εσύ ονομάζεις θάρρος και τόλμη το να επιλέγεις τα τρως τα λεφτά σου στα γήπεδα για να τα κονομάνε οι Βαρδινογιάννηδες και να κάθεσαι να τρως την καζούρα του κάθε μ@λ@κα;

:018bleh:

 

Και μη μου πει κανείς πως πρέπει κάποιος να εγκαταλείψει τις ταμπέλες για να εξελιχθεί. Είναι γνωστό πως ο Διακογιάννης είναι Παναθηναϊκός και το δηλώνει κιόλας.

 

Ο οποίος Διακογιάννης, βρίσκεται στην κορυφή της εξελικτικής αλυσίδας; :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εσύ ονομάζεις θάρρος και τόλμη το να επιλέγεις τα τρως τα λεφτά σου στα γήπεδα για να τα κονομάνε οι Βαρδινογιάννηδες και να κάθεσαι να τρως την καζούρα του κάθε μ@λ@κα;

:018bleh:

 

Είναι θάρρος όταν κάνεις μια συνειδητή επιλογή και "λούζεσαι" όλες τις συνέπειες της επιλογής αυτής!

 

Ο οποίος Διακογιάννης, βρίσκεται στην κορυφή της εξελικτικής αλυσίδας; :wacko:

 

Είναι ο κορυφαίος σπορτκάστερ της Ελλάδας ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Οκ, αφού το πας έτσι, ας σου εξηγήσω λοιπόν το γιατί λες μπούρδες :blblbl: :

 

Την ταμπέλα δεν την δημιουργώ εγώ όταν καταλάβω τι είμαι (και είναι πολλά αυτά τα είμαι) πραγματικά και το πω. Την δημιουργεί ο ακροατής μου γιατί δεν μπορεί να καταλάβει την ρευστότητα του είμαι.

Όταν δηλαδή εσύ ο ίδιος πεις (για παράδειγμα) «είμαι ρατσιστής -δε γουστάρω τους μαύρους», τη ταμπέλα ποιός την έβαλε;; Ο ακροατής σου που «δεν καταλαβαίνει την ρευστότητα του είμαι»...;; :wacko:

 

Μα... ΤΙ ΛΕΣ...;!

 

 

Περαιτέρω, το παράδειγμα σου περί «απότομος ? κεφάτος ? λυπημένος» κλπ, είναι εντελώς άστοχο, διότι αυτά είναι διαθέσεις που μεταβάλλονται. Το «είμαι Ολυμπιακός» ΙΣΩΣ να αλλάξει κάποια στιγμή, αλλά σίγουρα δεν αλλάζει με την ίδια ταχύτητα που αλλάζουν οι διαθέσεις σου και το «είμαι από τα Τρίκαλα» (π.χ.) ΔΕΝ μεταβάλλεται ποτέ και καθόλου, όσο κι αν χτυπιέσαι! :018bleh:

 

Θα διαφωνήσω στο θέμα της ταμπέλας, όσον αφορά το εξής: Είμαι ολυμπιακός ή είσαι παναθηναϊκός δεν είναι ταμπέλα, είναι μια πραγματικότητα. Όπως αντίστοιχα "Είμαι από τα Τρίκαλα", "Είμαι χριστιανός" ή "Είμαι ξανθιά :cheerful: ). Ταμπέλα είναι να χρεώσεις στον άλλο διάφορους χαρακτηρισμούς που είναι άσχετοι μ'αυτές τις δηλώσεις "ομαδοποιώντας" τον σε μια φανταστική κατηγορία. Πχ ολυμπιακός, άρα είσαι χούλιγκαν, ή άρα είσαι ξηγημένο παιδί. Ή χριστιανός, άρα συντηρητικός ή άρα ηθικός. Ή ξανθιά άρα είσαι ωραία ή είσαι χαζή, κοκ.

 

 

Και γι' αυτές τις ομαδοποιήσεις ευθύνεται πάντα ο άλλος και οι προκατασκευασμένες αντιλήψεις του και όχι εγώ, που θα πρέπει να χάσω κάθε κομμάτι της ταυτότητάς μου για να μην τον ενοχλήσω.

Link to comment
Share on other sites

Είναι θάρρος όταν κάνεις μια συνειδητή επιλογή και "λούζεσαι" όλες τις συνέπειες της επιλογής αυτής!

 

Εντάξει, αλλά αν κάποιος δε γουστάρει να το κάνει αυτό δε θα τον πούμε και "ρίψασπη"!

 

Είναι ο κορυφαίος σπορτκάστερ της Ελλάδας ή όχι;

 

Επίσης, για κάποιον που δεν ασχολείται με τα αθλητικά αυτό δε σημαίνει τίποτα. Πχ και η Ρούλα ήταν η "βασίλισσα της πρωινής ζώνης" αλλά δεν αποτελούσαν οι επιλογές της πρότυπο για τη δική μου συμπεριφορά.

 

Sorry για τον παραλληλισμό Διακογιάννη - Ρούλας, απλά προσπαθώ να σου πω ότι το να είναι απλά κάποιος επιτυχημένος στο επάγγελμα που κάνει δεν τον κάνει αυτόματα και "πρότυπο" ειδικά για κάποιους που δεν τρέφουν κάποια ιδιαίτερη εκτίμηση γι'αυτό το επάγγελμα ούτως ή άλλως!

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, αλλά αν κάποιος δε γουστάρει να το κάνει αυτό δε θα τον πούμε και "ρίψασπη"!

 

Δεκτό το τάκλιν, και πάνω στη μπάλλα :018bleh:

 

Ρίψασπη θα τον πω, αναλόγως το κίνητρο της επιλογής του. Αν συνεχίζει να αγαπάει την ομάδα (βαθιά μέσα του) αλλά αποθαρρύνθηκε, τότε είναι ρίψασπις. Αν κουράστηκε να τα χώνει στους Βαρδινογιάννηδες και ρίξει πράγματι μαύρη πέτρα πίσω του, τότε εντάξει. Αυτά είναι πράγματα που φαίνονται. Ας πούμε, αν αγαπάει πράγματι το ποδόσφαιρο, στην πρώτη περίπτωση, "όλως τυχαίως" θα "προτιμά" τα παιχνίδια του Παναθηναϊκού. Στη δεύτερη, θα τον νοιάζει να παίζεται καλή μπάλλα.

 

Επίσης, για κάποιον που δεν ασχολείται με τα αθλητικά αυτό δε σημαίνει τίποτα. Πχ και η Ρούλα ήταν η "βασίλισσα της πρωινής ζώνης" αλλά δεν αποτελούσαν οι επιλογές της πρότυπο για τη δική μου συμπεριφορά.

 

Ε, ναι, αλλά από την αρχή κινούμαι στον τομέα "αθλητισμός", γι' αυτό έφερα ως παράδειγμα έναν άνθρωπο που δεν μπορείς να πεις πως δεν είναι φίλαθλος, ανεξάρτητα την προτίμησή του σε κάποια ομάδα. Αν είχα πάρει τον τομέα "μαγειρική", θα έφερνα το παράδειγμα της Νταϊάνας Κοχυλά, η οποία είναι πολύ καλή μαγείρισσα (δίνει πολύ ωραίες συνταγές) και προτιμά σαφώς την ελληνική παραδοσιακή κουζίνα. Αν είχα πάρει τον τομέα "προγραμματισμός" θα έπαιρνα το παράδειγμα του Eric Raymond ο οποίος σαφως προτιμά συγκεκριμένες γλώσσες, αλλά είναι κορ'φή. κ.ο.κ.

Link to comment
Share on other sites

Όταν δηλαδή εσύ ο ίδιος πεις (για παράδειγμα) «είμαι ρατσιστής -δε γουστάρω τους μαύρους», τη ταμπέλα ποιός την έβαλε;; Ο ακροατής σου που «δεν καταλαβαίνει την ρευστότητα του είμαι»...;; :wacko:

Όταν δεν γουστάρω τους μαύρους, είμαι ή δεν είμαι ρατσιστής; Εκτός αν είμαι μπρελόκ. Εσύ πες μου και άσε τα:

Μα... ΤΙ ΛΕΣ...;!

Έτσι όπως το λες, προτείνεις να αποποιηθούμε κάθε ευθύνης συνεπαγομένης των επιλογών και των απόψεών μας.

Έχει διαφορά το να λέμε κάτι για να εξηγήσουμε απ'το να λέμε κάτι για να κατηγορήσουμε.

Έχει διαφορά το να είμαστε κάτι επειδή το επιλέξαμε απ'το να είμαστε κάτι επειδή μας το επέλεξαν.

 

Και επειδή σου φάνηκε περίπλοκο το παράδειγμα του Τράγου, ωρίστε ένα απλούστερο:

 

Έρχομαι και σου λέω: Δεν πάω τους μαύρους! Τέλος! (Αν πεις οτι δεν είμαι ρατσιστής, απλά είσαι χαζή)

Έρχομαι και σου λέω: Δεν πάω τον Πέτρο [ο Πέτρος είναι μαύρος]! (Αν πεις οτι ΕΙΜΑΙ ρατσιστής, απλά είσαι χαζή).

 

Σε εκείνο ακριβώς το σημείο έγκειται η διαφορά του "είμαι κάτι" με το "μου κολλήσαν την ταμπέλα ότι είμαι κάτι".

 

Επειδή όμως οι περιπτώσεις είναι πολλές και διαφορετικές πάρε κι άλλο παράδειγμα:

 

Ακούω μόνο Αγγελάκα, Παυλίδη και όλα του είδους και μόνο. Το είδος αυτό είναι η Ροκ. Είμαι Ροκάς ή όχι; Εφόσον ξέρεις τα γεγονότα, τι ακούω δηλαδή, μπορείς να με πεις ροκά. Αυτό δεν είναι ταμπέλα, είναι μια πραγματικότητα.

Απ'την άλλη, εάν είμαστε παρέα σε μια καφετέρια και παίξει ένα τραγούδι του Μητροπάνου και πω "ωραίο τραγούδι αυτό", τότε αν με κρίνεις από ένα τραγούδι και με πεις λαικό, τότε ναι.. μου έχεις κολλήσει ταμπέλα.

 

Χιχιχι ^_^

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...